Чортківський районний суд Тернопільської області
29 грудня 2020 року Справа № 608/2499/20
Номер провадження3/608/1413/2020
Суддя Чортківського районного суду Тернопільської області Парфенюк В. І. , з участю секретаря Южди Л.С.
прокурора Гринюка О. О.
особи, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 та його захисника Каліннікова М.О.,
розглянувши матеріали, які надійшли від управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця с. Скоморохи Бучацького району Тернопільської області, жителя АДРЕСА_1 , освіта вища, одруженого, на утриманні має неповнолітню дитину, до адміністративної відповідальності не притягувався, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
30 листопада 2020 року до Чортківського районного суду від управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли матеріали відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно протоколу № 358 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 19 листопада 2020 року ОСОБА_1 , виконуючи обов'язки присяжного в Чортківському районному суді Тернопільської області та відповідно до підпункту «Ґ» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, пп. 2-1 п. 11 розділу XIII Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)», яким встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого строку подання щорічної декларації (з 01.01.2020 до 01.06.2020), а саме 04.06.2020, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 вину визнає частково. Не заперечує, що декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, він подав 4 червня 2020 року. Це сталося внаслідок збігу тяжких сімейних обставин, пов'язаних з смертю близьких йому людей: на початку року померла внучка і в зв'язку з цим він змушений був виїхати до дочки, де знаходився кілька місяців, а після цього в тестя було виявлено важку хворобу, внаслідок якої він помер. Вже після похорон тестя, приблизно біля 15 травня 2020 року, він почав займатися питаннями заповнення декларації і для цього змушений був отримати ключ електронного цифрового підпису в відділення "Приватбанку", але в зв'язку з карантинними обмеженнями на це пішов певний час, і внаслідок цього декларацію він не встиг подати до 1 червня 2020 року. Звертає увагу суду на те, що в попередні роки декларацію він подавав своєчасно. Враховуючи вищенаведені обставини та незначний строк порушення терміну подання декларації, просить звільнити його від адміністративної відповідальності.
Вислухавши пояснення особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, його захисника, прокурора, який вважає, що в діях особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, просить визнати його винним у вчиненні вищевказаного адміністративного правопорушення та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до вимог ст. 245 вищевказаного Кодексу завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з вимогами ст. 280 цього ж Кодексу орган, посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. ст. 251, 252 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган, посадова особа оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності. Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та ін.
Так, в ході судового розгляду встановлено, що рішенням Чортківської районної ради №170 від 03.11.2016 року «Про затвердження списку присяжних Чортківського районного суду Тернопільської області» ОСОБА_1 обрано присяжним Чортківського районного суду.
Згідно із ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до пп. «Ґ» п. 1 ч. ст. 3 Закону суб'єктами відповідальності за корупційні та правопорушення, пов'язані з корупцією є присяжні (під час виконання ними обов'язків в суді).
Згідно листа Чортківського районного суду Тернопільської області ОСОБА_1 в період з 03.11.2016 року по 18.07.2019 року виконував обов'язки присяжного Чортківського районного суду та брав участь у розгляді справ в суді протягом вказаного вище періоду.
Зокрема, виконання функцій присяжного у ОСОБА_1 розпочалося під час розгляду Чортківським районним судом цивільної справи №598/1958/17 28.02.2019, 07.03.2019, 04.04.2019, 05.04.2019, 08.04.2019, 12.04.2019, 18.04.2019, 26.04.2019, 02.07.2018.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до пункту 13 статті 1 Закону суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пп.2-1 п. 11 Розділу XIII Закону України «Про внесення змін по деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)», яким встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня.
Візуальним моніторингом публічних відомостей, розміщених на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції встановлено, що до цього (раніше) ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: щорічну за 2017 рік о 16 год. 03 хв. 26.04.2018 року та щорічну за 2018 рік о 10 год. 51 хв. 25.02.2019 року, тобто своєчасно з дотриманням вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджує його ознайомлення із вимогами вказаного вище закону та усвідомлення вчинюваних ним дій під час подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави.
Також про необхідність подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування неодноразово повідомлялось на сайті НАЗК та публікувалось у засобах масової інформації.
Згідно листа НАЗК №71-03/27283/20 від 24.06.2020 року «Про роботу інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - ІТС Реєстр) визначено такі періоди, під час яких виникали технічні несправності та перебої роботи ІТС Реєстру: з 21:00 год. 27.12.2019 року по 09:00 год. 28.12.2019 року; з 17:00 год. 03.01.2020 року по 12:00 год. 04.01.2020 року; з 09:00 год. 15.01.2020 року по 12:25 год. 15.01.2020 року; з 10:00 год. 11.03.2020 року по 16:00 год. 12.03.2020 року. У всі інші дні Реєстр функціонував та працював у штатному режимі.
В період з 01.01.2020 року до 01.06.2020 року у ОСОБА_1 було 152 календарних дні для заповнення та перевірки наявності на сайті декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, однак останнім раціонально вони для цього використані не були.
В ході опрацювання Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (https://public.nazk.gov.ua/search) встановлено дату подачі декларації ОСОБА_1 , а саме: 04.06.2020 року, що підтверджується скріншотом сторінки Інтернету з сайту НАЗК.
Відповідно до пункту 8 рішення НАЗК № 3 від 10.06.2018 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ накладанням на нього власного ЕЦП.
Перед підписанням документа суб'єкт декларування підтверджує ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки в документі.
Усі інші документи, які суб'єкт декларування направляє на адресу Національного агентства за допомогою персонального електронного кабінету, також підписуються накладанням на них власного ЕЦП.
Пунктом 9 рішення НАЗК №3 визначено, що кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).
Подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, вказану під час реєстрації в Реєстрі, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування.
Після отримання зазначеного повідомлення суб'єкт декларування повинен невідкладно, але не пізніше семи днів після дня отримання такого повідомлення, перевірити зміст поданого ним документа та у разі виявлення неповних або недостовірних відомостей в ньому подати виправлений документ відповідно до цього Порядку. ОСОБА_1 вказаних вимог закону не дотримався.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою, яка відповідно до підпункту «Ґ» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, пп. 2-1 п. 11 розділу XIII Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)», яким встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого строку подання щорічної декларації (з 01.01.2020 до 01.06.2020), а саме 04.06.2020, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В той же час суд враховує, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, виключно позитивно характеризується за місцем роботи на посаді головного інженера КП «Чортків Дім», відсутність обставин, що обтяжують відповідальність особи, що притягується до адміністративної відповідальності, незначний строк затримки ним подачі декларації, а також збіг тяжких сімейних обюставин в його житті, відсутність в ОСОБА_1 наміру уникнути фінансового моніторингу доходів. Зазначені обставини, на думку суду, суттєво знижують суспільну шкоду вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, яке не становить великої суспільної небезпеки, а тому, зважаючи на те, що тяжких наслідків від скоєного правопорушення не настало, суд дійшов висновку, що вчинене ним правопорушення можливо вважати малозначним. Відтак, суд вважає доцільним застосувати положення ст. 22 КУпАП та звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого ним адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Суд зауважує, що зазначена норма закону не містить будь-якого переліку умов або обставин, наявність яких дозволила б судити про малозначність правопорушення, а також застережень щодо неможливості її застосування до окремих складів адміністративних правопорушень.
За змістом ст. 284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження.
Відтак, провадження у справі слід закрити.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП судовий збір стягується лише в разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, тому в даному випадку судовий збір стягненню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 33, 34, 35, ст. 172-6, ст. 283-285 КУпАП, суддя, -
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, внаслідок малозначності, обмежившись усним зауваженням.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст.172-6 КУпАП - закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до судової палати в кримінальних справах Тернопільського апеляційного суду через Чортківський районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В І Парфенюк