11 січня 2021 року № 810/3401/14
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Пух клаб" до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Пух клаб" з позовом до Броварська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Київській області в якому просить суд:
- скасувати в повному обсязі податкове повідомлення-рішення №0003362201, прийняте Броварською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Київській області 25.03.2014 року про донарахування ТОВ "Пух Клаб" суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на суму 120 675,00 грн., в тому числі 96 540,00 грн. за основним зобов'язанням та 24 135 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями;
- скасувати в повному обсязі податкове повідомлення-рішення №0002141501, прийняте Броварською ОДПІ Головного управління Міндоходів Київської області 11.03.2014 року про нарахування ТОВ "Пух Клаб" штрафу з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 29 010,05 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірне податкове повідомлення-рішення є неправомірним і підлягає скасуванню, оскільки сума орендної плати за земельну ділянку визначалась на підставі відповідних договорів укладених між підприємством і сільською радою у 2005 і 2007. У свою чергу від сільської ради повідомлення про зміну розміру орендної плати позивачу не надходили, пропозиції про надання згоди на зміну орендної плати не надсилались підприємству. Крім того, як стверджує позивач чинним законодавством не встановлено обов'язку орендаря перераховувати орендну плату і сплачувати її в більшому розмірі у разі законодавчої зміни граничного розміру орендної плати. А отже, на думку позивача, підприємство зобов'язано буде сплачувати більший розмір орендної плати лише у випадку внесення відповідних змін до договорів оренди земельних ділянок.
Відповідач позову не визнав. Заперечуючи проти позову зазначив, що спірне податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі Акта перевірки під час якої встановлено, що підприємством подано податкову декларацію з плати за землю на 2011, в якій визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю без врахування нової нормативної грошової оцінки землі і рішень Рожнівської сільської ради Броварського району Київської області від 17.05.2010 № 1616, від 17.05.2010 № 1617 і від 17.05.2010 № 1618, внаслідок чого сума орендної плати збільшилась, але позивач сплачує кошти за оренду земельної ділянки відповідно до попередньої нормативної грошової оцінки.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 23.07.2014, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2015, адміністративний позов задоволено.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21 травня 2020 року ухвалено:
Касаційну скаргу Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області задовольнити частково.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 23.07.2014 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04.02.2015 у справі № 810/3401/14 скасувати.
Справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу справ між суддями Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 визначено суддю Терлецьку О.О. для розгляду цієї адміністративної справи.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2020 року вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, врахувавши висновки Верховного Суду, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з таких підстав.
Як встановлено судом, між позивачем і Рожнівською сільською радою Броварського району Київської області укладено договір оренди землі від 02.02.2005 № 430, за умовами якого сільська рада зобов'язалась надати в оренду, а позивач - прийняти у строкове, платне володіння і користування земельну ділянку загальною площею 4,0244 га, яка знаходиться на території Рожнівської сільської ради Броварського району Київської області за рахунок земель запасу (угіддя - пасовище).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на час укладання договору становила 275780,06 грн. (пункт 4 договору).
Відповідно до пункту 7 договору термін дії цього договору 49 років.
Згідно з пунктом 8 договору орендар вносить плату за земельну ділянку 2757,80 грн. без врахування податку на додану вартість.
Відповідно до пункту 11 договору розмір орендної плати переглядається у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
Крім того, позивачем і Рожнівською сільською радою Броварського району Київської області укладено договір оренди землі від 02.02.2005 № 431, за умовами якого сільська рада зобов'язалась надати в оренду, а позивач - прийняти у строкове, платне володіння і користування земельну ділянку загальною площею 1,7 га, яка знаходиться на території Рожнівської сільської ради Броварського району Київської області за рахунок земель запасу (угіддя - пасовище).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на час укладання договору становила - фруктовий сад площею 1,400 га - 12571,50 грн., сіножаті площею 0,30 га - 1331,10 га (пункт 4 договору).
Відповідно до пункту 7 договору термін дії цього договору 49 років.
Згідно з пунктом 8 договору орендар вносить плату за земельну ділянку площею 1,400 га - 3,77 грн., за земельну ділянку площею 0.30 га - 1,33 грн. без врахування податку на додану вартість.
Відповідно до пункту11 договору розмір орендної плати переглядається у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
Також, між позивачем і Рожнівською сільською радою Броварського району Київської області укладено договір оренди землі від 29.05.2007 № 4070, за умовами якого сільська рада зобов'язалась надати в оренду, а позивач - прийняти у строкове, платне володіння і користування земельну ділянку загальною площею 1,4059 га, яка знаходиться на території Рожнівської сільської ради Броварського району Київської області за рахунок земель запасу (пасовище та заболочене пасовище).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на час укладання договору становила 99703,34 грн. (пункт 4 договору).
Відповідно до пункту 7 договору термін дії цього договору 49 років.
Згідно з пунктом 8 договору орендар вносить плату за земельну ділянку 9970,33 грн. без врахування податку на додану вартість.
Відповідно до пункту 11 договору розмір орендної плати переглядається у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
Дані договори посвідчені приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області.
Рожнівською сільською радою Макарівського району Київської області прийнято рішення від 17.05.2010 № 1616 «Про внесення змін до договору орендної земельної ділянки від 02.02.2005 № 430 укладеного з ТОВ «Пух Клаб», від 17.05.2010 № 1617 «Про внесення змін до договору орендної земельної ділянки від 02.02.2005 № 431 укладеного з ТОВ «Пух Клаб» і від 17.10.2010 № 1618 «Про внесення змін до договору орендної земельної ділянки від 25.05.2007 № 4070 укладеного з ТОВ «Пух Клаб».
Відповідно до зазначених рішень Рожнівська сільська рада Броварського району Київської області, у зв'язку з введенням в дію з 30.11.2009 нової нормативної грошової оцінки земель села Рожни Броварського району Київської області, вирішила збільшити нормативну грошову оцінку земельних ділянок площею 4,0244 га, 1,700 га, 1,4059 га і встановила їх розмір 1030648,84 грн., 42082,61 грн. і 685657,43 грн. відповідно.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка знаходиться в оренді від 29.09.2011 № 455 наданого Управлінням Держкомзему у Броварському районі Київської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, загальною площею 1,4059 га, яку орендує ТОВ «Пух Клаб» становить 685657,43 грн.
В подальшому до договору від 02.02.2005 № 430 внесено зміни на підставі договору про внесення змін від 14.11.2011 № 3711 в частині нормативної грошової оцінки у сумі 1030646,84 грн. і орендної плати у розмірі 10 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у сумі 103064,88 грн.
До договору від 02.02.2005 № 431 також внесено зміни на підставі договору про внесення змін від 14.11.2011 № 3714 в частині нормативної грошової оцінки у сумі 42082,61 грн. і орендної плати у розмірі 10 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у сумі 9970,33 грн.
До договору від 29.05.2007 № 4070 внесено зміни на підставі договору про внесення змін від 14.11.2011 в частині нормативної грошової оцінки у сумі 685657,43 грн. і орендної плати у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у сумі 20569,72 грн.
Як встановлено судом, позивачем 04.03.2011 подано до податкового органу податкову декларацію з плати за землю (орендної плати за землю) № 9000776165 з додатком 1 «Відомості про наявні земельні ділянки» на 2011, в якій визначена сума податкового зобов'язання з орендної плати земельних ділянок у сумі 31302,75 грн.
Посадовою особою Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Пух Клаб» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 по 31.12.2012, за результатами якої складено Акт від 04.03.2014 № 159/22-01/32020190.
Як вбачається з Акта перевірки, податковим органом встановлено, що у поданій позивачем податковій декларації з плати за землю (орендної плати за землю) на 2011, у якій визначена сума податкового зобов'язання з орендної плати без врахування нової нормативної грошової оцінки земель, затвердженої рішеннями Рожнівської сільської ради Броварського району Київської області від 17.05.2010 № 1616, від 17.05.2010 № 1617 і від 17.05.2010 № 1618.
У висновках Акта перевірки податковий орган зазначив, що перевіркою встановлено порушення позивачем підпункту 271.1.1 пункту 271. 1 статті 271, пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України - занижено суми податкового зобов'язання, відображеного у податковій декларації плати на землю (орендної плати за землю) на 2011 у сумі 96540,11 грн.
На підставі Акта перевірки, відповідач прийняв податкове повідомлення - рішення від 25.03.2014 № 0003362201, згідно з яким позивачу визначено суму зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 120675,00 грн., з них 96540,00 грн. за основним платежем і 24135,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Вважаючи спірне податкове повідомлення-рішення неправомірним, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Визначаючи правомірність прийняття спірних податкових повідомлень-рішень слід зазначити наступне.
Відповідно до положень пункту 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 14.1.136 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно з пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Отже, відповідно до вимог Податкового кодексу України підставою нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно зі статтею 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Як вбачається з Акта перевірки, податковим органом встановлено, що у поданій позивачем податковій декларації з плати за землю (орендної плати за землю) на 2011, у якій визначена сума податкового зобов'язання з орендної плати без врахування нової нормативної грошової оцінки земель, затвердженої рішеннями Рожнівської сільської ради Броварського району Київської області від 17.05.2010 № 1616, від 17.05.2010 № 1617 і від 17.05.2010 № 1618.
Отже, суд вважає обгрунтованими висновки податкового орган про порушення позивачем підпункту 271.1.1 пункту 271. 1 статті 271, пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України, - занижено суми податкового зобов'язання, відображеного у податковій декларації плати на землю (орендної плати за землю) на 2011 у сумі 96540,11 грн.
Суд звертає увагу, що обставини правомірності нової нормативної грошової оцінки земель, затвердженої рішеннями Рожнівської сільської ради Броварського району Київської області від 17.05.2010 № 1616, від 17.05.2010 № 1617 і від 17.05.2010 № 1618, на підставі якої податковим органом прийнято спірні рішення, виходять за межі предмета спору, відповідно їм не може бути надана правова оцінка під час розгляду цієї справи.
Водночас, суд звертає увагу, що у позові не наведено будь-яких допущених відповідачем порушень податкового законодавства України під час прийняття спірних податкових повідомлень рішень.
Відповідно до частин першої-другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, оцінивши у сукупності докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.