Справа № 560/2971/20
іменем України
29 грудня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, у якому просить визнати дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії протиправними та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити пенсію за віком відповідно до статті 21 закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”, виплатити її з 30 квітня 2020 року.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що 24 квітня 2020 року його звільнено з посади головного інженера-енергетика (відповідального за охорону праці та пожежну безпеку) у місті Хмельницькому управління адміністративного обслуговування Львівської обласної дирекції акціонерного товариства “Райффайзен Банк Аваль” у зв'язку зі скороченням штату робітників. Оскільки під час звільнення позивачу до досягнення пенсійного віку залишилося менше півтора року і в нього більше 35 років стажу, вважає, що набув право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до статті 21 закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”, тому звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з відповідною заявою від 03 травня 2020 року про призначення пенсії за віком, на яку Управління листом від 22 травня 2020 року відповіло відмовою. Посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2018 року № 5-р/2018, позивач вважає відмову щодо призначення пенсії протиправною, просить позов задовольнити.
Хмельницький окружний адміністративний суд ухвалою від 15 червня 2020 року відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
У поданому до суду відзиві відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. Зазначив, що положення закону України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2014 року
№ 76-VIII щодо виключення статті 49 закону України “Про зайнятість населення” від 5 липня 2012 року № 5067-VI, якою передбачався достроковий вихід на пенсію у разі звільнення за скороченням штату, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2018 року № 5-р/2018 неконституційним не визнавалося, тому підстави для призначення дострокової пенсії за віком відсутні. Вважає, що позивач набуде право на призначення пенсії за віком при досягненні 60 років (24 жовтня 2020 року) та при наявності стажу не менше 27 років. У задоволенні позову просить відмовити.
Ухвалою від 27 липня 2020 року Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
24 квітня 2020 року позивач звільнений з посади головного інженера-електрика Управління адміністративного обслуговування Львівської обласної дирекції АТ « Райффайзен Банк Аваль» у зв'язку зі скороченням чисельності або штату працівників згідно з пунктом 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України.
03 травня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до статті 21 закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 22 травня 2020 року № 2313-2063/П/1-02/8-2200/20 відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком, посилаючись на статтю 26 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено, що право на призначення пенсії за віком з 01.01.2020 мають особи після досягнення 60-річного віку за наявності страхового стажу 27 років, та підпункт 3 пункту 12 розділу І закону України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, яким виключена стаття 49 закону України “Про зайнятість населення” від 5 липня 2012 року № 5067-VI, якою передбачався достроковий вихід на пенсію у разі звільнення за скороченням штату.
Вважаючи відмову протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058-IV.
Частиною першою статті 4 закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України “Про недержавне пенсійне забезпечення”, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Отже, відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні можуть бути врегульовані також іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до законів про пенсійне забезпечення.
Основні засади державної політики щодо ветеранів праці, інших громадян похилого віку і спрямований на формування в суспільстві гуманного, шанобливого ставлення до них і забезпечення їх активного довголіття, визначає закон України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” від 16 грудня 1993 року № 3721-XII, який гарантує ветеранам праці та громадянам похилого віку рівні з іншими громадянами можливості в економічній, соціальній, політичній сферах, сприятливі умови для повноцінного способу життя.
Відповідно до статті 10 закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” громадянами похилого віку визнаються особи, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а також особи, яким до досягнення зазначеного пенсійного віку залишилося не більш як півтора року.
За містом частини першої статті 26 закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.
Згідно зі статтею 21 закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” особам, трудовий договір з якими розірвано за півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно до законів України “Про державну службу”, “Про статус народного депутата України”, “Про прокуратуру”, “Про наукову і науково-технічну діяльність” (за наявності відповідних умов), з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Підпунктом 3 пункту 12 розділу І закону України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2014 року № 76-VIII із тексту закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” стаття 21 виключена.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2018 року № 5-р/2018 визнаний таким, що не відповідає Конституції України, зазначений підпункт 3 пункту 12 розділу І закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2014 року № 76-VIII. У зазначеному рішення Конституційний Суд України зазначив, що підпункт 3 пункту 12 розділу І закону України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, визнаний неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Отже, статтею 21 закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” від 16 грудня 1993 року № 3721-XII в редакції, чинній на час звільнення позивача та звернення з заявою про призначення дострокової пенсії, передбачене право громадян, звільнених у зв'язку із скороченням штату чи чисельності, на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі.
На 24 квітня 2020 року (дату звільнення на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП України у зв'язку з скороченням чисельності) вік позивача становив 59 років 6 місяців.
Отже, за наявності у нього 27 - річного страхового стажу на вказану позивач має право на призначення пенсії на умовах, передбачених статтею 21 закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”. Відсутність у позивача, звільненого у зв'язку з скороченням чисельності, необхідного для призначення пенсії страхового стажу не може слугувати підставою для відмови щодо призначення дострокової пенсії за віком.
Посилання відповідача на відсутність на час звернення позивача за призначенням пенсії у законі України “Про зайнятість населення” статті 49 , якою передбачався достроковий вихід на пенсію, виключеної законом України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, як на підставу для відмови позивачу щодо призначення дострокової пенсії за віком, суд вважає безпідставним, оскільки зазначені правовідносини врегульовані чинною статтею 21 закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” та не потребують додаткового врегулювання іншим законом.
Тому, відмова відповідача щодо призначення позивачу дострокової пенсії за віком відповідно до статті 21 закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”, оформлена листом від 22 травня 2020 року № 2313-2063/П/1-02/8-2200/20 є протиправною і підлягає скасуванню.
Вирішуючи позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача призначити та виплатити позивачу пенсію за віком відповідно до статті 21 закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в України” з 30 квітня 2020 року суд враховує таке.
З урахуванням положень статті 21 закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” та статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, умовами призначення дострокової пенсії за віком є звільнення у зв'язку з скороченням штату чи чисельності за півтора року до встановленого законодавством строку та наявність при цьому страхового стажу не менше 27 років.
Перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії, визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі по тексту - Порядок № 22-1).
Відповідно до пункту 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Згідно із пунктом 1.7. Порядку № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення.
Абзацом першим пункту 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2. цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Таким чином, обов'язок пенсійного органу щодо дострокового призначення пенсії відповідно до статті 21 закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” виникає за умови подання особою, яка має право на її призначення, документів, передбачених Порядком № 22-1, в тому числі тих, які підтверджують наявність у такої особи 27 - річного страхового стажу.
Повноваження щодо розгляду документів, необхідних для призначення пенсії, належать до компетенції органів Пенсійного фонду.
Натомість, суд, у разі виникнення спору щодо правомірності дій органів Пенсійного фонду, здійснює правовий аналіз дотримання цими органами вимог законодавства в процесі здійснення ними повноважень, визначених Законом.
Зі змісту листа Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області, оформлену листом від 22 травня 2020 року № 2313-2063/П/1-02/8-2200/20, суд встановив, що до заяви позивач не надавав документи, передбачені Порядком № 22-1. Наявність у позивача необхідного страхового стажу під час розгляду звернення відповідачем не встановлювалась.
Тому, у суду відсутні підстави для перевірки на відповідність дотримання умов для призначення позивачу пенсії за віком, передбачених положеннями закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” та закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та задоволення позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області призначити позивачу дострокову пенсію за віком.
Згідно з частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод і інтересів який забезпечує ефективний спосіб захисту позивача.
Тому суд для ефективного захисту прав позивача вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву позивача від 03 травня 2020 року про призначення пенсії за віком з урахуванням висновків суду.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність відмови оформленої листом від 22 травня 2020 року № 2313-2063/П/1-02/8-2200/20. Тому, позовні вимоги слід задовольнити частково.
У зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до частини задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області, оформлену листом від 22 травня 2020 року № 2313-2063/П/1-02/8-2200/20, щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 21 закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” з підставі відсутності страхового стажу, передбаченого статтею 26 закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03 травня 2020 року про призначення пенсії за віком, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 420 (чотириста двадцять) грн 40 (сорок) коп. за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер -
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук