Справа № 560/7745/20
іменем України
28 грудня 2020 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Ковальчук О.К., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Самчинецької сільської ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Самчинецької сільської ради, в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення Самчинецької сільської ради від 21 лютого 2019 року №2 в частині відмови ОСОБА_2 щодо надання дозволу на розробку документації із землеустрою, та зобов'язати Самчинецьку сільську раду вчинити дії по наданню позивачці дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП ім.Чапаева у розмірі до повного задоволення права на земельну частку пай.
Ухвалою від 02 грудня 2020 року Хмельницький окружний адміністративний суд позовну заяву ОСОБА_1 залишив без руху. Вказав, що недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, з обґрунтованими пояснення щодо причин його пропуску та доказами поважності причин пропуску.
На виконання ухвали від 02 грудня 2020 року позивачка надіслала до суду пояснення щодо причин пропуску нею строку звернення, в яких вказує, що про рішення Самчинецької сільської ради від 21 лютого 2019 року №2 дізналась 25.05.2020 року, отримавши його на подану нею заяву.
Вирішуючи питання щодо дотримання позивачкою передбачених статтею 122 КАС України строку звернення до суду з вимогами про визнання незаконним та скасування рішення Самчинецької сільської ради від 21 лютого 2019 року №2 в частині відмови ОСОБА_2 щодо надання дозволу на розробку документації із землеустрою, суд враховує таке.
Строки звернення до суду визначені статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, законодавством передбачено, що у разі, якщо особа не знала про порушення, але з певної дати повинна була про нього дізнатись, перебіг строку обчислюється саме з моменту, коли особа повинна була дізнатись про відповідне порушення її прав.
Посилаючись на поважність причин пропуску строку звернення до суду з вимогами про оскарження рішення Самчинецької сільської ради від 21 лютого 2019 року №2, позивачка зазначає, що дізналась про нього в травні 2020, отримавши вказане рішення на заяву про надання відомостей щодо розгляду її заяви щодо надання дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП ім.Чапаева.
Статтею 123 Земельного кодексу України встановлений місячний строк для розгляду по суті клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та прийняття відповідного рішення.
Отже, про порушення своїх прав щодо відмови ОСОБА_2 в наданні дозволу на розробку документації із землеустрою прийнятим рішенням Самчинецької сільської ради від 21 лютого 2019 року №2 позивачка мала дізнатись в лютому 2019 року.
До суду з цим позовом позивачка звернулась 27.11.2020 року, тобто з пропуском встановленого Кодексом адміністративного судочинства шестимісячного строку звернення до суду.
Таким чином, обставини якими позивачка обґрунтовує поважність пропуску строку звернення до суду за захистом своїх прав суд вважає неповажними, оскільки вона не надала докази існування об'єктивно непереборних обставин, які перешкоджали їй ознайомитись з рішенням Самчинецької сільської ради від 21 лютого 2019 року №2 в межах строку на його оскарження.
Дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників публічно-правових відносин, якщо ці відносини стали спірними.
Інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом в ухвалах від 17 квітня 2018 року у справі № 9901/473/18, від 11 березня 2019 року у справі № 9901/95/19 та від 08 квітня 2019 року у справі № 9901/138/19.
Обмеження строку звернення до суду шляхом встановлення відповідних процесуальних строків, не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя (Рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2011 року № 17-рп/2011). Такі обмеження направленні на досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулюють учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків та поважати права та інтереси інших учасників правовідносин.
У рішенні Європейського суду з прав людини "Стаббігс та інші проти Великобританії" визначено, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав.
З урахуванням положень статей 122, 123 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язок доказування поважності причин пропуску строку звернення до суду покладений на позивача.
Причина пропуску строку звернення до суду із адміністративним позовом може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
Тобто, поважними причинами можуть визнаватися лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Причини пропуску строку звернення до суду з позовними вимогами про визнання незаконним та скасування рішення Самчинецької сільської ради від 21 лютого 2019 року №2 в частині відмови ОСОБА_2 щодо надання дозволу на розробку документації із землеустрою, суд вважає неповажними. Належних доказів на підтвердження існування обставин, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного звернення до суду, позивачка суду не надала.
Відповідно до пункту 9 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, зокрема, якщо підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані судом неповажними, суд повертає позовну заяву.
Оскільки вказані ОСОБА_1 підстави для поновлення строку звернення до суду з позовними вимогами про визнання незаконним та скасування рішення Самчинецької сільської ради від 21 лютого 2019 року №2 в частині відмови ОСОБА_2 щодо надання дозволу на розробку документації із землеустрою, та зобов'язання Самчинецьку сільську раду вчинити дії по наданню позивачці дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП ім.Чапаева у розмірі до повного задоволення права на земельну частку пай, суд вважає неповажними, позовну заяву слід повернути позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись пунктом 9 частини 4 статті 169, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
визнати причини пропуску строку звернення до суду неповажними.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Самчинецької сільської ради про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - повернути позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддяО.К. Ковальчук