22 грудня 2020 року м. Дніпросправа № 280/2818/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Прокопчук Т.С. (доповідач),
суддів: Шлай А.В., Кругового О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27 липня 2020 року (головуючий суддя: Сіпаки А.В.) по адміністративній справі № 280/2818/20, розглянутої у спрощеному провадженні
за позовом ОСОБА_1 до Департаменту захисту економіки Національної поліції України про стягнення недоплаченої грошової допомоги та середнього заробітку, -
Позивач ОСОБА_1 28.04.2020 року звернувся до суду з позовом до відповідача Департаменту захисту економіки Національної поліції України , в якому позивач просить стягнути на його користь недоплачену суму одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції в сумі 6 560,87 грн. та середній заробіток за час затримки розрахунку при звільнення станом за період з 03.12.2019 року по 24.04.2020 року в сумі 65 215,08 грн. Позовні вимоги обґрунтовано порушенням відповідачем чинного законодавства щодо нарахування та виплати при звільненні зі служби належних йому коштів.
У відзиві на позов відповідач посилається на правомірність дій щодо розрахунку при звільненні позивача, просить в позові відмовити.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 27 липня 2020 року позовні вимоги задоволено частково, стягнуто з Департаменту захисту економіки Національної поліції України на користь ОСОБА_1 середній заробіток у сумі 7 049,10 грн. за час затримки сплати належних йому при звільненні сум по день фактичного розрахунку, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На користь позвача за рахунок бюджетних асигнувань відовідача стягнуто судові витрати у розмірі 420,40 грн.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, в якій апелянт через порушення судом норм матеріального права. просить рішення в частині відмови у задоволенні позову скасувати та задовольнити позов у повному обсязі.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначає про правомірність прийнятого судом першої інстанції рішення, в зв'язку з чим просить залишити його без змін, а скаргу без задоволення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч.1,2,3 ст.242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Крім того, ст.2 та ч.4 ст. 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зазначеним вимогам процесуального закону рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27 липня 2020 року відповідає в повному обсязі, в зв'язку з чим вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 проходив службу в Головному управління Національної поліції в Запорізькій області.
Відповідно до наказу Департаменту захисту економіки Національної поліції України №395 о/с від 27.11.2019 року майора поліції ОСОБА_1 старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу протидії хабарництву та організованим формам злочинності у сфері економіки управління захисту економіки в Запорізькій області звільнено зі служби у поліції з 02.12.2019 року за пунктом 4 .1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів), з виплатою компенсації за 08 діб щорічної чергової основної оплачуваної відпустки за фактично відпрацьований час у 2019 році.
Станом на день звільнення позивача стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції складає 17 років 03 місяці 18 днів (а.с.12).
Позивачу нараховано одноразову грошову допомогу при звільненні у сумі 113 933,07 грн. , яку виплачено 17.12.2019 року, що підтверджено розрахунковим листом за грудень 2019 року (а.с.17), інформаційною довідкою на виплату одноразової грошової допомоги при звільненні поліцейським та випискою АТ КБ «Приватбанк» від 24.04.2020 року.
Не погодившись із проведеним відповідачем розрахунком одноразової грошової допомоги при звільненні та невиплатою середнього заробітку за час затримки виплати належних при звільненні сум, позивач звернувся до суду з позовом.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02 липня 2015 року (далі Закон № 580- VIII) передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до приписів ч.1 ст. 9 Закону №2262-ХІІ, зокрема особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу , які на момент опублікування Закону № 580- VIII проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Згідно з п. 10 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" №393 від 17 липня 1992 року, зокрема поліцейським, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Відповідно до п.3, 23 розділу І Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 669/28799 (далі - Наказ № 260), поліцейським, які звільняються зі служби в поліції та в установленому порядку мають право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні, нарахування такої допомоги здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення; до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відносяться підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер.
Аналіз наведених норм чинного законодавства свідчить про те, що одноразова грошова допомога при звільненні нараховується з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням підвищень посадового окладу, надбавок, доплат, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення.
Матеріали справи свідчать, що для обчислення позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні взято до розрахунку місячне грошове забезпечення станом на день звільнення (грудень 2019 року), а саме: посадовий оклад - 2700,00 грн; оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції (35%)- 1 645,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби (60%) - 3 807 грн; премія (32,032%)- 3 251,89 грн, на загальну суму - 113 933,07 грн, що підтверджується відповідним розрахунком (а.с.18).
Індексація не є видом грошового забезпечення поліцейського, нараховується згідно положень постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення",якими передбачено, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, та проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Відповідно до п. 13 розділу ІІ Наказу № 260 поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.
Згідно з положеннями п. 8 розділу ІІІ Наказу № 260 за невикористану в році звільнення відпустку поліцейським, які звільняються з поліції, виплачується грошова компенсація відповідно до чинного законодавства, виходячи з розміру місячного грошового забезпечення, право на отримання якого поліцейський має відповідно до чинного законодавства, на день звільнення із служби. При цьому одноденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення розміру грошового забезпечення на 30 календарних днів. Кількість днів для виплати грошової компенсації за невикористану відпустку вказується в наказі про звільнення.
Оскільки індексація не враховується при обчисленні одноразової грошової допомоги при звільненні, матеріальна допомога на оздоровлення та грошова компенсація за невикористану відпустку є одноразовою компенсаційною виплатою, яка не входить до структури грошового забезпечення поліцейського, при нарахуванні позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні відповідач діяв відповідно до вимог п.23 розділу І Наказу № 260.
Викладене свідчить, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідачем з дотриманням чинного законоавства проведено нарахування та виплату позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення. а тому підстави для задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача недоплаченої суми одноразової грошової допомоги при звільненні з поліції - відсутні.
З огляду на неврегульованість спеціальним законодавством питання відповідальності за затримку розрахунку при звільненні поліцейських із служби в Національній поліції України, та практику застосування трудового законодавства при розгляді аналогічних справ Верховного Суду, суд першої інстанції правомірно застосував при розгляді вимог про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні положення ст. 117 Кодексу законів про працю України, яка передбачає відповідальність власника за затримку розрахунку при звільненні при наявності факту порушення власником строку розрахунку та вини власника.
Матеріалами справи підтверджено, і зазначені обставини не заперечуються сторонами, що виплата позивачу нарахованої одноразової грошової допомоги при звільненні в сумі 113 933,07 грн здійснена не в день звільнення 2.12.2019 року, а 17.12.2019 року.
Із матеріалів справи вбачається, що середньоденне грошове забезпечення позивача складає суму 469,94 грн., що підтверджено довідкою про доходи Департаменту захисту економіки Національної поліції України № 146 від 14.05.2020 року (а.с.42).
Затримка виплати позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні за період з 02 грудня 2019 року по 17 грудня 2019 року становить 15 календарних днів., а тому суд першої інстанції правомірно частково задовольнив позовні вимоги , та стягнув на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача середній заробіток в сумі 469,94 грн х 15 =7049,10 грн.
Доводами апеляційної скарги зазначені обставини не спростовано.
Оскільки судом першої інстанції у повному обсязі встановлено обставини, що мають значення для справи та прийнято рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27 липня 2020 року ку по адміністративній справі № 280/2818/20 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 22 грудня 2020 року, є остаточною та оскарженню не підлягає згідно ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий - суддя Т.С. Прокопчук
суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий