30 грудня 2020 рокуЛьвівСправа № 260/760/20 пров. № А/857/8822/20 № А/857/8823/20
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Іщук Л. П.,
суддів - Носа С. П., Хобор Р. Б.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та ОСОБА_1 на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 червня 2020 року та апеляційну скаргу ОСОБА_1 на додаткове рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 липня 2020 року у справі № 260/760/20 (головуючий суддя Гаврилко С. Є., м. Ужгород, повне судове рішення складено 23 червня 2020 року) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
30 березня 2020 року Закарпатським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 11 березня 2020 року № 91080122382 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській здійснити перерахунок та виплату без обмеження граничного розміру та у часі ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-XII (у редакції, що діяла на момент виникнення права на отримання пенсії), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Закарпатської області від 02.03.2020 № 1864 вих. 2020 з 13 грудня 2018 року.
В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що оскільки рішенням Конституційного Суду України № 7-р (ІІ)2019 від 13 грудня 2019 року, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України, встановлено, що ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції та відновлено порядок перерахунку раніше призначених пенсій, то рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області позивачу протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 червня 2020 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 11 березня 2020 року № 91080122382 "Про відмову в перерахунку пенсії" за вислугу років ОСОБА_1 ; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Закарпатської області від 02 березня 2020 року № 1864, з 01 січня 2020 року. Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області судові витрати у розмірі 840,80 грн. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Додатковим рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 липня 2020 року у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження граничного розміру та у часі відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду, відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області, подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги Головним управлінням Пенсійного фонду у Закарпатській області вказано, що судом першої інстанції зроблено помилковий висновок про задоволення позовних вимог, так як пенсійним органом правомірно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії у зв'язку з відсутністю у законодавстві механізму для здійснення такого перерахунку. Апелянт вважає, що ОСОБА_1 не має права на здійснення перерахунку пенсії, оскільки на дату звернення позивача за перерахунком, постанова Кабінету Міністрів України № 657, з якою позивач пов'язує виникнення у нього права на перерахунок пенсії, не визначала розмір заробітної плати працівникам органів прокуратури. Крім того, до Головного управління не надавалась довідка затвердженого зразка про зміну посадового окладу працівників прокуратури після 13.12.2019 року відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів». При цьому, апелянт, крім іншого, наголошує, що максимальний розмір пенсії, призначеної в тому числі працівникам органів прокуратури не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Не погоджуючись з рішенням суду та додатковим рішенням, позивачем - ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, в якій просить змінити оскаржуване рішення суду першої інстанції, зазначивши в ньому, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 повинен здійснюватися без будь-яких обмежень граничного розміру, а відтак перерахована пенсія також повинна виплачуватися без будь-яких обмежень. Також позивач просить скасувати додаткове рішення суду першої інстанції.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказує, що в описовій частині рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 червня 2020 року зазначено, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 слід здійснювати без будь-яких обмежень граничним розміром, проте в резолютивній частині цього помилково не було вказано.
Оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, апеляційний суд відповідно до вимог пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги необхідно задовольнити частково з таких підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, відповідно до протоколу призначення пенсії від 19 березня 2002 року № 809102 з 04 березня 2002 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05 листопада 1991 року у розмірі 90 % від суми заробітку (а.с 73).
02 березня 2020 року Прокуратурою Закарпатської області позивачу видано довідку за № 1864 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, згідно якої розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 06 вересня 2017 року за відповідною (прирівняною) посадою прокурора області, що становить 61613,06 грн (а.с. 11).
11 березня 2020 року позивач звернуся до ГУ ПФ України в Закарпатській області із заявою про перерахунок пенсії та просив провести перерахунок пенсії на підставі відомостей про заробітну плату, зазначених у довідці Прокуратури Закарпатської області від 06 березня 2020 року № 1864 (а.с. 74).
