14.12.2020 Справа №607/15736/20
провадження №3/607/5605/2020
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Ломакін В.Є., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління Патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, адреса проживання: АДРЕСА_1 , не працюючого;
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області надійшли матеріали, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.
Із протоколу про адміністративне правопорушення від 13.09.2020 р. серія ДПР18 №017043 вбачається, що водій ОСОБА_1 близько 23 год. 47 хв. в м.Тернополі по вул.Текстильна, 42, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Opel Combo» номерний знак НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився за допомогою технічного приладу газоаналізатора «Драгер Алкотест» 7510 №ARLM-0300 на табло якого висвітився результат 0.30 % проміле, в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п.2.9 (а) Правил дорожнього руху.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.130 КПК України, як керування транспортними засобом особою в стані алкогольного сп'яніння.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, не повідомивши про причини неявки, заяви про відкладення розгляду справи не подавав. Приймаючи до уваги вимоги ст. 268 КУпАП вважаю за можливе розгляд справи у його відсутності.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Дубовий А.М. звернувся до суду із письмовим клопотанням про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строку притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п.2.9 (а) Правил дорожнього руху України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В судовому засіданні достовірно встановлено, що такого обов'язку, передбаченого ПДР України, водій ОСОБА_1 не виконав.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення доведена наступними матеріалами справи, дослідженими та проаналізованими в судовому засіданні, а саме:
-даними, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №017043 від 13.09.2020 р.;
- відеоматеріалами, з нагрудних камер працівників патрульної поліції, які повністю узгоджуються з матеріалами справи адмінправопорушення;
-чеком приладу «Drager Alcotest 7510 №ARLM-0300», щодо виявлення стану сп'яніння від 13.09.2020р. о 00 год. 06 хв., який показав результат - 0.30 ‰;
-актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів в яких наявний підпис ОСОБА_1 , що свідчить, що останній із результатами огляду згідний;
свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки - газоаналізатора Alcotest 7510 (чинне до 27.03.2021 року);
- письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 від 13.09.2020 р.;
- розпискою ОСОБА_1 від 13.09.2020 р.;
- розпискою ОСОБА_4 віж 13.09.2020 р.із яких вбачається, що 13.09.2020 р. вони були запрошені в якості свідків під час проходження огляду на стан сп'яніння водія ОСОБА_1 за допомогою газоаналізатора «Drager Alcotest». Водій погодився продути прилад, на табло якого висвітлився результат 0.30 ‰ та погодився із вказаним результатом. Проїхати в медичний заклад для виявлення стану алкогольного сп'яніння категорично відмовився;
- копією постанови серія ЕАМ №3126449 від 13.09.2020 р. , із якої вбачається, що ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення п.2.9в ПДР , а саме за керування транспортним засобом, у якому не було освітлено номерного знаку в темну пору доби, та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 170 грн.
Відповідно до довідки Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції від 14.09.2020 р., ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 отримував посвідчення водія серії НОМЕР_2 .
Відповідно до п.2.9 (а) Правил дорожнього руху України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пунктом 4 розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ №1395 від 07 листопада 2015 року, огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків відповідно до чинного законодавства. Результати огляду зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів складається у двох примірниках, один з яких під підпис вручається особі, щодо якої проводився цей огляд. У разі виявлення стану алкогольного сп'яніння в результаті проведення огляду з використанням спеціальних технічних засобів складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого долучаються акт огляду на стан сп'яніння та роздруківка із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу (у разі наявності).
Відповідно до п.6 розділу Х зазначеної Інструкції, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Згідно частин 2-4 статті 266 КУпАП передбачено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. І лише у разі незгоди водія на проведення такого огляду працівником поліції з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами, огляд проводиться в закладах охорони здоров'я, але не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду на стан сп'яніння, затверджується управлінням охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан сп'яніння в інших випадках забороняється (ч. 3 ст. 266 КУпАП).
01.07.2020 року набрав чинності Закон України від 22 листопада 2018 року №2617-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень».
Відповідно до п.171 ч.2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22.11.2018 року №2617-V-III до Кримінального кодексу України включено ст.286-1 КК України в наступній редакції: «Стаття 286-1. Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. 1. Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, або відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а так само вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування - караються штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років. 2. Ті самі дії, вчинені повторно, - караються штрафом у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк від двох до трьох років».
Таким чином, правопорушення за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, з 01.07.2020 року віднесені до кримінальних проступків, а відповідна норма КУпАП, яка передбачала адміністративну відповідальність за такі діяння, втратила чинність.
17 червня 2020 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» №720-ІХ від 09.04.2020 року, який 02 липня 2020 року було підписано Президентом України, а 03 липня 2020 року опубліковано в офіційній газеті "Голос України", тобто набрав чинності.
Вказаним законом №720-ІХ від 09.04.2020 року, зокрема п.117, внесено зміни до Закону України №2617-VIII від 22.11.2018 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень", а саме: 1) у пункті 1:- підпункти 2-4, 7 виключено ( пункт 4 Закону №2617-VІІІ щодо зміни редакції ст.130 КУпАП); 2) у пункті 2 підпункти 127, 128, 131, 149, 171, 207 виключено ( п.171 Закону №2617-VIII від 22.11.2018 р. щодо введення в дію ст. 286-1 КК України «Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».).
Таким чином, вказаний законом №720-ІХ від 09.04.2020 року виключає підпункт 171 Закону №2617-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень”, який вводив у Кримінальний кодекс статтю 286-1 “Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції”.
Отже, Законом №720-ІХ від 09.04.2020 року скасовано кримінальну відповідальність за 286-1 КК України за вчинення діяння та одночасно поновлено дію статті 130 КУпАП, що свідчить про декриміналізацію (зниження відповідальності від кримінальної до адміністративної), а отже стаття 130 КУпАП продовжує своє існування в редакції, яка існувала до 01.07.2020 року.
Відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, -тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, тобто - керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння.
Згідно ч.2 ст.38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Як вбачається з матеріалів справи, адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП було вчинене 13 вересня 2020 року. Отже, адміністративне стягнення на ОСОБА_1 за вчинене ним правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, могло бути накладене не пізніше 13 грудня 2020 року.
Судовий розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 призначений на 28.09.2020 р., 23.10.2020 р. 12.11.2020 відкладався на підставі письмових клопотань захисника - адвоката Калинюка Б.М., мотивованих вивченням матеріалів справи, узгодженням позиції захисту; зайнятістю на досудовому розслідуванні в якості захисника при проведенні слідчих дій; залученням свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
З метою належного повідомлення ОСОБА_1 про час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, судом надсилалася повістка про виклик останнього в судове засідання на адресу, зазначену в протоколі про адміністративне правопорушення, проте останній не з'явився. Власне, рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, з повісткою про виклик у судове засідання на 07.12.2020 р. повернулося до суду із конвертом та довідкою Укрпошти ф.20 із відміткою «за закінченням терміну зберігання», будучи не врученим.
07.12.2020 р. на підставі письмового клопотання ОСОБА_1 , судовий розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно останнього за ч.1 ст.130 КУпАП відкладено на 14.12.2020р. у зв'язку із перебуванням останнього на амбулаторному лікуванні. (копія довідки Військово - медичної служби УСБ України в Тернопільській області від 03.12.2020р.).
Згідно із п.7 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Враховуючи те, що на даний час закінчився строк, протягом якого особу може бути піддано адміністративному стягненню, вважаю, що провадження в даній справі про адміністративне правопорушення слід закрити.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 38, 130, 247, 283, 284 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення .
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строку притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
СуддяВ. Є. Ломакін