Рішення від 29.12.2020 по справі 160/13307/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2020 року Справа № 160/13307/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 19.10.2020 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:

- визнання протиправними дій відповідача щодо проведення обчислення страхового стажу без урахування пільгового періоду перебування ОСОБА_1 з 05.08.1983 по 31.08.1991 в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі;

- зобов'язання відповідача на підставі пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», довідки Шевченківського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.12.2019 № 539 період з 05.08.1983 по 31.08.1991 в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, зарахувати до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяці, здійснити перерахунок страхового стажу та відповідно перерахунок розміру пенсії;

- зобов'язання відповідача здійснити призначення та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до перерахованого трудового стажу, починаючи з 11.01.2020, з урахуванням раніше виплачених сум.

2. Ухвалою суду від 23.10.2020 прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у справі, відповідачу надано строк для подання відзиву на позов та надання витребуваних судом доказів.

3. 09.12.2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказом його направлення позивачу, надано витребувані докази.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

4. Позивач звернувся до суду, оскільки при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідачем у трудовий стаж для обчислення пенсії період з 05.08.1983 по 31.08.1991 на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяці не було враховано.

ІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

5. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користуватися пільгами.

6. Зарахувати до трудового стажу у кратному розмірі часу проходження військової служби в зазначених вище районам офіцерам, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ законодавства СРСР не передбачало.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

7. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 1998 року була призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

8. На підставі заяви від 11.01.2020 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

9. 03.02.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області (Центральний відділ обслуговування громадян (сервісний центр)) із заявою, в якій заявник просив здійснити перерахунок пенсії, вид перерахунку: допризначення у зв'язку з наданими додатковими документами.

10. Позивачу були здійснені наступні перерахунки пенсії:

- рішенням від 22.01.2020 № 045550006037: шифр та вид пенсії - 101 пенсія за віком, умови призначення - ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вид перерахунку - індивідуальний (масовий), індексація заробітку;

- рішенням від 11.02.2020 № 045550006037: шифр та вид пенсії - 101 пенсія за віком, умови призначення - ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вид перерахунку - у зв'язку з уточненням даних в ЕПС 01.02.2020;

- рішенням № 045550006037 (дата-час розрахунку 23.04.2020 12:40): шифр та вид пенсії - 101 пенсія за віком, умови призначення - ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вид перерахунку - індексація заробітку (масовий), дата перерахунку 01.05.2020;

- рішенням № 045550006037 (дата-час розрахунку 13.06.2020 14:05): шифр та вид пенсії - 101 пенсія за віком, умови призначення - ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вид перерахунку - у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму (масовий);

- рішенням № 045550006037 (дата-час розрахунку 15.09.2020 16:29): шифр та вид пенсії - 101 пенсія за віком, умови призначення - ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вид перерахунку - згідно рішення суду, підстава - згідно рішення суду справа № 160/2403/20 від 03.04.2020;

- рішенням № 045550006037 (дата-час розрахунку 15.09.2020 18:06): шифр та вид пенсії - 101 пенсія за віком, умови призначення - ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вид перерахунку - у зв'язку з уточненням даних в ЕПС 01.02.2020, пенсію призначено щомісячно з 01.02.2020 по 30.04.2020 у розмірі 16380 грн, з 01.05.2020 по 30.06.2020 у розмірі 16380 грн, з 01.07.2020 по 31.08.2020 у розмірі 16896, 01 грн; з 01.09.2020 по 30.11.2020 у розмірі 16896,01 грн, з 01.12.2020 у розмірі 16898,86 грн.

11. 27.01.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив надати роз'яснення щодо законності підстав неврахування до трудового стажу, при призначенні пенсії періоду з 05.08.1983 по 31.08.1991 на пільгових умовах.

12. Листом від 18.02.2020 № 1066-1119/П-02/8-0400/20 Центральний відділ обслуговування громадян (сервісний центр) ГУ ПФУ в Дніпропетровській області за результатами розгляду звернення позивача від 27.01.2020 з питання пенсійного забезпечення повідомив, зокрема про наступне:

- згідно із особисто наданою заявою від 11.01.2020 до Центрального відділу обслуговування громадян (сервісний центр) відділом з призначення пенсій Вас було переведено із пенсії за вислугу років призначеною відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу PCP, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року;

- пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами;

- зарахування до трудового стажу у кратному розміру часу проходження військової служби в зазначених вище районах офіцерам, прапорщикам, мічманам,військовослужбовцям надстрокової служби, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ законодавство СРСР не передбачало.

- відповідно до статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, зараховується військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби. Але зараховується вона у календарному обчисленні, за винятком терміну у бойових діях, ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС тощо;

- у разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначається одна пенсія за її вибором, але на умовах і в порядку, передбачених тим чи іншим Законом.

щодо незарахованого періоду 05.08.1983 по 31.08.1991 у пільговому обчисленні

13. Згідно військового квитка серії НОМЕР_1 позивач з 05.08.1978 по 12.11.1998 проходив службу, зокрема:

- з 05.08.1978 по 25.06.1983 курсант;

- з 25.06.1983 по 10.09.1987 старший інженер комплексу П-80;

- з 10.09.1987 по 25.10.1988 начальник радіо-локаційного комплексу;

- з 25.10.1988 по 31.08.1991 начальник штабу - заступник командира.

14. Відповідно до запису № 5 трудової книжки НОМЕР_2 у період з 05.08.1978 по 14.11.1998 позивач перебував на службі в Збройних Силах.

15. 13.12.2019 Шевченківським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видана довідка № 539 підполковнику у відставці, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що він проходив військову службу в Збройних Силах з 05.08.1978 по 12.11.1998. З 05.08.1983 по 31.08.1991 проходив службу в місті Сєвероморську, Мурманської області, зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяці.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

16. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

17. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

18. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

19. Положенням статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

20. Статтею 2 Закону № 1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

21. Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

22. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.

23. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

24. Відповідно до частини першої статті 56 Закону № 1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

25. Згідно пункту в) частини третьої цієї статті до стажу роботи зараховується також: військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.

26. Частиною четвертою статті 24 Закону № 1058-IV встановлено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

27. Відповідно до пункту 5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.

28. Згідно із частиною першою статті 52 Закону СРСР від 14.07.1956 «Про державні пенсії» пенсійне забезпечення генералів, адміралів, офіцерів, військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу надстрокової служби і прирівняних до них осіб, а також пенсійне забезпечення їх сімей здійснюється в порядку і розмірах, встановлених Радою Міністрів СРСР.

29. Питання обчислення стажу роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до цих районів, було врегульовано Положенням про порядок призначення і виплати державних пенсій, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 № 590 (далі - постанова № 590), указами Президії Верховної Ради СРСР від 01.08.1945 «Про пільги для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі», 10.02.1960 «Про впорядкування пільг для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», 26.09.1967 «Про розширення пільг для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі і місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» та Інструкцією про порядок надання пільг, затвердженою постановою Держкомпраці і Президії ВЦРПС від 16.12.1967 № 530/П-28.

30. Пунктом 6 постанови № 590 передбачалося, що пенсійне забезпечення генералів, адміралів, офіцерів, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби, осіб рядового і начальницького складу органів Міністерства внутрішніх справ СРСР, а також пенсійне забезпечення сімей цих осіб здійснюється в порядку і розмірах, що встановлюються Радою Міністрів СРСР.

31. Постановою Ради Міністрів СРСР від 10.11.1982 № 986 з метою усунення множинності нормативних актів про пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби і їх сімей, спрощення порядку обчислення їм пенсій і відповідно до статті 52 Закону СРСР «Про державні пенсії» затверджено «Положення про пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та їх сімей» (далі - Положення), відповідно до якого особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам і військовослужбовцям надстрокової служби, звільненим з діючої військової служби, можуть призначатися пенсії за вислугу років чи по інвалідності, а в разі одночасного виникнення права на декілька видів пенсій пенсія по старості призначається відповідно до вимог Закону СРСР «Про державні пенсії».

32. У підпункті д) пункту 55 Положення встановлено, що окремі періоди служби при обчисленні вислуги років для призначення пенсій зараховуються на пільгових умовах: один місяць служби в Мурманській області за півтора місяці.

33. Статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року № 2232-ХІІ визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

34. Період проходження військової служби, що зараховується до вислуги років, зокрема, на пільгових умовах, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі - Постанова №393).

35. Відповідно до цього Порядку до вислуги років зараховується дійсна військова служба у Радянській Армії, яка відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалась до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, і її обчислення (у тому числі на пільгових умовах) має здійснюватися у порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо постановою не передбачено більш пільгових умов (абзац 9 пункту 1 Постанови № 393).

36. Окрім того, вислуга років, яка була обчислена для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перегляду не підлягає (пункт 5 Постанови №393).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

37. Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.

38. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

щодо визнання протиправними дій відповідача у проведенні обчислення страхового стажу без урахування пільгового періоду

39. У зв'язку з особливим характером військової служби військовослужбовцям надаються передбачені законом пільги, гарантії та компенсації.

40. Однією з соціальних пільг, визначених державою такій категорії громадян України, є обчислення вислуги років (часу проходження військової служби) на пільгових умовах для призначення пенсій.

41. Суд звертає увагу, що як законодавство колишнього СРСР до 01.01.1991, так і законодавство України, чинне на час виникнення спірних відносин, передбачали пільгове (кратне) обчислення періоду проходження особами військової служби в районах Крайньої Півночі колишнього СРСР.

42. З матеріалів справи встановлено, що позивачу у 1998 році була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а 11.01.2020 він висловив бажання перейти на пенсію за віком відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

43. Відповідно до постанови Ради Міністрів СССР № 1290 від 15.12.1990 проходження військової служби в Мурманській області з 25.06.1949 віднесено до району Крайньої Півночі та прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього СРСР.

44. Належить зазначити, що бездіяльність це пасивна поведінка суб'єкта, тобто не здійснення/не вчинення дій, які особа повинна була і могла вчинити, тоді як дією є сукупність вчинків кого-небудь, здійснення особою певних функцій/обов'язків у межах наданих повноважень, тощо.

45. Обчислення періоду військової служби без урахування кратного пільгового обчислення - один місяць служби за півтора місяці фактично є бездіяльністю органу Пенсійного фонду, а не його дією, у зв'язку із чим суд відмовляє у задоволенні позову в частині оскарження дій, та для повного захисту прав позивача суд визначає протиправною саме бездіяльність щодо неврахування кратного пільгового обчислення - один місяць служби за півтора місяці при обчислення періоду військової служби в Мурманській області з 05.08.1983 по 31.08.1991

46. Застосування наведених норм права судом у справі узгоджуються із правовою позицією, висловленою Верховним Судом України у постановах від 09.12.2014 (провадження № 21-406а14), від 23.06.2015 (провадження № 21-1000а15), Верховним судом від 16.06.2020 у справі № 727/1441/17 (адміністративне провадження № К/9901/15852/18).

47. Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

щодо зобов'язання вчинити певні дії

48. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

49. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

50. Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

51. Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

52. З метою ефективного та повного захисту прав позивача суд зобов'язує Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 у пільговому обчисленні (зарахувавши один місяць служби за півтора місяці) період проходження військової служби в Мурманській області з 05.08.1983 по 31.08.1991.

53. В розглянутому спорі порушення допущено 11.01.2020 при переведенні позивача з пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ на пенсію за віком відповідно до закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», під час якого визначається страховий стаж, проводиться оптимізація, вираховується коефіцієнт заробітної плати.

54. Таким чином, допущене відповідачам порушення є триваючим, та відновити порушені права позивача ефективним способом можливо виключно шляхом захисту таких прав зобов'язанням відповідача зарахувати спірні періоди до страхового стажу у пільговому обчисленні (зарахувавши один місяць служби за півтора місяці), здійснити з 11.01.2020 перерахунок та виплатити донараховані ОСОБА_1 суми пенсії, з урахуванням пільгового обчислення періоду проходження військової служби в Мурманській області з 05.08.1983 по 31.08.1991, як один місяць служби за півтора місяці, з урахуванням проведених платежів та з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.

55. Суд відмовляє у задоволенні позовної заяви щодо призначення пенсії у відповідності до перерахованого трудового стажу, починаючи з 11.01.2020, оскільки пенсія позивачу вже призначена, що вбачається з матеріалів справи.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

56. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

57. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

58. Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

59. Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

щодо розподілу судових витрат

60. Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справи виступала його посадова чи службова особа.

61. Оскільки судом задоволено одну основну позовну вимогу немайнового характеру, із похідною вимогою, на користь позивача присуджуються понесені судові витрати на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру.

62. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -

вирішив:

63. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_3 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

64. Визнати протиправною бездіяльність щодо неврахування кратного пільгового обчислення - один місяць служби за півтора місяці при обчислення періоду військової служби в Мурманській області з 05.08.1983 по 31.08.1991.

65. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки:

- зарахувати ОСОБА_1 у пільговому обчисленні (зарахувавши один місяць служби за півтора місяці) період проходження військової служби в Мурманській області з 05.08.1983 по 31.08.1991;

- здійснити з 11.01.2020 перерахунок та виплату донарахованої ОСОБА_1 суми пенсії, з урахуванням пільгового обчислення періоду проходження військової служби в Мурманській області з 05.08.1983 по 31.08.1991, як один місяць служби за півтора місяці, з урахуванням проведених платежів.

66. В іншій частині позовних вимог відмовити.

67. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 840,80 грн.

68. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба