Код суду 233 № 233/4965/20
29.12.2020 року Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Орчелота А.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Головного управління ДФС у Донецькій області, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в с. Колотак, Мардокертського району, Азербайджан, громадянин України, не працює, зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,-
за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, -
До Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області, втретє надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 0638 від 26 жовтня 2020 року, відповідно до якого ОСОБА_1 у АДРЕСА_2 (кіоск), здійснював зберігання та реалізацію тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка, чим порушив вимоги Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.
Відповідно ст.278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.7КУпАП провадження у справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно із статтею 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом…
Відповідно до ст.256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
При вивченні матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , суддею встановлено невиконання постанови Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 23 листопада 2020 року, а саме - в протоколі про адміністративне правопорушення № 0638 від 26.10.2020 року:
-не зазначено повного ім'я та по - батькові особи, яка склала протокол.
-в порушення Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року №1376, протокол складено не розбірливим почерком.
- відсутні відомості щодо приналежності предметів, якими здійснювалося реалізація та їх зберігання, відповідно до їх найменування, зазначених у додатку до протоколу про адміністративне правопорушення;
- не наведено норми Закону, за якими здійснено огляд приміщення та вилучення предметів, якими здійснювалась реалізація та які знаходились на зберіганні, оскільки посилання, зазначені в протоколі на статті 264 та 265 КУпАП передбачають особистий огляд особи та огляд її речей. Крім того, серед уповноважених осіб на проведення особистого огляду та огляду речей, а також осіб, уповноважених на вилучення речей і документів за переліком, вказаним у ст. ст. 264,265 КУпАП - посадові особи, представників Головного управління ДФС у Донецькій області - відсутні.
Крім того, до адміністративного протоколу додано рапорт старшим о/у з ОВС другого відділу управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО Артюх С., в якому зазначено, що під ним усунено недоліки, зазначені в постанові суду, а саме: зазначено повне прізвище, ім'я, по - батькові особи, яка склала адміністративний протокол та відображено відомості щодо приналежності предметів, якими здійснювалась господарська діяльність.
Відповідно до розділу ІІ ч. 5 Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністра фінансів України 02.07.2016 року за № 566, усі реквізити Протоколу заповнюються розбірливим почерком державною мовою. Не допускаються закреслювання або виправлення відомостей, що заносяться до Протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як Протокол підписаний особою, відносно якої він складений..
Проаналізувавши положення Інструкцій, приходжу до висновку, що у разі виявлення недоліків при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, зіпсований бланк протоколу повинен бути зданий відповідній посадовій особі, яка за своїми функціональними обов'язками є відповідальною за стан діловодства у справах про адміністративні правопорушення та складений новий протокол на новому бланку з урахуванням виявлених недоліків.
Отже, можливість внесення змін до протоколу про адміністративне правопорушення шляхом написання рапорту, не передбачена ані Інструкцією, ані КУпАП.
За таких обставин неможливо прийняти законне та обґрунтоване рішення по справі, а тому, з метою своєчасного та об'єктивного розгляду справи, втретє повертаю матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 для усунення зазначених недоліків, задля можливості розгляду справи по суті відповідно до норм діючого законодавства України без порушення права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Одночасно, вважаю за необхідне, роз'яснити, що за умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню передбачена кримінальна відповідальність згідно із діючим законодавством України.
Керуючись ст.ст. 256, 283, 284 КУпАП, -
Протокол про адміністративне правопорушення № 0638 від 26.10.2020 року, разом із доданими до нього матеріалами про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 164-5 КУпАП втретє повернути до Головного управління ДФС у Донецькій області - для належного оформлення.
Суддя А.В.Орчелота