Ухвала від 04.01.2021 по справі 140/4666/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення заяви без розгляду

04 січня 2021 року ЛуцькСправа № 140/4666/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

вивчивши заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про роз'яснення судового рішення або виправлення описок у судовому рішенні в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 04.05.2020, яке набрало законної сили, у даній справі адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку згідно із частиною 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" періодів роботи з 23.06.1988 по 27.11.1988 в Краснолуцьке Шахтобудівельне управління №2 тресту "Антрацитвуглебуд" підземним електрослюсарем з повним робочим днем під землею; з 24.12.1990 по 29.03.1991 в Краснолуцьке Шахтобудівельне управління №2 тресту "Антрацитвуглебуд" підземним електрослюсарем з повним робочим днем під землею; з 04.04.1991 по 08.04.1997 в Краснолуцьке Шахтобудівельне управління №2 тресту "Антрацитвуглебуд" (прохідником з повним підземним робочим днем з 04.04.1991 по 02.01.1992; гірничим майстром з повним підземним робочим днем з 03.01.1992 по 20.09.1993; заступником начальника гірничої дільниці з повним підземним робочим днем з 21.09.1993 по 11.06.1995; заступником головного інженера по гірничим роботам з 12.06.1995 по 08.04.1997); з 06.05.2008 по 11.02.2010 в Відокремлений підрозділ "Луганська виконавча дирекція з ліквідації шахт" головним інженером; з 01.11.2012 по 20.06.2014 в ДП "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" директором технічним; з 09.01.2020 по 05.02.2020 в ДП "Передпускова дирекція шахти "№10 "Нововолинська" на посаді в.о. заступника директора по виробництву.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 23.06.1988 по 27.11.1988 в Краснолуцьке Шахтобудівельне управління №2 тресту "Антрацитвуглебуд" підземним електрослюсарем з повним робочим днем під землею; з 24.12.1990 по 29.03.1991 в Краснолуцьке Шахтобудівельне управління №2 тресту "Антрацитвуглебуд" підземним електрослюсарем з повним робочим днем під землею; з 04.04.1991 по 08.04.1997 в Краснолуцьке Шахтобудівельне управління №2 тресту "Антрацитвуглебуд" (прохідником з повним підземним робочим днем з 04.04.1991 по 02.01.1992; гірничим майстром з повним підземним робочим днем з 03.01.1992 по 20.09.1993; заступником начальника гірничої дільниці з повним підземним робочим днем з 21.09.1993 по 11.06.1995; заступником головного інженера по гірничим роботам з 12.06.1995 по 08.04.1997); з 06.05.2008 по 11.02.2010 в Відокремлений підрозділ "Луганська виконавча дирекція з ліквідації шахт" головним інженером; з 01.11.2012 по 20.06.2014 в ДП "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" директором технічним; з 09.01.2020 по 05.02.2020 в ДП "Передпускова дирекція шахти "№10 "Нововолинська" на посаді в.о. заступника директора по виробництву.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області призначити та здійснювати виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з дня звернення - 05 лютого 2020 року.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

29.12.2020 Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області звернулося до суду із заявою про роз'яснення судового рішення або виправлення описок у судовому рішенні.

Заява про роз'яснення судового рішення або виправлення описок у судовому рішенні підлягає поверненню заявнику без розгляду з таких мотивів та підстав.

Із заяви про роз'яснення судового рішення або виправлення описок у судовому рішенні вбачається, що вона підписана М. Голядинець, як представником Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області за довіреністю від 16.12.2020 №388.

Положеннями статті 57 КАС України визначено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник; у справах незначної складності та в інших випадках, визначених цим Кодексом, представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 43 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність.

Водночас, суд вважає за необхідне вказати на наступне.

Відповідно до підпункту 19 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, у редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", положення цього Кодексу застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16-1 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України.

30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" від 2 червня 2016 року №1401-VIII.

2 червня 2016 року за №1401-VIII Верховною Радою України було прийнято зміни до Конституції України, відповідно до яких розділ XV "Перехідні положення" Основного Закону України було доповнено пунктом 11, який передбачає, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року (абзац перший пункту). Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюватиметься з 1 січня 2020 року (абзац другий пункту).

При цьому, варто зазначити, що пунктом 11 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України врегульовані саме питання представництва. Про "самопредставництво" в Конституції України не йдеться, воно передбачено лише відповідними положеннями процесуальних кодексів.

За загальним правилом право на самопредставництво юридичної особи - це право одноосібного виконавчого органу (керівника) чи голови колегіального виконавчого органу діяти від імені такої особи, представляючи її інтереси в силу закону, статуту, положення.

Разом з тим, змінами, внесеними до КАС України Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення" від 18 грудня 2019 року № 390-IX розширено випадки самопредставництва юридичної особи, суб'єкта владних повноважень і визначено, що юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені та визначено перелік документів, що можуть підтвердити відповідні повноваження: закон, статут, положення, трудовий договір (контракт) (частина третя статті 55 КАС України).

З аналізу цієї норми закону вбачається, що допуск особи до участі у справі та визнання належно вчиненими будь-яких інших передбачених КАС України процесуальних прав (в тому числі право на подання/підписання адміністративного позову, інших заяв) можливий за умови сукупної наявності обох цих умов. Отже, для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб'єкта владних повноважень) без додаткового уповноваження.

М. Голядинець не надано до суду жодних з перелічених документів.

Таким чином, М. Голядинець не надано суду належних доказів на підтвердження повноважень представляти інтереси та вчиняти дії від імені Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, як того вимагає КАС України.

Нормами КАС України не врегульовано питання підписання заяви про забезпечення позову уповноваженою особою, однак такі вимоги містяться в нормах, що регулюють подання позову до суду.

Відповідно до частини шостої статті 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).

Відповідно до пункту 3 частини четвертої статті 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, про повернення заяви про роз'яснення судового рішення або виправлення описок у судовому рішенні, поданої М. Голядинець , в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Керуючись статтями 152, 154, 169, 248 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про роз'яснення судового рішення або виправлення описок у судовому рішенні в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, повернути заявнику без розгляду.

Копію ухвали надіслати заявнику разом із заявою про встановлення судового контролю і доданими до неї документами, а копію заяви залишити в суді.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Ю.Ю. Сорока