Рішення від 30.12.2020 по справі 140/15202/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2020 року ЛуцькСправа № 140/15202/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся із позовом до Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області (далі - Луцький МВ УДМС України у Волинській області, відповідач, орган міграційної служби) про визнання протиправною відмови у вклеюванні до паспорта громадянина України, зразка 1994 року нової фотокартки у зв'язку з досягненням 25-ти років та зобов'язання відповідача вклеїти до паспорта громадянина України, зразка 1994 року нову фотокартку у зв'язку з досягненням ним 25-ти років.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 , у зв'язку із досягненням 25 років, звернувся до Луцького МВ УДМС України у Волинській області із письмовою заявою про вклеювання до його паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки нової фотокартки, однак відповідач листом від 20 жовтня 2020 року відмовив у задоволенні вказаної заяви, оскільки позивачем порушено місячний термін звернення для вклеювання нової фотокартки та повідомив, що вклеювання другої фотокартки в паспорт громадянина України зразка 1994 року при досягненні відповідного віку можливе при наявності рішення суду, яке набрало законної сили.

Позивач зауважує, що чинними нормативно-правовими актами не передбачено такої підстави для відмови у вклеювання фотокартки до паспорта зразка 1994 року при досягненні особою 25-річного віку, як прострочення місячного строку звернення до компетентного органу для вчинення такої дії. Окрім цього, чинним законодавством України передбачено можливість видачі паспорта громадянина України як у формі ID-картки, так і у формі паспорта-книжечки.

Уважає таку відмову органу міграційної служби протиправною, та такою, що позбавляє його права мати та користуватися паспортом у традиційній формі - у вигляді паспортної книжечки.

З урахуванням зазначеного та посилаючись на правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену в постанові від 19 вересня 2018 року у зразковій справі №806/3265/17 просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

У відзиві на позовну заяву від 01 грудня 2020 року №0701.6-5576/0701.6.2-20 представник Луцького МВ УДМС України у Волинській області позовних вимог не визнав, мотивуючи тим, що з прийняттям Закону України від 20 листопада 2012 року №5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі - Закон №5492-VI) паспорт громадянина України оформляється територіальними органами та підрозділами ДМС, що забезпечені відповідним обладнанням, всім визначеним законодавством категоріям громадян, починаючи з чотирнадцятирічного віку, тільки у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Жодні правові підстави для оформлення позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки, відсутні, адже прийом заяв на видачу паспортів зразка 1994 року згідно вимог чинного законодавства припинено. Заявнику були надані обґрунтовані відповіді-відмови у письмовій формі з посиланням на чинне законодавство.

Вказує, що станом на сьогодні Положення про паспорт має переважаючу дію і поширюється на тих осіб, які отримали паспорт у вигляді книжечки до прийняття Закону №5492-VІ, а на нові правовідносини, які виникли вже після прийняття цього Закону, дія Положення про паспорт не поширюється.

З урахуванням наведеного представник міграційної служби просить відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог в повному обсязі (арк. спр. 19-23).

Інших заяв по суті справи, передбачених частиною другою статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до суду не надходило.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2020 року прийнято позовну заяву, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 14).

Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Луцьким МУ УМВС України у Волинській області 23 лютого 2010 року видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 (арк. спр. 8-10).

Позивач у зв'язку з досягненням 25-ти річного віку, звернувся до Луцького міського відділу УДМС України у Волинській області із заявою про вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України, однак відповідач листом від 20 жовтня 2020 року №0710-1450/0710.1-20 повідомив, що оскільки ОСОБА_1 порушив термін вклеювання фото до паспорта громадянина України, то йому необхідно звернутись до територіального підрозділу ДМС України у Волинській області з метою виготовлення паспорта громадянина України у формі ID-картки. Додатково повідомлено, що вклеювання другої фотокартки в паспорт громадянина України зразка 1994 року при досягненні віку можливе при наявності рішення суду, яке набрало законної сили (арк. спр. 11).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.

