29 грудня 2020 року справа № 480/8610/20
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8610/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною відмову щодо проведення перерахунку з 01.01.2020 в розмірі 71% відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2020 у розмірі 81 % відповідних сум грошового забезпечення.
Свої вимоги мотивує тим, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивачу була призначена пенсії за вислугу років з листопада 1995 року, яка складала: 71% суми грошового забезпечення (вислуга років 27 років 1 місяць 5 днів), а також 5% надбавки як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби 2 категорії, в загальному розмірі 76 % від суми грошового забезпечення. У зв'язку з отриманням позивачем статусу особи, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби та віднесеної до 1 категорії, було встановлено надбавку в розмірі 10 % відповідних сум грошового забезпечення. Загальна сума пенсії склала 81 % грошового забезпечення. Проте з 01.01.2020 розмір пенсії у відсотковому вимірі був зменшений до 71 %. На думку позивача, визначення пенсії у розмірі 71 % грошового забезпечення є протиправним, оскільки у відповідності до вимог чинного законодавства, при перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям повинні застосовуватися норми, що визначають розмір пенсії у відсотках, які діяли на момент призначення пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області подало до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує та зазначає, що пенсія ОСОБА_1 була призначена з 03.11.1995 відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. У 2020 році на підставі заяви позивача від 09.01.2020, поданої до Охтирського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) та доданих, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.02.207 № 135/13402 пакету документів, було поновлено виплату пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Розмір пенсії обчислений відповідно до наявної вислуги років у розмірі 71% від сум грошового забезпечення, з урахуванням складових, визначених Постановою № 103 (9405,00 х 71%) та становить 6677,55 грн. Довідкою про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, виданої Управлінням Міністерства внутрішніх справ в Сумській області не передбачена надбавка до пенсії за вислугу років у розмірі 10% відповідних сум грошового забезпечення особам, що брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Отже перерахунок пенсії позивачу має здійснюватися з урахуванням 71% розміру грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 04.12.2020 відкрито провадження у даній справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.9)
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області.
На підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія призначена в розмірі 71 % від всієї суми грошового забезпечення.
Також позивачу було встановлено 10 % надбавки до пенсії як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби 1 категорії.
У січні 2020 році на підставі заяви ОСОБА_1 від 09.01.2020, поданої до Охтирського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) та доданих відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 пакету документів, було поновлено виплату пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Грошове забезпечення ОСОБА_1 з 01.01.2020 було визначено згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі по тексту - Постанова № 103). При цьому застосовано основний розмір пенсії 71 % грошового забезпечення, 10 % надбавка до пенсії не нараховувалась.
Позивач звернувся із заявою до Головного управління ПФУ в Сумській області про перерахунок та виплату пенсії в розмірі 81 % грошового забезпечення, вважаючи протиправним зменшення розміру пенсії з 81 % грошового забезпечення до 71 %.
Головне управління ПФУ в Сумській області листом від 09.07.2020 №2554-2771/Н-02/8-1800/20 повідомило ОСОБА_1 про те, що Законом України “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців”, внесено зміни до статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, якими виключено положення щодо збільшення розміру пенсії особам, зазначеним в пунктах "а" і "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, на 10 процентів. Зважаючи на зазначене, розмір пенсії для такої категорії осіб, обчислюється із наявної вислуги років та не може перевищувати 100 процентів грошового забезпечення. За матеріалами пенсійної справи, починаючи з 09.01.2020 ОСОБА_1 отримуєте пенсію, обчислену відповідно до статей 12 та 23 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Її розмір визначений з урахуванням наявної вислуги для призначення пенсії 27 років 01 місяць 05 днів у розмірі 71% від сум грошового забезпечення ((50% + (7 років х 3%)). Пенсія перерахована та виплачується згідно з чинним законодавством (а.с.15).
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі за текстом - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Крім того, згідно положень пункту "в" статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазначеним особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
В подальшому, пунктом 9 Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" №3591-IV (набрав чинності 29 квітня 2006 року) було внесено зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ, зокрема, змінено редакцію пункту "в" вказаної статті, а саме виключено можливість збільшення основної пенсії на 10 % відповідних сум грошового забезпечення для осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" встановлено нові умови обчислення і структури грошового забезпечення зазначених осіб.
Припинення нарахування доплат до пенсії на 10 % відповідних сум грошового забезпечення не може вважатись зменшення розміру пенсії за вислугу років, оскільки зазначені доплати не є невід'ємною частиною державної пенсії, які виплачувалися таким особам як доплата за статус постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС та були виключені з положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Вказана норма неконституційною не визнавалась, є діючою, а отже, правові підстави для збільшення пенсійних виплат на 10 % як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у пенсійного органу відсутні.
Суд зазначає, що оскільки на момент здійснення перерахунку пенсії, а саме з 1 січня 2020 року, стаття 13 Закону № 2262-ХІІ не передбачала 10-ти процентне збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, а інша норма, яка б встановлювала таку доплату, в чинному законодавстві України відсутня, то правових підстав для нарахування наведеної 10-ти процентної доплати для зазначених військовослужбовців немає.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 08 липня 2014 року у справі № 21-277а14, постанові Верховного Суду від 21.03.2020 у справі № 275/383/17.
Посилання позивача на зменшення розміру грошового забезпечення є безпідставним, оскільки вищевказані зміни в законодавстві не призвели до зниження розміру пенсії, а навпаки - привели до її збільшення, що виключає можливе порушення прав позивача.
Враховуючи викладене, у суду відсутні підстави для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною відмову щодо проведення перерахунку з 01.01.2020 в розмірі 71% відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2020 у розмірі 81 % відповідних сум грошового забезпечення.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар