м. Вінниця
22 грудня 2020 р. Справа № 120/2974/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Жданкіної Наталії Володимирівни,
за участю:
секретаря судового засідання: Кушніренко О.В.,
позивача: не з'явився,
представника відповідача 1: не з'явився,
представника відповідача 2: Герман І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Департаменту фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області про відшкодування шкоди працівникові,
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Департаменту фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України (далі - ДФОП МВС України) про відшкодування шкоди працівникові.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що з 1974 по 1998 працював в органах внутрішніх справ та є ліквідатором аварії на Чорнобильській АЄС 1 категорії. В березні 2019 року позивачу встановлена III група інвалідності, і прирівняно до осіб з інвалідністю внаслідок війни. 23.07.2019 та повторно 20.11.2019 він звертався до відповідача із заявами щодо призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності. Однак, листами за №15/2-2883 від 23.07.2019 та за №П-179/15 від 10.01.2020 відповідачем повідомлено про відсутність підстав для оформлення та проведення даної виплати. Вважаючи протиправним вказану відмову, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою суду від 10.08.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у судове засідання (у письмовому провадженні).
21.08.2020 до суду від Департаменту фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України надійшли письмові пояснення (вх. №23614), в яких, посилаючись на Положення про Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України, затверджене наказом МВС України від 11.02.2020 за №121, відповідач повідомив, що не є самостійним органом державної влади, не являється самостійною юридичною особою, а є лише структурним підрозділом СВС України.
Крім того, в письмових поясненнях відповідач повідомив суду, що під час розгляду матеріалів ОСОБА_1 було виявлено невідповідності у наданих документах, а саме: невідповідність причини втрати професійної працездатності заявника, що зазначена в п. 5 Довідки МСЕК про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках від 21.01.2019 за №030425, та причини інвалідності, що зазначена у п. 9 виписки із акта огляду МСЕК від 13.03.2019 за №096582, постанові ВЛК від 19.09.2019 за №14 про причинний зв'язок його захворювання. Зазначена невідповідність унеможливила прийняття рішення за надісланими ліквідаційною комісією УМВС України у Вінницькій області матеріалами.
Ухвалою суду від 19.10.2020 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження, замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням. Призначено підготовче засідання на 04.11.2020. Крім того. Вказаною ухвалою до участі в якості співвідповідача залучено Міністерство внутрішніх справ України.
04.11.2020 справа була знята з розгляду в зв'язку з перебуванням головуючого у відпустці відповідно до наказу №120-в/к від 03.11.2020. Наступне судове засідання призначено на 25.11.2020.
Ухвалою суду від 25.11.2020 до участі у справу в якості співвідповідача залучено ліквідаційну комісію УМВС України у Вінницькій області. Визнано обов'язковою явку представника МВС України в наступне судове засідання. Розгляд справи відкладено на 07.12.2020.
07.12.2020 справа була знята з розгляду в зв'язку з перебуванням головуючого у відпустці відповідно до наказу №147-в/к від 01.12.2020. Наступне судове засідання призначено на 22.12.2020.
08.12.2020 представником ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області подано відзив на позовну заяву, у якому остання заперечує щодо задоволення адміністративного позову. Зокрема вказала, що відмова в призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності базується на висновках Департаменту фінансово-облікової політики МВС України викладених у листі №П-179/15 від 10.01.2020 щодо виявленої невідповідності у наданих документах, а саме: невідповідність причини втрати професійної працездатності заявника, що зазначена в п. 5 Довідки МСЕК про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках від 21.01.2019 за №030425, та причини інвалідності, що зазначена у п. 9 виписки із акта огляду МСЕК від 13.03.2019 за №096582, постанові ВЛК від 19.09.2019 за №14 про причинний зв'язок його захворювання.
Ухвалою суду від 22.12.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, із занесенням до протоколу судового засідання, закрито підготовче засідання та вирішено розгляд справи по суті розпочати у той самий день після закінчення підготовчого судового засідання.
В судове засідання позивач не з'явився, разом з тим, 23.11.2020 через канцелярію суду подав заяву (вх. №39432), в якій просив підготовче провадження та розгляд справи по суті здійснити без його участі.
Представник МВС України в судове засідання також не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, не зважаючи на те, що ухвалою суду від 25.11.2020 явка останнього була визнана судом обов'язковою.
Представниця Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області в судовому засіданні щодо заявлених позовних вимог заперечила, просила в задоволені позову відмовити покликаючись на мотиви наведені у відзиві на позовну заяву від 26.08.2020 за вх. №23942.
На підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 22.12.2020 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Ліквідаційної комісії, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 працював в органах внутрішніх справ на різних посадах та згідно наказу №54 о/с від 28.04.1998 звільнений у запас з посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах Могилів-Подільського відділу по боротьбі з організованою злочинністю (підпорядкований УБОЗ) Управління МВС України у Вінницькій області у званні підполковник міліції (а.с. 13).
Будучи слухачем Київської вищої школи ім. Ф.Є. Дзержинського МВС СРСР, позивач в період з 26 по 29 квітня 1986 року приймав участь по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у селищі Прип'ять Київської області, про що свідчить видана вищезазначеним учбовим закладом довідка від 16.07.1987 (а.с. 16).
Позивач має статус ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інваліда ІІІ групи, про що йому видано посвідчення серії НОМЕР_1 від 28.03.2019 (а.с. 14).
21.01.2019 Вінницькою обласною МСЕК №1 позивачу встановлено 50 % ступеню втрати працездатності, у зв'язку із захворюванням, так, пов'язаним з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою МСЕК Серії 12ААА за №030425 від 21.01.2019 (а.с. 11).
