Справа № 683/2823/20
3/683/1420/2020
04 грудня 2020 року суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Андрощук Є.М. розглянувши адміністративну справу, що надійшла від Старокостянтинівського ВП ГУ НП Хмельницької області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого АДРЕСА_1 ,
за ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Старокостянтинівського райсуду від Старокостянтинівського ВП ГУ НП Хмельницької області надійшли матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме, що останній 07.11.2020р. о 14 год. 37 хв. за адресою м.Старокостянтинів вул.Острозького,2/1 будучи водієм автобуса Iveco Turbo р.н. НОМЕР_1 під час перевезення пасажирів перебував без засобів індивідуального захисту, а саме маски чи респіратора, що закривають ніс та рот, чим порушив постанову КМ України №641 від 22.07.2020р. п.п.2 п.11, чим вчинив правопорушення, передбачене ст.44-3 КУпАП.
В судовому засіданні адвокат Мініх І.М., яка надає правову допомогу ОСОБА_1 зазначила, що у діянні останнього відсутній, склад інкримінованого йому адмінправопорушення, оскільки ОСОБА_1 , будучи власником зазначеного вище автобуса, не здійснював перевезення пасажирів, оскільки виконав маршрутне завдання, а в автобусі перебувала лише його дружина, з якою вони їхали у власних справах.
Відповідно до ст.ст.252, 280КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Адміністративна відповідальність за статтею 44-3 КУпАП настає за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Стаття 44-3 КУпАП за своїм змістом є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів, що наповнює норму ст.44-3 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення тих ознак, які мають значення для правильної правової кваліфікації зазначеного діяння.
Серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов'язково повинно бути посилання на конкретний нормативно-правовий акт, яким встановлюються відповідні правила та якого не дотрималась особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, порушивши тим самим законодавчі приписи.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР18 №694204 від 07.11.2020р., який складено відносно ОСОБА_1 , міститься посилання на порушення останнім пп.2 п.11 постанови КМУ №641 від 22.07.2020 року.
Крім того, слід зазначити, що до матеріалів даної адмінсправи додано оптичний диск з відеофайлом з нагрудної камери працівника поліції.
При перегляді вказаного відеофайлу, встановлено що в автобусі знаходиться водій без маски та жінка без маски.
Натомість підпунктом 2 пункту 11 постанови КМУ №641 від 22 липня 2020 року «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» передбачено, що на території України на період дії карантину забороняється здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом, зокрема перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі, в електричному (трамвай, тролейбус), залізничному транспорті, у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, в кількості більшій, ніж кількість місць для сидіння, що передбачена технічною характеристикою транспортного засобу, визначена в реєстраційних документах на цей транспортний засіб. Перевізник несе відповідальність за забезпечення водіїв засобами індивідуального захисту, зокрема респіраторами або захисними масками, та здійснює контроль за використанням засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок пасажирами під час перевезення, у тому числі виготовлених самостійно.
Як вбачається з даних дорожнього листа №711913 від 07.11.2020р. ОСОБА_1 автобусом Iveco Turbo р.н. НОМЕР_1 виїхав з АТП на маршрут Старокостянтинів - с.Бовкуни Старокостянтинівського району 07 листопада 2020р. о 10 го. 00 хв. та по виконання завдання перевезення пасажирів, прибув до АТП о 12 год. 57 хв.
Згідно даних АС м.Старокостянтинів ТОВ «Хмельницьктранс» прибуття на АС м.Старокостянтинів марейсового автобуса з с.Бовкуни Старокостянтинівського району - 12 год. 50 хв.
З наведеного слідує, що ОСОБА_1 , будучи власником автобуса Iveco Turbo р.н. НОМЕР_1 (свідоцтво про реєстрацію ТЗ НОМЕР_2 ) та надаючи послуги по перевезенню пасажирів за маршрутом Старокостянтинів с.Бовкуни Старокостянтинівського району, 07 листопада 2020р. о 14 год. 37 хв. за адресою м.Старокостянтинів вул.Острозького,2/1 не здійснював перевезень пасажирів автомобільним транспортом, оскільки вже виконав маршрутне завдання по перевезенню пасажирів за вищевказаним маршрутом, а тому не був зобов'язаний перебувати в автобусі в засобі індивідуального захисту, зокрема у респіраторі або захисній масці, а також вимагати дане від пасажира автобуса - дружини.
Тому в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП, в зв'язку із чим відповідно до п.1 ч.1 ст.247КУпАП провадження у даній справі підлягає закриттю.
На підставі наведеного, керуючись п.1 ч.1 ст.247, ст.294 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ст.44-3 КУпАП щодо ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Хмельницького апеляційного суду через Старокостянтинівський районний суд.
Суддя