28 грудня 2020 року о/об 15 год. 35 хв.Справа № 280/7714/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (03150, м.Київ, вул.Предславинська, буд.34-А; код ЄДРПОУ 23343582)
до 1.Офісу великих платників податків ДПС (04119, м.Київ, вул.Дегтярівська, буд.11-Г; код ЄДРПОУ 43141471); 2.Східного управління Офісу великих платників податків ДПС (69035, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.190-А; код ЄДРПОУ ВП 43201011)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача-1 Управління державної казначейської служби України у Печерському районі м.Києва (01133, м.Київ, вул.Леоніда Первомайського, буд.9-А; код ЄДРПОУ 38004897)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (надалі - позивач, ПАТ «Донбасенерго») до Офісу великих платників податків ДПС (надалі - відповідач-1, Офіс ВПП ДПС), Східного управління Офісу великих платників податків ДПС (надалі - відповідач-2, Східне управління Офісу ВПП ДПС) в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії Східного управління Офісу великих платників податків ДПС з відмови у поверненні надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток в загальній сумі 4021204 грн. 02 коп.; 2) зобов'язати Офіс великих платників податків ДПС підготувати та прийняти висновок про повернення з Державного бюджету України Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» суми надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 4021204 грн. 02 коп. за заявою Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» про повернення суми надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені від 18.09.2020 за №01-1.7/01627 та подати його для виконання Управлінню державної казначейської служби України у Печерському районі м.Києва; 3) зобов'язати Офіс великих платників податків ДПС підготувати та прийняти висновок про повернення з Державного бюджету України Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» суми надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 183046 грн. 37 коп. за заявою Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» про повернення суми надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені від 18.09.2020 за №01-1.7/01628 та подати його для виконання Управлінню державної казначейської служби України у Печерському районі м.Києва; 4) зобов'язати Офіс великих платників податків ДПС підготувати та прийняти висновок про повернення з Державного бюджету України Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» суми надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 240503 грн. 84 коп. за заявою Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» про повернення суми надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені від 18.09.2020 за №01-1.7/01629 та подати його для виконання Управлінню державної казначейської служби України у Печерському районі м.Києва; 5) зобов'язати Офіс великих платників податків ДПС підготувати та прийняти висновок про повернення з Державного бюджету України Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» суми надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 205642 грн. 20 коп. за заявою Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» про повернення суми надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені від 18.09.2020 за №01-1.7/01630 та подати його для виконання Управлінню державної казначейської служби України у Печерському районі м.Києва.
У позовній заяві зазначено наступне. Станом на 18.09.2020, за даними електронного кабінету платника податків, на рахунку ПАТ «Донбасенерго» № НОМЕР_1 , який відкрито в Управлінні державної казначейської служби України у Печерському районі м.Києва, обліковується переплата з податку на прибуток в сумі 39831593,76 гривень. Розмір переплати підтверджується інтегрованою карткою платника ПАТ «Донбасенерго» з податку на прибуток за 2020 рік. Водночас, ПАТ «Донбасенерго» має розстрочений податковий борг з податку на додану вартість згідно з постановами Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2015 по справі №805/4205/15-а, від 23.05.2016 по справі №805/854/16-а, від 27.07.2016 по справі №805/1577/16-а, а також згідно з відповідними графіками погашення розстрочених (відстрочених) на підставі рішення суду сум заборгованості за платежами, контроль за справлянням яких здійснюється органами ДФС (у тому числі недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Станом на 18.09.2020 сума розстроченого податкового боргу позивача з податку на додану вартість склала 39147729,70 гривень, що підтверджується як зазначеними графіками погашення, так і листом відповідача-2 від 01.10.2020 за №32790/10/28-10-51-14. Враховуючи зазначене, ПАТ «Донбасенерго» звернулось до відповідача-1, як контролюючого органу, із заявами про повернення суми надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток шляхом перерахування переплати на відповідний рахунок, відкритий в Управлінні державної казначейської служби України, для погашення розстроченого податкового боргу з податку на додану вартість, зокрема: - від 18.09.2020 за №01-1.7/01627 на суму 4021204,02 грн.; - від 18.09.2020 за №01-1.7/01628 на суму 183046,37 грн.; - від 18.09.2020 за №01-1.7/01629 на суму 240503,84 грн.; - від 18.09.2020 за №01-1.7/01630 на суму 205642,20 грн. За результатами розгляду зазначених заяв відповідач-2 направив позивачу лист від 28.09.2020 за №32526/10/28-10-51-17, яким повідомив про неможливість повернення суми переплати, посилаючись на наявність податкового боргу ПАТ «Донбасенерго» та норми п.43.1, п.43.2 ст.43 та п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України. ПАТ «Донбасенерго» вважає протиправними вказані дії відповідача-2 з відмови у поверненні надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток в загальній сумі 4650396,43 грн. для погашення розстроченого податкового боргу з податку на додану вартість. Відмовляючи позивачу у поверненні надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток в загальній сумі 4650396,43 грн. для погашення розстроченого податкового боргу з податку на додану вартість відповідач-2 діяв протиправно внаслідок неправильного застосування норм п.43.1 та п.43.2 ст.43 Податкового кодексу України та ігнорування обов'язкового правового висновку Верховного Суду викладеного у постанові від 22.05.2018 по справі №808/2948/16, чим порушив захищене ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право позивача мирно володіти своїм майном.
Представник позивача підтримав позовні вимоги.
Відповідачем-1 подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.184-187), в якому зазначено наступне. ПАТ «Донбасенерго» перебуває на податковому обліку за основним місцем обліку у Офісі великих платників податків ДПС, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. На адресу Східного управління Офісу великих платників податків ДПС надійшли заяви ПАТ «Донбасенерго» щодо повернення помилково/надміру сплачених сум з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, зокрема: від 18.09.2020 за №01-1.7/01627 на суму 4021204,02 грн.; від 18.09.2020 за №01-1.7/01628 на суму 183046,37 грн.; від 18.09.2020 за №01-1.7/01629 на суму 240503,84 грн.; від 18.09.2020 за №01-1.7/01630 на суму 205642,20 грн., на загальну суму 4650396,43 грн. Після детального аналізу зазначених заяв Східним управлінням Офісу великих платників податків ДПС було відмовлено у поверненні помилково/надміру сплачених сум. Повернення переплати з податку на прибуток в сумі 4650396,43 грн., шляхом перерахування цієї суми на відповідний рахунок, відкритий в Державній казначейській службі України, для погашення розстроченого податкового боргу з податку на додану вартість, який складається з боргу по звітним податковим деклараціям з податку на додану вартість за періоди квітень 2015 року, травень 2015 року, червень 2015 року, липень 2015 року, серпень 2015 року, вересень 2015 року, жовтень 2015 року, від 23.05.2016 року за листопад 2015 року, грудень 2015 року, січень 2016 року, лютий 2016 року, березень 2016 року не є можливим, у зв'язку з тим, що такі грошові зобов'язання по податковим деклараціям підлягають погашенню через рахунок відкритий у системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Також, станом на 28.09.2020 згідно даних інтегрованих карток за ПАТ «Донбасенерго» обліковується загальна сума податкового боргу у розмірі 178675705,08 грн. за наступними видами платежів: Рентна плата за спеціальне використання води (крім рентної плати за спеціальне використання води водних об'єктів місцевого значення) (код класифікації доходів бюджету 13020100) на суму 18595409,67 грн.; Екологічний податок, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю) (код класифікації доходів бюджету 19010100) на суму 140885494,52 грн.; Надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (код класифікації доходів бюджету 19010200) на суму 405388,21 грн.; Надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини (код класифікації доходів бюджету 19010300) на суму 18789412,68 грн. Враховуючи зазначене, повернення надміру сплачених сум з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності, код класифікації доходів бюджету 11020100, згідно заяв від 23.09.2020 за №89466 на суму 4021204,02 грн., №89467 на суму 240503,84 грн., №89468 на суму 205642,20 грн. та №89488 на суму 183046,37 грн. можливе лише у разі погашення зазначеного вище податкового боргу. Контролюючий орган зазначає, шо законодавство, яке регулювало спірні правовідносини та було чинним до набрання Податковим кодексом України чинності, так і Податковий кодекс України містить тотожні поняття «надміру сплачених сум». Відтак, можна зробити висновок, шо оскільки, надміру сплачені грошові зобов'язання - це суми коштів, на визначену дату зараховані у відповідний бюджет понад нарахованих сум грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких на таку дату настав, статтями 17 та 43 Податкового кодексу України передбачено право платника податків та порядок повернення саме надміру сплачених коштів, які є надміру сплаченими в розумінні статті 14 цього Кодексу, то кошти, які добровільно сплачені платником податків в рахунок погашення самостійно визначених поточних чи нарахованих контролюючим органом зобов'язань, та які з будь-яких обставин втратили своє значення як цільова сплата, не є надміру чи помилково сплаченими або надміру стягнутими, проте є фактичною переплатою коштів до бюджету, та з урахуванням приписів податкового законодавства можуть бути використані платником для заліку зобов'язань. Отже, для набуття сумами переплати статусу «надміру сплачених грошових коштів» такі суми повинні бути сплачені платником податку понад суми нарахованих податкових зобов'язань, помилково (у більшому від встановленого самостійно чи контролюючим органом розміру), або стягнуті в примусовому порядку з платника податків. Позивач в своїй заяві наполягає на поверненні на рахунок саме переплати з податку на прибуток посилаючись на «Порядок повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів», затверджений Наказом Міністерства Фінансів України від 03.09.2013 за №787. Зазначеним порядком регулюється повернення помилково або надмірно сплачених коштів, водночас переплата з податку на прибуток виникла у позивача не через помилкове нарахування податкового зобов'язання і не через надмірну сплату податку, оскільки позивачем сплачувались суми до бюджету на підставі власних декларацій з податку на прибуток і відповідно такі суми вважались узгодженими сумами податкового зобов'язання платника податку. Зменшення податкових платежів шляхом коригування податку до зменшення, не може враховуватись як надмірне надходження до бюджету. З урахуванням викладеного вище, контролюючий орган приходить до висновку, що позивачем не доведено наявність права, в розумінні статей 14, 17, 43 Податкового кодексу України, на отримання визначених у позовній заяві коштів, оскільки кошти в розмірі 4650396,43 грн., які сплачені добровільно та задля погашення саме самостійно нарахованих та нарахованих контролюючим органом податкових зобов'язань та які набули статусу переплати у зв'язку з внесенням змін до податкової звітності та рішеннями судів, не є сумою яка надміру/помилково сплачена чи примусово стягнута з позивача. Відтак, позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності відповідачів щодо неповернення коштів не підлягають задоволенню.
Представник відповідача-1 проти позовної заяви заперечував.
Відповідачем-2 не подано до суду відзив на позовну заяву. Про день, час і місце розгляду справи відповідач-2 повідомлявся належним чином.
Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача-1 - Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м.Києва (надалі - третя особа) не подано до суду відзив на позовну заяву. Про день, час і місце розгляду справи третя особа повідомлена належним чином.
Ухвалою судді від 02.11.2020 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 30.11.2020.
30.11.2020 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 28.12.2020.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Ухвалою судді від 02.11.2020 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 30.11.2019.
Ухвалою суду від 30.11.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 28.12.2020.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Судом досліджено: Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14.02.2017 по справі №805/4623/16-а (а.с.9-12, 78-зворот-81); Ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017 по справі №805/4623/16-а (а.с.13-15, 82-84); Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20.02.2017 по справі №805/4624/16-а (а.с.16-17, 93-94); Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 19.12.2017 по справі №805/4624/16-а (а.с.18-20, 90-92); Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 06.09.2017 по справі №808/771/17 (а.с.21-25, 64-зворот-69); Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21.12.2017 по справі №808/771/17 (а.с.26-28, 69-зворот-72); Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08.05.2019 по справі №808/3551/17 (а.с.29-35, 56-62); інтегровану картку позивача по податку на прибуток підприємства (а.с.36-37); Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2015 по справі №805/4205/15-а (а.с.38-40); Графік погашення розстрочених (відстрочених) на підставі рішення суду сум заборгованості за платежами, контроль за справлянням яких здійснюється органами ДФС (у тому числі недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) від 10.08.2016 за №805/4205/15-а до рішення суду від 14.12.2015 за №805/4205/15-а (а.с.41-42); Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 23.05.2016 по справі №805/854/16-а (а.с.43-45); Графік погашення розстрочених (відстрочених) на підставі рішення суду сум заборгованості за платежами, контроль за справлянням яких здійснюється органами ДФС (у тому числі недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) від 27.05.2016 за №805/854/16-а до рішення суду від 23.05.2016 за №805/864/16-а (а.с.46-47); Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27.07.2016 по справі №805/1577/16-а (а.с.48-50); Графік погашення розстрочених (відстрочених) на підставі рішення суду сум заборгованості за платежами, контроль за справлянням яких здійснюється органами ДФС (у тому числі недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) від 27.07.2016 за №805/1577/16-а до рішення суду від 27.07.2016 за №805/1577/16-а (а.с.51-52); заяви позивача від 18.09.2020 за №01-1.7/01627, від 18.09.2020 за №01-1.7/01628, від 18.09.2020 за №01-1.7/01629, від 18.09.2020 за №01-1.7/01630 на адресу Офісу ВПП ДПС про повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені (а.с.54-55, 63-64, 73-74, 85-86); листи Офісу ВПП ДПС від 01.10.2020 за №32790/10/28-10-51-14, від 28.09.2020 за №32526/10/28-10-51-17 на адресу позивача щодо розгляду листів і надання інформації (а.с.53, 95); Платіжні доручення №2 від 27.12.2017, №6303 від 10.08.2016, №7038 від 02.09.2016, №7334 від 09.08.2016, №8047 від 03.10.2016, №8313 від 07.10.2016, №97 від 03.11.2016, №9594 від 09.11.2016, №6543 від 18.08.2016, №7344 від 09.09.2016, №7951 від 29.09.2016, №8362 від 10.10.2016, №9178 від 31.10.2016, №9644 від 10.11.2016 (а.с.62-зворот, 75-78, 87-89); інші матеріали справи.
