04 січня 2021 року Справа № 160/10161/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправної бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 26.08.2020 засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність та провести відповідні виплати з 01.11.2017, з урахуванням проведених раніше виплат.
2. Ухвалою суду від 31.08.2020 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.
3. 09.09.2020 засобами поштового зв'язку від позивача на виконання вимог ухвали судом отримано:
- клопотання про поновлення строку звернення до суду;
- виправлений адміністративний позов та його копію для відповідача, у якому викладений наступний зміст позовних вимог:
-- визнати протиправним та скасувати рішення, викладене у формі листа за № 3989-4951/П-03/8-0400/20 від 25.03.2020, Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% середньої заробітної плати позивача, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність;
-- визнати протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у нездійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% середньої заробітної плати позивача, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність;
-- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% середньої заробітної плати позивача, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність та провести відповідні виплати з дня звернення з заявою про перерахунок пенсії, а саме з 18.03.2020 з урахуванням проведених раніше виплат.
4. Ухвалою суду від 14.09.2020 прийнято позов до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у справі № 160/10161/20, відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позов та витребуваних судом доказів.
5. 12.10.2020 засобами поштового зв'язку надійшла відповідь на відзив з доказами її направлення відповідачу.
6. 19.11.2020 на електронну адресу суду та 25.11.2020 засобами поштового зв'язку від відповідача надійшов відзив та витребувані судом доказом.
7. 14.12.2020 засобами електронного зв'язку та 18.12.2020 засобами поштового зв'язку від відповідача надійшли додаткові докази у справі.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
8. На момент призначення пенсії загальний стаж позивача складав більш 27 років, стаж на підземних роботах складав більш 20 років, а підземний стаж з повним робочим днем в шахті - більше 8 років.
9. З вересня 2008 року було проведено перерахунок розміру пенсії у відповідності до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
10. На момент перерахунку розміру пенсії у відповідності до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» підземний стаж позивача за Списком № 1 складав більш 7,6 років, з повним робочим днем в шахті.
11. З 11.10.2017 вступив в дію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VІІІ, і Першотравенським відділом обслуговування громадян ГУ ПФУ в Дніпропетровської області був зроблений перерахунок розміру пенсії, але при цьому, пенсійний фонд не застосував статтю 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
12. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що відповідно до розрахунку стажу станом на 31.08.2005 загальний стаж роботи ОСОБА_1 складав 27 років 10 місяців 06 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 16 років 08 місяців 08 днів.
13. Відповідно до довідки ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» «Шахтоуправління Першотравенське» від 06.02.2020 № 3 ОСОБА_1 з 21.12.1983 по 01.02.1985, з 05.02.1985 по 26.02.1991, з 27.02.1991 по 10.03.1994, з 11.03.1994 по 26.11.1995 та з 01.04.2004 по 08.08.2005 працювала на шахтах «Ювілейна» та «Першотравнева» дільничим геологом 50% та більше робочого часу знаходилась у шахті; з 27.11.1995 по 31.12.1995 працювала в.о. геолога 50% та більше робочого часу знаходилась у шахті; з 01.01.1995 по 21.09.1997 працювала головним геологом 50% та більше робочого часу знаходилась у шахті.
14. Посада головного геолога та дільничого геолога передбачена розділом 1 підрозділом 1 пунктом 1.1г Списку № 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36.
15. Посада геолога, дільничого геолога та головного геолога відноситься до посад, на яких працівники зайняті на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді), що не відповідає роботам визначеним статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (повний робочий день на підземних умовах), отже, дія Закону № 345 на ОСОБА_1 не поширюється.
16. Позивачем не надано доказів його роботи не менше 80 відсотків робочого часу установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
17. 19.06.2006 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась із заявою про призначення пенсії за віком.
18. Розпорядженням здійснено перерахунок пенсії:
- від пенсії: за віком;
- шифр пенсії 103;
- умови призначення: робота за Списком № 1;
- дата перерахунку: 19.06.2006 попереднього 28.02.2001;
- вид перерахунку: перерахунок через перехід з виду на вид;
- виплату пенсії по шифру 333 припинити.
19. Розпорядженням від 12.11.2008 № 113251 позивачу здійснено перерахунок пенсії:
- від пенсії: за віком;
- шифр пенсії 103;
- умови призначення: робота за Списком № 1;
- дата перерахунку: 16.09.2008 попереднього 28.02.2001;
- вид перерахунку: масовий перерахунок (індивідуальний);
- зарахований стаж: Список № 1 - 8 років 9 місяців 21 день; загальний стаж (після 2004 року) - 1 рік 8 місяців 0 днів; загальний стаж (повний) - 27 років 10 місяців 7 днів (31.08.2005); стаж на підземних роботах - 8 років 9 місяців 21 день.
20. 20.02.2020 ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою в якій просила надати копії довідок «Павлоградвугілля», які були надані для перерахунку у вересні 2008 року у зв'язку із вступом в дію Закону України «Про підвищення престижності шахтарської професії» та надати інформацію:
- який загальний стаж на момент призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1;
- який підземний стаж, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а також розмір підземного стажу з повним робочим днем в шахті (вказавши періоди роботи у відповідності до трудової книжки, які не були враховані пенсійним фондом до підземного стажу з повним робочим днем в шахті).
21. 18.03.2020 позивачем направлено до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області заяву, яка отримана 23.03.2020 за № 4951/П-0400-20, в якій заявник просив провести розрахунок пенсії у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». До заяви додано довідку ДТЕК «Павлоградвугілля» від 06.02.2020 № 3.
22. Листом від 25.03.2020 № 3989-4951/П-03/8-0400/20 Відділ з питань перерахунків пенсій № 15 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Дніпропетровській області за результатами розгляду звернення від 18.03.2020 повідомив наступне:
- відповідно до відомостей, зазначених в доданій Вами до звернення довідці від 06.02.2020 № 3, Ви працювали з 21.12.1983 по 01.02.1985, з 05.02.1985 по 26.11.1995 дільничим геологом, з 27.11.1995 по 31.12.1995 виконуючим обов'язки головного геолога, з 01.01.1996 по 21.09.1997 головним геологом, з 01.04.2004 по 08.08.2005 дільничим геологом;
- додатково в довідці зазначено, що за весь період роботи Ви 50% і більше робочого часу знаходились в шахті;
- відомості про роботу протягом повного робочого дня в підземних умовах як в матеріалах Вашої пенсійної справи, так і в вищезазначеній довідці відсутні;
- враховуючи вищевикладене, права на розрахунок розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» Ви не маєте.
23. Листом від 01.04.2020 № 4540-3905/П-02/8-0400/20 «Щодо розгляду звернення» Першотравенський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на звернення позивача з питання розрахунку стажу повідомив про наступне:
- Ви перебуваєте на обліку в органах Пенсійного фонду України, отримуєте пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-1V «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зі змінами, внесеними Законом України від 03.10.2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»;
- за даними пенсійної справи, на дату призначення пенсії за віком (19.06.2006), розмір Вашої пенсії обчислено, виходячи із загального стажу зарахованого по 31.08.2005, що складає 27 років 10 місяців 6 днів, в тому числі стаж роботи за Списком № 1 - 8 років 9 місяців 21 день;
- 13.02.2009 Вами була надана заява на перерахунок пенсії по стажу з додаванням пільгової довідки виданої ВСП «Шахта Степовая ВАТ «Павлоградвугілля». Після проведеного перерахунку стаж роботи за Списком № 1 складає - 16 років 8 місяців 8 днів.
24. 06.08.2020 позивач звернувся до Першотравенського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії (ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці»).
25. Заяву прийнято 06.08.2020 і зареєстровано за № 1167.