Відповідно до частини статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України від 18 січня 2001 року №2235-III «Про громадянство України» (далі - Закон №2235-14) визначено, документами, що підтверджують громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.

Відповідно до статті 5 Закону №2235-14 постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України (далі - Положення №2503-ХІІ).

Пунктом 3 Положення №2503-ХІІ передбачено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни запровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи визначає Закон України від 20 листопада 2012 року №5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі Закон - №5492-VI, зі змінами), який набрав чинності 06 грудня 2012 року.

Згідно із підпунктом "а" пункту 1 частини першої статті 13 Закону №5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, серед яких: паспорт громадянина України.

За приписами частин першої - четвертої статті 21 Закону №5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, - на кожні 10 років. Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Відповідно до частини другої статті 15 та абзацу другого частини другої статті 21 Закону №5492-VI Кабінет Міністрів України постановою від 25 березня 2015 року №302 (далі - Постанова №302) затвердив зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України.

Пунктом 2 Постанови №302 (зі змінами) запроваджено з 01 січня 2016 року оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII; з 01 листопада 2016 року оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.

Також пунктом 3 Постанови №302 обумовлено, що прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 01 листопада 2016 р. припиняється; паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 01 листопада 2016 р., є чинним протягом строку, на який його було видано.

Згідно з пунктом 1 розділу V "Перехідні положення" Закону №5492-VI документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, видані до дня набрання чинності цим Законом, є чинними до закінчення строку їх дії та не підлягають обов'язковій заміні.

Як убчається із матеріалів спраи ОСОБА_1 має паспорт у вигляді паспортної книжечки зразка 1994 року.

Пунктами 7, 8 вказаного Положення №2503-ХІІ установлено, що записи, вклеювання фотокарток і відмітки у паспорті здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується. До паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним.

Згідно з пунктами 12, 15, 18 Положення №2503-ХІІ вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25 - і 45-річного віку провадиться у п'ятиденний термін. Для вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку подаються паспорт і дві фотокартки зазначеного розміру. Для одержання, обміну паспорта і вклеювання до нього нових фотокарток громадянин подає документи і фотокартки не пізніш як через місяць після досягнення відповідного віку або зміни (переміни) прізвища, імені чи по батькові, встановлення розбіжностей у записах або непридатності паспорта для користування.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 виповнилося 25 років, а відтак згідно з пунктом 18 Положення №2503-XII він повинен був звернутись до територіального управління Державної міграційної служби України з відповідною заявою про вклеювання фотокартки протягом місяця, однак звернувся до відповідача лише у жовтня 2020 року. Відповідач відмовив позивачу у вклеюванні фотокартки та з посиланням на підпункт 6 пункту 6 Порядку №302 зазначив про необхідність обміну паспорта та виготоволення паспорта у формі картки.

Проте cуд не погоджується із такою позицією відповідача.

Згідно з підпунктом 6 пункту 6 Порядку №302 обмін паспорта здійснюється у разі якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 року нових фотокарток.

Відповідно до пункту 21 Порядку №302 у разі виникнення обставин (подій), у зв'язку з якими паспорт підлягає обміну (крім закінчення строку дії паспорта), документи для його обміну подаються протягом одного місяця з дати настання таких обставин (подій).

На підставі аналізу наведених вище норм чинного законодавства суд дійшов висновку, що підпункт 6 пункту 6 Порядку №302 визначає звернення особи із заявою про вклеювання до паспорта нової фотокартки пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку як підставу для обміну паспорта зразка 1994 року, однак не містить імперативної заборони для вклеювання до паспорта фотокартки. Також варто звернути увагу, що вказана відповідачем підстава для обміну паспорта не передбачена пунктом 16 Положення №2503-XII, відповідно до якого обмін паспорта провадиться у разі зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові; встановлення розбіжностей у записах; непридатності для користування.

З цього випливає, що обмін паспорта у ситуації з позивачем може мати місце, якщо він вільно погоджується на такий обмін. В іншому випадку примус з боку держави, який здійснюється проти волі особи, є невиправданим втручанням у коло її приватних інтересів, зокрема мати паспорт у формі книжечки.

