Постанова від 02.12.2020 по справі 201/10980/20

Справа № 201/10980/20

Провадження № 3/201/5071/2020

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 грудня 2020 року суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська Наумова О.С., розглянувши матеріали, які надійшли 17.11.2020р. з Соборного ВП ДВП ГУНП в Дніпропетровській області, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за АДРЕСА_1 , працює заступником керівника ТОВ «Стиль Д», притягується до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Посадовою особою Соборного ВП ДВП ГУНП в Дніпропетровській області і складений протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 005291 від 14.11.2020р., за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 44-3 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 , відповідно до якого він - ОСОБА_1 , заступник керівника ТОВ «Стиль Д» магазину «Простор» допустив перебування відвідувачів в магазині ТОВ «Стиль Д» - «Простор», магазин «Простор» здійснював роздрібну торгівлю товарами, чим порушив пп. 2, 4 п. 15 постанови КМУ від 22.07.2020р. № 641 , в редакції постанови КМУ від 11.11.2020р.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину не визнав, вказав, що до його обов'язків взагалі не входить робота з відвідувачами. На момент, коли до магазину зайшли поліцейські, він знаходився у своєму кабінеті, а не у торговому залі, чи бути відвідувачі у магазині - йому не відомо.

Окрім того, надав письмові пояснення про те, що відповідно до підпункту 4 пункту 15 Постанови КМУ від 22.07.2020 №641 (в редакції Постанови КМУ від 11.11.2020р. № 1100) встановлено, що додатково до обмежень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, в період з 00 годин 00 хвилин суботи до 00 годин 00 хвилин понеділка на території України з 14 листопада 2020 р. до 30 листопада 2020 р. забороняється, зокрема, приймання відвідувачів суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, крім торгівлі продуктами харчування на торговельних площах, не менше 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами.

Магазин здійснює господарську діяльність у сфері торговельного обслуговування населення, а саме роздрібну торгівлю продовольчими та непродовольчими товарами. Магазин має в асортименті широкий вибір товарів медичного призначення (підгузки, гігієнічні прокладки, дитячі пелюшки, вироби з вати, дитячі соски, перев'язочні матеріали, тести для діагности вагітності, товари для дітей, дезінфікуючі засоби та інше), які містяться у Державному реєстрі медичної техніки та товарів медичного призначення, що розміщений на офіційному сайті Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками за посиланням https ://www.dls.gov.uа.

Більш того, підприємство долучилось до публічного договору Міністерства соціальної політики та є учасником соціального пілотного проекту «Монетизація одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» у 2020-2021 роках». Магазин внесено до Реєстру закладів торгівлі, що приєдналися до публічного договору щодо реалізації пілотного проекту (Мінсоцполітики), та через нього здійснюється продаж спеціального асортименту дитячих товарів та товарів для породіль (а саме підгузки, гігієнічні прокладки, дитячі пелюшки, дитячі товари), що включені до Державного реєстру медичної техніки га виробів медичного призначення.

На підтвердження додав копію листа Мінсоцполітики та угоди про приєднання до публічного договору.

Крім виробів медичного призначення, магазин здійснює торгівлю кормами для тварин та продуктами харчування.

ТОВ «Стиль Д» внесено до Державного реєстру потужностей операторів ринку з обігу харчових продуктів та магазин на законних підставах здійснює торгівлю продуктами харчування. Відомості про включення до Державного реєстру потужностей операторів ринку розміщено на офіційному сайті Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за посиланням https://dpss. sov. ua/divalnist/revestrividkritidani.

На підтвердження наявності в асортименті виробів медичного призначення, кормів для тварин та продуктів харчування надав накладну на отримання товарів вказаної групи.

Відповідно підпункту 4 пункту 15 Постанови КМУ від 22.07.2020 №641 (в редакції Постанови КМУ від 11.11.2020р. № 1100) встановлені обмеження щодо приймання відвідувачів, але торгівля виробами медичного призначення, кормами для тварин та продуктами харчування є виключенням з цих обмежень.

Отже незважаючи на те, що магазин здійснює торгівлю товарами медичного призначення, продуктами харчування та кормами, посадова особа органу державної влади в порушення норм матеріального права склала Протокол про адміністративне правопорушення у цій справі.

Суд, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення приходить до таких висновків.

Адміністративна відповідальність за ст. 44-3 КУпАП настає у разі порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.

Диспозиція норми ст. 44-3 КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових чи підзаконних нормативно-правових актів, які передбачають конкретні правила щодо карантину людей, в даному випадку визначених Постановою КМУ.

Згідно із п.п. 2, 4 п. 15 Постанови КМУ № 641 від 22.07.2020 року, на території України на період дії карантину додатково до обмежень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, в період з 00 годин 00 хвилин суботи до 00 годин 00 хвилин понеділка на території України з 14 листопада 2020 р. до 30 листопада 2020 р. забороняється:

2) приймання відвідувачів у торговельно-розважальних центрах;

4) приймання відвідувачів суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, крім: торгівлі продуктами харчування на торговельних площах, не менше 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами; провадження діяльності з надання фінансових послуг, діяльності фінансових установ і діяльності з інкасації та перевезення валютних цінностей, діяльності операторів поштового зв'язку, а також медичної практики, ветеринарної практики, діяльності автозаправних комплексів (без зон харчування), діяльності з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів; торговельної діяльності із здійсненням адресної доставки замовлень.

Тобто, згідно відповідної постанови допускається і не є порушенням торгівля у вихідний день станом на дату складання протоколу продуктами харчування на торговельних площах, не менше 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування.

Разом з тим, поліцейським не встановлено достеменно якою групою товарів фактично торгує магазин « ІНФОРМАЦІЯ_2 », не перевірено чи наявні в магазині лише продовольчої групи товари, якщо ні то не перевірено чи площа даного приміщення відповідає вимогам визначеним в Постанові для продажу інших груп товарів.

Разом з тим, згідно наданих особою, яка притягується до відповідальності пояснень і документів, ТОВ «Стиль Д» як суб'єкт підприємницької діяльності здійснює роздрібну торгівлю у магазині «Простор» продуктами харчування, виробами медичного призначення і кормами.

Жождних відомостей про те, що магазин «Простор» відноситься до торговельно-розважального центру - немає.

Однак, в протоколі про адміністративне правопорушення склад правопорушення визначений, як «допуск відвідувачів у магазин» та «здійснення роздрібної торгівлі», що взагалі не відповідає обмеженням, установленим п.п. 2, 4 п.15 Постанови КМУ № 641 від 22.07.2020 року

Крім того, до матеріалів справи додано фотографію з магазину, з якої не видно, що саме особа, яка притягується до відповідальності, впустила відвідувачів у магазин і здійснювала їм продаж товарів, щодо яких встановлені обмеження.

Суд позбавлений права самостійно вказувати суть правопорушення (дописувати фабулу правопорушення), тим самим перебирати на себе функції "сторони обвинувачення".

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Склад правопорушення - це наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу в цілому.

Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно положень ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Дослідивши матеріали справи, суд не вбачає належних доказів, на підтвердження того, що ОСОБА_1 порушив вимоги п.п. 2, 4 пункту 15 Постанови КМУ від 22.07.2020 №641 (в редакції Постанови КМУ від 11.11.2020р. № 1100), тому за таких обставин приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП, а тому провадження у справі слід закрити.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 247 п. 1, 283, 284 КУпАП України,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , притягнутого за ст. 44-3 КУпАП України, закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП.

Постанова судді може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська особою, яка притягалася до адміністративної відповідальності, її представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Наумова О.С.