26. Листом від 11.08.2020 № 0400-0320-8/66832 Відділ з питань перерахунків пенсій № 15 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на звернення позивача від 06.08.2020 повідомив про наступне:
- додатково в довідці зазначено, що за весь період роботи Ви 50% і більше робочого часу знаходились в шахті;
- відомості про роботу протягом повного робочого дня в підземних умовах як в матеріалах Вашої пенсійної справи, так і в вищезазначеній довідці відсутні;
- враховуючи вищевикладене, права на розрахунок розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» Ви не маєте. Рішенням від 10.08.2020 Вам відмовлено в проведенні перерахунку пенсій.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
27. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
28. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
29. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
30. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.
31. З моменту призначення позивачу пенсії та до 11.10.2017 застосовувалась редакція абзацу третього частини першої статті 28 Закону № 1058-ІV, відповідно до якої:
- мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
32. З 11.10.2017 застосовується редакція статті 28 Закону № 1058-ІV згідно з внесеними змінами Законом від 03.10.2017 № 2148-VIII, відповідно до абзацу третього частини першої якої встановлено:
- мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
33. Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VІ (далі - Закон № 345-VІ) в редакції до внесення змін Законом № 1066-VIII від 31.03.2016, встановлено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
34. В редакції змін, внесених Законом № 1066-VIII від 31.03.2016, визначено, що дія Закону № 345-VІ дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
35. Статтею 8 Закону № 345-VІ до внесення змін Законом № 2148-VIII від 03.10.2017, було встановлено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
36. З урахуванням змін, внесених Законом № 2148-VIII від 03.10.2017 стаття 8 Закону № 345-VІ передбачає, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
37. Відповідно до частини другої статті 10 Закону № 345-VІ дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
38. Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.
39. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
щодо права позивача на перерахунок пенсії у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»
40. Суд звертає увагу, що до кола працівників на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
41. У постановах від 06.11.2018 у справі № 345/4370/16-а, від 20.11.2018 у справі № 345/4616/16, від 06.03.2019 у справі № 345/4570/16-а, від 03.04.2019 у справі № 345/149/17 Верховний Суд дійшов правового висновку, що статтю 1 Закону № 345-VІ слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
42. Крім того, суд зазначає, що підставою для застосування статті 8 Закону № 345-VІ є відпрацювання на підземних роботах не менш як 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи.
43. З трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 вбачається, що вона працювала на шахті:
- з 21.12.1983 по 01.02.1985 геологом з повним робочим днем, підземно;
- з 05.02.1985 по 26.11.1995 геологом;
- з 27.11.1995 по 31.12.1995 виконуючим обов'язки головного геолога;
- з 01.01.1996 по 21.09.1997 головним геологом;
- з 01.04.2004 по 08.08.2005 дільничим геологом.
44. За змістом пункту 3 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
45. Згідно із Списком № 1 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота на яких надає право на державну пенсію на пільгових умовах, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173, і який був діючим до 26.01.1991, розділ 1 «Гірничі роботи» підрозділ 1 «Підземні роботи» передбачав, що право на пенсію на пільгових умовах мають усі робітники, інженерно-технічні працівники та службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, руди, сланцю, нафти, озокериту, газу, графіту, азбесту, солі, слюди та інших рудних і нерудних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників та інших підземних споруд, а також всі працівники, зайняті повний робочий день під землею на обслуговуванні зазначених вище робітників і службовців (медперсонал підземних здоровпунктів, працівники підземного телефонного зв'язку і т.д.).
46. Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10, що діяв до 11.03.1994, Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, що діяв до 16.01.2003 та Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 містить в собі:
- Розділ І «Гірничі роботи» підрозділ 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» пункт г) працівники, зайняті на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді).
47. Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що посада геолога та дільничого геолога передбачена розділом 1 підрозділом 1 пунктом 1.1г Списку № 1 від 16.01.2003 № 36. Норми статей 1, 8 Закону № 345-VІ чітко окреслюють коло осіб на яких поширюється дія закону. Дія статей 1, 8 Закону № 345-VІ поширюється на працівників, передбачених пунктами а), б), в) та не поширюються на працівників, передбачених пунктами г), д), е) підрозділу 1 Списку № 1.
48. Суд не погоджується з даним твердженням відповідача, оскільки на період роботи позивача діяли списки від 22.08.1956 № 1173, від 26.01.1991 № 10, від 11.03.1994 № 162, від 16.01.2003 № 36, однак відповідач посилається лише на Список № 1 від 16.01.2003 № 36, що суперечить пункту 3 Порядку № 383.
49. Крім того, Список № 1 від 22.08.1956 № 1173 не має посилань на працівників, зайнятих на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді), а визначає право осіб на призначення пенсії на пільгових умовах, які зайняті повний робочий день під землею/на підземних роботах.
50. Позивач з 19.06.2006 отримує пенсію за віком за Списком № 1, з розрахунку стажу позивача вбачається наявність пільгового стажу за Списком № 1 - шахтарі 16 років 8 років 8 місяців.
51. Згідно із довідки ВСП «шахта Ювілейна» ВАТ «Павлоградвугілля» позивач 22.09.1997 по 31.03.2004 та з 01.04.2004 по 08.08.2005 працював повний робочий день, характер виконуваних робіт: з повним робочим днем у шахті.
52. Відповідно до довідки від 06.02.2020 № 3 ОСОБА_1 працювала повний робочий день та виконувала гірничі роботи з повним робочим днем.
53. З урахуванням наданих доказів, стаж роботи позивача за Списком № 1 - шахтарі з повним робочим днем під землею становить понад 16 років 8 років 8 місяців, а відтак він має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
щодо визнання протиправним та скасування рішення, викладене у формі листа за № 3989-4951/П-03/8-0400/20 від 25.03.2020
54. Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
55. За приписами статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
56. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
57. Суд зазначає, що позивач звернувся до відповідача із заявою у довільній формі від 18.03.2020, в якій просив провести розрахунок пенсії у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
58. З урахуванням викладеного, суд не може визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській, оскільки за наслідками розгляду заяви від 18.03.2020 надано лише відповідь, викладену у формі листа за № 3989-4951/П-03/8-0400/20 від 25.03.2020 на звернення, яке не є рішенням про відмову у здійснені перерахунку пенсії, у зв'язку із чим відповідач не вчиняв дії по відмові, а розглянув звернення в порядку Закону України «Про звернення громадян».
59. Однак, суд зазначає, що подана позивачем заява від 18.03.2020 безпідставно не була розглянута відповідачем по суті.
60. Крім того, зміст зазначеної заяви очевидно дає змогу оцінити намір заявника, а саме провести перерахунок (розрахунок) пенсії у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
61. Відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).
62. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
63. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
64. З метою ефективного та повного захисту прав позивача, відповідно до частини другої статті 9 КАС України, суд виходить за межі позову та визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» на підставі заяви від 18.03.2020.
щодо зобов'язання вчинити певні дії
65. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
66. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
67. Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
68. Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
69. З метою ефективного та повного захисту прав позивача суд зобов'язує Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% середньої заробітної плати позивача, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з 18.03.2020 та з урахуванням проведених раніше виплат.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
70. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
71. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
72. Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
73. Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
щодо розподілу судових витрат
74. Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справи виступала його посадова чи службова особа.
75. Оскільки судом задоволено одну основну позовну вимогу немайнового характеру, із похідною вимогою, на користь позивача присуджуються понесені судові витрати на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру.
76. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -
вирішив:
77. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЭДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправної бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
78. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» на підставі заяви від 18.03.2020.
79. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% середньої заробітної плати позивача, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з 18.03.2020 та з урахуванням проведених раніше виплат.
80. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
81. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 840,80 грн.
82. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба