Справа № 522/22178/20
Провадження № 3/522/13439/20
29 грудня 2020 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Дерус А.В розглянувши матеріали, що надійшли з Приморського ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 212-13 ч. 2 КУпАП.
До Приморського районного суду м. Одеси надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212-13 КУпАП.
З адміністративних матеріалів вбачається, що 21.10.2020 року о 14.15 год. ОСОБА_1 знаходився за адресою: м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, № 3, розповсюджував під час виборного процесу друковані матеріали передвиборної агітації ПП «Слуги народу», які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, чим порушив ч. 2 ст. 53 Виборчого кодексу України та ч. 2 ст. 212-13 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, надав заперечення, у яких просив справу розглянути за його відсутності з урахуванням письмових пояснень.
Дослідивши матеріали адміністративного провадження, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , суд приходить до наступних висновків.
Встановлено, що на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року від ПП «Слуга народу», ОСОБА_1 був волонтером, але в його обов'язки не входило розповсюдження (рознесення, вивішування, роздавання) під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, він був куратором групи волонтерів, та координував їх діяльність. Волонтерами здійснювалось розповсюдження (рознесення, вивішування, роздавання) під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які містили відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, що вбачається з наданої суду листівки передвиборної агітації.
На зауваження, працівники поліції не реагували, почали складати протокол, мотивуючи тим, що надійшла скарга на 102. Працівником поліції у якості доказів адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212-13 КУпАП, були долучені ксерокопії фотографій, на яких відсутні час, дата, місце та пристрій на який здійснено фотографування. Зі змісту, яких взагалі не можливо розібрати, чи дійсно матеріали не містили відомості про установу, що здійснювала друк, тираж, відповідальну особу.
Згідно п. 1 розділу І Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення в органах поліції, яку затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року № 1376, зазначена Інструкція встановлює порядок оформлення в органах Національної поліції України, у тому числі в їх структурних (відокремлених) підрозділах, матеріалів про адміністративні правопорушення, порядок розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також визначає порядок контролю за дотриманням законодавства під час оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення (крім правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху).
В п. 9 розділ II Інструкції закріплено вимоги при складенні протоколу про адміністративне правопорушення.
В абзаці 2 п. 9 розділ II Інструкції зазначено, що у графі протоколу про адміністративне правопорушення зазначається: «посада, найменування органу поліції, звання, прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол (повністю, без скорочень).
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 082759 від 21 жовтня 2020 року, в порушення вимог абзацу 2 п. 9 розділ II Інструкції зазначені скорочення, зокрема: посади, найменування органу поліції, звання особи, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, що також є порушенням ч. 1 ст. 256 КУпАП.
У складеному протоколі відсутні будь-які відомості щодо того, якими саме доказами, передбаченими в ст. 251 КУпАП, підтверджується вина ОСОБА_1 у вчиненні вищевказаного адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212-13 КУпАП; не зазначено свідків адміністративного правопорушення, не зазначено зміст друкованих матеріалів та їх відношення до будь-якої агітації, що має суттєве значення для вирішення питання.
Згідно ст. 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції у точній відповідності з законом.
Згідно ст. 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Малофєєва проти Росії», серед іншого зазначено, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принцип рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
При оцінювані зібраних за справою доказів у їх сукупності, приходить до висновку, що в матеріалах справи недостатньо доказів, які встановлюють наявність адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-13 ч. 2 КУпАП та провину ОСОБА_1 у його вчиненні.
Суду не надані належні та допустимі докази порушення ОСОБА_1 ч. 2 ст. 212-13 КУпАП, натомість в матеріалах справи містяться докази порушення поліцейським оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, тому суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-13 ч. 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи зазначені обставини, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, суд вважає за необхідне адміністративну справу відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-13 ч. 2 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 283-284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - закрити за відсутністю складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-13 ч. 2 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд міста Одеси протягом 10 днів з моменту її винесення.
Суддя А.В. Дерус
29.12.2020