Рішення від 28.12.2020 по справі 500/2971/20

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2971/20

28 грудня 2020 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі, відповідач), в якому просив визнати дії Тернопільського обласного військового комісаріату щодо повернення документів протиправними, зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 направити документи ОСОБА_1 до Міністерства оборони України для прийняття рішення про призначення або відмову у виплаті одноразової грошової допомоги.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що комісією Міністерства оборони України повернено на доопрацювання документи позивача щодо призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби. Після цього, позивач зазначив, що подав до відповідача необхідні документи, однак останні не були направлені відповідачем до Міністерства оборони України. Позивач вважає такі дії протиправними, просить задовольнити даний позов повністю.

Ухвалою суду від 12.10.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Представник відповідача подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що зважаючи на те, що позивачу повідомлялось про причини повернення пакету поданих документів на доопрацювання, своїм правом оскаржувати рішення комісії останній не скористався. Крім цього, вказав, що чинним законодавством не передбачено повторне направлення документів з тих самих причин та обставин на розгляд комісії Міністерства оборони України. Отже, вважає, що Тернопільський обласний військовий комісаріат діяв в межах чинного законодавства України, направив документи на розгляд комісії та повідомив позивача про прийняте рішення комісією Міністерства оборони України, що виключає протиправність дій з боку Тернопільського обласного військового комісаріату.

Ухвалою суду від 11.11.2020 постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи. Судове засідання у справі призначено на 07.12.2020 о 12:00 год.

07.12.2020 у відкритому судовому засіданні розгляд справи відкладено до 28.12.2020 о 09:30 год.

28.12.2020 у відкрите судове засідання позивач не прибув, подав письмову заяву, в якій просив дану справу розглядати в порядку письмового провадження. Представник відповідача у відкрите судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, причин неприбуття суду не повідомив. Враховуючи положення частини третьої ст.194, частини дев'ятої ст.205 та частини четвертої ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України), суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Судом встановлено, що позивачу встановлено II групу інвалідності пов'язану з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії, що підтверджується випискою з акту огляду МСЕК серії АВ № 0615706 від 18.02.2016 (огляд проведено повторно).

Відповідно до акту судово-медичної обстеження № 114 рубець на голові позивача може бути наслідком загоєння вогнепального поранення, отриманого під час проходження військової служби у 1986 році.

Згідно витягу з протоколу № 60 від 07.02.2013 року засідання Військово- лікарської комісії Західного регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця поранення ОСОБА_1 - поранення, контузія так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії.

Згідно військового квитка НОМЕР_1 , довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 №67 від 27.02.2013 позивач приймав участь у бойових діях в Демократичній республіці Афганістан в період з 08.08.1986 по 20.10.1986.

26.08.2020 позивач звернувся з заявою до відповідача про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності, пов'язаної з виконанням військової служби.

У відповідь на заяву позивача про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням другої групи інвалідності, пораненням та їх наслідками, що пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії, відповідач листом від 04.09.2020 №10/2/5543 повідомив позивача, що розглянувши документи позивача комісія Міністерства оборони України дійшла висновку про необхідність повернення документів на доопрацювання. Отже, по даному випадку комісією рішення не прийняте.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20 грудня 1991 року (надалі, Закон № 2011), одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно з частиною дев'ятою статті 16-3 Закону № 2011, порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі - постанова Кабінету Міністрів України № 975, Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги № 975).

Відповідно до абзаців 1, 3 пункту 3 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги № 975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Пунктом 12 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги № 975 передбачено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

За приписами пункту 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги № 975, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати.

У пункті 10 Постанови Кабінету Міністрів України N 671 від 26.11.2014 “Про затвердження Положення про Міністерство оборони України” зазначено, що Міністр приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міноборони.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що до компетенції Міністерства оборони України віднесено прийняття рішення про призначення або відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, в той час як з матеріалів справи слідує що Міністерством оборони України жодного рішення у спірному випадку не приймалось, а документи позивача були повернуті відповідачу для доопрацювання.

Згідно Витягу з Протоколу від 19.08.2016 №72 засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, подані документи ОСОБА_1 направлені на доопрацювання, оскільки в наданих ІНФОРМАЦІЯ_4 немає підтверджень настання інвалідності під час проходження служби або не пізніше, ніж через три місяці після звільнення з такої служби, як це передбачено підпунктом 4 пункту 2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб.

Позивачем на виконання вказаного рішення подано довідку центрального архіву Міністерства оборони Міністерства оборони Республіки Узбекистан від 27.05.2020 №1842, відповідь на звернення позивача №6/3/0-248 від 11.05.2017 Центрального архіву м.Санкт-Петербург.

Однак доказів направлення документів позивача після їх доопрацювання до Міністерства оборони України відповідачем не надано, а судом не здобуто.

Положеннями ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України), передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, суд вважає, що у спірному випадку наявний факт бездіяльності відповідача, що полягав у ненаправлені документів позивача після доопрацювання до Міністерства оборони України для розгляду питання, пов'язаного із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності, пов'язаної з проходженням військової служби.

При цьому, належним способом порушеного права позивача є зобов'язання відповідача направити документи позивача до Міністерства оборони України для розгляду питання, пов'язаного із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності, пов'язаної з проходженням військової служби.

Суд зазначає, що частиною другою ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами першою та другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведених вище обставин, суд дійшов висновку, що даний позов підлягає до задоволення повністю.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2.Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не направлення документів ОСОБА_1 до Міністерства оборони України для розгляду питання, пов'язаного із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності, пов'язаної з проходженням військової служби.

3.Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 направити документи ОСОБА_1 до Міністерства оборони України для розгляду питання, пов'язаного із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності, пов'язаної з проходженням військової служби.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 28 грудня 2020 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Реквізити учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: с. Глібів, Гусятинський район, Тернопільська область,48216, РНОКПП НОМЕР_2 );

відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: вул. Січових Стрільців, 2, м. Тернопіль,46001 код ЄДРПОУ:07704709).

Головуюча суддя Дерех Н.В.