15 грудня 2020 року Справа № 160/12918/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЛТЕКС» до Одеської митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості та картки відмови,-
12.10.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю “БІЛТЕКС” звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Одеської митниці Держмитслужби, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товару від 31 липня 2020р. №UA500020/2020/000089/2;
- визнати протиправним та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів, транспортних засобів комерційного призначення від 31 липня 2020р. № UA500020/2020/00372.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішення про коригування митної вартості товарів є протиправним, оскільки на підтвердження митної вартості декларантом надано до митного органу повний пакет документів згідно із вимогами статті 53 МК України, а відповідач не вказав ніяких обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів як того вимагає частина шоста статті 54 МК України, не надано жодних аргументованих доказів як вимагає частина сьома статті 54 МК України та коригування за резервним методом здійснено з порушенням чинного законодавства. Позивач надав відповідачу належний та достатній пакет документів на підтвердження повноти і достовірності заявленої митної вартості товару, та відповідачем не підтверджено належними доводами наявність у поданих декларантом документах розбіжностей, ознак підробки або відсутність всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товару, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за цей товар, правильність визначення митної вартості позивачем за основним методом відповідачем не спростована, наявність належних підстав для коригування митної вартості відповідачем не доведена.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.10.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
07.12.2020 до суду від представника відповідача надійшов відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог у зв'язку з наступним.
Так, в обгрунтування своєї позиції відповідачем вказано, що відповідно до фактичних обставин справи, для підтвердження митної вартості товарів до Одеської митниці Держмитслужби разом з митною декларацією (МД) № UА500020/2020/221156 від 28.07.2020 позивачем було подано копії наступних документів: зовнішньоекономічний договір (контракт) від 22.04.2020 № 20ТS0066 та додаток до нього, Рахунок-фактура (інвойс) №Н09РТD20019 від 08.06.2020, та інші документи.
Під час митного контролю товарів за митною декларацією (МД) №UА500020/2020/221156 від 28.07.2020 програмним комплексом автоматизованої системи аналізу та управління ризиками (АСАУР) сформовані форми контролю, які у зв'язку з можливим заниженням митної вартості товарів, передбачали необхідність здійснення митницею перевірки правильності визначення митної вартості із зверненням уваги на митну вартість ідентичних або подібних (аналогічних) товарів; проведення перевірки відомостей, що містяться в документах, які підтверджують митну вартість товарів; здійснення запиту додаткових документів; а у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 Митного кодексу України - прийняття рішення про коригування митної вартості.
Також під час здійснення Одеською митницею Держмитслужби контролю правильності визначення митної вартості товарів, які надійшли на адресу позивача та перевірки документів, поданих до митниці для підтвердження митної вартості товарів декларантом разом з митною декларацією (МД) UА500020/2020/221156 від 28.07.2020 було встановлено, що в поданих документах містяться розбіжності, а також надані позивачем документи не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів та всіх відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, а саме:
1. заявлений декларантом виробник не підтверджений ні документально, ні в ході проведення митного огляду, що викликає сумніви щодо заявленого декларантом зовнішньоекономічного договору (контракт) купівлі продажу, стороною якого є виробник товарів, що декларуються;
2. у наданій довідки про вартісні характеристики відсутній аналіз ринку та посилання на інформаційні ресурси»;
3. декларантом не надіслано брокерський договір та договір на перевезення.
Отже, положення чинних норм законодавства України передбачають зазначення повних та достовірних відомостей про вартість страхування товарів, а також про вартість перевезення (фрахту) товарів до моменту перетинання ними митного кордону України як складової частини митної вартості товарів, а тому ненадання уповноваженою особою декларанта до митного оформлення документів, які підтверджують вартість страхування та перевезення (фрахту) товарів до моменту перетинання ними митного кордону України виключало можливість перевірки органом доходів і зборів числового значення заявленої митної вартості у відповідності до умов ч. 1 ст. 54 Митного кодексу України, що не виключало можливість перевірки митним органом числового значення заявленої митної вартості.
У зв'язку з зазначеним, у відповідності до п. 3 ст. 53 МКУ для підтвердження вартості уповноваженою особою митного органу було зобов'язано позивача протягом 10 календарних днів надати документи. Оскільки у документах, які надані позивачем до Одеської митниці Держмитслужби разом з митною декларацією містились розбіжності та були відсутні всі відомості, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарі та відомості щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларантом не було надано до митниці витребувані додаткові документи для підтвердження заявленої митної вартості товарів, то зазначені обставини, у відповідності до п. 2 ч. 6 ст. 54 МК України були підставою для прийняття митницею рішення про коригування митної вартості товарів та відмови митному органу у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю.
А тому, відповідач вважає, що при вчиненні дій щодо визначення митної вартості товару, митний орган діяв на підставі закону, в межах своїх повноважень, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, та з дотриманням всіх інших принципів, зазначених у ст.2 КАС України.
14.12.2020 до суду від представника надійшла відповідь на відзив, в якій позивач підтримав правову позицію викладену в позові.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 22.04.2020 між компанією Tongxiang Topstar Home Co., Ltd (Китай) (постачальник) та ТОВ «Білтекс» (Покупець) був укладений контракт №20TS0066, за умовами якого постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити на умовах, передбачених даним контрактом Товар в кількості, асортименті та строки, визначені в Специфікаціях, які являються невід'ємною частиною даного контракту.
Згідно п. 1.2. Контракту предметом даного контракту являється поставка постачальником на адрес покупця Україна, 49051, м. Дніпро, вул. Осіння, 11, кв. 21 в номенклатурі та кількості, зазначеній в Специфікаціях до даного Контракту. Товаром являється тканина виробництво Китай.
Специфікації складаються та підписуються Сторонами. В Специфікаціях до даного Контракту зазначаються: повна назва товару, країна походження, вартість за одиницю, загальна вартість, номер та дата Контракту, умови поставки, строк поставки, умови оплати, назва постачальника, назва покупця, назва та реквізити вантажовідправника та вантажоодержувача , та інші погоджені сторонами умови (п. 1.4 Контракту).
На виконання контракту була укладена специфікація №1, відповідно до умов якої Tongxiang Topstar Home Co., Ltd (Китай) зобов'язувалось поставити ТОВ «БІЛТЕКС» тканину FANNEL FABRIC, 280GSM packing, polyethylene with vacuum вагою 13 200 кг. та тканину POLAR FLEECE, 160GSM packing, polyethylene with vacuum вагою 8 660 кг., поставка здійснюється на умовах FOB SHANGHAI.
За вищенаведеним контрактом 28.07.2020 позивачем було подано до митного оформлення електронну митну декларацію №UA500020/2020/221156 за якою декларантом було заявлено до митного оформлення товар «Полотна основов'язані, із синтетичних волокон, пофарбовані. Фланелева тканина, щільність 280г/м2, 100% полієстер - 308рулонів. Торговельна марка нема данних. Виробник Tongxiang Topstar Home Co., Ltd. Країна виробник CN.
При цьому, з метою підтвердження митної вартості товару, разом із вищевказаною митною декларацією були подані такі документи:
Контракт №20TS0066 від 22.04.2020;
Специфікація №1 до Контракту №20TS0066 від 22.04.2020;
Рахунок-фактура (інвойс) H09PTD20019 від 08.06.2020;
Коносамент S0120060019 від 12.06.2020;
Сертифікат про походження товару від 09.06.2020;
Довідка про транспортні витрати від 21.07.2020 №403;
Договір про транспортно-експедиторське обслуговування №30/04-01 від 30.04.2020;
Висновок ДП «УКРПРОМЗОВНІШЕКСПЕРТИЗА» від 24.07.2020 №1546;
Договір №17-07/2020 про надання послуг та декларування товарів від 21.07.2020;
Пакувальний лист від 08.06.2020;
Платіжне доручення SWIFT від 04.05.2020, від 16.07.2020, від 20.07.2020;
Митна декларація країни відправлення 223120200001475357 від 08.06.2020 з перекладом.
28.07.2020 від Відповідача надійшло повідомлення декларанту, відповідно до якого подані до митного оформлення документи містять розбіжності та не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, а саме: 1. заявлений декларантом виробник не підтверджений ні документально, ні в ході проведення митного огляду, що викликає сумніви щодо заявленого декларантом зовнішньоекономічного договору (контракт) купівлі-продажу, стороною якого є виробник товарів, що декларуються; 2. у наданій довідки про вартісні характеристики відсутній аналіз ринку та посилання на інформаційні ресурси 3. декларантом не надіслано брокерський договір та договір на перевезення. Запропоновано протягом 10 календарних днів надати ( за наявності) додаткові документи для підтвердження заявленої митної вартості, а саме: 1) виписку з бухгалтерської документації; 2) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 3) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
ТОВ «БІЛТЕКС» на виконання вимог повідомлення відповідача від 28.07.2020 листом від 30.07.2020 р. №30/07-01 було надано: документи та відомості, які підтверджують, що Tongxiang Topstar Home Co., Ltd є виробником: Лист від виробника; відомості з мережі інтернет, що Tongxiang Topstar Home Co., Ltd є виробником текстильних товарів: оборотно-сальдова відомість по рахунку 632 по взаємовідносинам з Tongxiang Topstar Home Co., Ltd; комерційна пропозиція Tongxiang Topstar Home Co., Ltd, щодо вартості імпортованих товарів.
Також позивачем було повідомлено, що ТОВ «БІЛТЕКС» було надано договір на транспортно-експедиторське обслуговування №30/04-01 від 30.04.2020 із заявкою та додатком до цього договору за яким здійснювалось перевезення, та договір про надання послуг та декларуванню товарів від 21.07.2020 №17-07/2020 (брокерський договір) з ТОВ «Легіон-К», яке внесено до реєстру митних брокерів, що підтверджується відомостями в графі 44 в МД №UA500020/2020 (доповнення №1).
31.07.2020 Одеською митницею було прийнято Рішення про коригування митної вартості товарів №UA500020/2020/000089/2, згідно якого Декларантом не подані документи згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій-четвертій статті 53 МКУ, а також не спростовані раніше виявлені розбіжності. Також в копії митної декларації країни відправлення № 223120200001475357 від 08.06.2020 код товару відмінний від заявленого відповідно до поданої митної декларації. Митна декларація країни відправлення не містить посилання на контракт та на інвойс. Відповідно до п. 6.2 контракту від 22.04.2020 №20ТS0066, оплата за товар здійснюється у вигляді передплати 20%. Проте, згідно наданих до митного оформлення банківського платіжного документа, передплата за товар здійснена у розмірі 9800 дол. США, що не дорівнює 20%. Так відповідно до п.1 статті 64 МКУ у разі, якщо митну вартість товарів не можна визначити шляхом послідовного використання методів, зазначених у ст. 58-63 МКУ, митна вартість оцінюваних товарів буде визначена, з використанням способів, які не суперечать законам України і є сумісними з відповідними принципами і положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ОАТТ) - за резервним методом. За результатом проведеної консультації між митним органом та декларантом було обрано метод визначення митної вартості -другорядний: резервний. За результатом проведеної консультації між митним органом та декларантом було обрано метод визначення митної вартості -другорядний: резервний. З метою забезпечення повноти оподаткування було проведено аналіз баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС та встановлено, що рівень митної вартості по товарам є більшим та становить: - товар 1 «полотна» є більшим та становить 3,96 дол. США за кг нетто (МД від 21.07.2020 №UA100020/2020/33815) ніж заявлено декларантом 2,628 дол. США за кг нетто; товар 2 «тканина» є більшим та становить 3,96 дол. США за кг нетто (МД від 18.07.2020 № UA100480/2020/807497) ніж заявлено декларантом 2,216 дол. США за кг нетто.»
Товар був випущений у вільний обіг під гарантійні зобов'язання за МД від 31.07.2020 №500020/2020/221680.
ТОВ «БІЛТЕКС» 26.08.2020 керуючись ч. 8 ст. 55 Митного Кодексу України подало Одеській митниці наступні документи: Висновок ДП «Держзовнішінформ» від 30.07.2020 №111/16.
Одеська митниця листом від 01.09.2020 р. №7.10-4/28.1-01/13/13135 залишило рішення про коригування митної вартості чинним.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склалися, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 49 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Згідно частини 6 та 7 статті 54 Митного кодексу України орган доходів і зборів може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі:
1) невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості;
2) неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертійстатті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари;
3) невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу;
4) надходження до органу доходів і зборів документально підтвердженої офіційної інформації органів доходів і зборів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.
У разі якщо під час проведення митного контролю орган доходів і зборів не може аргументовано довести, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, заявлена декларантом або уповноваженою ним особою митна вартість вважається визнаною автоматично.
Згідно з частиною 1 статті 55 Митного кодексу України рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається органом доходів і зборів у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо органом доходів і зборів у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.
Частиною 2 статті 55 Митного кодексу України визначено, що прийняте органом доходів і зборів письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити:
1) обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано;
2) наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом;
3) вичерпний перелік вимог щодо надання додаткових документів, передбачених частиною третьою статті 53 цього Кодексу, за умови надання яких митна вартість може бути визнана органом доходів і зборів;
4) обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої органом доходів і зборів, та фактів, які вплинули на таке коригування;
5) інформацію про:
а) право декларанта або уповноваженої ним особи на випуск у вільний обіг товарів, що декларуються:
у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням органу доходів і зборів про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною органом доходів і зборів;
у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням органу доходів і зборів про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу Х цього Кодексу в розмірі, визначеному органом доходів і зборів відповідно до частини сьомої цієї статті;
б) право декларанта або уповноваженої ним особи оскаржити рішення про коригування заявленої митної вартості до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду.
