Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про передачу справи до іншого суду
29 грудня 2020 р. Справа № 200/10039/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бєломєстнова О.Ю.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до командира Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування наказу, -
28.10.2020 року позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання згідно з позовною заявою: АДРЕСА_2 ) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 ), Генерального штабу Збройних Сил України Міністерства оборони України (місцезнаходження згідно з позовною заявою: м. Київ-168, Повітрофлотський проспект, 6) про визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 від 24.12.2019 року № 1103.
Ухвалою суду від 02.11.2020 року позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк - 10 днів з моменту отримання копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду:
- належним чином оформленої позовної заяви із зазначенням кодів ЄДРПОУ відповідачів; визначення вимог до відповідача - Генерального штабу Збройних Сил України Міністерства оборони України або виключення його зі складу відповідачів; надання копій зміненої позовної заяви відповідно до кількості відповідачів;
- належним чином засвідченої та якісної копії відповіді ВЧ НОМЕР_1 на запит ОСОБА_1 за № 278/103 від 03.02.2020 року відповідно до кількості учасників справи;
- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску.
19.11.2020 року через відділ документообігу та діловодства суду позивач надав змінену позовну заяву.
Ухвалою суду від 24.11.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
23.12.2020 року через відділ діловодства та документообігу суду відповідач надав клопотання про передачу справи за територіальною підсудністю, оскільки з ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 24.11.2020 року вбачається, що місцезнаходження Військової частини НОМЕР_1 : АДРЕСА_3 . Однак, як слідує з довідки № 70/15 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, місцезнаходження Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ): Сумська область, м. Конотоп. Тобто справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Сумського окружного адміністративного суду.
У зв'язку з вищенаведеним суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 25 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
Якщо предметом адміністративного позову є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то застосовується альтернативна підсудність (ч.1 ст.25 КАС України).
Як встановлено судом з матеріалів справи, місцем реєстрації позивача є: АДРЕСА_1 .
Водночас, місцезнаходженням відповідача є: АДРЕСА_4 .
Таким чином позивач не вірно визначив підсудність та помилково звернувся до Донецького окружного адміністративного суду, юрисдикція якого поширюється тільки на Донецьку область.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе передати дану справу на розгляд до Сумського окружного адміністративного суду, юрисдикція якого поширюється на Сумську область відповідно, за місцезнаходженням відповідача.
Наявність альтернативної підсудності дозволяє позивачу подати заяву до Сумського окружного адміністративного суду про передачу справи за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Суд звертає увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 318 КАС України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Таким, чином, порушення окружним адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 6 та 8 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного п. 4-6 ч. 1 цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Зважаючи на наведене, керуючись статтями 5, 19, 29, 243, 248, 256, 295, 297 КАС України, суд -
Адміністративну справу № 200/10039/20-а за позовом ОСОБА_1 до командира Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування наказу, направити за територіальною підсудністю до Сумського окружного адміністративного суду.
Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Копію ухвали надіслати учасникам процесу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала суду першої інстанції може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Учасниками справи, які не були присутні в судовому засіданні, ухвала суду першої інстанції може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Бєломєстнов О.Ю.