Єдиний унікальний номер судовоїсправи: 225/7401/20
Номер провадження: 3/225/2491/2020
29 грудня 2020 року м. Торецьк
Суддя Дзержинського міського суду Донецької області Ткач Г.В. розглянув матеріал, що надійшов з Мар'їнського ВП Волноваського ВП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця селища Неліпівка м.Торецька Донецької області, громадянина України, працюючого на ПРАТ «Український бекон», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якому роз'яснені права відповідно до ст.ст.10, 63 Конституції України та ст.268 КУпАП -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ОБ №071358 від 05.12.2020,ОСОБА_1 05.12.2020 о 11.55 год. по вул.Центральній біля АЗС «Route» м.Торецька Донецької області керував транспортним засобом - автомобілем марки ВАЗ 21093, державний номерний знак НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння (почервоніння очей, млява мова, тремтіння рук). Від проходження в установленому законом порядку медичного огляду на стан сп'яніння відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні обставини, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення не визнав, вказав, що по вул.Центральній м.Торецька його зупинили поліцейські, які повідомили, що в нього червоні очі, у зв'язку з чим вбачають ознаки сп'яніння. Разом з цим, він зауважив, що був після нічної зміни на роботі. Поліцейські сказали, що вони не місцеві, тому запропонували пройти огляд на визначення стану сп'яніння у медичному закладі м.Мар'їнка. Відстань до вказаного міста більше 100 км, тому він відмовився.
Свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснила, що була запрошена в якості понятого при складані протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 . Зазначила, що не чула, як поліцейські пропонували водію пройти огляд на визначення стану сп'яніння, за його зовнішнім видом, ознак сп'яніння не було.
Суд, проаналізував докази у справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності, достатності та вважає не доведеними фактичні обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення серії серії ОБ №071358 від 05.12.2020 за ч.1ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
Згідно зі статтею 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
В контексті рішення ЄСПЛ «Надточій проти України» (Заява F7460/03) правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні "кримінальному обвинуваченню" у значенні статті 6 Конвенції, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор протоколу про адміністративне порушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.
Відповідно дост. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частина перша статті 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також за відмову особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до абзаців 2,3 п. 27 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» якщоводій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп'яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Згідно з положеннями ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться звикористанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським звикористанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Порядок проходження медичного огляду на стан сп'яніння регламентується спільним наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 №1452/735 «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (далі - Інструкція), п.7розділу І якої передбачено, що в разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводитьсяв найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно достатті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч.2ст. 251 КУпАПобов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255 цього Кодексу.
В контексті наведеного, дотримання передбаченої законом процедури та порядку має виключно важливу роль для встановлення об'єктивної істини органом, на який законом покладено повноваження, зокрема, щодо розгляду справ про адміністративне правопорушення. Порушення норм процесуального права (в даному випадку - інспектором патрульної поліції) при складанні протоколу про адміністративне правопорушення зводить нанівець саму суть та завдання, покладені в основу поняття адміністративної відповідальності, оскільки ускладнює, а подекуди й унеможливлює встановлення судом, що розглядає справу про адміністративне правопорушення, об'єктивної сторони вчинюваного порушення та вини особи в його вчиненні.
Відтак, з пояснень особи яка притягається до адміністративної відповідальності в судовому засіданні вбачається, що інспектором пропонувалося йому пройти огляд в медичному закладі м.Мар'їнка.
Відповідно до пояснень свідка ОСОБА_2 в судовому засіданні, вона заперечує сам факт пропозиції водію пройти огляд на визначення стану сп'яніння.
Інших доказів, в тому числі відеозапису подій, суду не представлено.
У звязку з чим, суддя зазначає, що відстань між містами Торецьк та Мар'їнкою складає понад 95 кілометрів, тож інспектор в порушення Інструкції пропонує водію пройти огляд не в найближчому медичному закладі, а в іншому місті області.
Відтак, суд доходить висновку, що водій був поставлений в штучно створені умови, отже, протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ №071358 від 05.12.2020, відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП, що є одночасно і актом обвинувачення особи, не може бути покладений в основу його винуватості.
Відповідно до положеньст. 62 Конституції Україниніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
У зв'язку з викладеним, оцінюючи надані суду докази в їх сукупності, за наявності встановлених порушень, суд вважає необхідним провадження у справі за ч.1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити.
Керуючись ст.ст.9,247,280,283,284 КУпАП України, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення №225/7401/20 про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду в справах про адміністративні правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного суду через Дзержинський міський суд Донецької області протягом десяти днів з моменту її винесення.
Суддя Г.В. Ткач