Справа № 855/7/21
10 січня 2021 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Карпушової О.В.
Собківа Я.М.
При секретарі: Марчук О.О.
розглянувши в порядку письмового провадження матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови № 3 від 03 січня 2021 року «Про визнання ОСОБА_2 обраним Пришибським сільським головою Кременчуцького району Полтавської області», -
ОСОБА_1 через свого представника - адвоката Близнюка Ігора Володимировича звернулася до Шостого апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови № 3 від 03 січня 2021 року «Про визнання ОСОБА_2 обраним Пришибським сільським головою Кременчуцького району Полтавської області».
Підставою звернення до суду з позовом стало те, що за результатами засідання Центральної виборчої комісії, яке відбулося 30 грудня 2020 року, було проведено повторний підрахунок голосів виборців з виборів Пришибського сільського голови Кременчуцького району Полтавської області 25 жовтня 2020 року на виборчих дільницях №№ 530302, 530303, 530394, 530304, 530408, 530409 та складено протоколи про повторний підрахунок, та на підставі протоколів про повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях Комісія встановила результати голосування з виборів Пришибського сільського голови Кременчуцького району Полтавської області в єдиному одномандатному виборчому окрузі.
Центральною виборчою комісією 03 січня 2021 року було винесено постанову № 3 «Про визнання ОСОБА_2 обраними Пришибським сільським головою Кременчуцького району Полтавської області».
Вказаною постановою ЦВК було вирішено:
1. Визнати ОСОБА_2 обраною Пришибським сільським головою Кременчуцького району Полтавської області.
2. Офіційно оприлюднити результати виборів Пришибського сільського голови Кременчуцького району Полтавської області 25 жовтня 2020 року шляхом опублікування відповідного повідомлення у місцевому друкованому засобі масової інформації.
3. Повернути після закінчення строку оскарження цієї постанови в судовому порядку або в разі її оскарження після дня набрання законної сили відповідним рішенням суду за актом приймання-передачі виборчу документацію з виборів Пришибського сільського голови Кременчуцького району Полтавської області 25 жовтня 2020 року, отриману уповноваженими представниками Центральної виборчої комісії на виконання постанови Центральної виборчої комісії від 29 грудня 2020 року № 584:
від архівного відділу Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області - архівному відділу Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області;
від членів Пришибської сільської територіальної виборчої комісії Кременчуцького району Полтавської області, повноваження яких було достроково припинено, а також складені Центральною виборчою комісією протоколи про повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях № 530302, 530303, 530304, 530394, 530408, 530409, протокол про результати голосування з виборів Пришибського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі -Пришибській сільській територіальній виборчій комісії Кременчуцького району Полтавської області (її новому складу).
4. Уповноважити головного консультанта першого відділу управління організації підготовки та проведення виборів і референдумів Секретаріату Центральної виборчої комісіїОвчаренка Володимира Петровича та головного консультанта другого відділу управління організації підготовки та проведення виборів і референдумів Секретаріату Центральної виборчої комісії Ружецького Сергія Васильовича здійснити передачу виборчої документації, визначеної пунктом 3 цієї постанови.
5. Копію цієї постанови надіслати Пришибській сільській територіальній виборчій комісії Кременчуцького району Полтавської області, архівному відділу Кременчуцької районної державної адміністрації Полтавської області, ОСОБА_2 .
6. Цю постанову оприлюднити на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії.
Проте, на думку позивача, Закон України «Про Центральну виборчу комісію» не передбачає закріплення за ЦВК повноважень щодо встановлення результатів виборів депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів.
Натомість, встановлення результатів місцевих виборів включає дві самостійних стадії:
встановлення результатів голосування з відповідних місцевих виборів сільського, селищного, міського голови, депутатів у багатомандатних виборчих округах в день виборів (день повторного голосування), про що складається протокол;
прийняття рішення про визнання особи обраною сільським, селищним, міським головою.
Відповідні повноваження закріплені за територіальною виборчою комісією.
Виходячи із системного тлумачення положень статей 18, 19 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», статей 125, 127, 205, 268, 278 ВК, вбачається, що ЦВК встановлює результати виборів Президента України та народних депутатів України, користуючись при цьому повноваженнями передбаченими Виборчим кодексом України саме для Центральної виборчої комісії.
В той же час, у випадку встановлення результатів місцевих виборів та/або реєстрації обраних депутатів, сільських, селищних, міських голів на підставі п.6 ч.1 статті 205 ВК України, Центральна виборча комісія переймає на себе повноваження відповідної територіальної виборчої комісії, при цьому користується процедурою, передбаченою законом для встановлення результатів виборів (встановлення результатів голосування, ухвалення рішення про обрання особи обраною), визначеною для територіальної виборчої комісії, тобто фактично діє замість відповідної ТВК.
Згідно п. 7 Постанови Центральної виборчої комісії «Про забезпечення встановлення результатів голосування з виборів Пришибського сільського голови Кременчуцького району Полтавської області 25 жовтня 2020 року в єдиному одномандатному виборчому окрузі» N 584 від 29 грудня 2020 року», Центральна виборча комісія визначила за собою повноваження щодо встановлення результатів голосування з виборів Пришибського сільського голови Кременчуцького району Полтавської області 25 жовтня 2020 року з урахуванням судових рішень.
При цьому повноваження щодо прийняття рішення про визнання особи обраною сільським, селищним, міським головою, які в даному випадку Виборчим кодексом України закріплені за Пришибською сільською територіальною виборчою комісією, за Центральною виборчою комісією у постанові № 584 від 29 грудня 2020 року визначені не були.
Постанова Центральної виборчої комісії 03 січня 2021 року № 3 «Про визнання ОСОБА_2 обраними Пришибським сільським головою Кременчуцького району Полтавської області» не містить посилання на правові підстави для прийняття відповідного рішення ЦВК.
Таким чином, за переконанням позивача, встановлення результатів виборів Пришибського сільського голови в частині прийняття рішення про визнання особи обраною Пришибським сільським головою відбулося з порушенням процедури, визначеної Виборчим кодексом України, оскільки ЦВК, вийшовши за межі своїх повноважень, прийняла рішення за територіальну виборчу комісію за відсутності окремого рішення про закріплення за собою таких повноважень, що суперечить ч. 6 ст. 205 ВК України, ст. 268 ВК України.
За приписами частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу (пункт 3); належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності (пункт 4); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом (пункт 6).
З'ясовуючи питання про дотримання позивачем правил підсудності, а також враховуючи, що першочерговим і ключовим питанням для розв'язання цього спору в судовому порядку є визначення порядку розгляду справи за особливостями, встановленими КАС України для розгляду виборчих спорів, чи в загальному порядку, враховано наступне.
Закріплений у Кодексі адміністративного судочинства України принцип інстанційної підсудності розмежовує справи, підвідомчі адміністративним судам, у межах системи адміністративних судів між окремими її елементами. Відповідно до статей 19-28 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено предметну, територіальну та інстанційну підсудність.
Відповідно до ч.3 статті 27 Кодексу адміністративного судочинства України, норми якої регулюють випадки виключної підсудності, підсудність окремих категорій адміністративних справ визначаються цим Кодексом.
Згідно ч.1, 2, 4 статті 22 КАС України місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою - четвертою цієї статті.
Апеляційному адміністративному суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ, як суду першої інстанції підсудні справи щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності Центральної виборчої комісії (окрім визначених частиною четвертою цієї статті), дій кандидатів на пост Президента України, їх довірених осіб.
Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні, зокрема, справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму.
Аналогічні приписи містяться і в ч.3 статті 273 КАС України, якою передбачено, що рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Верховного Суду. Усі інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії, прийняті у межах виборчого процесу, оскаржуються до апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ.
Враховуючи наведені вимоги КАС України щодо інстанційної підсудності, даний позов не підлягає розгляду Шостим апеляційним адміністративним судом, як судом першої інстанції.
Натомість аналіз зазначених процесуальних норм дає підстави для висновку про те, що саме до підсудності Верховного Суду як суду першої інстанції відносяться справи про оскарження рішень, дій або бездіяльності ЦВК щодо встановлення нею результатів виборів або всеукраїнського референдуму.
Окремо слід зазначити, що за змістом статті 1 Закону №1932 ЦВК є колегіальним органом, який наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України. Комісія здійснює контроль за діяльністю та консультативно-методичне забезпечення виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, та комісій з місцевих референдумів.
ЦВК в межах повноважень, визначних ч.1 статті 2, статтями 16,17 Закону № 1932-ІУ, забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, однакове застосування законодавства України про вибори на всій території України, здійснює контроль за додержанням вимог законодавства України про вибори, приймає роз'яснення і рекомендації з питань застосування законодавства України про вибори.
19 грудня 2019 року Верховною Радою України прийнято Виборчий кодекс і він набрав чинності з 01 січня 2020 року, тобто його ухвалено у часі пізніше, ніж Закон № 1932-ІУ і саме ВК є спеціальним нормативно-правовим актом, відповідно до положень якого здійснювалася організація підготовки та проведення чергових та перших місцевих виборів 25 жовтня 2020 року. Кодекс визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Відповідно до ч.1 статті 20 ВК виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб'єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов'язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Згідно із частиною першою статті 196 ВК виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Отже, законодавець розмежував такі етапи виборчого процесу місцевих виборів, як порядок підрахунку голосів виборців, встановлення підсумків голосування та встановлення результатів голосування.
Частиною 2 статті 33, п.1 ч.1 статті 202 ВК передбачено, що ЦВК є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів.
Відповідно до п.5 ч.1 статті 205 ВК ЦВК може з власної ініціативи у разі прийняття територіальною виборчою комісією незаконного рішення або її бездіяльності скасувати таке рішення та/або прийняти відповідне рішення.
Рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийнято з перевищенням її повноважень, може бути скасовано виборчою комісією вищого рівня або судом. У такому разі виборча комісія вищого рівня має право прийняти рішення по суті питання (ч.15 статті 36 ВК).
Згідно п.6 ч.1 статті 205 ВК у разі невиконання відповідною територіальною виборчою комісією вимог цього Кодексу щодо встановлення в порядку та строки, визначені цим Кодексом, результатів відповідних місцевих виборів ЦВК встановлює результати таких місцевих виборів.
З огляду на викладене, саме ЦВК, за виниклої ситуації з виборів Пришибського сільського голови Кременчуцького району Полтавської області в єдиному одномандатному виборчому окрузі, встановлювала результати виборів.
Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправною та скасування постанови № 3 від 03 січня 2021 року «Про визнання ОСОБА_2 обраним Пришибським сільським головою Кременчуцького району Полтавської області» належать до виключної підсудності Верховного Суду як суду першої інстанції.
Тому відповідна позовна заява ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови № 3 від 03 січня 2021 року «Про визнання ОСОБА_2 обраним Пришибським сільським головою Кременчуцького району Полтавської області» мала бути подана позивачем безпосередньо до Верховного Суду.
При цьому, жодного обґрунтування щодо вибору суду позовна заява не мітить.
Відповідно до п.2 ч. 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
За таких обставин та з урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що дана справа, враховуючи її суб'єктний склад та зміст правовідносин, підсудна Верховному Суду.
Частиною 5 статті 29 КАС України передбачено, що питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Згідно ч.6 статті 29 Кодексу питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
За правилами ч.8 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Враховуючи те, що позов про оскарження результатів виборів підсудний Верховному Суду, суд вважає за необхідне передати вказану позовну заяву на розгляд цього суду.
Керуючись ст. ст. 22, 29, 273, 243, 246 КАС України суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови № 3 від 03 січня 2021 року «Про визнання ОСОБА_2 обраним Пришибським сільським головою Кременчуцького району Полтавської області» - передати на розгляд до Верховного Суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом двох днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Головуючий суддя: В.В. Файдюк
Судді: О.В. Карпушова
Я.М. Собків