Рішення від 04.01.2021 по справі 120/5474/20-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

04 січня 2021 р. Справа № 120/5474/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шаповалової Т.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, у якому просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного Управління національної поліції у Вінницькій області, щодо відмови виплати полковнику поліції у відставці ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності та встановлення інвалідності 2 групи, пов'язаної із захворюванням, одержаним під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення;

зобов'язати Головне Управління національної поліції у Вінницькій області нарахувати та виплатити інваліду війни другої групи полковнику поліції у відставці ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму з урахуванням раніше виплаченої суми.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 29 липня 2020 року звернувся з письмовою заявою (рапортом) до начальника Головного Управління національної поліції у Вінницькій області щодо виплати одноразової грошової допомоги внаслідок втрати працездатності. Ним було зазначено, що він мас статус інваліда війни другої групи (безпосередня участь в антитерористичній операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсіч і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій га Луганській областях) та отримання ним в січні 2020 р. 172.890 (сто сімдесят дві тисячі вісімсот дев'яносто) гри. в якості грошової допомоги.

Разом з тим, позивач отримав листа від 08 вересня 2020р. вих. № 1367/03/29-2020 в якому повідомлялось, що його заява була розглянута. З посиланням на п.4 ч.1 ст.97 Закону України "Про національну поліцію", зазначено, що його було звільнено з поліції зі сплатою 29 грудня 2019р. одноразової грошової допомоги у розмірі 172 890 грн. у зв'язку із визначенням поліцейському інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції та зроблено висновок: "інші підстави для призначення виплати одноразової грошової допомоги наразі відсутні".

Таким чином, у листі зазначено про виплату грошової допомоги та законодавчо не передбаченої її повторної виплати, але ОСОБА_1 у своєму звернені вказував що ця виплата була здійснена у неповному розмірі, на що у відповіді з ГУНП у Вінницькій області , на думку позивача, не було звернуто увагу, тому ця обставина залишилась без розгляду.

Разом з тим, позивач вважає, що має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності та встановлення інвалідності 2 групи, пов'язаної із захворюванням, одержаним під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення в розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму з урахуванням раніше виплаченої суми.

09.10.2020 року відкрито провадження у справі, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 262 КАС України.

22.10.2020 року представником відповідача подано відзив на адміністративний позов. У відзиві зазначено, що відповідно довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №634537 від 25.11.2019 року ОСОБА_1 встановлено II групу інвалідності, причина інвалідності: «захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням служби в поліції».

29.12.2019 року ГУНП у Вінницькій області було виплачено ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу (далі - ОГД) в сумі 172 890,00 грн на підставі п. 4 ч. 1 ст. 91 (визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті), пп. б п. 4 ч. 1 ст. 99 Закону № 580-VIII, у зв'язку з визначенням ОСОБА_1 II групи інвалідності отриманої внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції.

Відповідно довідки до акту повторного огляду МСЕК серії 12 ААБ №831150 від 16.07.2020 ОСОБА_1 зазначена причина інвалідності: «захворювання, ТАК, одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».

Листом від 08.09.2020 року № 1367/03/29-2020 ГУНП у Вінницькій області повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для виплати йому одноразової грошової допомоги, оскільки така була нарахована 26.12.2019 у зв'язку із захворюванням, а повторне звернення ОСОБА_1 також стосується захворювання, а не травми, як це передбачено п. 3 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію». У позивача причиною інвалідності є захворювання, а не поранення, що унеможливлює призначення виплати ОГД по п.3 ч.1 ст. 97 Закону № 580-VIII. Те що дане захворювання одержане під час проведенням антитерористичної операції, не змінює порядок застосування норм Закону № 580-VIII при призначенні ОГД пов'язаної з визначенням поліцейському інвалідності внаслідок захворювання.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11.01.2016 року затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок №4).

ГУНП у Вінницькій області не допустило протиправної бездіяльності, адже, розглянуло рапорт (заяву) позивача в установленому порядку та про результати розгляду повідомило ОСОБА_1 листом 1367/03/29- 2020 від 08.09.2020.

Вимога щодо зобов'язання ГУНП у Вінницькій області нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу в розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму з урахуванням раніше виплаченої суми не підлягає задоволенню, оскільки проводиться на підставі пп. б п. 3 ч. 1 ст. 99 Закону України «Про Національну поліцію» у випадку отримання поліцейським травми, а не захворювання як випадку позивача.

28.10.2020 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій представник позивача посилається п.1 ст.3 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та вказує, що Довідкою № 191 139 від 14.12.2014 підтверджується перебування полковника міліції ОСОБА_1 у складі зведеного загону УМВС України у Вінницькій області, який був задіяний у боротьбі з тероризмом в АТО на території Донецької та Луганської області, тобто перебував у складі правоохоронного органу спеціального призначення.

Також посилання на ч.6 ст.7 КАС України відповідно до якої у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Правовий аналіз змісту ст.97 ЗУ "Про національну поліцію", ст.3 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", ст. ст. 13, 16-2 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту "дає підстави для висновку, що такі правовідносини подібні за змістом, а тому є підстави для застосування аналогії Закону, передбаченої ст.7 КАСУ.

Згідно останнього абзацу ст. 13 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту; особам, зазначеним у пунктах 11-14 частини другої статті 7 цього Закону, за рахунок коштів державного бюджету призначається і виплачується одноразова грошова допомога у зв'язку з встановленням інвалідності у розмірі, визначеному підпунктом б пункту 1 статті 162Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Якщо особа у зв'язку з встановленням інвалідності одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією частиною, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів України, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

У п.п. 2, 6 Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі

загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 р. № 336) одержувачами одноразової грошової допомоги є поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці МВС. Одноразова грошова допомога в разі встановлення інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання призначається та виплачується особам, зазначеним в абзацах другому, третьому, четвертому та п'ятому пункту 2 цього Порядку, залежно від групи інвалідності в таких розмірах: 300 прожиткових мінімумів, установлених законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи.

03.11.2020 року до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив позивача. Так, відповідач посилається на ч. 7 ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у якій зазначено, що особам, зазначеним у пунктах 11-15 частини другої статті 7

цього Закону, за рахунок коштів державного бюджету призначається і виплачується одноразова грошова допомога у зв'язку з встановленням 2 групи інвалідності у розмірі, визначеному підпунктом ''б" пункту 1 статті 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Якщо особа у зв'язку з встановленням інвалідності одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією частиною, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів України, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Але, на момент звернення ОСОБА_1 до ГУНП у Вінницькій області про призначення і виплату ОГД як інваліду II групи у зв'язку з безпосередньою участю в антитерористичній операції, йому була вже здійснена виплата на підставі п. 4 ст. 97, пп. б п. 4 ч. 1 ст. 99 ЗУ «Про Національну поліцію України» за його ж зверненням.

Відповідно п. 5 ст. 100 ЗУ «Про Національну поліцію України», якщо особа одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги з підстав, визначених цим Законом, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, визначених з різних підстав іншими законами та нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи.

Також відповідач звертає увагу, що розгляд питання про призначення та виплату ОГД інваліду війни на підставі Порядку №336 не є компетенцією ГУНП у Вінницькій області, а здійснюється міжвідомчою комісією та виплачується за її рішенням органами соціального захисту населення.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 в період з 14.11.2014 року по 14.12.2014 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, що підтверджується довідкою 14.12. 2014 року №19139.

ОСОБА_1 наказом начальника ГУНП у Вінницькій області № 200 о/с від 28.10. 2019 звільнено зі служби в поліції на підставі п. 2 (через хворобу) ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (далі - Закону № 580-VIII).

Відповідно довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №634537 від 25.11.2019 року ОСОБА_1 встановлено II групу інвалідності, причина інвалідності: «захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням служби в поліції».

29.12.2019 року ГУНП у Вінницькій області було виплачено ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу (далі - ОГД) в сумі 172 890,00 грн на підставі п. 4 ч. 1 ст. 91 (визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті), пп. б п. 4 ч. 1 ст. 99 Закону № 580-VIII, у зв'язку з визначенням ОСОБА_1 II групи інвалідності отриманої внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції.

Відповідно довідки до акту повторного огляду МСЕК серії 12 ААБ №831150 від 16.07.2020 ОСОБА_1 зазначена причина інвалідності: «захворювання, ТАК, одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».

20.07.2020 року ОСОБА_1 знову звернувся до ГУНП у Вінницькій області із заявою (рапортом) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності, де зазначив, що йому встановлено 2 групу інвалідності в зв'язку з безпосередньою участю в АТО, забезпеченні її проведення. ОГД отримав 29.01.2020 року.

Заяву подано відповідно до форми, встановленої Додатком 1 до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського та зазначено як підставу для виплати грошової допомоги п.4 ч.1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію». Також в заяві наявне виправлення засвідчене підписом позивача, де виправлено п.3 на п.4 ч.1 ст.97 Закону.

Висновком від 25.08.2020 року у призначенні одноразової грошової допомоги відмовлено відповідно до п.4 ч.1 ст. 97 Закону України «Про національну поліцію».

Листом від 08.09.2020 року № 1367/03/29-2020 ГУНП у Вінницькій області повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для виплати йому одноразової грошової допомоги, оскільки така була нарахована 26.12.2019 у зв'язку із захворюванням, а повторне звернення ОСОБА_1 також стосується захворювання, а не травми, як це передбачено п. 3 ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію».

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 97 Закону України «Про національну поліцію» визначено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: 3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;

6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.

Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Статтею 99 Закону України «Про національну поліцію» встановлено, що розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату:

1) загибелі (смерті) поліцейського (пункт 1) - 750 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

2) смерті поліцейського (пункт 2) - 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

3) визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 3, інвалідності:

а) I групи - 400 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

б) II групи - 300 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

в) III групи - 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

4) визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності:

а) I групи - 120 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

б) II групи - 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

в) III групи - 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

4) визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності:

а) I групи - 120 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

б) II групи - 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

в) III групи - 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;

Відповідно до ст.100 Закону визначення інвалідності та ступеня втрати працездатності без визначення інвалідності поліцейським здійснюється в індивідуальному порядку державними закладами охорони здоров'я відповідно до закону та інших нормативно-правових актів.

Частиною 5 ст.100 Закону якщо особа одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги з підстав, визначених цим Законом, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, визначених з різних підстав іншими законами та нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи.

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, визначеної цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11.01.2016 року затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок №4).

Ці Порядок та умови визначають механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських центрального органу управління поліції, територіальних органів поліції, міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - органи поліції), поліцейських в т.ч. слухачів та курсантів вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - навчальних закладів), поліцейських, відряджених до інших органів державної влади, установ, організацій (далі - інших органів).

Пунктом 4 Розділу І визначено випадки, за яких призначається ОГД у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського:

2) під час виконання службових обов'язків (пункти 3, 5 частини першої статті 97 Закону) - випадок, пов'язаний із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України;

4) пов'язаного з проходженням служби в поліції, органах внутрішніх справ (пункт 4 частини першої статті 97 Закону) - обставина, яка виникла внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції крім випадків, зазначених у підпунктах 1, 2 цього пункту;

Пунктом 3 Розділу ІІІ передбачено, що заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, навчального закладу за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до інших органів (далі - останнім місцем проходження служби).

Відповідно до пункту 1 Розділу IV у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 5 розділу ІІІ, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2).

Пунктом 8 визначено, якщо поліцейському після встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Підставою для такої виплати є довідка органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати, видана фінансовим підрозділом цього органу, установи, організації, підрозділу, за останнім місцем отримання ОГД.

У разі коли одержувачі ОГД одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про Національну поліцію», та одноразової грошової допомоги відповідно до інших актів законодавства України, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав, за вибором одержувача одноразової грошової допомоги.

Враховуючи встановлені обставини справи та наведені положення нормативно-правових актів, суд приходить до наступних висновків.

Так, позивач вважає, що має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності та встановлення інвалідності 2 групи, пов'язаної із захворюванням, одержаним під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення в розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму з урахуванням раніше виплаченої суми.

Виплата грошової допомоги в такому розмірі передбачено пп.б п.3 ст.99 Закону «Про національну поліцію» ( 3) визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 3, інвалідності: б) II групи - 300 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату), а також пп.б ч.1 ст.16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі: 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи).

В позовній заяві, а саме частині «Правове обґрунтування», представник позивача посилається на п.3 ч.1 ст.97 та на п.п.б п. 3 ч.2 ст.99 Закону України «Про Національну поліцію». Також посилається на положення Порядку №4, який регулює питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського відповідно до статей 97 - 101 Закону України „Про Національну поліцію" та Постанову КМУ від 25 грудня 2013 року №975, якою затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Інших нормативно-правових обґрунтувань права на отримання ОГД у бажаному позивачем розмірі в позовній заяві не наведено.

Спірним листом позивача повідомлено про відсутність інших підстав для призначення виплати одноразової грошової допомоги позивачу та вказано, що ним отримано ОГД відповідно до п.4 ч.1 ст.97 Закону України «Про національну поліцію».

Суд погоджується з таким висновком відповідача, оскільки причиною інвалідності позивача є захворювання, а не поранення, що унеможливлює призначення виплати ОГД по п. 3 ч.1 ст. 97 Закону № 5 80-VIII. Те що дане захворювання одержане під час проведенням антитерористичної операції, не змінює порядок застосування норм Закону № 580-VIII при призначенні ОГД пов'язаної з визначенням поліцейському інвалідності внаслідок захворювання.

Суд критично ставиться до посилань представника позивача на положення Законів «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оскільки призначення допомоги відповідно до зазначених законів здійснюється відповідно до іншого порядку та іншим органом.

Позивачем же подано заяву відповідно форми, встановленої Додатком 1 до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського та зазначено як підставу для виплати грошової допомоги п.4 ч.1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію». Також в заяві наявне виправлення засвідчене підписом позивача, де виправлено п.3 на п.4 ч.1 ст.97 Закону.

Разом з тим, ОГД відповідно до п.4 ч.1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» позивачем вже отримано.

Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено та підписано суддею 04.01.2020

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

Відповідач: Головне управління Національної поліції у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 40108672, вул. Театральна, 10, м. Вінниця, 21050)

Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна