Рішення від 28.12.2020 по справі 640/16071/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2020 року м. Київ № 640/16071/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шулежка В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «УКРСІЛЬГОСПМАШ» до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними дій, зобов'язання утриматися від прийняття будь-яких рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «УКРСІЛЬГОСПМАШ» (далі - позивач, ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ») з позовом до Державної служби геології та надр України (далі - відповідач, Держгеонадра), в якому, з урахуванням клопотання про зміну позовних вимог, просить:

визнати протиправними та неправомірними дії Держгеонадра щодо повторного звернення до суду з позовом про припинення права на користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу № 5818 від 29.07.2013 в судовому порядку;

зобов'язати Держгеонадра утриматись від прийняття в будь-якій формі рішень про припинення права користування надрами шляхом анулювання спецдозволу № 5818 від 29.07.2013 до повного усунення порушень зазначених в приписі № 103/5818 від 25.10.2016.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що відповідач вдруге звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ» про припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5818 від 29.07.2013, виданого ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ», а отже, вдруге, зловживаючи своїм правом як суб'єкт владних повноважень щодо прийняття відповідних рішень, приймає рішення по одному і тому ж питанню відносно одного і того ж спецдозволу на користування надрами. Також, позивач зазначає, що протягом тривалого часу вчиняв та вчиняє дії на усунення недоліків, виявлених під час планової перевірки дотримання ним (надрокористувачем) вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (води, грязі лікувальні), втім існує ряд визначальних обставин, незалежних від його волі, зокрема оформлення земельної ділянки з Херсонською міською радою, які унеможливлюють підписання договору оренди земельної ділянки через неузгодженість істотних умов, дотримання яких є основоположним і визначальним фактором. За вказаних обставин, позивач просить зобов'язати відповідача утриматись від прийняття в будь-якій формі рішень про припинення права користування надрами.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.08.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Вказаною ухвалою відповідачу надано термін протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для надання відзиву на позовну заяву, який подається до суду разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються його заперечення.

25 вересня 2019 року від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на адміністративний позов, з якого вбачається, що Держгеонадра не погоджується з заявленими позовними вимогами. Відповідач у відзиві на адміністративний позов просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, стверджуючи про їх необґрунтованість та безпідставність, оскільки зазначає, що згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. Так, звернувшись до позивача з проханням надати до Держгеонадра власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно спеціального дозволу № 5818 від 29.07.2013, отримано незгоду, в зв'язку з чим, Держгеонадра звернулась до Київського окружного адміністративного суду із позовом про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5818 від 29.07.2013, виданого ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ». З огляду на викладене, на переконання відповідача, вимога позивача про зобов'язання Держгеонадра утриматись від прийняття в будь-якій формі рішень про анулювання спецдозволу до повного усунення порушень зазначених в приписі не підлягає задоволенню.

17 жовтня 2019 року позивачем подано відповідь на відзив відповідача, в якій позивач заперечує проти доводів останнього, викладених у його відзиві.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Державною службою геології та надр України 29 липня 2013 року, на підставі наказу від 11.12.2012 № 610, товариству з обмеженою відповідальністю «УКРСІЛЬГОСПМАШ» видано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5818 з метою видобування питних підземних вод, придатних для господарського-питного та виробничого використання на ділянці Херсонська-2 Херсонського родовища (свердловини №№ 20-1, 20-3), та, як додаток до спеціального дозволу 29.07.2013 укладено угоду № 5818 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин.

Наказом Держгеонадра від 19 вересня 2016 року № 312 «Про затвердження Плану проведення перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2016 року» було затверджено План проведення перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2016 року.

Наказом Держгеонадра від 21 вересня 2016 року № 323 «Про проведення планових перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2016 року» було доручено Департаменту державного геологічного контролю провести планові перевірки надрокористувачів, зазначених у Переліку надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у IV кварталі 2016 року згідно з предметом перевірки, визначеним пунктом 4 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294. Згідно Переліку, до зазначених надрокористувачів було включено й підприємство позивача.

