31 грудня 2020 рокум. Ужгород№ 260/2685/20
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадження в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області 19.03.2020 р., в особі структурного підрозділу з питань перерахунків пенсій №6 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Закарпатській області №921010152575 "Про відмову в перерахунку пенсії" ОСОБА_1 ; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату без обмеження граничного розміру та у часі ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент виникнення права на отримання пенсії), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Закарпатської області №18/74 від 06.03.2020 р., з 13 грудня 2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 2007 року позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з максимального розміру 90% заробітної плати. Проте при прийнятті Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697 ч. 20 ст. 86 такого законодавчого акту було визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Однак такі умови та порядок на сьогоднішній день залишаються не розробленими, що звужує права вказаної категорії громадян на соціальне забезпечення. Рішенням Конституційного Суду України №7-р9(ІІ)/2019 від 13 грудня 2019 року визнано таким, що не відповідає Конституції України ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», у зв'язку з чим у березні 2020 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про перерахунок його пенсії, до якої долучив довідку прокуратури Закарпатської області про розмір заробітної плати. Проте відповідач протиправно відмовив у проведенні такого перерахунку, чим порушив його конституційні права на соціальний захист та принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2020 року було зупинено провадження в даній адміністративній справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/9/20 (№560/2120/20).
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2020 року провадження у справі було поновлено.
31 серпня 2020 року до Закарпатського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву №0700-0702-7/29592 від 21.08.2020, в якому проти заявлених позовних вимог заперечує. Зокрема, зазначає, що з 15 липня 2015 року втратили чинність положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо перерахунку пенсії працівникам прокуратури. Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. не містить положень щодо перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, натомість визначення таких умов та порядку покладено на Кабінет Міністрів України. Протягом дії зазначеної норми Кабінетом Міністрів України не прийнято відповідних нормативно-правових актів, які б регулювали умови та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури. Хоча рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7-р(ІІ)/2019 вказані положення визнано неконституційними, однак таким встановлену чітку послідовність дій, з настанням яких виникає право на проведення перерахунку пенсії позивача. Звертає увагу суду на те, що з 16 січня 2020 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України №1155 від 11.12.2019, п. 7 якої передбачено, що зміна розмірів посадових окладів прокурорів не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру». Поряд з цим зазначає, що право на звернення за перерахунком пенсії у позивача виникло з 16 січня 2020 року з дати набрання чинності постанови Кабінету Міністрів Кураїни від 11 рудня 2019 року № 1155, а право на перерахунок - з 01 лютого 2020 року. Окрім того, вказує на неналежність поданої позивачем довідки, оскільки така не відповідає встановленим вимогам щодо форми та змісту, а також містить посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №657. Також вважає безпідставним включення до довідки відомостей про премію, матеріальну допомогу для оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, оскільки такі не є систематичними виплатами та носять індивідуальний характер. Окрім того, вказує на передчасність позовної вимоги про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, оскільки таке право на момент звернення до суду не є порушеним.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що протоколом Управління Пенсійного фонду України в м. Мукачево №281 від 25 квітня 2007 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми заробітної плати.
06 березня 2020 року Прокуратурою Закарпатської області ОСОБА_1 видано довідку №18/74-вих.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, відповідно до відомостей якої розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 06 вересня 2017 року за відповідною (прирівняною) посадою - керівника місцевої прокуратури становить 43157,32 грн.
Як вбачається із вказаної довідки, така видана на підставі Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 та Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".
13 березня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - ГУ ПФ України в Закарпатській області) із заявою про перерахунок пенсії, до якої долучив довідку Прокуратури Закарпатської області №18/74-вих.2020 від 06.03.2020.
За результатами розгляду поданих ОСОБА_1 документів рішенням Управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Закарпатській області №921010152575 від 19 березня 2020 року заявнику відмовлено у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю право на такий згідно поданої довідки. Зазначене рішення аргументоване тим, що рішенням Другого сенату Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р (ІІ)/2019 передбачено, що працівникам прокуратури згідно із Законом України "Про прокуратуру" перерахунок пенсії проводиться, зокрема, у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок пенсії проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Вказано на те, що право на перерахунок, за викладених умов виникає за зверненнями, що надходять, починаючи з 13 грудня 2019 року, та для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13 грудня 2019 року. На час, подання заяви щодо перерахунку пенсії (13 березня 2020 року) питання оплати праці працівникам органів прокуратури регулюється постановою Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11 грудня 2019 року №1155 (набрала чинності 16.01.2020 року). При цьому, п. 7 зазначеної постанови встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із законом України "Про прокуратуру".
Вважаючи рішення ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо відмови у проведенні перерахунку його пенсії протиправним та таким, що порушує його конституційні права, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 частини першої Європейської соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Ст. 46 Конституції України також передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років на підставі норм Закону України «Про прокуратуру».
Так, на час призначення позивачу пенсії питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури було врегульоване положеннями ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ (далі - Закон №1789), відповідно до якої прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
З 15 липня 2015 року Закон №1789 (окрім положень ч.ч. 3, 4, 6, 11 ст. 50-1) втратив чинність на підставі Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (Закон №1697), у зв'язку з чим з вказаної дати питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури врегульовано ст. 86 останнього.
Спір в даній адміністративній справі виник з приводу порядку та підстав проведення перерахунку пенсій колишніх працівників органів прокуратури.
Так, ч. 13 ст. 86 Закону №1697 встановлено, що пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону №1697 (в первісній редакції), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
В подальшому Законом України «Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VІІІ (набрав чинності 01.01.2015 року) до ч. 20 ст. 86 Закону №1697 внесено зміни, зокрема, вказану частину викладено у наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Проте, Кабінетом Міністрів України умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури врегульовано не було, а відповідний нормативно-правовий акт з цього питання, починаючи з 2015 року прийнято не було.
Рішенням Другого Сенату Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 положення ч. 20 ст. 86 Закону №1697 зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, визнано такими, що не відповідає Конституції України.
Приймаючи вказане рішення Конституційний Суд України виходив з того, що метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури. До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
В своєму рішенні №7-р(II)/2019 Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
На підставі ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Конституційний Суд України" до врегулювання Верховною Радою України спірного питання на законодавчому рівні рішенням №7-р(II)/2019 встановлено наступний порядок його виконання:
- ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Вказане кореспондується також з положеннями ст. 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.17 №2136-VIII.
Отже, з 13 грудня 2019 року положення ч. 20 ст. 86 Закону №1697 не підлягають застосуванню в редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Натомість проведення перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, з 13 грудня 2019 року здійснюється уповноваженим органом у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури.
З огляду на вищенаведене суд вважає безпідставними посилання відповідача в обґрунтування відсутні підстав для перерахунку пенсії на те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, оскільки чинна з 13.12.2019 норма ч. 20 ст. 86 Закону №1697 визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років саме підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 06 вересня 2017 року, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31.05.2012 №505, в тому числі, затверджено у новій редакції схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, що призвело до підвищення заробітної плати прокурорських працівників.
Вказана постанова є чинною як на момент видачі прокуратурою Закарпатської області довідки №18/74-вих.2020, так і на час звернення ОСОБА_1 із заявою до ГУ ПФУ в Закарпатській області.
З огляду на зазначене, враховуючи рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13.12.2019, суд вважає, що зміна розміру заробітної плати працівників прокуратури є належною підставою, що зумовлює виникнення у органу Пенсійного фонду обов'язку провести перерахунок пенсій прокурорським працівникам.
Саме на виконання Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 та Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657, прокуратурою Закарпатської області ОСОБА_1 було видано довідку №18/74-вих.2020, а тому суд вважає, що в уповноваженого органу на момент звернення позивача із заявою були наявні як підстави, так і всі необхідні документи для проведення відповідного перерахунку.
Вирішують правомірність рішення ГУ ПФУ в Закарпатській області від 19.03.2020, суд виходить з мотивів його прийняття.
Так, свою відмову провести перерахунок пенсії орган Пенсійного фонду аргументує тим, що станом на день звернення ОСОБА_1 із заявою питання оплати праці працівників органів прокуратури регулюються Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. №1155, п. 7 якої визначено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".
Разом з тим, суд вважає вказані аргументи протиправними та такими, що суперечать норм чинного законодавства.
Зокрема, як вже було зазначено судом, Конституційний Суд України в своєму рішенні №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 наголосив на тому, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі, умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
Більше того, вказаним рішення Конституційний Суд України визначив конкретні обставини, що зумовлюють виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій, призначених Законами №1789 та №1697, якими є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. При цьому суд враховує також те, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. При цьому таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».
До такого ж висновку дійшов Верховний Суд у рішенні від 14 вересня 2020 року у зразковій справі №560/2120/20.
Норми Закону України «Про Конституційний Суд України» регламентують обов'язковості ухвалених Конституційним Судом України рішень. При цьому суд вважає, що орган Пенсійного фонду, як суб'єкт владних повноважень, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції Україні, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вищенаведене свідчить про протиправність рішення ГУ ПФУ в Закарпатській області від 19.03.2020.
Суд окремо зауважує, що принцип верховенства права зобов'язує державу поважати і застосовувати запроваджені нею закони, створюючи правові й практичні умови для втілення їх в життя. Будь-яка дія органів державної влади має будуватися на цьому принципі, а відтак чинні положення національного законодавства потрібно формулювати так, щоб вони були достатньо доступними, чіткими і передбачуваними у практичному застосуванні (Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Броньовський проти Польщі» від 22 червня 2004 року).
Стосовно доводів відповідача, наведених у поданому до суду відзиві, щодо невідповідності форми довідки №18/74-вих.2020 встановленим вимогам, зокрема, в частині відсутності посилання на первинні документи, суд зазначає, що такі носять виключно формальний характер та не впливають ні на право позивача на проведення перерахунку пенсії, ані на обсяг необхідних до здійснення таких дій відомостей.
Надана позивачем довідка прокуратури Закарпатської області складена на бланку органу прокуратури, містить обов'язкові реквізити (дату та вихідний номер), підписана посадовими особами, підпис яких скріплений гербовою печаткою, містить інформацію про назву та розмір складових заробітної плати (грошового забезпечення) за аналогічною посадою, зазначено прізвище, ім'я та по-батькові особи, які видано таку довідку.
Відтак, вказана довідка є належним та достатнім доказом розміру заробітної плати працівника прокуратури за аналогічною посадою та саме на її підставі має бути проведений перерахунок пенсії позивача.
Окрім того, невідповідність поданої довідки та неможливість у зв'язку з цим провести перерахунок не було підставою для відмови ОСОБА_1 , наведеною у рішенні від 19.03.2020.
Тому з огляду на встановлену судом протиправність рішення ГУ ПФУ в Закарпатській області №921010152575 від 19.03.2020 позовна вимога в цій частині підлягає задоволенню, а рішення - скасуванню.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату без обмеження граничного розміру та у часі пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції, що діяла на момент виникнення права на отримання пенсії), суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року №3668-VI (з наступними змінами) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України Про прокуратуру, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України Про прокуратуру, не може перевищувати 10740 гривень.
Разом з тим, п. 2 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення вищезазначеного законодавчого акту, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Положення про встановлення тимчасового обмеження на періоди з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року максимального розміру пенсії у розмірі 10740 грн. визначено Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII від 02.03.2015 зі змінами, внесеними Законом України від 24.12.2015 №911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Згідно п.1 та п. 2 Прикінцевих положень Закону України №911-VІІІ від 24.12.2015 року цей Закон набирає чинності з 01 січня 2016 року та дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01 січня 2016 року. Крім того, згідно з п. 1 Прикінцевих Положень Закону України від 06.12.2016 року №1774-VIII цей Закон набирає чинності з 01 січня 2017 року.
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Ст. 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Отже, зміни щодо максимального розміру пенсії стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Судом встановлено, що пенсія ОСОБА_1 була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону №1789 з 01 березня 2007 року, а тому суд вважає, що встановлені обмеження максимального розміру пенсії не можуть бути застосовані до позивача.
Даний висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі №522/16882/17, від 12.03.2019 у справі №522/3049/17, від 15.04.2019 у справі №127/4270/17, від 15.05.2019 у справі № 554/4191/17 та від 30.10.2019 у справі №826/17744/17.
Поряд з цим суд вважає безпідставною вимогу позивача про проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції, що діяла на момент виникнення права на отримання пенсії), оскільки зазначена норма ще з 01.01.2015 є нечинною. Тому, на думку суду, в даному випадку слід керуватися діючим законодавством, зокрема, ст. 86 Закону №1697-VII.
При вирішення питання щодо дати, з якої орган Пенсійного фонду зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача суд виходить з наступного.
Нормами ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII встановлено, що перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
У той же час, оскільки ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII, набрала чинності саме з 13.12.2019, відтак перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватись з 13.12.2019. Поширення дванадцятимісячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.
До такого ж висновку дійшов Верховний Суд у рішенні від 14 вересня 2020 року у зразковій справі №560/2120/20.
Таким чином, провівши правовий аналіз законодавчих норм, що регулюють спірні правовідносини крізь призму встановлених судом обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. ст. 241, 243, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (місцезнаходження: пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ - 20453063) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 19.03.2020 №921010152575 "Про відмову в перерахунку пенсії" ОСОБА_1 .
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату без обмеження граничного розміру та у часі ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Закарпатської області №18/74-вих.2020 від 06.03.2020.
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (місцезнаходження: пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ - 20453063) судові витрати у розмірі 560,53 грн. (П'ятсот шістдесят гривень 53 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається у відповідності до вимог п. 15.5 ч. 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України (у редакції Закону №2147-VІІІ від 03.10.2017 року).
СуддяР.О. Ващилін