Справа № 440/3961/20
30 грудня 2020 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Шурка О.І.,
суддів Лічевецького І.О., Оксененка О.М.,
перевіривши матеріали апеляційної скарги Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2020 року у справі за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Полтавській області про зміну розміру штрафу, -
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2020 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2020 року, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 подала до Шостого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу.
За правилами ч.1 ст.18 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч.1-3 ст.26 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» апеляційні суди діють як суди апеляційної інстанції, а у випадках, визначених процесуальним законом, - як суди першої інстанції, з розгляду цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Апеляційними судами з розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення є апеляційні суди, які утворюються в апеляційних округах.
Апеляційними судами з розгляду господарських справ, апеляційними судами з розгляду адміністративних справ є відповідно апеляційні господарські суди та апеляційні адміністративні суди, які утворюються у відповідних апеляційних округах.
Шостий апеляційний адміністративний суд - апеляційний спеціалізований адміністративний суд, розміщений у місті Києві. Юрисдикція суду поширюється на Київську, Черкаську, Чернігівську області та місто Київ.
Суд утворений 18 червня 2018 року на виконання Указу Президента «Про ліквідацію апеляційних адміністративних судів та утворення апеляційних адміністративних судів в апеляційних округах» від 29 грудня 2017 року, згідно з яким мають бути ліквідовані апеляційні адміністративні суди та утворені нові суди в апеляційних округах.
Як вбачається з матеріалів справи апелянт оскаржує рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2020 року.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
У рішенні від 20.07.2006 року у справі «Сокуренко і Стригун проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що фраза «встановленого законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.
У п. 3 ч. 1 ст. 4 КАС України міститься визначення адміністративний суд, згідно з яким це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Отже, належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил територіальної, інстанційної та предметної підсудності.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно ч. 1 ст. 22 КАС України місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою - четвертою цієї статті.
Приписи ч. 1 ст. 23 КАС України визначають, що апеляційні адміністративні суди переглядають судові рішення місцевих адміністративних судів (місцевих загальних судів як адміністративних судів та окружних адміністративних судів), які знаходяться у межах їхньої територіальної юрисдикції, в апеляційному порядку як суди апеляційної інстанції.
Колегією суддів встановлено, що Другий апеляційний адміністративний суд - апеляційний спеціалізований адміністративний суд, розміщений у місті Харкові. Юрисдикція суду поширюється на Полтавську, Сумську та Харківську області.
Суд утворений 21 червня 2018 року на виконання Указу Президента «Про ліквідацію апеляційних адміністративних судів та утворення апеляційних адміністративних судів в апеляційних округах» від 29 грудня 2017 року.
З приводу недопущення спорів між адміністративними судами щодо підсудності, колегія суддів зазначає, що із змісту статті 30 КАС України вбачається, що такі спори не допускаються між судами однієї інстанції.
Таким чином, оскільки фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до Шостого апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2020 року, апеляційний суд приходить до висновку, що зазначена апеляційна скарга підлягає розгляду Другим апеляційним адміністративним судом .
У зв'язку з чим вважає за необхідне передати зазначену справу до Другого апеляційного адміністративного суду для вирішення її подальшого руху.
Зважаючи на те, що ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2020 року було відкрито провадження по вказані апеляційній скарзі, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційне провадження має бути закритим, як помилково відкрите.
Керуючись ст. ст. 18, 31, 321, 328,329 КАС України, суд,
Апеляційне провадження відкрите за апеляційною скаргою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2020 року у справі за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Полтавській області про зміну розміру штрафу - закрити як таке, що помилково відкрите.
Передати справу № 440/3961/20 за апеляційною скаргою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2020 року у справі за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Полтавській області про зміну розміру штрафу до Другого апеляційного адміністративного суду для вирішення її подальшого руху.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя: Шурко О.І.
Судді: Лічевецький І.О.
Оксененко О.М.