11 березня 2020 року відповідачем прийнято рішення № 91080122382 "Про відмову в перерахунку пенсії ", в обґрунтування відмови вказано, що відповідно до рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р (ІІ)/2019 працівникам прокуратури згідно із Законом України "Про прокуратуру" перерахунок пенсії проводиться, зокрема, у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок пенсії проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Вказано, що право на перерахунок, за викладених умов виникає за зверненнями, що надходять, починаючи з 13 грудня 2019 року та для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13 грудня 2019 року. На час подання заяви щодо перерахунку пенсії на 11 березня 2020 року питання оплати праці працівникам органів прокуратури регулюється постановою Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11 грудня 2019 року № 1155 (набрала чинності 16 січня 2020 року). При цьому, відповідач зазначає, що пунктом 7 зазначеної постанови встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру", а тому позивач не має права на перерахунок пенсії згідно поданої довідки.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками та вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На дату призначення позивачу пенсії питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури було врегульоване положеннями статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ.
15 липня 2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон № 1697) та на цій підставі втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачала чинність з 15 грудня 2015 року.
Відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 (в первісній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Законом України “Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” від 28.12.2014 року № 76-VІІІ (набрав чинності 01.01.2015 року) до ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 внесено зміни, зокрема, вказану частину викладено у наступній редакції: “Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України”.
Разом з тим, рішенням Другого Сенату Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019 положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697 зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України визнано таким, що не відповідає Конституції України.
Конституційний Суд України у вказаному рішенні зазначає, що до повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
Конституційний Суд України констатує, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що "права делегування законодавчої функції парламентом іншому органу влади (у даному випадку Кабінету Міністрів України) Основним Законом України не передбачено. Таке делегування порушує вимоги Конституції України, згідно з якими органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 6, частина друга статті 19 Основного Закону України). До аналогічних висновків Конституційний Суд України дійшов у рішеннях від 9 жовтня 2008 року № 22-рп/2008, від 23 червня 2009 року № 15-рп/2009" (абзац другий підпункту 3.2 пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 20 травня 2010 року № 14-рп/2010).
Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р (II)/2019:
1. Визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
2. Положення частини 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
3. Установлено такий порядок виконання цього рішення:
- частина 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
“ 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки”.
4. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.
Таким чином, ч. 20 ст.86 Закону № 1697-VII з 13.12.2019 року не підлягає застосуванню в редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Натомість з 13 грудня 2019 року підлягає застосуванню Закон у первинній редакції, відповідно до якої призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Суд враховує, що постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" затверджено у новій редакції схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, що призвело до підвищення заробітної плати прокурорських працівників.
Таким чином, дана постанова Кабінету Міністрів України № 657, що набрала чинності 06 вересня 2017 року та довідка прокуратури Закарпатської області №18-54-вих-20 від 02 березня 2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) позивача, що враховується для перерахунку пенсії, є підставою для проведення позивачу перерахунку пенсії за вислугу років.
Суд вважає безпідставними покликання відповідача на невідповідність форми довідки Прокуратури Закарпатської області, наданої позивачем разом із заявою про перерахунок пенсії, з огляду на наступне.
18 лютого 2020 року Офіс Генерального прокурора звернувся до Міністерства соціальної політики України з листом №21-698вих20 для погодження порядку проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019. У додатку 1 до вказаного листа визначено форму довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій.
Листом від 21.02.2020 за №2690/0/2-20/54 Міністерство соціальної політики України погодило порядок дій, запропонований у листі Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 №21-698вих20.
Надана позивачем довідка прокуратури Закарпатської області відповідає зазначеному додатку 1, складена на бланку органу прокуратури, містить обов'язкові реквізити (дату та вихідний номер), підписана посадовими особами, підпис яких скріплений гербовою печаткою, містить інформацію про назву та розмір складових заробітної плати (грошового забезпечення) за аналогічною посадою, зазначено прізвище, ім'я та по-батькові особи, які видано таку довідку.
Відтак, вказана довідка є належним та достатнім доказом розміру заробітної плати працівника прокуратури за аналогічною посадою та саме на її підставі має бути проведений перерахунок пенсії позивача.
Водночас, суд наголошує, що невідповідність форми наданої для перерахунку пенсії довідки не була підставою для відмови у такому перерахунку.
Відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України № 1697, у редакції яка у відповідності до рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 застосовується з 13 грудня 2019 року, перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Таким чином, з огляду на рішення Конституційного Суду України у справі №7-р(II)/2019 від 13 грудня 2019 року позивач має право на перерахунок пенсії з 01 січня 2020 року.
Таким чином у зв'язку із ухваленням рішення Конституційного Суду України по справі №7-р(II)/2019 13 грудня 2019 року, суд вважає, що належним способом відновлення порушеного права позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VІІ (в первинній редакції), починаючи з 01 січня 2020 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Закарпатської області від 02 березня 2020 року № 18-54-вих.2020, з урахуванням раніше виплачених сум.
Крім того, суд зазначає, що згідно з ч.1 ст.2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-VI (зі змінами) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до п.2 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Отже, зміни стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
У контексті викладеного, апеляційний суд зазначає, що застосування нових положень до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, суперечить вимогам ч.1 ст.58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
При цьому, суд звертає увагу, що наведені вище положення, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, - в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016.
Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції зробив вірний висновок про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження граничним розміром на підставі довідки прокуратури Закарпатської області від 02 березня 2020 року № 1864, з 01 січня 2020 року.
Щодо доводів апеляційної скарги ОСОБА_1 на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 червня 2020 року та додаткове рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 липня 2020 року, колегія суддів зазначає наступне.
Встановлено, що в мотивувальній частині рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 червня 2020 року судом першої інстанції надано оцінку позовній вимозі ОСОБА_1 про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії без будь-яких обмежень граничного розміру.
Зокрема, в рішенні суду першої інстанції вказано, що законодавчі положення про те положення, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, - в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, таким чином перерахунок пенсії повинен здійснюватися без будь-яких обмежень граничним розміром, а відтак перерахована пенсія також повинна виплачуватися без будь-яких обмежень граничним розміром.
Таким чином, можна констатувати, що дана позовна вимога була вирішена судом першої інстанції на користь позивача, проте помилково не зазначена в резолютивній частині рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 червня 2020 року, тому резолютивна частина рішення підлягає зміні та викладенні в новій редакції.
З огляду на вищевказане, апеляційна скарга ОСОБА_1 на додаткове судове рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 липня 2020 року також підлягає задоволенню, так як мотиви такої є аналогічними мотивам апеляційної скарги на основне рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 червня 2020 року, і зводяться до прохання про задоволення здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 без будь-яких обмежень граничного розміру.
Оскільки судом апеляційної інстанції зроблено висновок про необхідність змінити рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 червня 2020 року шляхом викладу третього абзацу резолютивної частини в наступній редакції : «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження граничного розміру на підставі довідки прокуратури Закарпатської області від 02.03.2020 № 1864 вих. 2020 з 01 січня 2020 року», додаткове судове рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 липня 2020 року підлягає скасуванню в повному обсязі.
Пунктом 4 ч.1 ст.317 КАС України встановлено, що підставою для зміни судового рішення суду першої інстанції є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Відповідно до ч.4 ст.317 КАС України зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.
З огляду на викладене, апеляційний суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення суду першої інстанції слід змінити, виклавши третій абзац резолютивної частини в новій редакції, а додаткове судове рішення - скасувати в повному обсязі.
Керуючись статтями 272, 287, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 червня 2020 року - задовольнити частково.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 червня 2020 року та додаткове рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 липня 2020 року - задовольнити.
Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 червня 2020 року у справі № 260/760/20 змінити, виклавши третій абзац резолютивної частини в наступній редакції: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження граничного розміру на підставі довідки прокуратури Закарпатської області від 02.03.2020 № 1864 вих.2020 з 01 січня 2020 року».
В решті рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 червня 2020 року у справі № 260/760/20 залишити без змін.
Додаткове рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 липня 2020 року у справі № 260/760/20 - скасувати.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Л. П. Іщук
судді С. П. Нос
Р. Б. Хобор
Повне судове рішення складено 30.12.2020