Справа № 173/1814/20
Провадження № 3/173/598/2020
30 грудня 2020 р. м. Верхньодніпровськ
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Бурхан С.М., при секретарі Малоок Л.В., за участю прокурора Скасківа І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Верхньодніпровську, матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області відносно
ОСОБА_1
ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ;
місце проживання:
АДРЕСА_1 ;
місце роботи: не працює
про вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КпАП України.
встановив:
Відповідно до абзацу 11 ч.1 ст.1 Закону України "Про запобігання корупції" (далі по тексту - Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно інформації отриманої з архіву Верхньодніпровської районної державної адміністрації, встановлено що на чергових місцевих виробів, які відбулись 25.10.2015 року ОСОБА_1 обрано депутатом Дмитрівської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області.
Згідно копії протоколу Дмитрівської сільської виборчої комісії Верхньодніпровського району Дніпропетровської області №11 від 26.10.2015 р. та копії постанови Дмитрівської сільської виборчої комісії Верхньодніпровського району Дніпропетровської області №19 від 26.10.2015 р., гр. ОСОБА_1 зареєстровано депутатом Дмитрівської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області (том справи 1, а.с.55-58).
Відповідно до п.п. «б» п.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» депутатів місцевих рад віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія вказаного закону.
Отже, ОСОБА_1 будучи депутатом Дмитрівської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області, згідно з п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону є суб'єктом відповідальності за вчинення корупційних правопорушень і правопорушень, пов'язаних з корупцією, та суб'єктом декларування відповідно до ст.3 Закону.
17.07.2020 року відповідно до рішення «Про утворення старостинського округу на території Вільногірської міської ради Дніпропетровської області та затвердження положення про старосту Дмитрівського старостинського округу Вільногірської міської ради Дніпропетровської області» ОСОБА_1 склав повноваження депутата Дмитрівської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської (том справи 2, а.с.46).
Відповідно до вимог абз.2 ч.1 ст.8-3 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», Повноваження сільської, селищної ради, її виконавчого комітету та сільського, селищного голови територіальної громади, що приєдналася до міської об'єднаної територіальної громади, припиняються з дня набрання чинності рішенням сільської, селищної ради та рішенням міської ради об'єднаної територіальної громади про добровільне приєднання до об'єднаної територіальної громади. З моменту припинення повноважень сільської, селищної ради повноваження міської ради поширюються на територію територіальної громади, що приєдналася до міської об'єднаної територіальної громади.
Відповідно до п.1 ст.18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради зобов'язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.
Відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно п.2 ч.5 2 розділу порядку затвердженого наказом НАЗК № 168/19 від 12.12.2019 р. «декларація перед звільненням» - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах "а", "в" пункту 2 частини першої статті 3 Закону.
Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах "а", "в" пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону.
Пунктом 5 ч.1 ст.12 Закону передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено.
Відповідно до абзацу 14 частини 1 статті 1 Закону №1700-VII, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з рішенням № 2 Національного агентства з питань запобігання корупції «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 10.06.2016 зареєстрованим Міністерством юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088із змінами згідно рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016 року зареєстрованим Міністерством юстиції України від 19.08.2016 року за№ 1153/29283 така система розпочинає свою роботу в два етапи:
- перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01.09.2016 для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:
- щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01.09.2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;
- декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01.09.2016 чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону України «Про запобігання корупції» відповідальне та особливо відповідальне становище.
Другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Рішенням Національного агентства від 18.08.2016 № 1 «Про внесення змін до деяких рішень Національного агентства з питань запобігання корупції щодо функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», внесені зміни у підпункт 1 пункту 1 рішення Національного агентства від 10.06.2016 року № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», а саме: слова та цифри «15 серпня 2016 року» змінити словами та цифрами «01 вересня 2016 року». Таким чином, система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи, а перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року.
Рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 961/29091) затверджено Порядок форми подачі декларацій відповідно до ст.45 Закону.
Згідно зазначеного Порядку, суб'єкти декларування подають до Реєстру документи (декларації, що подаються відповідно достатті 45 Закону №1700-VII, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону №1700-VII, виправлені декларації, що подаються відповідно дочастини четвертої статті Закону №1700-VII) шляхом заповнення електронних форм відповідних документів на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форм. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Суб'єкт декларування повинен зареєструватися у Реєстрі з використанням особистого ключа та посиленого сертифіката відкритого ключа електронного цифрового підпису (далі - ЕЦП).
Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ накладанням на нього власного ЕЦП. Перед підписанням документа суб'єкт декларування підтверджує ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки в документі. Усі інші документи, які суб'єкт декларування направляє на адресу Національного агентства за допомогою персонального електронного кабінету, також підписуються накладанням на них власного ЕЦП. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).
Подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, вказану під час реєстрації в Реєстрі, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування.
Після отримання зазначеного повідомлення суб'єкт декларування повинен невідкладно, але не пізніше семи днів після дня отримання такого повідомлення, перевірити зміст поданого ним документа та у разі виявлення неповних або недостовірних відомостей в ньому подати виправлений документ відповідно до цього Порядку.
ОСОБА_1 будучи депутатом Дмитрівської сільської ради Верхньодніпровського району Дніпропетровської області, набув обов'язку електронного декларування з 01.01.2017 року.
