Рішення від 10.12.2020 по справі 200/10328/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2020 р. Справа№200/10328/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач), відповідно до якого просить суд:

- визнати протиправним рішення № 4829 від 27 серпня 2020 року відповідача, щодо відмови позивачу у зарахуванні до стажу роботи, який дає право на проведення перерахунку пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» періодів роботи в ШУ «Темп» з 08.04.2002 року по 25.06.2003 року, ТОВ «ШСУ «Павлоградське» з 09.02.2013 року по 05.04.2013 року, ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» з 12.01.2019 року по 26.06.2019 року, ТОВ «Корум Шахтоспецбуд» з 31.07.2019 року по 12.05.2020 року;

- зобов'язати відповідача розглянути повторно заяву позивача від 06.08.2020 року про перерахунок пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та здійснити перерахунок, нарахування виплати, зарахувати до пільгового стажу за списком №1 роботи в ШУ «Темп» з 08.04.2002 року по 25.06.2003 року, ТОВ «ШСУ «Павлоградське» з 09.02.2013 року по 05.04.2013 року, ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» з 12.01.2019 року по 26.06.2019 року, ТОВ «Корум Шахтоспецбуд» з 31.07.2019 року по 12.05.2020 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що рішенням відповідача № 4829 від 27.08.2020 року йому відмовлено в проведенні перерахунку пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Позивач зазначив, що його трудова книжка повністю підтверджує його стаж роботи.

Крім того, позивач вказав, що всі записи в трудовій книжці заcвідчені печаткою підприємства та підписом відповідальної особи.

Позивач посилаючись на частину 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вважає, що відповідач не повно та не об'єктивно підійшов до розгляду наданих ним документів та прийшов до не вірного прийняття рішення про відмову в перерахунку пенсії.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, надав письмовий відзив на позовну заяву, відповідно до якого, відповідач, серед іншого, зазначив, що 16.01.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах.

З 26.11.2018 йому призначено пенсію зі зниженням пенсійного віку та враховано стаж по 11.01.2019 року (стаж роботи - 23 роки, 02 місяці, 12 дні, за списком № 1 - 11 років).

Вказує, що 06.08.2020 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з додаванням пільгового стажу.

07.08.2020 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.008 року № 345-VI, «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, «Порядку підтвердження атестації робочих місць» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442, довідки які надані позивачем, неможливо врахувати для перерахунку пенсії. Періоди роботи з 08.04.2002 року по 25.06.2003 року та з 09.02.2013 року по 05.04.2013 року неможливо зарахувати до пільгового стажу за даними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Уточнюючі довідки за ці періоди не надані.

Крім того, відповідач зазначив, що періоди роботи згідно довідок ТОВ ДТЕК Добропіллявугілля» з 12.01.2019 року по 26.06.2019 року, ТОВ Корум «Шахтоспецбуд» з 31.07.2019 року по 12.05.2020 року будуть зараховані до пільгового стажу через 2 роки після призначення пенсії при перерахунку пенсії згідно ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Вказано, що для врахування до пільгового стажу періоду роботи в ШУ «Темп» 08.04.2002 року по 25.06.2003 року позивачу необхідно звернутися в управління ПФУ с заявою на Комісію з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах та за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області.

Відповідач вважає, що приймаючи рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії діяв у спосіб та у межах визначених пенсійним законодавством.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 листопада 2020 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу на підставі наявних у суду матеріалів та прийняти дане рішення у порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі докази, повно і всебічно встановивши всі її обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 7).

Відповідач, Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, код ЄДРПОУ 42169323, місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 13, м. Мирноград, Донецька область, 85323 є органом державної влади, про що зазначено у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch).

З матеріалів справи судом встановлено, що 16.01.2019 року позивач звернувся до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії згідно ч. 1 п. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (а.с. 52 - зворотній бік).

Відповідно до витягу з програми ІКІС ПФУ «Підсистеми призначення та виплати пенсії», протоколу про призначення пенсії від 08.02.2019 року, ОСОБА_1 була призначена пенсія за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та враховано стаж по 11.01.2019 року (стаж роботи - 23 року, 02 місяці, 12 дні, за списком № 1- 11 років)(а.с. 48-49).

Відповідно до витягу з програми ІКІС ПФУ «Підсистеми призначення та виплати пенсії», протоколу про перерахунок пенсії, ОСОБА_1 було проведено перерахунок, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з уточненням даних в ЕПС (а.с. 58 - зворотній бік, 59).

06.08.2020 року позивач звернувся до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з додаванням пільгового стажу (а.с. 61).

До заяви про перерахунок пенсії позивачем були надані наступні документи:

- довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру;

- довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників;

- заяву про призначення/перерахунок пенсії;

- паспорт/посвідка;

- трудова книжка або документи про стаж (а.с. 61 - зворотній бік).

За наслідком розгляду поданої заяви та доданих до неї документів відповідачем було прийнято рішення від 4829 від 07 серпня 2020 року про відмову в перерахунку пенсії позивачу, відповідно до наданих документів.

Зі змісту рішення видно, що заявник претендує на перерахунок пенсії згідно Закону України “Про підвищення шахтарської праці” із зарахуванням до пільгового стажу періодів роботи:

- на ШУ «Темп» 08.04.2002 року по 25.06.2003 рік;

- на ШБУ №3 ТОВ «ШК «Донецькшахтопроходка» з 16.01.2012 року по 31.03.2012 рік;

- на ВП «Управління підземних гірничо-монтажних та підготовчих робіт «ТОВ «ШК «Донецькшахтопроходка» з 01.04.2012 року по 20.11.2012 рік;

- на ТОВ «ШСУ «Павлоградське» з 09.02.2013 року по 05.04.2013 рік;

- на ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» з 12.01.2019 року по 26.06.2019 рік;

- на ТОВ «Корум Шахтоспецбуд» з 31.07.2019 року по 12.05.2020 рік.

Вказане рішення мотивовано тим, що відповідно ст. 1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” дія цього закону поширюється на працівників, що видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день. До зазначених працівників віднесені працівники, професії та посади яких передбачені пунктами “а”, “б”, “в” підрозділу І розділу І “Гірничі роботи” Списку № 1 та працівники спеціалізованих монтажних управлінь, управлінь з монтажу та демонтажу гірничого шахтного обладнання, якщо вони зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Згідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Пунктом 1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого ПКМУ № 637 від 12.08.1993 р. зі змінами від 09.12.2015 № 1028, визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Але згідно пункту 20 цього Порядку, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на -пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ або їх правонаступників.

У довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професію чи посаду, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їхні номери, в які включається цей період роботи, первинні документи, за час виконання роботи, на підставі яких видано таку довідку. Тобто період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, визначає підприємство з наданням уточнюючої довідки. Довідку видає підприємство або його правонаступники в разі ліквідації підприємство. Окрім того, надається копія наказу про результати атестації робочого місця. Якщо підприємства розміщується на тимчасово окупованій території України, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватись за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Порядок підтвердження атестації робочих місць затверджений постановою кабінету Міністрів України від 01.08.1992р. № 442. Атестація проводиться в сроки, передбачені колективним договором, але не раніше одного разу на 5 років. Це означає, що при призначенні пенсії на пільгових умовах для зарахування до пільгового стажу певного 5 - річного періоду повинно бути підтверджене результатами атестації робочих місць за умовами праці.

Вказано, що довідки, надані заявником, неможливо врахувати для перерахунку пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», періоди роботи з 08.04.2002 року по 25.06.2003 рік, з 09.02.2013 року по 05.04.2013 рік неможливо зарахувати до пільгового стажу за даними наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, уточнюючі довідки за ці періоди роботи заявником не надані.

Періоди роботи згідно довідок ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» з 12.01.2019 року по 26.06.2019 рік, ТОВ «Корум Шахтоспецбуд» з 31.07.2019 року по 12.05.2020 рік будуть зараховані до пільгового стажу через 2 роки після призначення пенсії при перерахунку по статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Крім цього, зазначено, що для врахування до пільгового стажу періоди роботи в ШУ «Темп» 08.04.2002р. по 25.06.2003р. позивачу необхідно звернутися в управління з заявою на Комісію з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах та за вислугу років при головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

За таких обставин вирішено відмовити ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с. 13-15).

Інших підстав обґрунтування вищезазначені рішення відповідача не містить, що виключає право відповідача посилатись у своїх запереченнях на інші обставини та інше обґрунтування підстав його прийняття.

Суд зазначає, що відповідно до записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_3 позивач у спірні періоди працював:

- з 08.04.2020 року прийнятий до Шахтобудівельного управління «Темп» гірником виробок 4 розряду по ремонту з гірничих виробок з повним робочим днем в шахті (наказ № 23-к від 08.04.2002 року);

- з 26.06.2003 року звільнений за власним бажанням, на підставі ст. 38 КЗпП України (наказ № 43к від 26.06.2003 року);

- з 09.02.2013 року прийнятий в Товариство з обмеженою відповідальністю «ШСУ «Павлоградське» прохідником 5 розряду з повним робочим днем в шахті (наказ № 36/к від 09.02.2013 року);

- з 23.04.2013 року звільнений за власним бажанням, на підставі ст. 38 КЗпП України (наказ № 126/к від 23.04.2013 року);

- з 23.10.2017 року прийнятий в ТОВ «Доборпіллявугілля» гірником з ремонту гірничих виробок підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті (наказ № 205 від 20.10.2017 року);

- з 26.06.2019 року звільнений за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію, звільнений за власним бажанням, на підставі ст. 38 КЗпП України (наказ № 12 від 26.06.2019 року);

- з 31.07.2019 року прийнятий в ТОВ «Корум Шахтоспецбуд» прохідником 5 розряду з повним робочим днем в шахті на дільницю гірничопрохідницьких робіт №1 Департаменту будівельних та гірських робіт (наказ № 319-к від 30.07.2019 року);

- з 12.05.2020 року звільнений за власним бажанням, на підставі ст. 38 КЗпП України (наказ № 178-к від 12.05.2020 року) (а.с. 8-12).

Згідно довідки виданої ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» № 02/157 від 27.12.2018 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював у ВП «Шахтопрохідницьке будівельне управління № 3» ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка», виконував роботи зі шкідливими та важкими умовами праці повний робочий день на підземних роботах на ПАТ «ШУ «Покровське», яке веде видобуток вугілля підземним засобом та за період з 16.01.2012 року по 31.03.2012 року, працював за посадою прохідник 5 розряду, що передбачено Списком № 1 розділом 1 підрозділом 1. Постанова КМУ від 16.01.2003 року № 36.

З 01.04.2012 року по 20.11.2012 року працював в Відокремленому підрозділі «Управління підземних гірничо - монтажних та підготовчих робіт» ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» та виконував роботи зі шкідливими та важкими умовами праці повний робочий день на підземних роботах на ПАТ «ШУ «Покровське», яке веде видобуток вугілля підземним засобом, працював за посадою прохідник 5 розряду, що передбачено Списком № 1 розділом 1 підрозділом 1. Постанови КМУ від 16.01.2003 року № 36.

Вказано, що атестація робочих місць на ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» підтверджена наказом «Об итогах аттестации робочих мест по условии труда» № 81-к від 02.07.2010 року (а.с. 16-17).

Згідно з довідкою ВСП «Шахтоуправління «Добропільське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» № 159 від 23.06.2020 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день на виробничому структурному підрозділі «Шахтоуправління «Доборільське» ТОВ «ДТЕК «Добропіллявугілля» у виробництві з видобутку вугілля «Шахта «Добропільська» та за період з 23.10.2017 року по 26.06.2019 року виконував гірничі роботи за професією гірник з ремонту гірничих виробок підземний, що передбачено Списком № 1 розділом 1 Постанови КМУ № 461 від 24.06.2016 року.

Вказано, що атестація робочих місць на ВСП «Шахтоуправління «Добропільське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» була проведена наказами по шахті № 417 від 29.11.1994 року; № 33 від 28.01.2000 року; № 489 від 21.12.2000 року; № 38 від 17.01.2005 року; № 7222 від 18.12.2009 року; № 2711 від 14.11.2014 року; № 3087-ОД від 31.12.2019 року (а.с. 62-64) .

Згідно з довідкою ТОВ «Корум Шахтспецбуд» № 51 від 20.05.2020 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день на ТОВ «Корум Шахтспецбуд» та за період з 31.07.2019 року по 12.05.2020 року виконував гірничі роботи з повним робочим днем в шахті за професією прохідник 5 розряду, що передбачено Списком № 1 розділом 1 підрозділом 1 Постанови КМУ № 461 від 24.06.2016 року.

Вказано, що атестація на ООО «Корум Шахтспецбуд» була проведена наказом № 9-ОД 02.07.2018 року (а.с. 69-70).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини регулюються Законом України “Про пенсійне забезпечення” від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі по тексту - Закон № 1788), Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року № 1058 - IV (далі по тексту - Закон № 1058), Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі по тексту - Закон № 2464).

Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”).

Згідно статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

мінімальний страховий внесок - сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід);

персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону № 1058 загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають: громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, у громадських об'єднаннях, у фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи (надають послуги) на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.

Приписами пункту 1 частини 1 статті 14 Закону № 1058 визначено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10 статті 11 цього Закону.

Частиною 1 статті 15 вказаного Закону передбачено, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині 1 статті 12 цього Закону.

Пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці, в тому числі на підприємствах, установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України.

Відповідно до ч. 5 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.

Частиною 6 статті 20 цього Закону визначено, що перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.

У частині 9 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду;

Частинами 10, 12 статті 20 цього Закону передбачено, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Установи банків приймають від страхувальників платіжні доручення та інші платіжні документи на видачу (перерахування) коштів для виплат заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання страхувальником платіжних документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум, у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Національним банком України та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення. У разі невиконання банками цієї вимоги вони за рахунок власних коштів у порядку, встановленому Національним банком України, сплачують відповідному територіальному органу Пенсійного фонду суму, що дорівнює сумі несплачених страхових внесків, з правом зворотної вимоги до страхувальників щодо відшкодування цієї суми.

Відповідно до статті 22 Закону №1058-IV відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду для, зокрема, обчислення страхових внесків, визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом.

Згідно абз. 2 ч. 1 ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Частиною 3 статті 24 цього Закону визначає, що страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Приписами частини 4 статті 42 Закону № 1058 визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Приписами пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

За приписами положень статті 106 Закону №1058-IV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Отже, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не у повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника, а не застраховану особу.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що оскільки із заробітної плати позивача щомісячно перераховувалися суми єдиного соціального внеску, сам факт не зарахування сум єдиного внеску, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду, про що стверджує відповідач, за відсутності вини позивача, не є підставою для відмови у зарахуванні певних періодів роботи до стажу позивача.

Крім цього, суд застосовує аналогічні правові висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Крім того, суд зазначає, що Відповідно до п. 4, 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Згідно з п.п. 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Приписами статті 101 Закону України “Про пенсійне забезпечення” визначено, що органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

З аналізу вищезазначених положень, суд приходить до висновку про те, що органи, які призначають пенсію мають право перевіряти надані заявником документи, а саме вимагаючи відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряючи обґрунтованість їх видачі.

Суд звертає увагу, що відповідачем не надано суду доказів, які б підтверджували той факт, що управлянням вчинялись будь - які дії щодо отримання від ШУ «Темп» та ТОВ «ШСУ «Павлоградське» інформації стосовно нарахування на заробітну плату позивача єдиного внеску та сплати єдиного внеску.

З огляду на вищевикладене, суд приходить висновку, що Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області неправомірно не зарахувало до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи в ШУ «Темп» з 08.04.2002 року по 25.06.2003 року та ТОВ «ШСУ «Павлоградське» з 09.02.2013 року по 05.04.2013 року.

Щодо посилань відповідача у спірному рішенні, щодо врахування до пільгового стажу період роботи в ШУ «Темп з 08.04.2002 року по 25.06.2003 року необхідністю звернення позивача в управління із заявою на Комісію з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах та за вислугу років при головному управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, суд зазначає наступне.

Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника регулюється Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105 (далі Порядок № 18-1).

Підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії) (пункт 3 Порядку № 18-1).

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань (пункт 4 Порядку № 18-1).

Для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність).

Верховним Судом 30.09.2019 у справі № 638/18467/15-а сформульовано правову позицію, відповідно до якої згідно з пунктом 11 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 10.11.2006 № 18-1 для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах за місцем проживання (реєстрації) такі документи: заяву про підтвердження стажу роботи; трудову книжку, тощо.

У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (пункт 11 Порядку № 18-1).

Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднані управління та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та в отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи (пункт 12 Порядку № 18-1).

Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднані управління приймають документи, необхідні для підтвердження стажу роботи, перевіряють правильність їх оформлення, відповідність викладених у них відомостей про заявника даним паспорта та документам про стаж, фіксують та засвідчують виявлені розбіжності та не пізніше трьох робочих днів з дня надходження заяви про підтвердження стажу роботи направляють до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (пункт 13 Порядку № 18-1).

Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, а також повідомляють заявника про прийняте рішення (пункт 15 Порядку № 18-1).

З урахуванням викладених норм, суд дійшов висновку, що підтвердження пільгового стажу у разі ліквідації підприємства здійснюється у відповідному порядку. Рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, є обов'язковими для органів Пенсійного фонду України при виконанні покладених на них функцій.

Суд зазначає, що на підставі пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви (абзац третій пункту 1.7 розділу І Порядку).

Відповідно до пункту 3.3 Порядку 22-1 орган, що призначає пенсію, надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу I цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

У пункті 4.7 Порядку № 22-1 окреслено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Натомість, відповідач проігнорував вищезазначені законодавчо встановлені вимоги для належного прийняття та розгляду документів щодо призначення пенсії позивачу.

З урахуванням положень пункту 4.7 розділу IV Порядку № 22-1 саме відповідач як орган, що призначає пенсію, повинен спочатку всебічно, повно і об'єктивно розглянути усі подані документи, на підставі пункту 3.3. розділу III вказаного Порядку надати необхідні роз'яснення, і лише після цього вирішувати питання про наявність чи відсутність права особи на одержання пенсії.

Як зазначено вище Порядком № 637 та Порядком № 18-1 визначено механізм підтвердження пільгового стажу у випадках коли підприємство є ліквідованим.

Відповідач при вирішенні заяви позивача про призначення пенсії на пільгових умовах, дав оцінку поданим ним до заяви документам та прийняв рішення про відмову в призначенні пенсії, одночасно давши оцінку наявності чи відсутності у ОСОБА_1 відповідного пільгового стажу для її призначення.

Однак, як зазначено вище, питання про зарахування пільгового стажу при умовах, наявних у позивача, повинно прийматися Комісією відповідно до зазначених Порядків.

Суд звертає увагу на те, що заява позивача від 06.08.2020 року про перерахунок пенсії у зв'язку з додаванням пільгового стажу, Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років не розглядалась і жодного рішення за результатами її розгляду прийнято не було.

Саме за результатами розгляду заяви Комісією повинно прийматися рішення про призначення чи відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах. Зазначені рішення є обов'язковими для пенсійних органів.

Судом встановлено, що після прийняття документів від позивача 06.08.2020 року відповідачем в порушення вищезазначених приписів Порядку 21-1 не роз'яснювалось ОСОБА_1 щодо необхідності, відповідно приписів Порядку № 18-1, звернутись із заявою про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах на ШУ «Темп» з 08.04.2002 року по 25.06.2003 року.

З огляду на викладене, суд вважає, що прийняте відповідачем рішення про відмову у задоволенні заяви позивача, не можна вважати таким яке прийнято на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів та у відповідності до приписів Порядку 21-1.

Щодо посилання відповідача у спірному рішенні на те, що періоди роботи згідно довідок з 12.01.2019 року по 26.06.2019 року в ТОВ «ДТЕК Доборпіллявугілля» та з 31.07.2019 року по 12.05.2020 року в ТОВ «Корум Шахтоспецбуд» будуть зараховані до пільгового стажу через 2 роки після призначення пенсії при перерахунку по ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Частинами 3-4 статті 42 Закону №1058 передбачено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону №1058 мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно зі статтею 8 цього Закону мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а не з заявою про перерахунок пенсії по страховому стажу, а тому перерахунок пенсії, з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, а особам, які працюють, після звільнення з роботи.

Проте, пенсійний орган, відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії з підстав того, що позивач має статус працюючої особи, тому право на обчислення пенсії з розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відсутнє, не звернув уваги на приписи статті 42 Закону №1058, відповідно до яких якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Оскільки, в рішенні відповідача про відмову в перерахунку пенсії позивачу не зазначено висновку пенсійного органу щодо можливості зарахування до пільгового стажу періодів праці ОСОБА_1 після призначення пенсії відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд дійшов висновку, що відповідач неповно розглянув надані позивачем документи.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постанові від 16 червня 2020 року у справі №227/2146/17 (К/9901/44275/18).

Відповідно до ст. 19 Конституції України орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, відповідач, не врахувавши пільговий стаж позивача на посадах, що віднесені до Списку № 1, відмовляючи позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах, діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України та необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Отже рішення відповідача № 4829 від 27.08.2020 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Проте, щодо решти позовних вимог та належного та повного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зазначити про таке.

Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача зарахувати позивачу стаж за певні періоди, суд зазначає наступне.

Частиною 5 статті 245 КАС України передбачено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті (визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії), суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Отже, правовідносини щодо призначення пенсії та здійснення нарахування та виплати пенсії позивачу відносяться до виключної компетенції працівників Пенсійного фонду України, та є їх дискреційними повноваженнями і суд, захищаючи права та свободи особи, не може перебирати на себе функції інших органів державної влади, та втручатися в делеговані повноваження.

До того, ж у позовній заяві відсутні вимоги про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною.

Суд зазначає, що ним надано правову оцінку, відповідно до якої позивач має необхідний загальний та пільговий стаж, що дає йому право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1.

Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.

Враховуючи викладене, суд, з метою ефективного захисту та відновлення порушених прав позивача вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та задовольнити адміністративний позов частково, шляхом визнання протиправним та скасування рішення відповідача № 4829 від 27.08.2020 року про відмову позивачу у зарахуванні до стажу роботи, який дає право на проведення перерахунку пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» періодів роботи в ШУ «Темп» з 08.04.2002 року по 25.06.2003 року, ТОВ «ШСУ «Павлоградське» з 09.02.2013 року по 05.04.2013 року, ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» з 12.01.2019 року по 26.06.2019 року, ТОВ «Корум Шахтоспецбуд» з 31.07.2019 року по 12.05.2020 року, а також про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 06.08.2020 року про перерахунок пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні про те, що підлягають зарахуванню до пільгового стажу позивача періоди роботи з ШУ «Темп» з 08.04.2002 року по 25.06.2003 року, ТОВ «ШСУ «Павлоградське» з 09.02.2013 року по 05.04.2013 року, ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» з 12.01.2019 року по 26.06.2019 року, ТОВ «Корум Шахтоспецбуд» з 31.07.2019 року по 12.05.2020 року.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 840,80 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись Конституцією України, Законами України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про підвищення престижності шахтарської праці» та “Про судовий збір”, статтями 2, 9, 77, 133, 139, 241-246, 262, 263, 291, 371 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 4829 від 27.08.2020 року про відмову ОСОБА_1 в зарахуванні до стажу роботи, який дає право на проведення перерахунку пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» періодів роботи в ШУ «Темп» з 08.04.2002 року по 25.06.2003 року, ТОВ «ШСУ «Павлоградське» з 09.02.2013 року по 05.04.2013 року, ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» з 12.01.2019 року по 26.06.2019 року, ТОВ «Корум Шахтоспецбуд» з 31.07.2019 року по 12.05.2020 року.

Зобов'язати Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 13, м. Мирноград, Донецька область, 85323, код ЄДРПОУ 42169323) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 06.08.2020 року про перерахунок пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні про те, що підлягають зарахуванню до пільгового стажу позивача періоди роботи з ШУ «Темп» з 08.04.2002 року по 25.06.2003 року, ТОВ «ШСУ «Павлоградське» з 09.02.2013 року по 05.04.2013 року, ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» з 12.01.2019 року по 26.06.2019 року, ТОВ «Корум Шахтоспецбуд» з 31.07.2019 року по 12.05.2020 року.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 (вісімдесят) копійок за рахунок бюджетних асигнувань Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 13, м. Мирноград, Донецька область, 85323, код ЄДРПОУ 42169323).

Повне судове рішення складене 10 грудня 2020 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Приймаючи до уваги прийняття даного рішення у порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Бабіч