Рішення від 30.12.2020 по справі 600/2255/20-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/2255/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лелюка О.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним дій та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним дій та зобов'язання вчинити дії.

Позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у підготовці та наданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок основного розміру пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі наданої Міністерством внутрішніх справ України нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

В обґрунтування позову позивач зазначав, що Міністерство внутрішніх справ України протиправно відмовило йому у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до вимог статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вважає, що у зв'язку із прийняттям рішення у зразковій справі №160/8324/19 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. Зазначав, що Міністерство внутрішніх справ України як орган, уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ (міліції), зобов'язаний виготовити та направити до Головного управляння Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідку на його ім'я згідно грошового забезпечення за посадою поліцейського - старший оперуповноважений в ОВС ГУНП прирівняної до посади на день звільнення зі служби - старший оперуповноважений в ОВС відділення ВКР станом на 01 квітня 2019 року. Крім цього, вважає, що внаслідок неподання Міністерством внутрішніх справ України зазначеної вище довідки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області допущено протиправну бездіяльність, яка призвела до суттєвого звуження змісту та обсягу передбачених Конституцією та законами України прав позивача на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду від 11 листопада 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі та вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України; встановлено відповідачам п'ятнадцятиденний строк з дня відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву; витребувано з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області копію пенсійної справи позивача.

З матеріалів справи вбачається, що вказану ухвалу направлено судом на адресу Міністерства внутрішніх справ України 11 листопада 2020 року.

Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення ухвалу суду від 11 листопада 2020 року Міністерство внутрішніх справ України отримало 16 листопада 2020 року.

Таким чином, встановлений зазначеною ухвалою суду строк для подання відзиву на позовну заяву закінчився 26 листопада 2020 року.

Проте станом на 30 грудня 2020 року до суду від Міністерства внутрішніх справ України відзив не надходив.

Отже, вказаний відповідач у встановлений судом строк не скористався своїм правом подати відзив на позовну заяву.

Водночас Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подано до суду пояснення, в яких зазначено, що на виконання Постанови №103 було проведено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яка надійшла від ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області. При цьому, посилаючись на положення пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області вказало, що до органу Пенсійного фонду України від Мінсоцполітики не надходили повідомлення про наявність підстав перерахунку. Лише після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та повідомлення про підстави перерахунку від Мінсоцполітики можливе проведення підготовчої роботи щодо забезпечення проведення таких перерахунків. Відповідач звертав увагу на те, що документи для призначення та проведення перерахунків пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України виключно через уповноважені структурні підрозділи міністерств (відомств), у випадку позивача - через Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області. Зазначено, що після винесення рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року, нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ (крім постанов Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та від 24 грудня 2019 року №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян»), не приймалось. Вказуючи на відсутність протиправних дій по відношенню до позивача та проведення йому перерахунку пенсії відповідно до вимог законодавства, які діяли на час вчинення зазначених дій, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що починаючи з 03 грудня 2002 року позивачу призначено пенсію за вислугу років (20 років вислуги) у розмірі 55% від суми грошового забезпечення з урахуванням таких складових: по посаді; по званню; процентна надбавка за вислугу років 30%; НОУС за таємність; надбавка за умови служби, проф. ризик, квал.; надбавка по Указу Президента 100%.

Дослідженням копій матеріалів пенсійної справи позивача встановлено, що ОСОБА_1 проводився перерахунок пенсії із таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років; надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень; надбавка за особливо важливі завдання; надбавка за оперативно-розшукову діяльність; премія.

18 квітня 2017 року Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області видано довідку №13/4771 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року №260, згідно з якою позивачу для перерахунку пенсії враховано такі складові грошового забезпечення (за нормами, чинними на 01 січня 2016 року): посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за стаж служби в поліції (35%), надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%), премія (2,28%).

З урахуванням указаної довідки у лютому 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області було проведено перерахунок пенсії позивача, починаючи з 20 грудня 2016 року.

З матеріалів справи вбачається, що 18 березня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії з 01 січня 2020 року відповідно до вимог статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до змісту листа від 24 березня 2020 року №477-474/Г-02/8-2400/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії з 01 січня 2020 року. Зазначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання Пенсійним фондом України відповідного повідомлення від Мінсоцполітики, що визначено Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок). Натомість, таке повідомлення до Пенсійного фонду України після прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" не надходило. Вказано, що визначення грошового забезпечення для призначення чи перерахунку пенсій залишилось у компетенції органів силових міністерств (відомств), де особа проходила службу, а, отже, визначення розміру грошового забезпечення для врахування при перерахунку пенсій не належить до компетенції органів Пенсійного фонду України. Також відповідач звертав увагу на те, що згідно з вимогами зазначеного вище Порядку довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, до органу Пенсійного Фонду України подаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, у випадку позивача на сьогодні уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України. Наголошено на тому, що розрахункові листи поліцейських за посадою «старший оперуповноважений в особливо важливих справах управління карного розшуку» за січень 2020 року, долучені до звернення, не є документами, згідно з якими проводиться перерахунок пенсії.

Заявою від 10 квітня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, в якій просив видати довідку про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2020 року за посадою «старший оперуповноважений в ОВС відділення ВКР», що прирівняна до поліцейської посади «старший оперуповноважений в ОВС» УКР ГУНП в Чернівецькій області, із спеціальним званням «підполковник поліції» і надбавкою за стаж служби в поліції у розмірі 35%, для перерахунку пенсії відповідно до вимог статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Листом Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 29 квітня 2020 року №25/123/05/55-2020 позивачу запропоновано для отримання роз'яснень з питань пенсійного забезпечення пенсіонерів ОВС звернутися до сектору із соціально-гуманітарних питань.

12 травня 2020 року позивач звернувся до сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області» із заявою про видачу йому довідки про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2020 року за посадою старший оперуповноважений в ОВС відділення ВКР/старший оперуповноважений в ОВС ГУНП для перерахунку пенсії відповідно до вимог статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зі змісту листа Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області» від 22 травня 2020 року №33/46-612-Г-4/П вбачається, що згідно з наказом МВС України від 25 лютого 2019 року №129 уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій в Міністерстві внутрішніх справ України визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності (перейменовано у Департамент персоналу) з покладанням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту. Також зазначено про відсутність підстав для видачі нової довідки.

14 серпня 2020 року позивач звернувся до Департаменту персоналу МВС України із заявою, в якій просив забезпечити видачу йому довідки про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2020 року за посадою старший оперуповноважений в ОВС відділення ВКР/старший оперуповноважений в ОВС ГУНП для перерахунку пенсії відповідно до вимог статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Листом Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 01 вересня 2020 року №К-14804/22 позивача повідомлено про відсутність підстав для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Так, у вказаному листі відповідач зазначив, зокрема, про те, що з моменту прийняття Постанови №988 і до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не приймалося рішень щодо підвищення розміру грошового забезпечення поліцейських. Розміри посадових окладів, окладів за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в поліції, які визначені Постановою №988, не збільшувалися та будь-які нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення не вводилися. Звертав увагу на те, що рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 (набрало законної сили 05 березня 2019 року) та від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18 (набрало законної сили 19 листопада 2019 року) не містять зобов'язань щодо видачі нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а також не змінюють діючий алгоритм їх видачі. Прийняття актів Кабінету Міністрів України, унесення до них змін, відновлення їх дії тощо належить до виключної компетенції Уряду та не може здійснюватися судом. Після визнання судами окремих положень Постанови №103 протиправними та нечинними Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій. Підготовка та надсилання територіальними органами Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, залишається однією з умов для підготовки відповідних довідок уповноваженим органом. Відтак, відсутні підстави для виготовлення нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на будь-яку іншу дату.

За таких обставин ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою та другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Законом, що визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року №2262-XII (далі- Закон №2262-XII).

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ).

Відповідно до частини першої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (частина друга статті 63 Закону №2262-ХІІ).

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” від 23 грудня 2015 року №900-VIII, яким статтю 63 Закону №2262-XII доповнено частиною третьою, у відповідності до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” від 11 листопада 2015 року №988 (далі - Постанова №988), грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Наказом МВС України від 06 квітня 2016 року №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за №669/28799, затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (далі - Порядок №260).

Грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення (пункт 3 Порядку №260).

Пунктами 4-11 розділу ІІ Порядку №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі; надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за почесне звання “заслужений”; доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності; доплата за вчене звання; доплата за службу в нічний час.

Абзацом 1 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21 лютого 2018 року №103 (далі - Постанова №103, в редакції станом на 21 лютого 2018 року) було встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (пункт 5 Постанови №103).

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з абзацами 1, 2 пункту 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Постановою №103 доповнено Порядок №45 додатком 3, яким визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання “заслужений” чи “народний”, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою №988, премія.

Разом з цим судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18 від 14 травня 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

Отже, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 (19 листопада 2019 року) пункт 3 Постанови №103 втратив чинність. Водночас інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Тому суд вважає, що саме з 19 листопада 2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

Між тим, постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088 “Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян”, яка набрала чинності 01 січня 2020 року пункти 1-3 Постанови №103 виключено.

Інші положення Порядку №45, зокрема й ті, які визначають алгоритм дій, пов'язаних із перерахунком пенсії, після втрати чинності 05 березня 2019 року положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, а з 19 листопада 2019 року - пункту 3 Постанови №103, є чинними.

Так, пунктом 2 Порядку №45 встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно з пунктом 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС.

Поряд з цим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано у цілому пункт 6 Постанови №103, яким вносилися зміни у Порядок №45.

Проте порядок проведення перерахунку раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій до прийняття Постанови №103 так само проводився у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. При цьому було встановлено, що на підставі рішення Кабінету Міністрів України державні органи (у тому числі МВС) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів головним управління Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а ті складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Суд вважає, що оскільки Кабінет Міністрів України до цього часу не приймав інших рішень про зміну розміру грошового забезпечення для пенсіонерів органів внутрішніх справ, то відсутні підстави керуватися алгоритмом інформування, визначеним Порядком №45, який передував видачі довідок для перерахунку пенсії.

Водночас подальше скасування у судовому порядку окремих положень Постанови №103, що було спрямоване на захист прав відповідної категорії громадян на належний розмір пенсії, дає право на перерахунок пенсій з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії на підставі довідок уповноважених органів.

Варто зауважити, що пункт 5 Постанови №103, згідно з яким перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45, є чинним.

Проте фактично цей пункт лише передбачає, що перерахунок пенсії відбувається на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, що подаються Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України, тобто визначає конкретні документи, які можуть слугувати підставою для перерахунку пенсій, та взаємозв'язок органів влади - Міністерства внутрішніх справ та органів Пенсійного фонду України в рамках здійснення зазначених функцій.

Процедуру організації в МВС України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом №2262-ХІІ, визначено Інструкцією про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та з інших соціальних питань, затвердженою наказом МВС України від 17 вересня 2018 року №760, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2018 року за №1152/32604 (далі - Інструкція №760).

Відповідно до абзацу 4 пункту 3 розділу І Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Пунктом 1 розділу ІІ Інструкції №760, передбачено, що уповноважені структурні підрозділи, зокрема: організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону.

При проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення (абзац 1 пункту 2 Розділу ІІІ Інструкції №760).

Крім цього, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2007 №3-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 15 лютого 2007 року № 135/13402 (далі - Порядок №3-1).

Згідно з пунктом 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Суд зауважує, що у даних спірних правовідносинах питання щодо грошового забезпечення позивача як пенсіонера органів внутрішніх справ регулюється Постановою №988, з урахуванням вимог якої відповідач і має підготувати та надати органу Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. А до моменту отримання належної довідки від МВС України у органів Пенсійного фонду України не виникає обов'язку з перерахунку пенсії.

Суд звертає увагу також і на те, що відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Частинами другою та третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії, виходячи з розмірів складових грошового забезпечення, розрахованих відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень Постанови №988 та Порядку №260, станом на 19 листопада 2019 року.

Отже, протиправною є відмова Міністерства внутрішніх справ України щодо не виготовлення та не подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії.

Беручи до уваги положення статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено повноваження суду при вирішенні справи, на переконання суду належним способом захисту порушеного права позивача у цих спірних відносинах є зобов'язання Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивачу станом на 19 листопада 2019 року відповідно до статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988 та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», із обов'язковим зазначенням відомостей про розмір посадового окладу, окладу військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та індексації грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року.

При цьому, з огляду на доводи позовної заяви щодо врахування індексації грошового забезпечення у склад грошового забезпечення поліцейського, суд також вказує про необхідність включення в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії індексації грошового забезпечення, оскільки індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист.

Наведене узгоджується із правовою позицією, викладеною у постановах Верховного Суду від 03 квітня 2019 року (справа №638/9697/17), 30 вересня 2019 року (справа №750/9785/16-а), 20 листопада 2019 року (справа №522/11257/16-а), 16 вересня 2020 року (справа №612/402/17), які суд враховує в силу вимог частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

Саме такий спосіб захисту відповідає об'єкту порушеного права й у спірних правовідносинах є достатнім та необхідним.

Задовольняючи пред'явлені до Міністерства внутрішніх справ України позовні вимоги у вказаний вище спосіб, суд, окрім викладених правових підстав, також виходить з того, що позивач не звертався до відповідних суб'єктів владних повноважень із заявами щодо видачі йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії саме з 01 квітня 2019 року, як безпідставно заявлено ним у позовних вимогах. Згідно матеріалів справи, у заявах про перерахунок пенсії від 18 березня 2020 року та про видачу довідки про розмір грошового забезпечення від 10 квітня 2020 року, від 12 травня 2020 року, від 14 серпня 2020 року позивач просив здійснити перерахунок пенсії та видати названу довідку не з 01 квітня 2019 року, а з 01 січня 2020 року та станом на 01 січня 2020 року.

Стосовно посилань у позовній заяві на правову позицію, викладену у зразковій справі №160/8324/19, суд додатково зазначає наступне.

Так, згідно з пунктом 55 рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року у справі №160/8324/19 (провадження №11-20заі20) це рішення суду є зразковим для справ, у яких:

-позивачами у них є особи, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ;

-відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (орган, уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії);

-спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку із відмовою уповноваженим органом підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії;

- позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до територіального пенсійного органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та зобов'язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704.

Отже, вказане рішення є зразковим для тих справ, предметом спору яких є відмова суб'єкта владних повноважень (органу, уповноваженого видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) у підготовці та наданні до територіального пенсійного органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови №704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії, та зобов'язання такого суб'єкта підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України зазначену довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704.

Разом з тим питання щодо грошового забезпечення поліцейських та порядок оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» врегульовані, як зазначено вище, Постановою №988, Порядком №260 та Інструкцією №760.

Натомість постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704 врегульовано питання щодо грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, до яких ані поліцейські, ані колишні працівники органів внутрішніх справ, у тому числі й позивач, не належать.

За таких обставин, ця адміністративна справа не є типовою по відношенню до зразкової справи №160/8324/19 (провадження №11-20заі20).

Крім того, як уже зазначалось вище, до звернення з цим позовом до суду позивач не звертався до відповідних суб'єктів владних повноважень із заявами щодо видачі йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії саме з 01 квітня 2019 року та відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-ХІІ, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, як зазначено у прохальній частині позову.

З огляду на викладене, посилання позивача в обґрунтування заявлених вимог на норми, які регулюють питання здійснення перерахунку пенсій військовослужбовцям, та на зразкову справу №160/8324/19 - безпідставні.

Також безпідставними є посилання в обґрунтування позовних вимог і на рішення суду першої інстанції, оскільки такі не є джерелом права в Україні та не підлягають обов'язковому врахуванню судом при вирішенні інших справ.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок основного розміру пенсії на підставі наданої Міністерством внутрішніх справ України нової довідки про розмір його грошового забезпечення, то така є передчасною, а тому задоволенню не підлягає. При цьому суд виходить з того, що до моменту отримання належної довідки від Міністерства внутрішніх справ України у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача на підставі такої довідки. Суд вважає, що спір між позивачем та пенсійним органом наразі не існує, адже довідка із урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та висновків, викладених у рішенні суду, ще не підготовлена відповідним органом та не направлена до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області.

Аналогічного висновку притримується, зокрема, і Сьомий апеляційний адміністративний суд, що вбачається з постанови від 30 листопада 2020 року у справі №600/1169/20 з подібних правовідносин.

Таким чином, суд не вбачає правових підстав для задоволення позову в частині позовних вимог, пред'явлених до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність вказаних вище доказів окремо, а також достатність і взаємний зв'язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що позивачем доведено наявність правових підстав для часткового задоволення заявлених вимог.

Водночас відповідач - Міністерство внутрішніх справ України - правом подати відзив на позов у встановлений судом строк не скористався і, як наслідок, не довів законність оскаржуваних дій.

Викладені у письмовому поясненні доводи відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області - є необґрунтованими та такими, що не свідчать про безпідставність позовних вимог стосовно видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії.

Відповідно до положень частин першої, третьої, сьомої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

З матеріалів справи вбачається, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1681 грн 60 коп., що підтверджується квитанцією від 09 листопада 2020 року №0.0.1898449910.1.

Зважаючи на часткове задоволення позовних вимог, пред'явлених до Міністерства внутрішніх справ України, стягненню на користь позивача підлягає сума сплаченого судового збору в розмірі 840,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань вказаного суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 9, 72, 73, 74-76, 77, 90, 241 - 246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України щодо не виготовлення та не подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19 листопада 2019 року відповідно до статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988 та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», із обов'язковим зазначенням відомостей про розмір посадового окладу, окладу військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та індексації грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року.

В задоволенні позовних вимог, пред'явлених до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 30 грудня 2020 року.

Повне найменування учасників процесу: позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ); відповідачі - Міністерство внутрішніх справ України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01024, код ЄДРПОУ 00032684), Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (м. Чернівці, площа Центральна, будинок 3, код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя О.П. Лелюк