Спір між учасниками справи полягає у не поверненні контролюючим органом позивачу надміру сплаченого грошового зобов'язання по податку на прибуток підприємства у сумі 4650396,43 грн. шляхом перерахування переплати на відповідний рахунок, відкритий в Державній казначейській службі України, для погашення розстроченого податкового боргу з податку на додану вартість.
Відмова контролюючого органу у поверненні позивачу надміру сплаченого грошового зобов'язання по податку на прибуток підприємства у сумі 4650396,43 грн. шляхом перерахування переплати на відповідний рахунок, відкритий в Державній казначейській службі України, для погашення розстроченого податкового боргу з податку на додану вартість обґрунтована приписами п.43.1, п.43.2 ст.43, п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України та наявністю у ПАТ «Донбасенерго» податкового боргу.
Позивач з вказаною відмовою не згоден у зв'язку з чим звернувся до суду з даною позовною заявою.
За інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Східне управління Офісу великих платників податків ДПС є відокремленим підрозділом юридичної особи Офісу великих платників податків ДПС (а.с.174-175).
Згідно з п.43.1 ст.43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Відповідно до п.43.2 ст.43 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
У п.43.4 ст.43 Податкового кодексу України зазначено, що платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. (…). На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету (п.43.5 ст.43 Податкового кодексу України).
Як зазначено у п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з пп.17.1.10 п.17.1 ст.17 Податкового кодексу України платник податків має право: на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до п.87.1 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. (…). Сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також: а) за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника); б) за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів з урахуванням особливостей, визначених у пункті 43.4-1 статті 43 цього Кодексу; в) за рахунок суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (на підставі відповідної заяви платника) до Державного бюджету України. (…).
Як зазначено у п.3 розділу І «Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів», затвердженого 03.09.2013 наказом Міністерства фінансів України №787, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за №1650/24182 (надалі - «Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів»), повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється Казначейством або головними управліннями Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів. Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або Казначействі, вказані заяві платника. (…).
У п.5 розділу І «Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» зазначено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.
Системне тлумачення вказаних норм дозволяє дійти висновку, що наявність податкового боргу позбавляє платника податків права на отримання надмірно сплачених коштів за такими напрямами як повернення на поточний рахунок платника податків в установі банку або повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. Щодо інших напрямів використання таких коштів, то наявність податкового боргу, не є підставою для відмови у поверненні сум надмірно сплачених митних та інших платежів.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, у постанові від 22.05.2018 по справі №808/2948/16 (адміністративне провадження №К/9001/18180/18).
З врахуванням викладеного, на думку суду, повернення надміру сплачених податкових зобов'язань по податку на прибуток підприємства у сумі 4650396,43 грн. шляхом перерахування переплати на відповідний рахунок, відкритий в органі Державної казначейської служби України, для погашення розстроченого податкового боргу з податку на додану вартість, не є поверненням надміру сплачених платником податків грошових зобов'язань на поточний рахунок платника в установі банку, яке обмежено п.43.2 ст.43 Податкового кодексу України.
Відтак, дії контролюючого органу щодо відмови у поверненні надміру сплачених податкових зобов'язань по податку на прибуток підприємства у сумі 4650396,43 грн. шляхом перерахування переплати на відповідний рахунок, відкритий в органі Державної казначейської служби України, для погашення розстроченого податкового боргу з податку на додану вартість не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому є протиправними.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню. Доводи відповідачів-1,2 не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Східного управління Офісу великих платників податків ДПС (69035, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.190-А; код ЄДРПОУ ВП 43201011) з відмови у поверненні надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємства в загальній сумі 4650396 грн. 43 коп. шляхом перерахування переплати на відповідний рахунок, відкритий в органі Державної казначейської служби України, для погашення розстроченого податкового боргу з податку на додану вартість.
Зобов'язати Офіс великих платників податків ДПС (04119, м.Київ, вул.Дегтярівська, буд.11-Г; код ЄДРПОУ 43141471) підготувати та прийняти висновок про повернення з Державного бюджету України Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» (03150, м.Київ, вул.Предславинська, буд.34-А; код ЄДРПОУ 23343582) суми надміру сплаченого податку на прибуток підприємства в розмірі 4021204 грн. 02 коп. шляхом перерахування переплати на відповідний рахунок, відкритий в органі Державної казначейської служби України, для погашення розстроченого податкового боргу з податку на додану вартість за заявою Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» про повернення суми надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені від 18.09.2020 за №01-1.7/01627 та подати його для виконання Управлінню Державної казначейської служби України у Печерському районі м.Києва (01133, м.Київ, вул.Леоніда Первомайського, буд.9-А; код ЄДРПОУ 38004897).
Зобов'язати Офіс великих платників податків ДПС (04119, м.Київ, вул.Дегтярівська, буд.11-Г; код ЄДРПОУ 43141471) підготувати та прийняти висновок про повернення з Державного бюджету України Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» (03150, м.Київ, вул.Предславинська, буд.34-А; код ЄДРПОУ 23343582) суми надміру сплаченого податку на прибуток підприємства в розмірі 183046 грн. 37 коп. шляхом перерахування переплати на відповідний рахунок, відкритий в органі Державної казначейської служби України, для погашення розстроченого податкового боргу з податку на додану вартість за заявою Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» про повернення суми надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені від 18.09.2020 за №01-1.7/01628 та подати його для виконання Управлінню Державної казначейської служби України у Печерському районі м.Києва (01133, м.Київ, вул.Леоніда Первомайського, буд.9-А; код ЄДРПОУ 38004897).
Зобов'язати Офіс великих платників податків ДПС (04119, м.Київ, вул.Дегтярівська, буд.11-Г; код ЄДРПОУ 43141471) підготувати та прийняти висновок про повернення з Державного бюджету України Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» (03150, м.Київ, вул.Предславинська, буд.34-А; код ЄДРПОУ 23343582) суми надміру сплаченого податку на прибуток підприємства в розмірі 240503 грн. 84 коп. шляхом перерахування переплати на відповідний рахунок, відкритий в органі Державної казначейської служби України, для погашення розстроченого податкового боргу з податку на додану вартість за заявою Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» про повернення суми надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені від 18.09.2020 за №01-1.7/01629 та подати його для виконання Управлінню Державної казначейської служби України у Печерському районі м.Києва (01133, м.Київ, вул.Леоніда Первомайського, буд.9-А; код ЄДРПОУ 38004897).
Зобов'язати Офіс великих платників податків ДПС (04119, м.Київ, вул.Дегтярівська, буд.11-Г; код ЄДРПОУ 43141471) підготувати та прийняти висновок про повернення з Державного бюджету України Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» суми надміру сплаченого податку на прибуток підприємства в розмірі 205642 грн. 20 коп. шляхом перерахування переплати на відповідний рахунок, відкритий в органі Державної казначейської служби України, для погашення розстроченого податкового боргу з податку на додану вартість за заявою Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (03150, м.Київ, вул.Предславинська, буд.34-А; код ЄДРПОУ 23343582) про повернення суми надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені від 18.09.2020 за №01-1.7/01630 та подати його для виконання Управлінню Державної казначейської служби України у Печерському районі м.Києва (01133, м.Київ, вул.Леоніда Первомайського, буд.9-А; код ЄДРПОУ 38004897).
Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (03150, м.Київ, вул.Предславинська, буд.34-А; код ЄДРПОУ 23343582) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДПС (04119, м.Київ, вул.Дегтярівська, буд.11-Г; код ЄДРПОУ 43141471) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 23122 грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення виготовлено у повному обсязі 29.12.2020.
Суддя О.О. Прасов