Рішення від 04.01.2021 по справі 480/5758/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 січня 2021 року Справа № 480/5758/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5758/20 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та стягнення грошової допомоги,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 (далі по тексту - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 по відмові у виплаті солдату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги військовослужбовцям після укладення першого контракту, відповідно до підпункту 8 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- стягнути з Військової частини НОМЕР_1 на користь солдата ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу військовослужбовцям після укладення першого контракту, відповідно до підпункту 8 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" у розмірі 15 368,00 грн.

Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що позивач 27 серпня 2019 року уклав контракт з Міністерством оборони України про проходження військової служби громадянами України у Збройних Силах України на посадах осіб рядового, сержантського та старшинського складу на три роки. Військове звання за яким позивач проходив службу - солдат. При цьому контракт було укладено вперше. Після звільнення з військової служби, 11 травня 2020 року позивач звернувся з рапортом до командування Військової частини НОМЕР_1 щодо виплати йому одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704, проте, листом від 22.06.2020 року №713 позивача повідомлено про відсутність правових підстав для виплати такої допомоги.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.

На виконання зазначеної ухвали представником відповідача подано до суду відзив, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема, зазначивши, що відповідно до наказу Міністерства оборони України «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та деяким іншим особам» від 07 червня 2018 року №260, одноразова грошова допомога не виплачується у разі підписання контракту для проходження військової служби в Збройних Силах України, звільненими з військової служби за контрактом або кадрової військової служби офіцерського складу, з інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також зі служби в правоохоронних органах. При цьому відповідно до наявної інформації в особовій справі ОСОБА_1 , позивач упродовж 25.05.1994 - 28.10.1997 років проходив службу в органах внутрішніх справ, а за таких підстав виплата одноразової грошової допомоги після укладення ним першого контракту відповідно до наказу Міністерства оборони України «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» від 07.06.2018 року №260 не передбачена (а.с. 24-26).

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до записів у трудовій книжці НОМЕР_2 , позивач з 25.05.1994 по 28.10.1997 року проходив військову службу в органах внутрішніх справ (а.с. 18).

27.08.2019 року між позивачем та Міністерством оборони України в особі Командира Військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_2 було укладено контракт на три роки (а.с. 12-13).

27.08.2019 року наказом командира Військової частини НОМЕР_1 № 253 позивача було зараховано до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 на всі види забезпечення та призначено на посаду майстра-номера обслуги 1 міномету 1 взводу 2 мінометноїбатареї(а.с. 16).

12.11.2019 року наказом командира Військової частини НОМЕР_1 № 330 позивача призначено на посаду розвідника-далекомірника відділення управління взводу управління командира 2 мінометної батареї (а.с. 17).

11.05.2020 позивач подав рапорт до Військової частини НОМЕР_1 щодо виплати йому грошової допомоги після укладання першого контракту відповідно до п.п.8 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та .яких інших осіб” (а.с. 14).

Листом від 22.06.2020 №713 позивачу було відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги військовослужбовцям після укладання першого контракту, у зв'язку з тим, що позивач у період з 25.05.1994 по 28.10.1997 проходив службу в органах внутрішніх справ Сумської області (а.с. 15).

Не погодившись із вищевказаною відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII.

Абзацом 1 частини 1 статті 9 цього Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

У відповідності до підпункту 8 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704 встановлено виплату одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу після укладення ними першого контракту в таких розмірах особам офіцерського (середнього, старшого та вищого начальницького) складу - десять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

На виконання статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» Міністерством оборони України 07 червня 2018 року прийнято наказ №260, яким затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, який визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам (далі по тексту - Порядок № 260 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно з п.1 розділу ХХІІ Порядку № 260, одноразова грошова допомога військовослужбовцям після укладення ними першого контракту виплачується: особам, які приймаються на посади рядового складу строком на 3 роки; особам, які приймаються на посади сержантського і старшинського складу строком від 3 до 5 років; особам, які приймаються на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу строком від 1 до 5 років; особам, які підписали контракт строком на 5 років, із числа військовослужбовців, призначених на посади осіб сержантського і старшинського складу, осіб офіцерського складу після закінчення вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти (підготовка яких здійснюється за державним замовленням), за умови вступу до виконання обов'язків за цими посадами.

Пунктом 3 розділу ХХІІ Порядку № 260 визначено, що виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рапортом військовослужбовця після набрання чинності першим контрактом, призначення на посаду та вступу до виконання обов'язків за посадою на підставі наказу командира.

З аналізу зазначених норм законодавства суд вбачає, що виплата одноразової грошової допомоги після укладення першого контракту на проходження військової служби особам, які приймаються, зокрема, на посади рядового складу, здійснюється за рапортом військовослужбовця у разі одночасного дотримання наступних умов:

- контракт укладено вперше;

- контракт укладено строком на 3 роки.

При цьому відповідно до п. 4 розділу XXII Наказу № 260, одноразова грошова допомога не виплачується:

особам рядового складу, які в період проходження військової служби за контрактом уклали контракт про проходження військової служби на посадах сержантського та старшинського складу;

особам сержантського та старшинського складу, яких у період проходження військової служби за контрактом прийнято на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;

особам офіцерського складу, які в період проходження кадрової військової служби в добровільному порядку виявили бажання проходити військову службу за контрактом;

у разі продовження військової служби за новим контрактом;

у разі повторного прийняття на військову службу за контрактом осіб, звільнених з військової служби за контрактом (кадрової військової служби офіцерського складу);

у разі підписання контракту для проходження військової служби в Збройних Силах України особами, звільненими з військової служби за контрактом або кадрової військової служби офіцерського складу, з інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також зі служби в правоохоронних органах.

Тобто одноразова грошова допомога не виплачується, зокрема, у разі підписання контракту для проходження військової служби в Збройних Силах України особами, звільненими зі служби в правоохоронних органах.

З матеріалів справи суд вбачає, що позивач у період з 25.05.1994 по 28.10.1997 року проходив службу в органах внутрішніх справ (МВД Сумської області), тобто під час підписання контракту з Міністерством оборони України на проходження військової служби у Збройних Силах України 27.07.2019 року, позивач є таким, що раніше вже проходив службу у правоохоронних органах та був звільнений з неї. Зазначене свідчить про відсутність правових підстав для визнання за позивачем права на нарахування та виплату одноразової грошової допомоги.

А відтак, враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 по відмові у виплаті солдату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги військовослужбовцям після укладення першого контракту, відповідно до підпункту 8 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та стягнення з Військової частини НОМЕР_1 на користь солдата ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу військовослужбовцям після укладення першого контракту, відповідно до підпункту 8 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" у розмірі 15 368,00 грн. є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 по відмові у виплаті солдату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги військовослужбовцям після укладення першого контракту, відповідно до підпункту 8 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та стягнення з Військової частини НОМЕР_1 на користь солдата ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу військовослужбовцям після укладення першого контракту, відповідно до підпункту 8 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" у розмірі 15 368,00 грн. - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.О. Павлічек