Відповідно до частини 1 статті 57 Митного кодексу України визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами:
1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції);
2) другорядні:
а) за ціною договору щодо ідентичних товарів;
б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів;
в) на основі віднімання вартості;
г) на основі додавання вартості (обчислена вартість);
ґ) резервний.
Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції) (частина 2 статті 57 Митного кодексу України).
Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу (частина 3 статті 57 Митного кодексу України).
При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу (частина 6 статті 57 Митного кодексу України).
Згідно з частиною 8 статті 57 Митного кодексу України у разі якщо неможливо застосувати жоден із зазначених методів, митна вартість визначається за резервним методом відповідно до вимог, встановлених статтею 64 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 58 Митного кодексу України передбачено, що метод визначення митної вартості за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, застосовується у разі, якщо:
1) немає жодних обмежень щодо прав покупця (імпортера) на використання оцінюваних товарів, за винятком тих, що:
а) встановлюються законом чи запроваджуються органами державної влади в Україні;
б) обмежують географічний регіон, у якому товари можуть бути перепродані (відчужені повторно);
в) не впливають значною мірою на вартість товару;
2) щодо продажу оцінюваних товарів або їх ціни відсутні будь-які умови або застереження, які унеможливлюють визначення вартості цих товарів;
3) жодна частина виручки від будь-якого подальшого перепродажу, розпорядження або використання товарів покупцем не надійде прямо чи опосередковано продавцеві, якщо тільки не буде зроблено відповідне коригування з урахуванням положень частини десятої цієї статті;
4) покупець і продавець не пов'язані між собою особи або хоч і пов'язані між собою особи, однак ці відносини не вплинули на ціну товарів.
Відповідно до частини 2 статті 58 Митного кодексу України метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що митні органи мають виключну компетенцію в питаннях перевірки та контролю правильності обчислення декларантом митної вартості і з цією метою мають повноваження витребовувати додаткові документи для перевірки правильності зазначеної митної вартості товару в разі наявності підстав для сумніву в правильності митної оцінки товару, що переміщується через митний кордон України.
Разом з тим дискреційні функції митних органів мають законодавчі обмеження у випадках незгоди із задекларованою митною вартістю. До них, зокрема, належать процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою обґрунтованого вибору підстав для визначення митної вартості та обов'язок послідовного вибору методів (від першого до шостого) визначення митної вартості.
Так, з рішення про коригування митної вартості від 31.07.2020 №UA500020/2020/000089/2 вбачається, що підставою для його прийняття є результат митного контролю щодо правильності визначення митної вартості товарів шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, та перевірки наявності або відсутності застережень щодо застосування методу визначення митної вартості за ціною договору (контракту) згідно статті 54 Митного кодексу України.
В результаті такого контролю встановлено наступне.
В митній декларації країни відправлення №223120200001475357 від 08.06.2020 код товару відмінний від заявленого відповідно до поданої митної декларації. Митна декларація країни відправлення не містить посилання на контракт на інфойс.
Декларантом у підтвердження до митного оформлення було надано лист від Tongxiang Topstar Home Со, а також відомості з мережі інтернет, в якій Tongxiang Topstar Home Co зазначено як виробник.
В митній декларації країни відправлення № 223120200001475357 від 08.06.2020 в графі «номер угоди» зазначено номер інвойсу H09PTD20019, що відповідає поданому до митного оформлення номеру рахунку-фактурі (інвойсу) від 08.06.2020.
Відсутність аналізу ринку та посилання на інформаційні ресурси в висновку про вартісні характеристики товарів не впливає на визначення числових значень складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни товару та не може бути підставою для витребування додаткових документів.
Позивачем до митного оформлення висновок ДП «УКРПРОМЗОВНІШЕКСПЕРТИЗА» від 24.07.2020 №1546, в якому визначено, що згідно з аналізом спеціалізованих торговельних майданчиків, цінової інформації підприємств-виробників та постачальників відповідної продукції, рівень цін на тканини, що імпортуються згідно з інвойсом №H09PTD20019 від 08.06.2020 до контракту №20TS0066 від 22.04.2020 на умовах поставки FOB SHANGHAI відповідає поточній кон'юктурі ринку.
Джерелами інформації є інтернет ресурси - alibaba.com, made-in-china.com.
ДП «УКРПРОМЗОВНІШЕКСПЕРТИЗА» самостійно визначає порядок проведення аналізу та склад висновку про вартісні характеристики, натомість митним органом не наведено жодного нормативного обґрунтування, які саме відомості повинен містити висновок про вартісні характеристики та не зазначено, як відсутність відомостей про детальний аналіз ринку та посилання на інформаційні ресурси в висновку про вартісні характеристики товарів впливає на визначення числових значень складових митної вартості товарів.
Також суд зазначає, що висновок про вартісні характеристики товарів відсутній у переліку документів, які підтверджують митну вартість товарів згідно з ч. 2 ст. 53 Митного кодексу України, а отже навіть якщо, висновок про вартісні характеристики товарів містив розбіжності, або мав ознаки підробки або не містив всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або. підлягає сплаті за ці товари, це не могло бути підставою для витребування додаткових документів, згідно ч. З ст. 53 Митного Кодексу України.
Щодо не надання брокерського договору та договору на перевезення, суд зазначає, що вказане не відповідає дійсності та спростовуються відомостями, наведеними в графі 44 поданої митної декларації.
До митної декларації було додано Договір про транспортно-експедиторське обслуговування №30/04-01 від 30.04.2020 р. із заявкою та додатком до цього договору - Доповнення №1 до МД № UA500020/2020/221156, графа 44, код d4301 (Договір (контракт) про перевезення) та Договір №17-07/2020 про надання послуг та декларування товарів від 21.07.2020 - доповнення №1 по МД №№UA500020/2020/221156, графа 44, код d207 (Договір про надання послуг митного брокера).
Щодо посилання відповідача на те, що в копії митної декларації країни відправлення №223120200001475357 від 08.06.2020 код товару відмінний від заявленого відповідно до поданої митної декларації, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 67 Митного кодексу України українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.
Згідно ч.2 ст.67 Митного кодексу України в УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.
Частиною 3 ст.67 Митного кодексу України встановлено, що для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду.
Відповідно до ч.4 ст.67 Митного кодексу України структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).
При цьому УКТ ЗЕД на рівні шести знаків відповідає Гармонізованій системі опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації (HS-2017), дев'ятий та десятий знаки відповідають деталізації коду товару на національному рівні України.
Відповідно до Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №651 від 30.05.2012 розділ Графа 33 "Код товару" «Якщо не передбачено інше, то в першому підрозділі графи зазначаються перші 8 знаків коду товару згідно з УКТ ЗЕД. У другому підрозділі графи зазначаються дев'ятий та десятий знаки коду товару згідно з УКТ ЗЕД.».
Згідно попередньої митної декларації № UA500020/2020/221156 код товару «Полотна основов'язані, із синтетичних волокон, пофарбовані. Фланелева тканина, щільність 280г/м2, 100% полієстер- 308рулонів. Виробник Tongxiang Topstar Home Co в графі 33 в першому підрозділі графи 33 митної декларації зазначено 60053700, в другому підрозділі графи 33 митної декларації зазначено 00, при цьому в митній декларації країни відправлення код цього товару також зазначений 6005370000.
Щодо товару - тканини з синтетичних комплексних ниток, з вмістом не менш як 85 мас.% синтетичних ниток, пофарбовані: Фліс, щільність 160г/м2, то в попередній митної декларації №UА500020/2020/221156 в графі 33 в першому підрозділі графи 33 митної декларації зазначено 60019200, в другому підрозділі графи 33 митної декларації зазначено 00, а в митній декларації країни відправлення код цього товару зазначений 6001920000.
Таким чином, коди товарів в митній декларації країни відправлення та попередній митній декларації співпадають повністю.
Щодо посилання відповідача на те, що відповідно до п. 6.2 контракту від 22.04.2020 №20ТS0066, оплата за товар здійснюється у вигляді передплати 20%. Проте, згідно наданих до митного оформлення банківського платіжного документа, передплата за товар здійснена у розмірі 9800 дол. США, що не дорівнює 20%, суд зазначає.
Відповідно до Специфікації до Контракту №20TS0066 від 22.04.2020 умовами оплати є
передоплата у розмірі 20% від вартості партії товару. Вартість партії товару у специфікації була визначена у розмірі 49 002,42 долара США. 20 % від суми 49 002,42 долара США складає 9800,484 доларів США. На підставі специфікації позивач оплатив з урахуванням округлення до цілого числа 9800 доларів США, що підтверджується платіжним дорученням SWIFT від 04.05.2020, а отже сума здійсненої передоплати відповідає сумі передоплати, визначеної Сторонами в специфікації до Контракту №20TS0066 від 22.04.2020.
Також відповідно до умов специфікації фактична кількість товару та сума належна до оплати визначається за фактом завантаження, відповідно до інвойсу.
Вартість партії товару згідно інвойсу H09PTD20019 від 08.06.2020 складає 50 968 доларів США.
Сума оплати, здійсненої позивачем згідно платіжного доручення SWIFT від 04.05.2020, платіжного доручення SWIFT від 16.07.2020, платіжного доручення SWIFT від 20.07.2020 складає 50 968 доларів США, що відповідає вартості партії товару, визначеної згідно інвойсу H09PTD20019 від 08.06.2020.
Крім того, згідно Висновку ДП «Держзовнішінформ» від 30.07.2020 №111/16 встановлено, що згідно аналізу контракту №20TS0066 від 22.04.2020, інвойсу H09PTD20019 від 08.06.2020, інформації з мережі Інтернет щодо цін на продукцію зі схожими характеристиками, та листа компанії-виробника Tongxiang Topstar Home Co від 29.07.2020, отриманого на запит ДП «Держзовнішінформ» від 24.07.2020 контрактні ціни на тканину, що постачається згідно з інвойсом H09PTD20019 від 08.06.2020 на умовах поставки FOB Шанхай, Китай відповідають рівню цін компанії-виробника.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення, суд зазначає, що згідно з пунктом 2 частини 5 статті 54 Митного кодексу України митний орган з метою здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів має право у випадках, встановлених цим Кодексом, письмово запитувати від декларанта або уповноваженої ним особи встановлені статтею 53 цього Кодексу додаткові документи та відомості, якщо це необхідно для прийняття рішення про визнання заявленої митної вартості.
Відповідно до частини 2 статті 53 Митного кодексу України документами, які підтверджують митну вартість товарів, є:
1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості;
2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності;
3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу);
4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару;
5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару;
6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів;
7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню;
8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування
У разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи:
1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається;
2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом);
3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту);
4) виписку з бухгалтерської документації;
5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів;
6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару;
7) копію митної декларації країни відправлення;
8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
У разі якщо митний орган має обґрунтовані підстави вважати, що існуючий взаємозв'язок між продавцем і покупцем вплинув на заявлену декларантом митну вартість, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу, крім документів, зазначених у частинах другій та третій цієї статті, подає (за наявності) такі документи:
1) виписку з бухгалтерських та банківських документів покупця, що стосуються відчуження оцінюваних товарів, ідентичних та/або подібних (аналогічних) товарів на території України;
2) довідкову інформацію щодо вартості у країні-експортері товарів, що є ідентичними та/або подібними (аналогічними) оцінюваним товарам;
3) розрахунок ціни (калькуляцію).
Забороняється вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, відмінні від тих, що зазначені в цій статті.
Декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.
Згідно інвойса №H09PTD20019 від 08.06.2020 до контракту №20TS0066 від 22.04.2020, продавцем поставлено товар на загальну суму 50968 дол.США, яка визначена позивачем під час митного оформлення товару. Вартість поставленого товару була оплачена Позивачем згідно платіжного доручення від 04.05.2020, 16.07.2020 та від 20.07.2020.
При цьому, сама по собі відсутність у платіжних документах посилання на інвойс чи проформу-інвойс, за умови наявності вказівки на контракт та товари, які оплачуються, не є підставою для висновку щодо недостовірності наданої позивачем інформації про митну вартість товару, а у сукупності з іншими документами, що стосуються поставки оцінюваного товару, і були подані позивачем для митного контролю, дозволяють ідентифікувати платіж з оцінюваним товаром.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 22.08.2019 у справі №810/2784/18.
Також судом встановлено, що між Товариством з обмеженою відповідальністю «Білтекс» та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛАМАН ШИПІНГ» було укладено договір на транспортно-експедиційне обслуговування №30/04-01 від 30.04.2020, предметом якого є транспортно-експедиційне обслуговування, перевезення експортно-імпортних товарів та транзитних вантажів по території України та в міжнародному сполученні.
В рамках вказаного договору ТОВ «ЛАМАН ШИПІНГ» надано послуги ТОВ «Білтекс» з транспортного експедирування товару.
Згідно наданих до митного оформлення ЕМД та товаросупровідних документів товар був поставлений на умовах FOB -, що відповідає умовам контракту.
Згідно довідки ТОВ «ЛАМАН ШИПІНГ» про транспортні витрати по перевезенню товару по коносаменту №S0120060019 в контейнерах FSCU8988318/40HC, OOCU7057159/40HC по маршруту Shanghai (China) - Odessa (Ukraine) складають 120692,88 грн. 88 коп.
Митний кодекс України не визначив вид доказів, якими повинен підтверджуватися розмір витрат на перевезення товарів (не вказав, що такими доказами можуть бути лише фінансові та/або бухгалтерські документи), а тому довідка про транспортні витрати є допустимим доказом на підтвердження витрат на перевезення товарів.
Згідно наданих до митного оформлення митної декларації та товаросупровідних документів, товар був поставлений на умовах FOB, що відповідає умовам контракту.
Зі змісту Інкотермс 2010 Правила ICC для використання торгівельних термінів в національній та міжнародній торгівлі, FOB (Free on Board) - вільно на борту означає, що продавець вважається тим, хто виконав своє зобов'язання по поставці з моменту переходу товару через поручні судна в порту відвантаження. Це означає, що з цього моменту покупець має нести усі витрати і ризики загибелі або пошкодження товару. За умовами FOB на покупця покладаються обов'язки з очищення товару від мит для його експорту. Даний термін може застосовуватися лише при перевезенні товару морським або внутрішнім водним транспортом.
Декларант повинен підтвердити лише ті факти, які пов'язані з витратами, які, на його думку, входять до митної вартості товару. Натомість, у випадку, якщо відповідач стверджує, що здійснювалося були понесені додаткові витрати на страхування, то відповідач повинен довести наявність цих фактів. Натомість, відповідачем наявність цих фактів не підтверджена.
Аналогічна позиція викладена в Постановах Верховного суду від 08 жовтня 2019 року справа №803/776/17, від 11 червня 2020 року справа №815/5597/17.
Доводи відповідача про неврахування такої складової митної вартості як плата Експедитору є помилковими, оскільки поставка товару здійснювалась на умовах поставки FOB SHANGHAI, отже у позивача був відсутній обов'язок несення витрат, пов'язаних із наданням Експедитором послуг у порті SHANGHAI, позивач фактично не здійснював витрати на оплату таких послуг, таким чином, надані декларантом відомості були достовірними та не мали викликати у відповідача сумнівів.
Суд зазначає, що митним органом при перевірці та контролі правильності обчислення декларантом митної вартості товару не надано належної оцінки умовам транспортування товару, розрахунку транспортних витрат та причин неврахування зазначених даних не обґрунтовано.
Таким чином, зроблені відповідачем у гр. 33 оскаржуваного рішення записи не свідчать про дійсну наявність розбіжностей і не доводять наявність визначених ч. 3 ст. 53 Митного кодексу України підстав для витребування додаткових документів для підтвердження митної вартості товарів.
В разі здійснення коригування митної вартості за резервним методом, у рішенні про коригування митний орган обов'язково повинен зазначити докладну інформацію та джерела, які використовувалися митним органом при визначенні митної вартості за шостим (резервним) методом.
Тобто, у рішенні про коригування заявленої митної вартості, крім номера та дати митних декларацій, які були взяті за основу для визначення митної вартості оцінюваних товарів, контролюючий орган повинен також зазначити докладну інформацію і джерела, які ним використовувалися. У спірному рішенні про коригування митної вартості такі дані відсутні.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.03.2018 року по справі № 809/4367/15.
Щодо неподання декларантом додаткових документів, то в даному випадку їх відсутність не впливає на правильність визначення декларантом митної вартості товарів за першим методом, що підтверджується наданими до митного оформлення основними документами. Неподання декларантом запитуваних митним органом документів, за відсутності обґрунтування неможливості визначення митної вартості товарів за першим методом, не є достатнім для висновку про наявність підстав для застосування митним органом іншого методу визначення митної вартості.
Також відповідач не довів суду обов'язкову в силу частини 1 статті 55 Митного кодексу України наявність передбачених частиною 6 статті 54 Митного кодексу України випадків, за яких митниця могла відмовити позивачу в митному оформленні товару за заявленою ним митною вартістю та прийняти рішення про коригування митної вартості товарів. Відповідач не надав суду доказів та аргументованих пояснень з приводу того, що позивачем заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів; не довів суду невідповідність обраного позивачем методу визначення митної вартості товарів; не посилався та не підтвердив суду надходження офіційної інформації митних органів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.
Інших обставин, які б викликали обґрунтовані сумніви в достовірності проведеного позивачем розрахунку митної вартості товару за ціною договору, відповідачем не наведено, а інших обставин, які б впливали на рівень задекларованої позивачем митної вартості товару, судом не встановлено.
Отже, суд дійшов висновку, що позивачем подано відповідачу достатній пакет документів на підтвердження кількісних і вартісних показників імпортованого товару, повноти і достовірності митної вартості товару, заявленої позивачем за першим методом, тому заявлена позивачем митна вартість товарів за ціною договору відповідає вимогам статті 58 Митного кодексу України. Натомість коригування відповідачем митної вартості здійснено неправомірно з порушенням ч. 3 ст. 53, ч. 6 ст.54, ч. 1 ст.55 Митного кодексу України та всупереч правилам, визначеним ст. 58 цього Кодексу.
При цьому, суд зазначає, що приймаючи рішення про коригування митної вартості імпортованого позивачем товару за резервним методом, митним органом не вказано, яким чином митна вартість товару визначена саме в такому розмірі, які складові вплинули на формування такої вартості, не навела порівняння характеристик оцінюваного товару та характеристик товару, ціна якого взята за основу для коригування митної вартості за резервним методом, що свідчить про порушення відповідачем частини другої статті 55 МК України щодо обґрунтованості прийнятого рішення.
Приймаючи до уваги, що відсутність у позивача витребуваних відповідачем додаткових документів ніяким чином не впливає на правильність визначення позивачем (декларантом) митної вартості товарів за основним методом, що підтверджується наданими до митного оформлення документами. А наявність однієї лише вказівки відповідача на перелічені ним розбіжності та недоліки у поданих позивачем документах, без роз'яснення, в чому такі розбіжності полягають, який їхній вплив на митну вартість оцінюваного товару і чому без їх усунення заявлена митна вартість не може бути визнана, не може бути достатньо для висновку про неможливість застосування основного методу визначення митної вартості. У зв'язку з цим неподання позивачем (декларантом) запитуваних (витребуваних) відповідачем додаткових документів з об'єктивних причин, зокрема з причин їх невизначеності та відсутності, за відсутності обґрунтування неможливості визначення митної вартості товарів за першим методом, не може бути достатнім для висновку щодо наявності підстав для застосування відповідачем іншого методу визначення митної вартості, а також не може бути підставою для прийняття оскаржуваного рішення та здійснення коригування митної вартості.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про неправомірність рішення Одеської митниці Держмитслужби про коригування митної вартості №UA500020/2020/000089/2 від 31.07.2020 та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA500020/2020/00372 від 31.07.2020.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч.2 цієї статті).
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінюючи наявні в справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість доводів позивача. Разом з тим, відповідач як суб'єкт владних повноважень в ході судового розгляду не довів обґрунтованість своїх висновків і правомірності прийнятих на їх підставі рішень.
Відповідно до частини першої ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 4097,53 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням №1451 від 01.10.2020.
Отже, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 4097,53 грн. підлягає стягненню на користь позивача.
Крім того позивачем заявлено до стягнення сума витрат на правову допомогу в розмірі 15000 грн.
Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Положеннями ч. 4 ст. 134 КАС України встановлено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Як вбачається з матеріалів справи, на підтвердження розміру витрат на правничу допомогу в сумі 15000,00 грн. представником відповідача надано:
- Договір про надання правової допомоги № 63 від 02.01.2019;
- Додаток №2 від 01.10.2020 до Договору про надання правової допомоги №63 від 02.01.2019;
- Рахунок на оплату № 193 від 01.10.2020;
- Акт №2 приймання-передачі наданих послуг від 10 грудня 2020;
- Звіт про надану правничу допомогу від 10 грудня 2020;
- Платіжне доручення №12618 від 05.10.2020 на суму 15000 грн. 00 коп.
Відповідно до ч. 5ст. 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Положеннями статті 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
У рішенні Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд) від 23 січня 2014 року у справі «East/West Alliance Limited» проти України» (заява № 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п. 268).
У зазначеному рішенні ЄСПЛ також підкреслено, що угода, за якою клієнт адвоката погоджується сплатити в якості гонорару певний відсоток від суми, яку присудить позивачу суд - у разі якщо така сума буде присуджена та внаслідок якої виникають зобов'язання виключно між адвокатом та його клієнтом, не може бути обов'язковою для Суду, який повинен оцінити рівень судових та інших витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою (п. 269).
Відповідно до ч. ч. 1, 3, 4, 5ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п'ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог.
У випадку, передбаченому частиною третьою цієї статті, суд виносить додаткове рішення в порядку, визначеному статтею 252 цього Кодексу.
З огляду на викладене, беручи до уваги положення КАС України та враховуючи ту обставину, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із ціною позову, тому суд приходить до висновку про наявність достатніх правових підстав для стягнення з позивача на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 15000,00 грн.
Керуючись, ст. ст. 139, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “БІЛТЕКС” (вул. Артільна, буд. 9, прим. №210, м. Дніпро, 49081, код ЄДРПОУ 38598848) до Одеської митниці Держмитслужби (вул. Лип Івана та Юрія, буд. 21А, м. Одеса, 65078, код ЄДРПОУ 43333459) про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості та картки відмови - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товару від 31 липня 2020р. №UA500020/2020/000089/2.
Визнати протиправним та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів, транспортних засобів комерційного призначення від 31 липня 2020р. № UA500020/2020/00372.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЛТЕКС» (49081, місто Дніпро, вул.Артільна, будинок 9, приміщення №210, код ЄДРПОУ 38598848) судовий збір у розмірі 4097,53 грн. та витрати на правничу допомогу в розмірі 15000,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці Держмитслужби (вул. Лип Івана та Юрія, буд. 21А, м. Одеса, 65078, код ЄДРПОУ 43333459).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко