Справа № 396/685/20
Провадження № 3/392/441/20
18 грудня 2020 року м. Мала Виска
Суддя Маловисківського районного суду Кіровоградської області Березій Ю.А., розглянувши справу Новоукраїнського ВП ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, мешканця АДРЕСА_1 ,
за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення громадянин ОСОБА_1 обвинувачений в тому, що 20 травня 2020 року близько 0.50 в м. Новоукраїнка Кіровоградської області, з ознаками алкогольного сп'яніння, керував автомобілем "Мерседес", реєстраційний номер НОМЕР_1 .
Дослідивши матеріали справи, суддя дійшов висновку про те, що провадження в справі підлягає закриттю у зв'язку із скасуванням акту, який встановлює адміністративну відповідальність.
Частиною 1 статті 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до частини 1 статті 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення громадянин ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення 20 травня 2020 року.
Відповідно до частини 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (в редакції Закону № 1446-VIII від 07.07.2016, яка діяла до 1 липня 2020 року) керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» № 2617-VIII від 22 листопада 2018 року, який набрав чинності 1 липня 2020 року внесено зміни до частини 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яку викладено в такій редакції:
Керування річковими, морськими або маломірними суднами судноводіями в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само передача керування судном особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а також відмова осіб, які керують річковими, морськими або маломірними суднами від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, з позбавленням права керування всіма видами плавучих засобів на строк від одного до трьох років".
3 липня 2020 року в газеті «Голос України» опубліковано Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 17 червня 2020 року № 720-IX, який, як зазначено у розділі ІІ цього закону, набирає чинності з дня набрання чинності Законом України від 22 листопада 2018 року № 2617-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень», тобто з 1 липня 2020 року.
Однак, зазначена норма розділу ІІ Закону від 17 червня 2020 року № 720-IX суперечить вимогам частини 5 статті 94 Конституції України, відповідно до якої закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування.
При цьому, така норма про набрання чинності Закону України від 17 червня 2020 року №720-IX не узгоджується і з вимогами статті 8 Конституції, згідно із якою Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Серед іншого, зазначена норма суперечить і завданню Кодексу України про адміністративні правопорушення, яке полягає в охороні прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Враховуючи зазначене вище, суддя вважає, що вимоги Закону України від 17 червня 2020 року № 720-IX можуть набирати чинності лише із врахуванням вимог статті 94 Конституції України, тобто з 3 липня 2020 року.
Згідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно частини 2 статті 8 КУпАП закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Зважаючи на викладене, суддя дійшов висновку про те, що акт, який до 1 липня 2020 року і встановлював адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами у стані сп'яніння (стаття 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення в редакції Закону України № 1446-VIII від 7 липня 2016 року), з 1 липня 2020 року був скасований Законом України № 2617-VIIІ з одночасною криміналізацією цих дій у ст. 286-1 КК України.
Відтак Закон № 2617-VIIІ в цій частині зворотної дії не має.
Оскільки з 3 липня 2020 року ці дії були декриміналізовані Законом України № 720-IX від 17 червня 2020 року з одночасним повторним запровадженням адміністративної відповідальності за їх вчинення у новій редакції статті 130 КУпАП, Закон України № 720-IX від 17 червня 2020 року, в цій частині в силу пом'якшення відповідальності має зворотну дію, але виключно на період дії ст. 286-1 КК України (з 1 до 3 липня 2020 року), і не поширюється на правовідносини, які регулювалися статтею 130 КУпАП (в редакції Закону України № 1446-VIII від 7 липня 2016 року), оскільки порівняно із цією нормою, яка була скасована з 1 липня 2020 року, не пом'якшує відповідальності водіїв, не скасовує таку відповідальність та не покращує їх становище.
Відтак щодо дій водія неможливо застосувати статтю 130 КУпАП (в редакції Закону України № 1446-VIII від 7 липня 2016 року), оскільки вона скасована Законом № 2617-VIIІ, який зворотної дії не має, а також і статтю 130 КУпАП (в редакції Закону № 720-IX від 17 червня 2020 року), який також не має зворотної дії на правовідносини, що існували до 1 липня 2020 року.
Внаслідок обраної законодавцем юридичної техніки відбулося переривання дії акта, який встановлював і продовжив встановлювати певну адміністративну відповідальність, шляхом його скасування 1 липня 2020 року та відновлення 3 липня 2020 року.
Таким чином, на правопорушення, що мали місце до 1 липня 2020 року та були передбачені статтею 130 КУпАП, поширюється дія Закону України від 22 листопада 2018 року №2617-VIII, як такого, що скасовує відповідальність за адміністративні правопорушення.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі скасування акту, який встановлює адміністративну відповідальність.
Таким чином, для притягнення громадянина ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення відсутні законні підстави.
Керуючись статтями 280, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
Закрити провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 на підставі пункту 6 частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у зв'язку із скасуванням акту, який встановлює адміністративну відповідальність за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На постанову може бути подана апеляція протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Юрій Анатолійович Березій