про залишення позовної заяви без руху
04 січня 2021 року ЛуцькСправа № 140/17667/20
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Волдінер Ф. А., вивчивши позовну заяву військової частини НОМЕР_1 до військової частини НОМЕР_2 про стягнення заподіяної державі шкоди,
Військова частина НОМЕР_1 звернулась з позовом до військової частини НОМЕР_2 , в якому просить стягнути з військової частини НОМЕР_2 грошові кошти в рахунок відшкодування заподіяної державі шкоди в розмірі 156300 грн.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Позовну заяву належить залишити без руху з наступних підстав.
Частиною другою статті 160 КАС України визначено, що позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Приписами статті 46 КАС України встановлено наступне.
Сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач (частина перша статті 46 КАС України).
Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень (частина друга статті 46 КАС України).
Громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об'єднання; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об'єднання; 3) про затримання іноземця або особи без громадянства чи примусове видворення за межі території України; 4) про встановлення обмежень щодо реалізації права на свободу мирних зібрань (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, коли право звернення до суду надано суб'єкту владних повноважень законом (частина п'ята статті 46 КАС України).
З позовної заяви вбачається, що предметом позову є стягнення завданої державі шкоди внаслідок фінансових порушень з боку відповідача.
Однак, позивачем не вказано на жодний законодавчий акт, що надає позивачу повноваження на звернення до адміністративного суду з даним позовом.
Відповідно до пунктів 5, 6, 11 частини п'ятої статті 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Позивачем вказані відомості не зазначено.
Частиною другою статті 161 КАС України встановлено, що суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Позивачем таких доказів не надано.
Відповідно до частини четвертої статті 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Позивачем не додано до позовної заяви жодних доказів на підтвердження викладених у ній обставин.
Частиною шостою статті 161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Приписами статті 122 КАС України встановлено: позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами; для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
З позовної заяви вбачається, що підставою для звернення до суду є фінансові порушення допущені командиром військової частини НОМЕР_2 , що були встановлені фінансовим аудитом відповідача, що проводився в період з 28.01.2019 по 15.02.2019 та з 19.02.2019 по 22.02.2019, результати якого оформлено звітом від 19.03.2019 № 235/5/5.
Таким чином, початком перебігу строку на звернення до суду з відповідним позовом є 20.03.2019. Позивач же звернувся до суду 24.12.2020, тобто з порушенням тримісячного строку на звернення до суду.
Відповідно до частини першої статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам КАС України, суд встановив, що до позовної заяви додано платіжне доручення № 939 від 18.12.2020 про сплату судового збору в сумі 2341,95 грн.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 01.01.2020 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2102,00 грн.
Як слідує із тексту позовної заяви, позивачем заявлено позовні вимоги майнового характеру - стягнення в рахунок відшкодування заподіяної державі шкоди в розмірі 156300 грн. Відтак, за подання даного позову необхідно сплатити судовий збір у сумі 2344,50 грн. (156300*1,5%), а отже позивачу слід доплатити судовий збір на суму 2,55 грн. (2344,50 - 2341,95) та подати до суду докази сплати.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам статей 160, 161 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк на усунення недоліків, який не може перевищувати десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до суду:
- підтвердження законодавчо встановлених повноважень для звернення до адміністративного суду з даним позовом;
- відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;
- відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
- власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- доказів надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів;
- доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги;
- заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням причин пропуску та доказів поважності таких причин;
- доказів сплати судового збору в сумі 2,55 грн.
Керуючись статтями 161, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву військової частини НОМЕР_1 до військової частини НОМЕР_2 про стягнення заподіяної державі шкоди залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення цієї ухвали.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
Суддя Ф. А. Волдінер