Рішення від 29.12.2020 по справі 640/17558/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2020 року м. Київ № 640/17558/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Маруліної Л.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі також - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) за додатковими документами, поданими із заявою про перерахунок пенсії від 26.06.2020, а також дії, які полягають у нарахуванні та виплаті йому пенсії без перерахунку її розміру з 01.01.2020 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.03.322020 №11/18091;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, зазначеного у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17 березня 2020 року №11/18091, без обмеження розміру пенсії максимальним розміром з 01 січня 2020 року.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 15 січня 2020 №16 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року №15», постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №718 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу», із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року №121, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінет Міністрів України від 21 серпня 2019 року №784 «Про внесення змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Адміністрацією Державної прикордонної служби України йому була видана нова довідка про складові грошового забезпечення, з якою він звернувся до відповідача з метою перерахунку його пенсії з 01 січня 2020 року у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Втім, відповідачем було повідомлено про прийняття рішення щодо відмови позивачу в здійсненні належного перерахунку пенсії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 серпня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику сторін) та проведення судового засідання (у письмовому провадженні).

21 жовтня 2020 року представником відповідача через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву, у якому він, заперечуючи проти задоволення позовних вимог зазначив, зробити перерахунок, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення на підставі наданої позивачем довідки неможливо. Вказано, що на час здійснення перерахунку пенсії позивача, діяла вже інша редакція Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, а саме, редакція Закону №2262-ХІІ від 13.03.2018 року, згідно якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, отже основний розмір пенсії позивача відповідає вимогам законодавства.

23 жовтня 2020 року позивачем через канцелярію суду надано відповідь на відзив,, де зауважено, що з урахуванням призначення пенсії позивачу у 2004 році та пункту 2 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №3668-VІ обмеження пенсії максимальним розміром до позивача застосуванню не підлягає. Посилається на позицію Верховного Суду України у постановах від 31.03.2015 року у справах №21-420а13 та №21-348а13.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", що підтверджується протоколом про призначення пенсії за вислугу років від 14.01.2004 року.

Рішенням Дарницького районного суду міста Києва від 15.05.2018 року по справі №753/23264/17 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Суд вирішив: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 , призначеної на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві не обмежувати максимальний розмір пенсії ОСОБА_1 , призначеної на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та виплатити частину пенсії (різницю), недоплачену за період з 31 травня 2017 року внаслідок неправомірного застосування положень частини сьомої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції Законів № 911-VIII, № 1774-VIII; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 640 гривень.

Рішення суду набрало законної сили 10.08.2018 року.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві на виконання рішення Дарницького районного суду міста Києва від 15.05.2018 року по справі №753/23264/17 було проведено перерахунок пенсії позивача, але при цьому, зменшено розмір пенсії з 90% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.05.2019 року позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві перерахувати пенсію ОСОБА_1 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення та виплатити частину пенсії (різницю), недоплачену з 31.05.2017 року.

Судове рішення набрало законної сили 01.08.2019 року.

17 березня 2020 року адміністрацією Державної прикордонної служби України видана довідку №11/18091, генерал-лейтенанту ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення, встановленого за посадою заступника Голови Державного комітету у справах охорони державного кордону України-Командувча Прикордонних військ України - начальника Департаменту прикордонної розвідки Державного комітету у справах охорони державного кордону України з 01 січня 2020 року: Види грошового забезпечення: посадовий оклад (ПО) 29400, 00 грн.; оклад за військовим званням «генерал-лейтенант» (ВЗ) 1620, 00 грн.; надбавка за вислугу років 50% від (ПО+ОВЗ) 15510, 00 грн.; надбавка за інтенсивність служби, 100% від ПО 29400, 00 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, 20% від ПО 5880, 00 грн.; премія 47, 80% від ПО 14053, 20 грн. Всього 95863, 20 грн.

26 червня 2020 року позивач звернувся до органів пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії з 01 січня 2020 року, до якої також долучив довідку Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17 березня 2020 року №11/18091.

Відповідач листом від 07 липня 2020 року №2600-0312-8/90925 відмовило позивачу у перерахунку пенсії, зважаючи на те, що повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, розмір грошового забезпечення яких визначається відповідно до Постанови-718, до Головного управління не надходили. Тобто, підстави для проведення перерахунку пенсії позивача згідно наданої довідки у відповідача відсутні.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням відповідача, позивач звернувся до адміністративного суду за захистом своїх прав.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив та відповідь на відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі також - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на момент призначення пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Як вбачається з наведеної норми права, вказана норма не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

При цьому, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII частину четверту статті 63 Закону № 2262-ХІІ викладено у такій редакції: «Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.» (набрання чинності з 01 січня 2017 року).

Таким чином, починаючи з 01 січня 2017 року, законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.

У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (в редакції Закону № 1774-VIII від 06 грудня 2016 року).

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення у бік підвищення відповідних категорій військовослужбовців, проведена виключно на підставі рішення Кабінету Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі по тексту - Порядок №45) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пункту 3 Порядку №45 особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

Порядок обчислення розміру пенсії за вислугу років при її призначенні (перерахунку) передбачений статтями 13 та 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і визначається у процентному співвідношенні до розміру грошового забезпечення за відповідною посадою.

Розмір пенсії позивача становить 90% грошового забезпечення на підставі пункту «а» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів» (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2020 року №16 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року №15»), затверджено Схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2020 році.

Вказаною постановою збільшено посадові оклади працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі і Адміністрації Державної прикордонної служби України, що є підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача.

Судом встановлено, що на підставі зазначених постанов Адміністрацією Державної прикордонної служби України видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 17 березня 2020 року №11/18091, з якою позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на здійснення перерахунку його пенсії, яке закріплено у статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 17 березня 2020 року №11/18091.

Крім того, суд звертає увагу на те, що положеннями абзаців 9, 11 пункту 3 від 13 лютого 2008 року постанови Кабінету Міністрів України №45 про затвердження Порядку про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Таким чином, твердження відповідача щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсії позивача згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 17 березня 2020 року №11/18091 є необґрунтованим та суперечать нормам чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини.

Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, ГУ ПФУ в м. Києві відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії діяло поза межами повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, необґрунтовано, упереджено, недобросовісно, не розсудливо, без дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації.

За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно наявної у матеріалах справи квитанції №0.0.1785403330.1 від 29 липня 2020 року позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 878, 80 грн., що підлягає стягненню на користь останнього.

Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246, 250, 257 - 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

2.Визнати протиправними бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) за додатковими документами, поданими із заявою про перерахунок пенсії від 26.06.2020, а також дії, які полягають у нарахуванні та виплаті йому пенсії без перерахунку її розміру з 01.01.2020 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.03.322020 №11/18091;

3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, зазначеного у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17 березня 2020 року №11/18091, без обмеження розміру пенсії максимальним розміром з 01 січня 2020 року.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) судові витрати за сплату судового збору в розмірі 878 (вісімсот сімдесят вісім) гривень 80 (вісімдесят) копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368).

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно частини 1 статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України. апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368).

Судове рішення складено 29.12.2020 року.

Суддя Л.О. Маруліна