ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
30 грудня 2020 року м. Київ № 826/14220/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
установив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - ГУПФ України в м. Києві), в якій просить:
- визнати дії ГУПФ України в м. Києві щодо непроведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон №3723-ХІІ, Закон про державну службу 1993 року) із застосуванням 90% від суми 13 135 грн 05 коп., - протиправними;
- зобов'язати ГУПФ України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону №3723-ХІІ із застосуванням 90% від суми 13 135 грн 05 коп., починаючи з моменту звернення із перерахунком, а саме з 20.05.2011.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив про порушення його права на соціальний захист та пенсійне забезпечення, оскільки положеннями статей 37, 37-1 Закону №3723-ХІІ не встановлено, що при призначенні чи при перерахунку пенсії державному службовцю вона обчислюється із заробітної плати, яка не перевищує межу максимальної величини суми, з якої роботодавець сплачує страхові внески до соціальних фондів. Також позивач вказав на те, що, положення абзаців 3 та 4 пункту 13 ХV Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо обмеження розміру пенсії, які не узгоджувалися з конституційними положеннями про гарантування права на соціальний захист, складовою якого є пенсійне забезпечення, рішенням Конституційного Суду України від 11.05.2005 №8-рп/2005 визнано неконституційними.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.09.2018 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що позовні вимоги з 20.05.2011 року до моменту як позивач дізнався про відмову у здійсненні перерахунку - 04.07.2018, підлягають залишенню без розгляду. При цьому ГУПФ України в м. Києві вказує на те, що з 01.05.2016 набрав чинності Закон України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII, Закон про державну службу 2015 року), який не передбачає проведення перерахунку пенсії державним службовцям.
Суд, дослідивши матеріали справи, а також докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, встановив наступне.
ОСОБА_1 з 16.01.2007 перебуває на обліку в ГУПФ України в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону про державну службу 1993 року.
20.05.2011 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких призначено (перераховано) пенсію, в якій вказано, зокрема, про те, що заробітна плата за посадою заступника начальника Головного управління житлового господарства виконавчого органу Київської міської ради - начальника управління, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.02.2008 становить 13 135,00 грн. Для обчислення пенсії - 9 495,00 грн.
25.05.2011 згідно із розпорядженням №861113 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу. При цьому, як видно із матеріалів справи, пенсійний орган визначив розмір пенсії з обмеженням 8 545 грн 50 коп (90% від 9495 грн).
У грудні 2018 року розмір пенсії позивача склав 8 692 грн 11 коп.
Також судом встановлено, що 13.06.2018 представник ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії позивача по інвалідності, яка призначена відповідно до Закону №3723-ХІІ у розмірі 90% від 13 135 грн 05 коп., що вказана у довідці, яка подається для обрахунку пенсії непрацюючим державним службовцям (а.с 10) та яка була у розпорядженні пенсійного органу 20.05.2011 - з моменту звернення позивача за відповіднім перерахунком.
ГУПФ України в м. Києві листом від 04.07.2018 №32823/02/К-2832 відмовило у такому перерахунку, оскільки чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку у зв'язку із зміною максимальної величини, з якої справлялися внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 11). Також ГУПФ України в м. Києві повідомило позивача про те, що станом на 01.02.2008 максимальна величина, з якої справлялися страхові внески, складала 9 495,00 грн (633,00 грн х 15).
Позивач не погодився із такою відмовою та звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті на час призначення та перерахунку пенсії позивачу у травні 2011 року визначалися Законом № 3723-XII.
Так, статтею 37 Закону № 3723-XII урегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час перерахунку пенсії позивачу), визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 37-1 Закону № 3723-XII (у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії 20.05.2011), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
За правилами пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - постанова КМУ № 865) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики (пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України № 865).
У всіх випадках призначення (перерахунку) пенсій заробіток для обчислення пенсії не може перевищувати сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, на момент призначення (перерахунку) пенсій (пункт 6 постанови № 865).
З 01.01.2008 за правилами частини четвертої статті 19 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» максимальна величина фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, з яких відповідно до законів України справляються страхові внески, також дорівнює п'ятнадцяти розмірам прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.
Такий прожитковий мінімум станом на 01.02.2008 складав 633,00 грн (стаття 58 Закону України від 28.12.2007 № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
01.01.2011 набрав чинності Закон України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI), відповідно до пункту 4 частини першої статті 1 якого максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - це максимальна сума доходу застрахованої особи, що дорівнює п'ятнадцяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок.
Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011 у пункті 4 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI слово «п'ятнадцяти» замінено словом «сімнадцяти».
Відповідно до положень Закону України від 23.12.2010 № 2857-VI «Про Державний бюджет України на 2011 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб становив: з 1 січня - 941 гривня, з 1 квітня - 960 гривень, з 1 жовтня - 985 гривень, з 1 грудня - 1004 гривні.
Отже, максимальний розмір заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески, а після набрання чинності Закон № 2464-VI сплачується єдиний страховий внесок, станом на 01.02.2008 становив 9495 грн (633х15), а з 01.04.2011 по 30.09.2011- 14 400 грн (960 грн х 15), а з 01.10.2011 по 30.11.2011 - 16 745 грн.
Суд зазначає, що за загальним правилом підставою для перерахунку пенсії державного службовця, на час спірних відносин, було визначено підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Водночас, перерахунок раніше призначеної пенсії проводиться й у разі неправильного визначення заробітку для обчислення пенсійних виплат при її призначенні або перерахунку. Тобто, у такому випадку перерахунок здійснюється саме щодо показника заробітної плати, з якого повинна була обрахована пенсія при її призначенні (перерахунку).
При цьому такі підстави для перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.
Подібний правовий підхід у застосуванні норм права міститься у постанові Верховного Суду від 05.03.2019 у справі № 127/17811/14-а.
Судом встановлено, що при проведенні перерахунку пенсії позивача у 2011 році на підставі довідки про заробітну плату, виданої позивачу у травні 2011 року, яку він додав до заяви від 20.05.2011 про перерахунок пенсії, відповідач розрахував її розмір виходячи із максимального розміру заробітної плати, з якої сплачувались страхові внески станом на 2008 рік - 9495 грн.
Суд вважає такі дії неправомірними, оскільки станом на 20.05.2011 максимальний розмір заробітної плати, з якої сплачувався єдиний страховий внесок, становив - 14 400 грн, а розмір заробітної плати, вказаний у довідці від 20.05.2011 для перерахунку пенсії позивача становив 13 135,05 грн, що не перевищував максимальний розмір зазначеної величини на час виникнення спірних відносин.
Таким чином, на думку суду, при перерахунку пенсії позивача з 20.05.2011 відповідач мав перерахувати її з обрахунку 90% від 13 135,05 грн, що дорівнює 11 821,54 грн.
Суд бере до уваги, шо на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою від 13.06.2018 про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату, виданої у травні 2011 року №16, законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилося і не передбачає перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону № 3723-ХІІ, на підставі довідок про підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
В той же час, суд звертає особливу увагу на ту обставину, що порушені права позивача є триваючими, а звернення позивача до суду спрямоване на захист порушеного права щодо перерахунку розміру пенсії.
За таких обставин, оскільки перерахунок раніше призначеної пенсії проводиться й у разі неправильного визначення заробітку для обчислення пенсійних виплат, а також у зв'язку із тим, що втручання у право мирно володіти майном, гарантоване Конвенцією, має здійснюватися на підставі закону, який повинен відповідати критеріям, зокрема, чіткості та передбачуваності, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини першої статті 5 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір», тому розподіл судових витрат не здійснюється.
З огляду на зазначене, керуючись статтями 77, 78, 90, 139, 241, 243, 244, 245, 246, 262, 263, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, ЄДРПОУ 42098368) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо непроведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» із застосуванням 90% від суми 13 135, 05 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» із застосуванням 90% від суми 13 135,05 грн з 20.05.2011.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя О.М. Чудак