Справа № 236/4324/20
іменем України
"28" грудня 2020 р. Краснолиманський міський суд Донецької області в складі:
головуючого судді Шаньшиної М.В.,
за участю секретаря Грицай Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лиман в порядку спрощеного позовного провадження позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу прикордонної служби "Мілове" ім.В.Банних Східного регіонального управління Луганського прикордонного загону Державної прикордонної служби України про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
16.12.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Краснолиманського міського суду з позовом до Відділу прикордонної служби "Мілове" ім.В.Банних Східного регіонального управління Луганського прикордонного загону Державної прикордонної служби про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Ухвалою судді від 17.12.2020 року відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення(виклику)сторін.
Первривши матеріали справи суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості співвідповідача - Державну прикордонну службу України з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право заклопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Посадові особи, уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення, можуть накладати адміністративні стягнення, передбачені цим Кодексом, у межах наданих їм повноважень і лише під час виконання службових обов'язків. Перелік посадових осіб, які від імені органів, згаданих у пунктах 2, 5 статті 213 цього Кодексу, розглядають справи про адміністративні правопорушення, встановлюється законами України (стаття 217 КУпАП).
Згідно із частиною 1 статті 222-1 КУпАП органи Державної прикордонної служби України розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням прикордонного режиму, режиму в пунктах пропуску через державний кордон України або режимних правил у контрольних пунктах в'їзду - виїзду, порушенням іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні і транзитного проїзду через її територію, невиконанням рішення про заборону в'їзду в Україну, порушенням порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України або виїзду з неї, а також з порушенням порядку в'їзду до району проведення антитерористичної операції або виїзду з нього (стаття 202, частина друга статті 203, стаття 203-1 (щодо порушень, виявлених у пункті пропуску (пункті контролю) через державний кордон України, контрольному пункті в'їзду-виїзду або контрольованому прикордонному районі), статті 204-2, 204-4).
Пунктом 16 частини 2 статті 255 КУпАП передбачено, що у справах про адміністративні правопорушення, розгляд яких віднесено до відання органів, зазначених у статтях 222 - 244-21, 244-23 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи цих органів. Крім того, протоколи про адміністративні правопорушення мають право складати, зокрема посадові особи органів Державної прикордонної служби України (частини перша і третя статті 85, статті 121-1, 195, частина перша статті 203, статті 204, 205, 206).
Системний аналіз наведених норм права свідчить про те, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, зокрема, передбаченого статтею ч. 1 ст. 204-2 КУпАП державні інспектори відповідного орану діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені Державної прикордонної служби України, на яку покладено завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні.
Визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи. При цьому, обов'язком суду є встановлення належності відповідачів та їх заміна у разі необхідності.
Водночас, суд враховує, що позивач не завжди спроможний правильно визначити відповідача. Звертаючись до суду з адміністративним позовом, позивач зазначає відповідачем особу, яка, на його думку, повинна відповідати за позовом, проте під час розгляду справи він може заявити клопотання про заміну неналежного відповідача належним. Заміна відповідача може відбутися за клопотанням не лише позивача, а й будь-якої іншої особи, яка бере участь у справі, у тому числі й за клопотанням самого відповідача, або навіть за ініціативою суду.
Підсумовуючи наведене, дотримуючись вищенаведених вимог процесуального закону, враховуючи відсутність клопотання позивача про заміну неналежного відповідача, суд приходить до переконання про необхідність залучення до участі у справі в якості співвідповідача - Державну прикордонну службу України.
За вимогами ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
З метою дотримання встановлених законодавством строків розгляду справи, повного та об'єктивного її розгляду, для недопущення порушення прав сторін у справі, враховуючи приписи ст. 286 КАС України, суд вважає необхідним продовжити строк розгляду даної справи на десять днів.
Керуючись ст.ст. 48, 286 КАС України, суд
Залучити Державну прикордонну службу України до участі в справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу прикордонної служби "Мілове" ім.В.Банних Східного регіонального управління Луганського прикордонного загону Державної прикордонної служби України про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, в якості співвідповідача.
Продовжити строк розгляду справи за позовом ОСОБА_1 до Відділу прикордонної служби "Мілове" ім.В.Банних Східного регіонального управління Луганського прикордонного загону Державної прикордонної служби України, Державна прикордонна служба Українипро скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення(виклику)сторін та призначити судове засідання на 08 годину 15 хвилин 13.01.2021 року в приміщенні Краснолиманського міського суду Донецької області (84400, Донецька область, м. Лиман, вул. Незалежності, 13).
Головуюча суддя-