04 січня 2021 року м. Житомир справа № 240/20422/20
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гуріна Д.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату №119 від 19 жовтня 1989 року за 1984-1989 роки виданої Житомирською райзагконторою;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням довідки про заробітну плату №119 від 19 жовтня 1989 року за 1984-1989 роки виданої Житомирською райзагконторою.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності. У жовтні 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням нової поданої позивачем довідки від 19 жовтня 1989 року №119 за період роботи в Житомирській райзаготконторі з жовтня 1984 року до вересня 1989 року. Однак відповідачем відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, вказана відмова слугувала підставою звернення позивача до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 30 листопада 2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
28 грудня 2020 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов (а.с.24-25), відповідно до змісту якого відповідач проти заявлених вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату №119 від 19 жовтня 1989 року за 1984-1989 роки виданої Житомирською райзагконторою, відсутні, оскільки вказана довідка видана на бланку невстановленого зразка та грошовий еквівалент, що у ній зазначений не переведений в гривні. Крім того, не має можливості перевірити дані, що зазначені у цій довідці, оскільки не зазначено місце зберігання документів для можливості здійснення перевірки.
Згідно з частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.7).
У жовтні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії по інвалідності, додавши до вказаної заяви довідку від 19 жовтня 1989 року №119 за період роботи в Житомирській райзаготконторі з жовтня 1984 року до вересня 1989 року (а.с.10).
Додатково позивачем були надіслані відповідні запити до Житомирської районної спілки споживчих товариств РСС, до архівного відділу Житомирської міської ради до Житомирської районної спілки споживчих товариств та архівного сектору Житомирської РДА Житомирської області.
За результатами розгляду вказаних запитів позивачу надіслано відповіді (а.с.13-15), відповідно до змісту яких встановлено, що накази з кадрових питань (особового складу), книги нарахування заробітної плати та інші документи по трудовій діяльності від райспоживспілки за період з 1984 - 1989 роки не надходили.
Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області листом від 28 жовтня 2020 року №17854-18079/С-02/8-0600/20 відмовлено ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку призначеної пенсії по інвалідності з врахуванням довідки від 19 жовтня 1989 року №119 про періоди роботи позивача в Житомирській райзаготконторі з жовтня 1984 року до вересня 1989 року. Підставою для відмови стало те, що надана довідка для перерахунку пенсії є невстановленої форми (а.с.8).
Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернувся із вказаним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг, регулюється Законом України від 9 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену згідно із Законом №1058-IV з 10 квітня 2020 року.
Розмір пенсії кожної особи є індивідуальним і залежить від тривалості набутого страхового стажу та розміру отримуваної заробітної плати, а також доплат, підвищень та надбавок до пенсії, право на встановлення яких підтверджено відповідними документами.
Відповідно до статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1), визначено, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місце знаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Довідка про заробітну плату видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа.
Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ, організацій або архівними установами, які прийняли первинні документи на зберігання.
Форма довідки про заробітну плату передбачена додатком 1 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку про заробітну плату за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Встановлення заробітної плати для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Отже, у разі надання для призначення або перерахунку пенсій довідки про заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 1 липня 2000 року, зазначена довідка може бути врахована для призначення або перерахунку пенсій тільки після обов'язкового підтвердження первинними документами, на підставі яких було видано зазначену довідку.
Тому, для обчислення пенсії довідки про заробітну плату без проведення перевірки первинних документів про нараховані суми заробітної плати не враховуються. Надана позивачем довідка про заробітну плату від 19 жовтня 1989 року №119 (а.с.10), не може бути врахована, оскільки вона виписана на бланку не встановленого зразка, не переведена в гривні, та не вказано місце зберігання документів для можливості здійснення перевірки.
В офіційному бланку довідки про заробітну плату зазначається назва таблиці сум виплати помісячно за кожен рік роботи: «Сума заробітної плати з розшифруванням (грн)», після чого має були обов'язково вказано: «Довідка видана на підставі (назви первинних документів), які знаходяться за адресою: (адреса)» для того щоб органи пенсійного фонду України могли, відповідно до наданих повноважень, здійснити перевірку достовірності видачі вказаної довідки та лише після проведення вказаної перевірки здійснити перерахунок пенсії з урахуванням наданої довідки про заробітну плату.
Таким чином дії ГУ ПФУ в Житомирській області щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату від 19 жовтня 1998 року №119 є правомірними та вмотивованими, тому позов підлягає залишенню без задоволення.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У силу вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 цієї статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що у зв'язку із відмовою у задоволенні позову судом не розглядається питання встановлення судового контролю.
Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат про сплату судового збору у даній адміністративній справі, питання про їх розподіл відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судом не вирішується.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Д.М. Гурін