Справа № 560/7482/20
іменем України
04 січня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.07.2020 №220450002329;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період ведення підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування з 01.07.2020 по 30.09.2001 та призначити пенсію за віком з 10.04.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення йому пенсії за віком, відповідач листом повідомив позивача про те, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.07.2020 №220450002329 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком. Відмовляючи в призначенні пенсії за віком відповідач вказав, що позивач не має достатнього страхового стажу, а саме 27 років. До страхового стажу не зарахований період роботи ОСОБА_1 з 01.07.2000 по 30.09.2001, коли здійснював підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування.
Позивач вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у призначенні пенсії за віком є незаконними, протиправними та такими, що прийнятті з порушенням норм пенсійного законодавства.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначає, що оскільки у позивача недостатньо страхового стажу для призначення йому пенсії за віком, а саме, 25 років 10 місяців 18 днів із необхідних 27 років, пенсія за віком позивачу може бути призначена після набуття ним відповідного страхового стажу. За загальною системою оподаткування з 01.07.2000 страхових стаж підтверджується відомостями із бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Враховуючи те, що в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутня інформація про сплату страхових внесків, підстав для врахування до страхового стажу позивача періоду з 01.07.2000 по 30.09.2001 згідно наданих довідок Головного управління ДПС у Хмельницькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, у відповідача немає. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Від представника позивача та у відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотань суд відмовляє.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 23.11.2020 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що 08.07.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком.
01.09.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом №4276-3732/К-03/8-2200/20 повідомлено позивачу, що Рішенням від 15.07.2020 №220450002329 відмовлено в призначенні пенсії за віком, оскільки позивач не має достатнього страхового стажу, а саме 27 років.
До страхового стажу не зарахований період роботи ОСОБА_1 з 01.07.2000 по 30.09.2001 - період здійснення підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування.
Позивач вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у призначенні пенсії за віком є незаконними, протиправними та такими, що прийнятті з порушенням норм пенсійного законодавства
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Частиною 1 статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV (далі - Закон №1058-ІV) передбачено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно з приписами статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
До 01.01.2004 порядок підтвердження стажу роботи був визначений статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII).
Частиною 1 статті 62 Закону 1788-XII визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затверджений (далі - Порядок №637).
Відповідно до пункту 4 Порядку №637 час роботи осіб, які займаються підприємницькою діяльністю, заснованою на приватній власності та на виключно їхній праці, за період до 01.05.1993, а також час роботи осіб, які займаються веденням особистого селянського господарства зараховується до трудового стажу за наявності довідки Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків.
Періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, в тому числі із застосуванням фіксованого податку, з 01.01.1998 по 31.12.2003 зараховуються до трудового стажу фізичних осіб-підприємців на підставі довідки про реєстрацію особи як суб'єкта підприємницької діяльності, а з 01.01.2004 по 31.12.2017 за бажанням особи - за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від суми сплачених коштів.
Таким чином, обов'язковою умовою для зарахування до страхового стажу при обчисленні пенсії періоду здійснення особою підприємницької діяльності є сплата за весь наведений період щомісячно внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або єдиного соціального внеску, та подання відповідних звітів до відділу персоніфікованого обліку органів Пенсійного фонду України.
Як вбачається з довідки Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 08.05.2020 №15323/22-01-50-09-06 ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який перебував на податковому обліку податкової служби як фізична особа-підприємець, дата реєстрації 14.05.1992, дата припинення підприємницької діяльності - 17.04.2006, з 14.05.1992 по 30.09.2001 перебував на загальній системі оподаткування, з 01.10.2001 по 31.12.2001 - на спрощеній системі оподаткування, єдиний податок; з 01.01.2002 по 30.06.2003 - перебував на загальній системі оподаткування.
Згідно пункту 2 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємства" від 03.07.1998 за №727/98 (припинив дію 01.01.2012 та був чинний в період сплати позивачем єдиного податку у період з 01.10.2001 по 31.12.2011), суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження коштів перераховують суми єдиного податку у таких розмірах:
- до місцевого бюджету - 43 відсотки;
- до Пенсійного фонду України - 42 відсотки;
- на обов'язкове соціальне страхування - 15 відсотків (у тому числі до Державного фонду сприяння зайнятості населення - 4 відсотки) для відшкодування витрат, які здійснюються відповідно до законодавства у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, а також витрат, зумовлених народженням та похованням.
Згідно з пунктом 6 Указу Президента "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємства" суб'єкт малого підприємства, який сплачує єдиний податок, не є платником податків, в тому числі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Дію Указу Президента "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємства" припинено згідно із Законом України від 04.11.2011 №4014-VІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності", який набрав чинності з 01.01.2012.
Таким чином, здійснюючи підприємницьку діяльність у період з 01.10.2001 по 31.12.2001, позивач сплачував у Пенсійний фонд внески у складі єдиного податку через Управління державного казначейства відповідно до вимог Указу Президента України від 03.07.1998 №727/98 (42% від суми сплаченого єдиного податку перераховувались на рахунок територіального управління Пенсійного фонду); законодавчо визначеного обов'язку звітувати перед органами Пенсійного фонду, як платника єдиного податку у позивача не було.
Суд встановив, що згідно з довідкою Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 26.06.2020 про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України, ОСОБА_1 за період з 14.05.1992 по 31.12.2000, у тому числі за роками:
з 14.05.1992 по 31.12.1996;
з 01.04.1997 по 31.03.1998;
з 01.07.1998 по 31.12.2000 сплачував страхові внески до Пенсійного фонду України за загальній системі оподаткування.
За період з 01.10.2001 по 31.12.2001 сплачував кошти до Пенсійного фонду України (42% від суми єдиного податку, що надходили до Пенсійного фонду України від органів Держказначейства).
Згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 07.07.2020 про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України, ОСОБА_1 за період з 14.05.1992 по 30.09.2001, у тому числі за роками:
з 14.05.1992 по 31.12.1996;
з 01.04.1997 по 31.03.1998;
з 01.07.1998 по 30.09.2001 сплачував страхові внески до Пенсійного фонду України за загальній системі оподаткування.
За період з 01.10.2001 по 31.12.2001 сплачував кошти до Пенсійного фонду України (42% від суми єдиного податку, що надходили до Пенсійного фонду України від органів Держказначейства).
Враховуючи підтвердження Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області факту сплати позивачем страхових внесків, суд доходить висновку про протиправність відмови у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 період з 01.07.2000 по 30.09.2001 - період здійснення підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування, а відтак необхідність зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 зазначений період з 01.07.2000 по 30.09.2001.
Щодо дати призначення ОСОБА_1 пенсії за віком, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону № 1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку:
- пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Суд встановив, що згідно паспортних даних, датою народження ОСОБА_1 є ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на призначення пенсії за віком позивач набув в 60 років, тобто ІНФОРМАЦІЯ_2.
08.07.2020 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком, тобто в межах трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку.
Враховуючи встановлене, суд дійшов висновку, що з 10.04.2020 ОСОБА_1 має бути призначена пенсія з урахуванням пункту 1 частини 1 статті 45 Закону № 1058-ІV.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому, згідно частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач довів, а відповідач не спростував правомірність заявлених позовних вимог, тому, наявні правові підстави для їх задоволення.
Разом з тим, суд встановив, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 840,80 грн., тому, враховуючи приписи статті 139 КАС України, витрати в розмірі 840,80 грн. необхідно присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.07.2020 №220450002329 про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період ведення підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування з 01.07.2020 по 30.09.2001.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 10.04.2020.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати (судовий збір) в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 04 січня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.В. Матущак