ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
28 грудня 2020 року м. Київ № 640/1656/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шулежка В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОВІТЕ» про стягнення штрафу,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі - позивач, Комісія) з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОВІТЕ» (далі - відповідач, ТОВ «ЕКОВІТЕ») про стягнення штрафу в сумі 17 000,00 грн.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що ТОВ «ЕКОВІТЕ» порушено вимоги Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», а саме, відповідачем не розкрито регулярну річну інформацію за 2017 рік та невиконання розпорядження про усунення порушень. За вказані порушення контролюючим органом до ТОВ «ЕКОВІТЕ» застосовано штрафні санкції. Сума штрафу відповідачем не сплачена у добровільному порядку, тому позивач звернувся до суду для стягнення штрафних санкцій у судовому порядку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.01.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву, доказів щодо заявлених позовних вимог на підтвердження або спростування обставин, зазначених у позові не надав.
Згідно із частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ТОВ «ЕКОВІТЕ» не розкрило регулярну річну інформацію за 2017 рік, не розміщено на власному веб-сайті регулярну річну інформацію за 2017 рік та не подано річну інформацію за 2017 рік до Комісії згідно з вимогами статті 39, статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», з урахуванням вимог пункту 4 глави 4 Розділу ІІ «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Комісії 03.12.2013 №2826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 24.12.2013 за №2180/24712 (далі- Положення №2826).
У відношенні до ТОВ «ЕКОВІТЕ» 26.09.2019 уповноваженою особою Комісії складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів №685-ДП-Е, відповідно до якого встановлено, що стосовно TOB «ЕКОВІТЕ» винесені розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 26.12.2018 №282-ДП-Е, 283-ДП-Е, №284-ДП-Е, відповідно до яких товариству необхідно було у термін до 28.02.2019 усунути порушення вимог пункту 4 глави 4 розділу II Положення №2826, а саме, розмістити на веб-сайті загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії регулярну річну інформацію за 2017 рік, подати до Комісії регулярну річну інформацію за 2017 рік та розмістити на власному веб-сайті регулярну річну інформацію за 2017 рік.
Розпорядження №282-ДП-Е, 283-ДП-Е, №284-ДП-Е від 26.12.2018 направлені TOB «ЕКОВІТЕ» супровідним листом від 02.01.2019 зі штрих-кодовим ідентифікатором 0101041618907. Відповідно до інформації з офіційного веб-сайту Публічного акціонерного товариства «Укрпошта», відправлення за номером 0101041618907 - вручено 08.01.2019.
Станом на 03.09.2019 річна інформація за 2017 рік TOB «ЕКОВІТЕ» в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на власному веб-сайті товариства відсутня, також річна інформація за 2017 рік до Комісії не подана, що свідчить про невиконання розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери від 26.12.2018 №282-ДП-Е, 283-ДП-Е, №284-ДП-Е, за що згідно пункту 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачена відповідальність юридичних осіб.
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, уповноваженою особою Комісії за невиконання розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери у відношенні відповідача винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 23.10.2019 №503-ДП-Е, якою до TOB «ЕКОВІТЕ» застосовано штрафну санкцію у розмірі 17 000 грн.
На момент звернення до суду зазначена сума штрафу товариством не сплачена.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 №448/96-ВР.
Цей Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Відповідно до статті 1 цього Закону, державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Частиною першою статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до статті 6 України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Положеннями статті 7 України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено, що основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема, є: здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Відповідно до пунктів 10, 14 статті 8 України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно з статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 року № 3480-IV регулярна інформація про емітента - річна та проміжна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до частини 4 вищезазначеної статті закону, річна інформація про емітента є регульованою інформацією та підлягає розкриттю емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Річна інформація повинна залишатися в публічному доступі на власному веб-сайті емітента протягом щонайменше 10 років після її розкриття.
Згідно з пункту 4 глави 4 розділу 2 Положення №2826, розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на власному веб-сайті, опубліковують в офіційному друкованому виданні.
Як вже зазначалось вище, ТОВ «ЕКОВІТЕ» не розкрило регулярну річну інформацію за 2017 рік, не розміщено на власному веб-сайті регулярну річну інформацію за 2017 рік та не подано річну інформацію за 2017 рік до Комісії згідно з вимогами статті 39, статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», з урахуванням вимог пункту 4 глави 4 Розділу ІІ Положення №2826.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.
Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Згідно з пунктом 8 частини першої статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ті самі дії, вчинені повторно протягом року, у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як встановлено судом, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів направлена на адресу відповідача разом із супровідним листом рекомендованим листом.
Доказів оскарження зазначеної постанови до суду не надано.
Відповідно до частини 3 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Доказів сплати відповідачем штрафу в розмірі 17000 грн, застосованого постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.10.2019 №503-ДП-Е до суду не надано.
Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 №1470, передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.
Отже, з урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку про те, що накладаючи на відповідача штрафні санкції та звертаючись до суду про їх стягнення, позивач діяв в межах повноважень, у порядку та у спосіб, що передбачені законодавством, яке регулює ринок цінних паперів в Україні.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідачем суду не надано.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКОВІТЕ» (код ЄДРПОУ 36159527) штраф у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч гривень) 00 коп. до Державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішенням суду може бути оскаржено за правилами встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.П. Шулежко