Так у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у зразковій справі №806/3265/17 за позовом ОСОБА_2 до Коростенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії міститься висновок, що норми Закону № 5492-VI на відміну від норм Положення №2503-XII не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, ім'я та по батькові, та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій, що є безумовним порушенням вимог статті 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID -картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря. Законодавець, приймаючи Закон №1474-VIII, яким внесено зміни до Закону №5492-VI, не дотримав вимог, за якими такі зміни повинні бути зрозумілими і виконуваними, не мати подвійного тлумачення, не звужувати права громадян у спосіб, не передбачений Конституцією України та не допускати жодної дискримінації у залежності від часу виникнення правовідносин з отриманням паспорта громадянина України.

Надаючи оцінку діям відповідача, який відмовив ОСОБА_1 у вклеюванні фотокартки та зобов'язує здійснити обмін його паспорта на паспорт у формі формі ID -картки, суд враховує, що 07 червня 2019 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року №398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302". Згідно з цією постановою пункт 3 Постанови №302 доповнено абзацом такого змісту: "Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року".

Відповідно до абзацу п'ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302 та постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року №398 Міністерство внутрішніх справ України затвердило Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (наказ зареєстрований у Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 року за №620/33591; далі - Тимчасовий порядок).

Пунктом 2 розділу V Тимчасового порядку встановлено, що для вклеювання фотокартки при досягненні віку 25 або 45 років особи, на ім'я якої оформлений паспорт, протягом 30 календарних днів заявник подає працівнику територіального підрозділу заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку. Облік заяв про вклеювання фотокартки здійснюється в журналі реєстрації заяв про вклеювання фотокарток за формою згідно з додатком 4 до цього Тимчасового порядку. У разі подання заяви та документів через центр надання адміністративних послуг адміністратор центру надання адміністративних послуг передає прийняті заяву та документи до відповідного територіального підрозділу ДМС.

Для вклеювання фотокартки при досягненні відповідного віку особа після спливу тридцятиденного строку заявник подає працівнику територіального підрозділу за місцем проживання заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку, та відповідне рішення суду. Облік заяв про вклеювання фотокартки здійснюється в журналі реєстрації заяв про вклеювання фотокарток.

Отже, чинним законодавством України передбачена можливість вклеювання фотокартки при досягненні відповідного віку особи після спливу тридцятиденного строку на підставі рішення суду, яке набрало законної сили. При цьому суд не бере до уваги викладені у відзиві доводи представника відповідача про те, що звернення позивача не є заявою про надання адміністративної послуги, оскільки такі мотиви не були викладені у листі Луцького МВ УДМС у Волинській області від 20 жовтня 2020 року №0710-1450/0710.1-20.

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №806/3265/17 суд дійшов переконання про протиправність дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у вклеюванні фотокартки до паспорта громадянина України, тому порушене право позивача підлягає поновленню шляхом зобов'язання відповідача вклеїти фотокартку у паспорт ОСОБА_1 зразка 1994 року. Таким чином, позов належить задовольнити повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, територіальним підрозділом якого є відповідач, судовий збір в сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок), який сплачений відповідно до квитанції від 21 жовтня 2020 року №0.0.1879536252 (арк. спр. 7) та зарахований до спеціального фонду Державного бюджету, що підтверджується відповідною випискою (арк. спр. 13).

Керуючись статями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про громадянство України», Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 12) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Луцького міського відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 вклеїти у паспорт громадянина України зразка 1994 року нову фотокартку у зв'язку з досягненням 25 років.

Зобов'язати Луцький міський відділ Управління Державної міграційної служби України у Волинській області вклеїти у паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 виданий на ім'я ОСОБА_1 , нову фотокартку у зв'язку з досягненням 25-річного віку.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України у Волинській області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Градний Узвіз, 4, ідентифікаційний код юридичної особи 37821586) на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840,80 грн (вісімсот сорок грн вісімдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя В.І. Смокович

Повний текст судового рішення складено 30 грудня 2020 року.