Відповідно до результатів пошуків у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua\search) встановлено, що ОСОБА_1 щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік подав лише 11.09.2020 року о 19 годині 50 хвилин, тобто поза межами строку встановленого для подачі щорічної декларації за 2018 рік (том справи 1, а.с.90-93).
Крім того, встановлено, що ОСОБА_1 щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік подав 11.09.2020 року о 20 годині 10 хвилини, тобто поза межами строку встановленого для подачі щорічної декларації за 2019 рік (том справи 3, а.с.90-93).
Згідно іншого матеріалу встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (з 01 січня 2020 - 17 липня 2020) лише 11.09.2020 року о 20 годині 20 хвилин, тобто поза межами 20-ти денного строку встановленого законом (том справи 2, а.с.91-94).
Проте, відповідно до пояснень ОСОБА_1 , останній, маючи реальну можливість та достовірно знаючи про обов'язковість подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування перед звільненням, достовірно знаючи про те, що він зобов'язаний подати до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування декларацію перед звільненням, перебуваючи на території України, за адресою Дмитрівського старостинського округу Вільногірської міської ради Дніпропетровської області - Верхньодніпровський район, с. Мар'янівка, вул. Вишнева, 9, несвоєчасно, а саме 11.09.2020 року, без поважних причин подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - «перед звільненням».
Факт ознайомлення гр. ОСОБА_1 з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» засвідчено колишнім секретарем Дмитрівської сільської ради VII скликання ОСОБА_2 , яка в пояснені вказала, що всі депутати неодноразово попереджалися перед початком періоду декларування у 2017, 2018, 2019 та 2020 роках в усній формі та на сесіях ради про обов'язковість дотримання вимог фінансового контролю, а саме строки та процедуру подачі всіх типів Е-декларацій передбачених ст.45 (щорічних, перед та після звільнення Е-декларацій) Закону України «Про запобігання корупції». Про необхідність подання декларації «перед звільненням» та після звільнення було своєчасно повідомлено всіх без виключення депутатів Дмитрівської сільської ради Верхньодніпровського району 17.07.2020 року (том справи 1, а.с.15).
Також, встановлено, що 06.04.2018 року гр. ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2017 рік шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі (https:\\public.nazk.gov.ua), тобто даним фактом підтверджено обізнаність гр. ОСОБА_1 з порядком роботи реєстру та вміння користуватися ним при заповненні та подачі декларації.
В судовому засіданні ОСОБА_1 в повному обсязі визнав свою вину та щиро розкаявся у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КпАП України.
Вислухавши пояснення, дослідивши в судовому засіданні зібрані по справі докази та оцінюючи їх в сукупності, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КпАП України, знайшла своє підтвердження в ході судового розгляду справи, зокрема:
- згідно поясненнь ОСОБА_1 встановлено, що він в повному обсязі визнав свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КпАП України;
- згідно пояснення колишнього секретаря Дмитрівської сільської ради VII скликання ОСОБА_2 , встановлено факт ознайомлення гр. ОСОБА_1 з вимогами Закону України «Про запобігання корупції». Так, ОСОБА_2 , в пояснені вказала, що всі депутати неодноразово попереджалися перед початком періоду декларування у 2017, 2018, 2019 та 2020 роках в усній формі та на сесіях ради про обов'язковість дотримання вимог фінансового контролю, а саме строки та процедуру подачі всіх типів Е-декларацій передбачених ст.45 (щорічних, перед та після звільнення Е-декларацій) Закону України «Про запобігання корупції». Про необхідність подання декларації «перед звільненням» та після звільнення було своєчасно повідомлено всіх без виключення депутатів Дмитрівської сільської ради Верхньодніпровського району 17.07.2020 року;
- відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті НАЗК встановлено, що ОСОБА_1 подав електроні форми щорічних декларацій за 2018, 2019 роки лише 11.09.2020 року, тобто поза межами строку встановленого для подачі щорічних декларацій. Також, встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (з 01 січня 2020 - 17 липня 2020) лише 11.09.2020 року, тобто поза межами 20-ти денного строку встановленого законом
Надані докази узгоджуються в цілому, не викликають сумніву та вказують на винуватість гр. ОСОБА_1 у вчиненні даних правопорушень.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.172-6 КпАП України, а саме: 1) несвоєчасно без поважних причин подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; 2) несвоєчасно без поважних причин подав декларацію осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - «перед звільненням».
З урахуванням наведеного, призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 , суд враховує характер вчинених правопорушень, котрі стосуються засад запобігання та протидії корупції, а тому, вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах, передбачених санкцією ч.1 ст.172-6 КпАП України.
Відповідно до ст.40-1 та зміни до ст.283 Кодексу України про адміністративне правопорушення, зміни до ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється в дохід держави у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп. у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення.
На підставі викладеного та керуючись ст.283, ст.40-1, ст.36 КпАП України
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КпАП України, та притягти до адміністративної відповідальності у вигляді стягнення штрафу у розмірі 50 (п'ятдесят) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що дорівнює 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ), судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп. (Верхньодніпров.УК/В-Дніпр.р-н/22030101; код за ЄДРПОУ 37677195; Р/р UA398999980313121206000004063).
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду на протязі 10 днів.
Строк пред'явлення постанови до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Суддя С.М. Бурхан
Постанова набрала законної сили _______________