Крім того, згідно виписки з акта огляду МСЕК Серії 12ААБ за №096582 від 13.03.2019 ОСОБА_1 з 08.01.2019 первинно встановлена ІІІ група інвалідності, у зв'язку із захворюванням, так, пов'язаним з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Також судом встановлено, що 19.09.2019 медичною (військово-лікарською) комісією Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Вінницькій області" винесено постанову №14, відповідно до якої, захворювання ОСОБА_1 , ТАК, пов'язані з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с. 9).
22.05.2019 (повторно 04.10.2019) позивач звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку зі встановленням 3 групи інвалідності, пов'язаної з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
21.10.2019 за матеріалами стосовно ОСОБА_1 ліквідаційною комісією УМВС України у Вінницькій області складений висновок про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про міліцію» та за вих. №233/22-2019 направлено до МВС України для прийняття рішення.
Листом №П-179/15 від 10.01.2020 директором ДФОП МВС України у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги було відмовлено, з підстав невідповідності документів, наданих позивачем до заяви про виплату відповідної одноразової грошової допомоги, вимогам Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21 жовтня 2015 року (далі - Порядок №850). Зокрема, ДФОП МВС України виявлено наступні невідповідності документів: невідповідність причини втрати професійної працездатності заявника, що зазначена в п. 5 Довідки МСЕК про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках від 21.01.2019 за №030425, та причини інвалідності, що зазначена у п. 9 виписки із акта огляду МСЕК від 13.03.2019 за №096582, постанові ВЛК від 19.09.2019 за №14 про причинний зв'язок його захворювання (а.с. 5-6).
Вважаючи відмову у призначенні і виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.
Відповідно до частини 6 статті 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 за №565-XII у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
На виконання пункту 2 розділу II „Прикінцевих положень" Закону України „Про внесення змін до статті 23 Закону України „Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.10.2015 №850 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», що набрала чинності 31.10.2015.
Пунктом 1 Порядку №850 встановлено, що даний порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - грошова допомога) у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
Відповідно до пункту 2 Порядку №850 днем виникнення права на отримання грошової у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно п. 7 Порядку №850, працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи, зокрема довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
Відповідно до пункту 8 Порядку № 850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 Порядку, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу, витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Згідно пункту 9 вказаного Порядку № 850, МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
В ході дослідження письмових доказів, судом встановлено, що департаментом фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України за наслідками розгляду матеріалів на призначення ОСОБА_1 одноразової допомоги не прийнято рішення, а лише листами від 23.07.2019 за №15/2-2883 та від 10.01.2020 за №П-179/15 повідомлено Ліквідаційну комісію та позивача про виявлену невідповідність медичних документів між собою.
Отже, суд зазначає, що мотиви відмови наведені лише у листі від 10.01.2020 за №П-179/15 (невідповідність медичних документів між собою).
При цьому, відповідачем не було виконано пункт 9 Порядку № 850 та не зазначено підстави у відмові передбачені п. 14 Порядку №850.
Водночас, п. 14 Порядку №850 чітко визначено, що призначення і виплата грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без установлення інвалідності працівника міліції за висновком комісії з розслідування нещасного випадку є наслідком:
- учинення ним злочину, адміністративного правопорушення або дисциплінарного проступку;
- учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння;
- навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом);
- подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги.
Надаючи оцінку діям Міністерства внутрішніх справ України щодо розгляду документів позивача для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, суд звертає увагу, що всупереч Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції розгляд заяви і доданих до неї документів, поданих працівником міліції для призначення і виплати одноразової грошової допомоги не було прийнято вмотивованого рішення у зв'язку з чим, відмова відповідача у призначенні позивачеві грошової допомоги є протиправною.
В свою чергу визначаючись щодо позивних вимог в частині стягнення з ДФОП МВС України на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування заподіяної здоров'ю шкоди, одноразову грошову допомогу в розмірі 384200,00 грн., суд зазначає наступне.
Поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
За наведеного, позовні вимоги про зобов'язання ДФОП МВС України прийняти рішення про призначення та виплатити ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги задоволенню не підлягають, адже повноваження відповідача у спірних правовідносинах є дискреційними.
Поряд із цим, суд вважає за потрібне зазначити, що під час розгляду справи, досліджуючи документі, які надавались МВС України для вирішення питання щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, встановлено, що позивач не підпадає під жоден з вище перелічених пунктів наведених в п. 14 Порядку №850.
При цьому, надані позивачем документи, а саме: видана Київською вищою школою ім. Ф.Є. Дзержинського МВС СРСР довідка від 16.07.1987, посвідчення ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інваліда ІІІ групи серії НОМЕР_1 від 28.03.2019, Довідка поліклініки ВМЗ Управління МВС України у Вінницькій області, в їх сукупності, підтверджують наведений в Довідці МСЕК №1 серії 12ААА №030425 від 21.01.2019 висновок про те, що захворювання позивача пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що належним та ефективним захистом порушеного права позивача є зобов'язати ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області повторно надіслати Міністерству внутрішніх справ України висновок та документи для призначення і виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21 жовтня 2015 року та зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути документи ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги, відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 850 від 21 жовтня 2015 року.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови в затвердженні висновку Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області від 21.06.2020 щодо призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію".
Зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області повторно надіслати до Міністерства внутрішніх справ України висновок щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювань, пов'язаних з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію", а також постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850, виходячи із 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601; код ЄДРПОУ 00032684) повторно розглянути документи про призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому інвалідності ІІІ групи внаслідок захворювань, пов'язаних з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" та в порядку, визначеному пунктом 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 та прийняти відповідне рішення з врахуванням висновків суду у даній справі.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 )
Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684)
Міністерство внутрішніх справ України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684)
Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області (вул. Театральна, 10, м. Вінниця, 21050, код ЄДРПОУ 13322403)
Повний текст рішення виготовлено та підписано: 31.12.2020
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна