30 грудня 2020 р. Справа № 578/969/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернулася до Краснопільського районного суду Сумської області з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
- визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови зарахувати ОСОБА_1 період роботи на посаді старшої піонервожатої, педагога-організатора та вчителя до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років,
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи на посаді старшої піонервожатої, педагога-організатора та вчителя Грабовського навчально-виховного комплексу Краснопілсьської районної ради до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію за вислугу років.
В обгрунтування позовних вимог зазначила, що працює вчителем Грабовського навчально-виховного комплексу Краснопільського району Сумської області. Згідно записів трудової книжки від 01.09.1990 року у ОСОБА_2 неповну середню школу позивач прийнята на посаду старшої піонервожатої. З 02.09.1992 року переведена на посаду піонервожатої і вчителя німецької мови. 01.09.2000 року обіймала посаду вчителя української мови і літератури, німецької мови, музики. На звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо призначення пенсії за вислугу років пенсійний фонд отримала відмову, оскільки відповідно до додаткової перевірки згідно акту від 25.06.2020 року №723/10.4-02 спеціальний стаж позивача становить 14 років 9 місяців 9 днів станом на 11.10.2017 року.
Позивач вважає помилковим висновок відповідача про не зарахування до спеціального стажу, який дає право виходу на пенсію за вислугу років, період роботи на посадах старшої піонервожатої та вчителя.
Ухвалою Краснопільського районного суду Сумської області від 25.08.2020 р. справу за даним позовом передано на розгляд Сумському окружному адміністративному суду.
28.08.2020 р. справа надійшла до Сумського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 02.09.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив, тому у відповідності до ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області відзиву на позов кваліфікується судом як визнання позову.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що на підставі Книги наказів з кадрових питань за 1990 рік, книги наказів по школі за 1992, 2000 роки, особових рахунках за 1994 рік складено довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 980 від 12.11.2019, виданої Відділом освіти, молоді та спорту Краснопільської районної державної адміністрації, ОСОБА_3 працювала повний робочий день в Грабовській неповній середній школі, загальноосвітній школі І-ІІ ст. с. Грабовське, Грабовській загальноосвітній школі І-ІІ ст., Грабовському навчально-виховному комплексі і за період : з 1 вересня 1990 року (наказ №302 п.3 від 03.09.1990), з 02.09.1992 (наказ №22 по школі від 02.09.1992), з 01.09.2000 (наказ №33 по школі від 01.09.2000) по 30.10.2019 року виконувала обов'язки за професією, посадою старшої піонервожатої, вчителя, що передбачена Списком - розділ- підрозділ - код КП 2320, підстава Національний класифікатор України ДК 003:2010 "Класифікатор професій", затверджений Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.07.2010 р. №327 і за періоди з 01.09.1990 року по 30.10.2019 року стаж педагогічної роботи складає 29 років 2 місяці 0 днів (а.с. 18).
На звернення до ГУ ПФУ у Сумській області позивач отримала відповідь від 15.07.2020 № 1800-0302-8/32425, в якій повідомлено, що відповідно до додаткової перевірки згідно акту від 25.06.2020 року №723/10.4-02 спеціальний стаж становить 14 років 9 місяців 9 днів станом на 11.10.2017 р. Відповідно до пункту “е” статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення” (з урахуванням змін, внесених Законом України № 911-УШ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 24 грудня 2015 року) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров”я та соціального забезпечення за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджуються у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років; з 1 квітня 2017 року по 11 жовтня 2017 року - не менше 26 років 6 місяців. Враховуючи вищевикладене право виходу на пенсію за вислугу років відсутнє. Одночасно повідомлено про невідповідність дати наказу №02-ОД “Про приведення назви посади у відповідність з нормативними документами” з актом перевірки записів в трудовій книжці (а.с. 14).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України передбачено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Згідно з п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоровя та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи не менше 25 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку. При цьому згідно з ч.2 ст.7 цього закону, пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на пенсію.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року №909 (зі змінами від 26 вересня 2002 року) затверджений Перелік закладів і установ освіти, охорони здоровя та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.
Згідно з даним Переліком, правом на призначення пенсії за вислугу років користуються особи, які працювали в загальноосвітніх навчальних закладах, зокрема і на посадах педагогів організаторів.
Так, вказаний Перелік не передбачає посад старшої піонервожатої чи старшої вожатої. Проте, згідно з приміткою 3 до зазначеного Переліку робота на вказаних посадах до 01 січня 1992 року зараховується до стажу для призначення пенсії.
Це повязане з тим, що постановою колегії Мінпраці УРСР від 29 березня 1991 року № 25 «Про умови оплати праці та розміри ставок заробітної плати й посадових окладів працівників народної освіти в Українській РСР» замість посади старшого піонервожатого з 01 квітня 1991 року введена посада педагога-організатора. Із того часу в жодному нормативному акті немає посади старшої піонервожатої і відповідно не визначені для неї посадові оклади.
Відповідно до Методичних рекомендацій із питань порядку формування штатів загальноосвітніх навчально-виховних закладів, наданих Міністерством освіти і науки України від 19 червня 2001 року №1/9-234, посада педагога-організатора ототожнюється з посадою старшого вожатого та вводиться у школах залежно від кількості 1-9 класів, виходячи з відповідних нормативів.
При цьому, в листі Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 06 жовтня 2011 року №10/2-724 стверджується про ідентичність посадових обовязків працівників, які займають посади педагогів-організаторів або старших вожатих, та відповідно про можливість зарахування періоду роботи на посаді старшого вожатого до спеціального стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугу років.
Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
У відповідності до п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно з пунктом 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58, записи про найменування роботи, професії або посади, на яку прийнято працівника, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у Класифікаторі професій.
Із огляду на те, що відповідальність за належне і своєчасне оформлення штатних розкладів та вірне внесення в трудові книжки працівників освіти найменування посад покладається на керівників освітніх закладів, несвоєчасне приведення записів у трудовій книжці працівника у відповідність з діючим положенням не може позбавити особу гарантованого Конституцією права на належне пенсійне забезпечення.
Отже, судом встановлено, що на підставі Книги наказів з кадрових питань за 1990 рік, книги наказів по школі за 1992, 2000 роки, особових рахунках за 1994 рік складено довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 980 від 12.11.2019, виданої Відділом освіти, молоді та спорту Краснопільської районної державної адміністрації, ОСОБА_3 працювала повний робочий день в ОСОБА_2 неповній середній школі, загальноосвітній школі І-ІІ ст. с. Грабовське, Грабовській загальноосвітній школі І-ІІ ст., Грабовському навчально-виховному комплексі і за період : з 1 вересня 1990 року (наказ №302 п.3 від 03.09.1990), з 02.09.1992 (наказ №22 по школі від 02.09.1992), з 01.09.2000 (наказ №33 по школі від 01.09.2000) по 30.10.2019 року виконувала обов'язки за професією, посадою старшої піонервожатої, вчителя, що передбачена Списком - розділ- підрозділ - код КП 2320, підстава Національний класифікатор України ДК 003:2010 "Класифікатор професій", затверджений Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.07.2010 р. №327 і за періоди з 01.09.1990 року по 30.10.2019 року стаж педагогічної роботи складає 29 років 2 місяці 0 днів (а.с. 18).
Крім того, суд зазначає, що обсяг виконуваних позивачем трудових функцій відповідав обсягу посадових обов'язків педагога-організатора, оплата праці здійснювалась як педагогу-організатору.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Із огляду на встановлені у справі обставини, суд вважає, що дії відповідача про відмову у зарахуванні ОСОБА_1 періоду роботи на посаді старших піонервожатої та вожатої до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію за вислугу років, є протиправними, а тому підлягає захисту шляхом його зобовязання зарахувати вказаний період до такого стажу.
Відповідно до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 840,80 грн. судового збору, сплаченого згідно з квитанцією від 19.08.2020 р. №0.0.1807692633.1 (а.с.1).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови зарахувати ОСОБА_1 період роботи на посаді старшої піонервожатої, педагога-організатора та вчителя до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) період роботи на посаді старшої піонервожатої, педагога-організатора та вчителя Грабовського навчально-виховного комплексу Краснопілсьської районної ради до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію за вислугу років.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) судовий збір в сумі 840,80 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах