Рішення від 04.01.2021 по справі 560/5062/20

Справа № 560/5062/20

РІШЕННЯ

іменем України

04 січня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області про визнання протиправним та скасування пункту рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області, в якій просить суд: визнати протиправними та скасувати пункт 4 додатку 1 до рішення №2 від 26.06.2020 94-ї сесії І скликання та рішення №15 від 14 серпня 2020 року 96-ї сесії І скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що як власник житлового будинку, що знаходиться по АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці 0,1000 га, кадастровий номер 6823610100:02:006:0969, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), згідно з ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України має право користуватися земельною ділянкою на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. Вважає, що пункт 4 додатку 1 до рішення №2 від 26.06.2020 94-ї сесії І скликання та рішення №15 від 14.08.2020 96-ї сесії І скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області є протиправними та порушують його права.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.09.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.09.2020 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову відмовлено.

Від відповідача 17.09.2020 надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що відповідно до договору дарування житлового будинку, укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 22.06.2020, житловий будинок, що відчужується за цим договором, розташований на земельній ділянці площею 0,10000 га, кадастровий номер - 6823610100:02:006:0969, цільове призначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка у приватній власності у дарувальника не перебуває. Вказує, що рішенням 37-ї сесії Полонської міської ради VІ скликання №9 "Про виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та внесення змін до рішень міської ради" від 21.11.2013 ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки на місцевості (в натурі) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) - землі житлової та громадської забудови, з метою передачі в приватну власність, із земель міської ради орієнтовною площею 0,1000 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , за умови створення проходу до археологічної пам'ятки. 05.05.2019 ОСОБА_2 звернулась до виконавчого комітету Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки на місцевості (в натурі) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) - землі житлової та громадської забудови, з метою передачі в приватну власність, із земель міської ради орієнтовною площею 0,1000 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 та передати земельну ділянку у власність. Однак, технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою АДРЕСА_1 виготовлена з порушенням чинного законодавства. Відповідно до Генерального плану м. Полонного, який діяв до жовтня 2017 року, Генерального плану м. Полонного, затвердженого рішенням 37-ї сесії Полонської міської ради І скликання №18 "Про затвердження Генерального плану міста Полонне" від 06.10.2017, плану зонування території міста Полонного (зонінг), затвердженого рішенням 37-ї сесії Полонської міської ради І скликання №19 "Про затвердження плану зонування території м. Полонне" від 06.10.2017 року земельна ділянка площею 0,1000 га, кадастровий номер 6823610100:02:006:0969, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 знаходиться в рекреаційній зоні активного відпочинку (Р-2 - умовне позначення на плані зонування).

Від позивача 24.09.2020 надійшла відповідь на відзив, у якій зазначає, що Рішенням 37-ї сесії VI скликання Полонської міської ради Хмельницької області від 21.11.2013 №9 надано дозвіл ОСОБА_2 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки на місцевості (в натурі) в розмірі орієнтовно 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) - землі житлової та громадської забудови, з метою передачі в приватну власність, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (за умов створення проходу до археологічної пам'ятки) не скасоване та не змінено. Вказує, що ОСОБА_2 з 2014 (з того часу як був виготовлений кадастровий номер) користується та оплачує земельний податок за вищевказану земельну ділянку. Зазначає, що відповідачем не надано жодного документа на підтвердження того, що існує історична пам'ятка чи унікальні об'єкти підземної архітектури. Просить позов задовольнити в повному обсязі.

Суд встановив такі обставини справи.

Відповідно до п. 1 договору дарування від 22.06.2020 посвідченого приватним нотаріусом Т.В. Гаврилюк, донька ОСОБА_2 безоплатно передає, а її батько ОСОБА_1 - приймає в особисту приватну власність житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з п. 4 договору дарування від 22.06.2020, житловий будинок, що відчужується за цим договором, розташований на земельній ділянці площею 0,10000 га, кадастровий номер - 6823610100:02:006:0969, цільове призначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка у приватній власності у дарувальника не перебуває.

Рішенням 37-ї сесії VI скликання Полонської міської ради Хмельницької області від 21.11.2013 №9 надано дозвіл ОСОБА_2 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки на місцевості (в натурі) в розмірі орієнтовно 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) - землі житлової та громадської забудови, з метою передачі в приватну власність, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (за умов створення проходу до археологічної пам'ятки).

На підставі вищевказаного рішення 09.04.2014 ТОВ "Кайлас-К" було розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ОСОБА_2 , цільове використання якої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 6823610100:02:006:0969).

05.04.2019 ОСОБА_2 зверталась до управління організації надання адміністративних послуг виконавчого комітету Полонської міської ради ОТГ із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 0,1000 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6823610100:02:006:0969 та передати у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), та надала технічну документацію, розроблену у відповідності до вимог чинного земельного законодавства.

Рішенням №7 від 10.05.2019 71-ї сесії І скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області було вирішено: заяву ОСОБА_2 щодо передачі земельної ділянки площею, 0,1000 га за кадастровим номером 6823610100:02:006:0969, розташованої АДРЕСА_1 , перенести на розгляд наступної сесії (з земельних питань) для детального вивчення.

Рішенням від 12.07.2019 №12 "Про реєстрацію права комунальної власності на земельну ділянку", розглянувши клопотання начальника відділу культури, Полонська міська рада вирішила: Зареєструвати право комунальної власності Полонської міської ради ОТГ на земельну ділянку площею 0,10 га за кадастровим номером 6823610100:02:006:0969, яка розташована в АДРЕСА_1 , з метою подальшого поділу даної земельної ділянки (далі - Рішення №12).

Рішенням від 12.07.2019 №15 "Про виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, розглянувши заяви громадян, підприємств, установ та організацій про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення, які розташовані за межами населених пунктів Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади", Полонська міська рада вирішила: Надати дозвіл виконавчому комітету Полонської міської ради ОТГ на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки згідно з додатком 1. (далі - Рішення №15).

Вважаючи вказані Рішення протиправними, ОСОБА_2 звернулася до суду за захистом своїх прав.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду 15.10.2019 у справі №560/2445/19 позов ОСОБА_2 до Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задоволено частково. Зобов'язано Полонську міську раду об'єднаної територіальної громади Хмельницької області розглянути на пленарному засіданні чергової сесії заяву ОСОБА_2 від 05.04.2019 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) кадастровий номер 6823610100:02:006:0969, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та прийняти вмотивоване та законне рішення. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Пунктом 4 додатку 1 до рішення №2 від 26.06.2020 94-ї сесії І скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області надано дозвіл виконавчому комітету Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки згідно додатком 1, кадастровий номер 6823610100:02:006:0969, площею 0,1000, місце розташування земельної ділянки: АДРЕСА_1 , підстава - службова записка.

Рішення №15 від 14 серпня 2020 року 96-ї сесії І скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області зареєстровано право комунальної власності Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області на земельну ділянку площею 0,10 га з кадастровим номером 6823610100:02:006:0969, яка розташована в АДРЕСА_1 , з метою подальшого поділу даної земельної ділянки.

Вважаючи пункт 4 додатку 1 до рішення №2 від 26.06.2020 94-ї сесії І скликання та рішення №15 від 14 серпня 2020 року 96-ї сесії І скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає та враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 41 Конституції України визначено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Земельні відносини в Україні, відповідно до статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 2 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Повноваження органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначені ст. ст. 118, 122 ЗК України.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з положеннями частини 7 статті 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішенням 37-ої сесії VI скликання від 21.11.2013 року №9 Полонської міської ради Хмельницької області ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки на місцевості (в натурі) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) - землі житлової і громадської забудови, з метою передачі у приватну власність, за адресою: АДРЕСА_1 (за умов створення проходу до археологічної пам'ятки), орієнтовною площею 0,1000, на підставі договору купівлі-продажу від 12.03.2004.

Позивач вважає, що як власник житлового будинку, що знаходиться по АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці 0,1000 га, кадастровий номер 6823610100:02:006:0969, згідно з ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України має право користуватися земельною ділянкою на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача - ОСОБА_2 .

Суд вважає такі твердження позивача помилковими оскільки частиною 7 статті 118 ЗК України передбачено виключний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки, і цей перелік не передбачає такої підстави як черговість звернення громадян з відповідними заявами до органу, який уповноважений вирішувати питання щодо передачі земельних ділянок у власність.

Таким чином, рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок є одним з підготовчих етапів і обов'язковою передумовою до розгляду уповноваженим органом державної влади або органу місцевого самоврядування питання щодо передачі землі в оренду для зацікавленої особи і зовсім не гарантує їй подальше отримання землі в оренду.

Рішення 37-ої сесії VI скликання від 21.11.2013 року №9 Полонської міської ради Хмельницької області, яким ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою є актом індивідуальної дії та не стосується прав та обов'язків нового власника - ОСОБА_1 .

Суд звертає увагу позивача, що земельна ділянка, що розташована по АДРЕСА_1 , площею 0,1000 га, кадастровий номер 6823610100:02:006:0969 не надавалася попередньому власнику ОСОБА_2 ні у користуванні, ні у власність.

Згідно з п. 4 договору дарування від 22.06.2020, житловий будинок, що відчужується за цим договором, розташований на земельній ділянці площею 0,10000 га, кадастровий номер - 6823610100:02:006:0969, цільове призначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка у приватній власності у дарувальника не перебуває.

Крім того, суд зазначає, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, так само як і розроблення такого проекту, не означає ухвалення позитивного рішення про надання її у власність або користування (оренду), а тому не створює правових наслідків, крім тих, що пов'язані з неправомірністю прийняття рішення органом місцевого самоврядування.

Усі учасники земельних відносин мають рівне право розробити проекти землеустрою, подальше затвердження яких відбувається із кінцевим визначенням особи, що отримає право власності або користування (оренду) на ділянку, а тому не має підстав зважати на пріоритетність того чи іншого заявника на стадії надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що виключає наявність порушеного права позивача.

Разом з тим необхідно зазначити, що на етапі надання дозволу на розробку проекту землеустрою, так і в той час, коли проект вже розроблений, земельна ділянка у зв'язку з цими обставинами не має обтяжень, відповідно власник земельної ділянки має право розпоряджатись нею на власний розсуд у тому числі і надавати дозвіл іншим особам на розроблення проекту відведення, здійснювати інші розпорядчі дії з власною земельною ділянкою.

Згідно ч. 2 ст. 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні від 10.02.2010 у справі «Серявін та інші проти України» зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

У справі "Трофимчук проти України" ЄСПЛ також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

За наведених обставин суд приходить до висновку про те, що пункт 4 додатку 1 до рішення №2 від 26.06.2020 94-ї сесії І скликання та рішення №15 від 14 серпня 2020 року 96-ї сесії І скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, а тому не підлягають скасуванню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області про визнання протиправним та скасування пункту рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Полонська міська рада об'єднаної територіальної громади Хмельницької області (вул. Лесі Українки, 113, м.Полонне, Полонський район, Хмельницька область, 30500 , код ЄДРПОУ - 04060743)

Головуючий суддя О.О. Михайлов