12 жовтня 2016 року ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ» отримало від Державної служби геології та надр України за підписом т.в.о. Голови Держгеонадра Бояркіна М.О. повідомлення № 17840/13/14-16 від 21.09.2016 про проведення планової перевірки. З даного повідомлення вбачається, що відповідно до пункту 8 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294, у строк з 24 по 31 жовтня 2016 року посадовими особами Державної служби геології та надр України буде проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування товариством з обмеженою відповідальністю «УКРСІЛЬГОСПМАШ», якому надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5818 від 29.07.2013.

24 жовтня 2016 року до ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ» прибули спеціалісти Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю для проведення у строк з 24 по 31 жовтня 2016 року на виконання наказу Державної служби геології та надр України від 21 вересня 2016 року № 323 «Про проведення планових перевірок надрокористувачів у IV кварталі 2016 року» планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування товариством з обмеженою відповідальністю «УКРСІЛЬГОСПМАШ»: 73026, Херсонська область, місто Херсон, вулиця Тираспільська, 1, якому надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5818 від 29.07.2013, які надали направлення на проведення перевірки від 11.10.2016 № 449, яке підписане виконуючим обов'язки начальника Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Дроженком О.С. Це направлення видане виконуючому обов'язки начальника Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Дроженку О.С., провідному спеціалісту Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Попову С.В., заступнику начальника ДО «Південна ТІДГК» Тарусіну О.Г. та начальнику відділу з геологічного вивчення ДО «Південна ТІДГК» Холіну С.В .

У період з 24 жовтня 2016 року по 25 жовтня 2016 року на підприємстві позивача була проведена планова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (води, грязі лікувальні), за результатами якої Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України було складено Акт перевірки № 103/5818 від 25 жовтня 2016 року, який підписано в.о. начальника Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Дроженком О.С., заступником начальника ДО «Південна ТІДГК» Тарусіним О.Г. та довіреною особою від надрокористувача за цивільно-правовою угодою Наяндіною С.В. (за довіреністю від 17.10.2016 № б/н).

Актом перевірки зафіксовано порушення ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ»:

1) статей 125, 126 Земельного кодексу України, статті 18 Кодексу України про надра, статті 16 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» в частині неотримання документів, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов'язаних з користуванням надрами;

2) статті 16 Кодексу України про надра, статті 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» № 615 від 30.05.2011 частині того, що спеціальний дозвіл на користування надрами у випадках, передбачених Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» не переоформлено. Юридичну адресу змінено на 09107, Київська область, м. Біла Церква, бульвар 1-го Травня, будинок 13.

3) постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» № 615 від 30.05.2011 та постанови КМУ «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» № 827 від 12.12.1994 в частині невнесення змін до спеціального дозволу на користування надрами у разі зміни особливих умов та інших умов, визначених у спеціальному дозволі на користування надрами, а саме щодо скасування обов'язкового моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами відповідно до постанови КМУ від 28.01.2015 № 42;

4) постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» № 615 від 30.05.2011 в частині невнесення змін до угоди про умови користування надрами щодо скасування обов'язкового моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами відповідно до постанови КМУ від 28.01.2015 № 42;

5) постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» № 615 від 30.05.2011 в частині невнесення змін до спеціального дозволу на користування надрами у разі виявлення під час користування надрами даних про нові властивості, якість або кількість корисних копалин після проведення державної експертизи відповідних геологічних матеріалів;

6) постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» № 615 від 30.05.2011 в частині того, що водокористувач у 2016 році не вніс відомості про об'єм видобутих підземних вод до автоматизованої системи обліку;

7) постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» № 615 від 30.05.2011 в частині того, що копія паспорта артезіанської свердловини у 2016 році не подана до Держгеонадр України;

8) статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в частині того, що не виконуються в установлений строк приписи органів державного геологічного контролю щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.

25 жовтня 2016 року Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складено Припис № 103/5818, яким позивача в термін до 30.11.2016 зобов'язано усунути зазначені в акті перевірки порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.

17 січня 2017 року Азово-Чорноморським міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю на адресу Державної служби геології та надр України направлено Подання № 17 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 5818 від 29 липня 2013 року та зазначено, що ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ» на виконання припису № 103/5818 від 25.10.2016 надано матеріали, після опрацювання яких встановлено, що порушення вимог законодавства у сфері надрокористування усунуто не в повному обсязі.

На підставі пунктів 22 та 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, з урахуванням пропозицій Комісії з питань надрокористування (протокол від 01.02.2017 № 7/2017) « 06» лютого 2017 року Держгеонадра прийнято наказ № 62 «Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень», яким зупинено дію спеціального дозволу від 29 липня 2013 року № 5818 наданого ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ» та надано позивачеві 30 календарних днів для усунення порушень.

Про зазначений факт повідомлено надрокористувача листом Держгеонадр від 23.02.2017 вих. № 4007/13/14-17.

Одночасно, на засіданні Комісії з питань надрокористування прийнято рішення, оформлене протоколом № 3/2019 від 06.03.2019, яке цього ж дня затверджене заступником Голови Комісії з питань надрокористування Гончаренком В.В., про анулювання в судовому порядку спеціального дозволу на користування надрами № 5818 від 29 липня 2013 року, виданого ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ».

19 березня 2019 року відповідачем на адресу позивача згідно спеціального дозволу № 5818 від 29.07.2013 направлено лист вих. № 5152/03/14-19 з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами № 5818 від 29.07.2013.

11 квітня 2019 року на адресу Держгеонадр (вх. № 8833/02/14-19) надійшла письмова незгода позивача на припинення права користування надрами.

Також, наказом Держгеонадр «Про продовження термінів для усунення порушень» від 19.04.2017 № 174 продовжено до 01.06.2017 термін для усунення порушень законодавства про надра ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ», встановлений наказом Держгеонадр від 06.02.2017 № 62, про що надрокористувача повідомлено листом від 13.05.2017 вих. № 10627/13/14-17.

В зв'язку з незгодою надрокористувача про припинення права користування надрами, Державна служба геології та надр України звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ» про припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5818 від 29.07.2013, виданого ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ».

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.07.2019 відкрито провадження в адміністративній справі № 320/3664/19 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 01.08.2019 о 16 год. 15 хв.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.08.2019 у вказаній вище справі оголошено перерву у підготовчому засіданні до 10.09.2019 до 11 год. 00 хв.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.09.2019 задоволено клопотання представника ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ» та зупинено провадження у справі № 320/3664/19 до набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у даній (№ 640/16071/19) справі.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо повторного звернення до суду з позовом про припинення права на користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу № 5818 від 29.07.2013 в судовому порядку та необхідністю в зобов'язанні Держгеонадр утриматись від прийняття в будь-якій формі рішень про припинення права користування надрами шляхом анулювання спецдозволу № 5818 від 29.07.2013 до повного усунення порушень зазначених в приписі № 103/5818 від 25.10.2016, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

За приписами статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, зокрема, якщо позивач не прибув (повторно не прибув, якщо він не є суб'єктом владних повноважень) у підготовче засідання чи у судове засідання без поважних причин або не повідомив про причини неявки, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності.

Про залишення позову без розгляду суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про залишення позову без розгляду може бути оскаржена.

Особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

В ухвалі про залишення позову без розгляду можуть бути вирішені питання про розподіл між сторонами судових витрат, про повернення судового збору з бюджету.

Як вбачається з матеріалів справи, Державна служба геології та надр України в 2018 році зверталась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ» про анулювання виданого йому спеціального дозволу на користування надрами від 29.07.2013 № 5818.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.02.2018 відкрито провадження в адміністративній справі № 810/191/18 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 01.03.2018 о 16 год. 00 хв.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.03.2018 у вказаній справі № 810/191/18 через неявку в підготовче засідання представника позивача на підставі пункту 4 частини 1 статті 240 КАС України позовну заяву Державної служби геології та надр України до ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами залишено без розгляду.

Державна служба геології та надр України, використовуючи своє право на повторне звернення з таким же адміністративним позовом до суду, забезпечене їй, зокрема, частиною четвертою статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України, реалізувала його, звернувшись повторно до Київського окружного адміністративного суду з позовом до надрокористувача - ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ» про припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5818 від 29.07.2013, виданого ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ».

З приводу зазначеного суд вважає за необхідне звернути увагу позивача на те, що вказана вище підстава (пункт 4 частини 1 статті 240 КАС України) для залишення позовної заяви без розгляду, не позбавляє позивача у справі № 810/191/18 (Держгеонадра) права повторного звернення з тотожним адміністративним позовом - у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет із тих самих підстав - до адміністративного суду в загальному порядку, встановленому законом (частина четверта статті 240 КАС України). Суддя вирішуватиме питання щодо відкриття провадження в адміністративній справі як за новою позовною заявою.

Як наслідок, суд вважає хибним твердження позивача про зловживання відповідачем владними повноваженнями, що полягало у повторному зверненні до суду з позовом по питанню по якому вже було прийнято рішення про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки залишення позовної заяви без розгляду не є рішенням по суті.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Держгеонадра утриматись від прийняття в будь-якій формі рішень про припинення права користування надрами шляхом анулювання спецдозволу до повного усунення порушень зазначених в приписі, суд зазначає наступне.

Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174 (далі - Положення № 1174).

Держгеонадра у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства (п. 2 Положення № 1174).

За приписами пункту 4 Положення № 1174, Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань, зокрема:

- видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами);

- зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення;

- здійснює переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує строк дії спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами);

- здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням;

- проводить планові та позапланові перевірки надрокористувачів, за результатами яких (у разі виявлення порушень вимог законодавства) складає акти, видає обов'язкові для виконання вказівки (приписи) про усунення виявлених недоліків і порушень вимог законодавства;

- організовує проведення державної експертизи та оцінки запасів і ресурсів корисних копалин, а також інших геологічних матеріалів;

- здійснює інші повноваження, визначені законом.

Відповідно до статті 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, процедура видачі якого передбачена Порядком надання спеціальних дозволі на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 (далі - Порядок № 615).

Згідно із пунктом 10 Порядку № 615 невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.

З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком № 615, тощо.

Так, відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Відсутність у підприємств, установ, організацій і громадян спеціального дозволу на користування надрами та належним чином оформлених усіх дозвільних документів не дає права здійснювати геологічне вивчення корисних копалин, які є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.

Механізм проведення державного геологічного контролю з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр визначено Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294 (далі - Порядок № 1294).

У відповідності до пункту 4 Порядку № 1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль, зокрема, за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.

Пунктом 5 Порядку № 1294 визначено, що державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.

Згідно із пунктом 16 Порядку № 1294 у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами.

Пунктом 22 Порядку № 615 визначено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі:

1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;

2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення;

3) наявності заборгованості із сплати загальнодержавних податків та зборів;

4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до частин першої та другої статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

З цього приводу, суд звертає увагу на те, що надрокористувач наділений не правом, а обов'язком вчасно усувати виявлені порушення. Неусунення у встановлений строк порушень є виключною виною позивача, при тому що згідно встановлених обставин Держгеонадра надавала значний термін для здійснення дій направлених на усунення порушень.

Враховуючи те, що ТОВ «УКРСІЛЬГОСПМАШ» порушило законодавство в сфері надрокористування та не усунуло порушення в повному обсязі, наведені в приписі Азово-Чорноморського міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю № 103/5818 від 25.10.2016, наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5818 від 29.07.2013 згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615.

З огляду на викладене, суд вважає, що вимога позивача про зобов'язання Державної служби геології та надр України утриматись від прийняття в будь-якій формі рішень про припинення права користування надрами шляхом анулювання спецдозволу до повного усунення порушень зазначених в приписі є необґрунтованою, а отже такою, що не підлягає задоволенню.

Як встановлено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:

1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Відповідно до положень ч. ч. 1 та 2 статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно із ч. 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно положень статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих позивачем доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

З огляду на відмову в позові та згідно із статтею 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «УКРСІЛЬГОСПМАШ» (09107, Київська область, м. Біла Церква, бульвар Михайла Грушевського, буд. 13, ЄДРПОУ: 35964153) відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.

Суддя В.П. Шулежко