23 грудня 2020 року м. Дніпросправа № 340/2850/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Прокопчук Т.С. (доповідач),
суддів: Шлай А.В., Кругового О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2020 року (головуючий суддя: Кармазина Т.М) по адміністративній справі №340/2850/20, розглянутої у спрощеному провадженні
за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області», 3 особа Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач ОСОБА_1 24.07.2020 року звернувся до суду з позовом до відповідача Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України), Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області», 3 особа Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області), в якому просить:
визнати протиправними дії та зобов'язати МВС України підготувати та надати до ГУ ПФУ в Кіровоградській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 року (далі - Закон №2262-XII), з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова КМУ №704), із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року розміру його пенсії;
зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» підготувати та надати до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України необхідну інформацію для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХП, з врахуванням положень Постанови КМУ №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року перерахунку розміру його пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовано порушенням відповідачем його права на належне пенсійне забезпечення.
У відзиві на позов МВС України та Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області» зазначено, що скасування п.1,2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку постанови Кабінету Міністрів України № 45 не дає відповідачу додаткових або нових підстав для складення довідки про розмір грошового забезпечення позивача та направлення її до пенсійного органу.
Крім того, уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих ГУ ПФУ, однак зазначені списки до МВС України не надходили.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області подані пояснення до позову в яких зазначено, що у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні військовослужбовців та враховуючи положення Закону №2262-ХІІ та Постанови КМУ №704, у колишніх військовослужбовців виникло право на перерахунок пенсії, з урахуванням грошового забезпечення діючих військовослужбовців станом на 01.03.2018 року.
Вимога позивача видати йому довідку про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року, з включенням до неї інших видів грошового забезпечення, ніж тих, які виплачувалися діючим військовослужбовцям на момент виникнення права на перерахунок станом на 01.03.2018 року, з наданням даної довідки до ГУ ПФУ в Кіровоградській області, для здійснення позивачу перерахунку призначеної пенсії за вислугою років починаючи з 01.04.2019 року є протиправною.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 року позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправними дії та зобов'язано МВС України підготувати та надати до ГУ ПФУ України в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХП, з врахуванням положень Постанови КМУ №704 , із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року перерахунку розміру його пенсії; в іншій частині вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, МВС України подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення скасувати та у задоволенні позовних вимог відмовити. Апеляційна скарга ґрунтується на доводах, викладених у відзиві на позов.
У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 посилається на правомірність прийнятого судом першої інстанції рішення, в зв'язку з чим просить залишити його без змін, а скаргу без задоволення.
У відзиві на апеляційну скаргу ГУ ПФУ в Кіровоградській області просить скаргу задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати та у задоволенні позовних вимог відмовити.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч.1,2,3 ст.242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Крім того, ст.2 та ч.4 ст. 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зазначеним вимогам процесуального закону рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 року відповідає в повному обсязі, в зв'язку з чим вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХП.
У зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, з метою здійснення перерахунку розміру пенсії позивача, ліквідаційною комісією управління МВС України в Кіровоградській області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ №103) та Постанови КМУ №704, надіслано ГУ ПФУ України в Кіровоградській області довідку №7556 від 16.03.2018 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.03.2018 року за посадою начальник служби безпеки польотів в/ч 2269, в якій зазначено посадовий оклад - 5 540 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник в розмірі - 1 410 грн., надбавку за вислугу років 50% - 3 525 грн.
На підставі даної довідки ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснено позивачу в березні 2018 року перерахунок пенсії за вислугу років.
27.05.2020 року ОСОБА_1 , звернувся до МВС України із заявою, в якій просив надати на адресу ГУ ПФУ України оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Листом №С-8254/22 від 03.06.2020 року МВС України повідомлено позивача, що прийняття ним рішення про видачу довідки, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, передбачених Постановою КМУ №704 виходить за межі його повноважень, оскільки після визнання протиправними та нечинними в судовому порядку п. 1 та 2 Постанови КМУ №103, інших рішень щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХП Кабінетом Міністрів України не приймалося. Інформація про підстави для проведення перерахунку пенсій та списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку до МВС не надходили.
Не погодившись з даною відмовою позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 року, якою затвердив для військовослужбовців тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Постановою № 45 від 13.02.2008 року Кабінет Міністрів України затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 п. 5 Порядку № 45 в редакції Постанови КМУ №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 Постанови КМУ №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку №45.
До того ж, рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Відтак з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями п. 1, 2 Постанови КМУ№ 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення п. 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Абзацом 4 п. 3 розділу І, п. 1 розділу ІІ Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ та з інших соціальних питань, затвердженої наказом МВС України № 760 від 17.09.2018 року, МВС, ЦОВВ та НП України визначені як такі, що:
організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства;
розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань;
готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій;
У відповідності до п. 2 розділу ІІІ Інструкції № 760, при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.
Тобто на МВС України покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до п. 23,24 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
До моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Аналогічна позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19 (Пз/9901/20/19).
Викладене свідчить про вірність висновків суду першої інстанції щодо визнання протиправними дій відповідача та визначення йому зобов'язання скласти та подати до ГУ ПФУ в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, ст. 9 Закону №2011-XII, та з врахуванням положень Постанови КМУ№704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення йому з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії.
Доводами апеляційної скарги зазначені обставини не спростовано.
Оскільки судом першої інстанції рішення прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2020 року по адміністративній справі №340/2850/20 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 23 грудня 2020 року, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий - суддя Т.С. Прокопчук
суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий