30 грудня 2020 року ЛуцькСправа № 140/13642/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером Державного департаменту України з питань виконання покарань, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
У зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103), відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача.
Позивач вказує, що Велика Палата Верховного Суду 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19 прийняла рішення про те, що з 05.03.2019 виникли підстави для перерахунку пенсій з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, що не було враховано під час перерахунку пенсії.
Позивач вважає дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо не включення у перерахунок пенсії додаткових видів грошового забезпечення і зменшення у зв'язку із цим основного розміру раніше встановленої пенсії протиправними, відповідач порушив набуте позивачем право отримувати пенсію у належному розмірі, при проведенні перерахунку раніше встановленої пенсії не було враховано додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), передбачені чинним законодавством.
Позивач просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо нездійснення перерахунку раніше призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсії без врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень та премій) та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії у розрахунку згідно розміру грошового забезпечення з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 21).
12.10.2020 до суду надійшов відзив ГУ ПФУ у Волинській області (вих. № 0300-0802-7/33238 від 12.10.2020), у якому відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні, оскільки позовні вимоги є передчасними та безпідставними, позивач не звертався до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку пенсії із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення (а. с. 24-28).
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує з 01.08.2005 пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 (а. с. 12), копією висновку про призначення пенсії за вислугу років № 6747 (а. с. 33).
Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України сформувало та скерувало до ГУ ПФУ у Волинській області довідку (без дати та номеру) про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з якої вбачається, що відповідно до Постанови № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою «черговий помічник начальника Ковельської ВК» за нормами, чинними на 01.03.2018, становить: посадовий оклад - 5220,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням (майор) - 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 3280,00 грн., усього - 9840,00 грн. (а. с. 34).
ГУ ПФУ у Волинській області, на підставі вказаної довідки, та з урахуванням рішення суду, здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, виходячи із видів та сум грошового забезпечення, зазначеного у вказаній довідці, що підтверджується копією витягу про перерахунок пенсії у пенсійній справі № N/А6747 - Державний департамент з питань виконання покарань (а. с. 35).
14.07.2020 позивач звернувся до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України із запитом про підготовку та направлення до ГУ ПФУ у Волинській області довідки для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (а. с. 14).
Листом від 21.07.2020 № 4/3-23/20 Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України повідомило позивача про відсутність підстав для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та направлення її до ГУ ПФУ у Волинській області (а. с. 15).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон № 2262-ХІІ.
Статтею 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.
З матеріалів справи вбачається, що вказаний перерахунок пенсії позивача був здійснений ГУ ПФУ у Волинській області на підставі відповідної довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, при цьому додаткові види грошового забезпечення враховані не були.
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Отже, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ. Разом із цим до моменту отримання належної довідки в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії.
Вказані висновки щодо застосування норм права викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.12.2019 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19, та в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України враховуються при вирішенні цієї справи.
Суд звертає увагу, що у тексті позовної заяви позивач належне йому право на отримання з 05.03.2019 пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення обґрунтовує з покликанням на постанову Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19.
В той же час, у зазначеній постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19 зроблено правовий висновок про те, що дійсно з 05.03.2019 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, але до моменту отримання належної довідки в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії.
Суд наголошує, що позивач звертався до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України щодо підготовки та направлення до ГУ ПФУ у Волинській області довідки для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, проте листом від 21.07.2020 № 4/3-23/20 позивачу відмовлено у виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та направлення її до ГУ ПФУ у Волинській області (а. с. 15).
При цьому, зазначені дії Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України щодо відмови у виготовленні довідки для перерахунку пенсії позивач у судовому порядку не оскаржив.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що позивач не звертався у встановленому порядку до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та висновків щодо застосування норм права, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19, суд дійшов висновку про безпідставність та передчасність заявлених позовних вимог до відповідача, позаяк до ГУ ПФУ у Волинській області не надходила довідка Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України про розмір грошового забезпечення станом 05.03.2019 для перерахунку пенсії позивача з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, та позивач не звертався до відповідача у встановленому порядку із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Відтак, з наведених вище мотивів та підстав у задоволенні взаємопов'язаних позовних вимог належить відмовити.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх