про встановлення процесуального строку
30 грудня 2020 року ЛуцькСправа № 140/16357/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
судді Смокович В.І., розглянувши справу за позовом ОСОБА_1 до Нововолинської міської філії Волинського обласного центу зайнятості, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Головне управління ДПС у Волинській області, Державне підприємство «Шахта №1 «Нововолинська» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся із позовом до міської філії Волинського обласного центу зайнятості, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Головне управління ДПС у Волинській області, Державне підприємство «Шахта №1 «Нововолинська» про визнання протиправними дій щодо відмови в зарахуванні, для призначення допомоги по безробіттю страхового стажу за періоди роботи з грудня 2017 року по листопад 2018 року та зобов'язання відповідача провести перерахунок і виплату позивачу допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» з врахуванням страхового стажу та сплачених із заробітної плати страхових внесків за період з грудня 2017 року по листопад 2018 року, з врахуванням виплачених сум, за період з грудня 2018 року по грудень 2019 року.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідно до частин першої, другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як убачається із матеріалів справи, позивач звернувся до суду 24 листопада 2020 року з позовними вимогами про зобов'язання провести перерахунок і виплату допомоги по безробіттю за період з грудня 2018 року по грудень 2019 року, тобто за межами шестимісячного строку звернення до адміністративного суду.
Окрім того, відповідача у відзиві на позовну заяву від 21 грудня 2020 року також вказує на пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду, встановленого частиною другою статті 122 КАС України та просить залишити позов ОСОБА_1 без розгляду.
За правилами частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
ОСОБА_1 заяву про поновлення строку звернення, з доказами поважності причин його пропуску до суду не надав.
Згідно із частиною тринадцятою статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Відповідно до частини третьої статті 123 Кодексу КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Таким чином, у випадку встановлення судом після відкриття провадження у справі факту пропуску позивачем строку звернення до суду та з метою встановлення усіх фактичних обставин, за яких може бути прийнято рішення про залишення позову без розгляду, суд має надати позивачу строку на усунення недоліків позовної заяви, шляхом подання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до частини першої статті 118 КАС України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії.
За правилами статті 119 КАС України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню адміністративного судочинства.
Керуючись наведеним, суд дійшов висновку про необхідність встановлення позивачу процесуального строку для подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із даним адміністративним позовом із обов'язковим обґрунтуванням поважності причин такого пропуску - три дні із дня вручення копії цієї ухвали.
Керуючись статтями 118, 122, 123, 161, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Встановити позивачу, ОСОБА_1 , строк для подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із обов'язковим обґрунтуванням поважності причин такого пропуску - три днів з дня вручення їй цієї ухвали.
Копію ухвали надіслати сторонам у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
Суддя В.І. Смокович