про залишення позовної заяви без руху
06 січня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/41/21
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Черниш О.А.
розглянула матеріали адміністративного позову
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач-1: Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації (25022, м. Кропивницький, вул. В. Чорновола, 38, код ЄДРПОУ 03197612)
відповідач-2: Міністерство соціальної політики України (01601, м. Київ вул. Еспланадна, 8/10, код ЄДРПОУ 37567866)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації та Міністерства соціальної політики України, в якому просить:
- визнати протиправними дії Міністерства соціальної політики України, Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації щодо зменшення йому, як учаснику бойових дій, розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік;
- зобов'язати Міністерство соціальної політики України, Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити йому недоплачену суму щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 6800 грн. (з урахуванням раніше виплаченої суми).
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі за цією позовною заявою з'ясовано, що вона подана без додержання вимог, установлених статтею 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною 1 статті 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Частиною 5 статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначається зокрема: 4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
За визначеннями, наведеними у пунктах 7, 9 частини 1 статті 4 КАС України, відповідач - це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Позивач у своєму позові зазначив відповідачами двох суб'єктів владних повноважень - Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації та Міністерство соціальної політики України, однак не надав жодних доказів того, що між ним та цими суб'єктами владних повноважень, або одним із них, виник публічно-правовий спір.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані незаконністю виплати йому щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено частиною 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а у позовній заяві позивач посилається на рішення Верховного Суду від 29.09.2020 року у зразковій справі №Пз/9901/14/20 (№440/2722/20).
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" установлено, що у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).
У рішенні Верховного Суду від 29.09.2020 року у зразковій справі №Пз/9901/14/20 (№440/2722/20) щодо нарахування та виплати інваліду війни разової щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, на яке посилається позивач, наведені обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права: (а) особа має статус особи з інвалідністю війни, має право на пільги, передбачені ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; (б) відповідачем є орган, уповноважений здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат); (в) предметом спору є розмір разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році.
Наведене свідчить, що учасником спірних правовідносин є орган, уповноважений здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня - Управління соціального захисту населення або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат за місцем проживання позивача. Саме цей суб'єкт владних повноважень, який зобов'язаний завершити процедуру проведення розрахунків шляхом нарахування і виплати одноразової грошової допомоги, має бути відповідачем у справах такої категорії.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 248, 256 КАС України, суддя -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу спосіб і строк усунення недоліків позовної заяви: протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали подати до суду:
- позовну заяву із зазначенням належного відповідача, до якого звернуто позовні вимоги; копію позовної заяви для цього відповідача.
3. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш