Справа № 931/253/20
Провадження № 2/931/157/20
16 грудня 2020 року смт. Локачі
Локачинський районний суд Волинської області
у складі: головуючого - судді Кідиби Т.О.,
за участю: секретаря - Гупалик А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Локачах цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до АТ "Оператор газорозподільної системи "Волиньгаз" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
07.05.2020 року позивач звернулась в суд з позовом до АТ "Оператор газорозподільної системи "Волиньгаз" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 12 листопада 2019 року під час планової перевірки працівниками Володимир-Волинського відділення АТ "Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» на території її будинковолодіння за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено певні недоліки лічильника газу. Зокрема, згідно з записом у складеному контролерами відділу інспектування акті про порушення № 1011 від 12.11.2019 року зазначено - «відсутня пломба та клейка стрічка на лічильнику».
У подальшому 17 грудня 2019 року комісією АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» було здійснено демонтаж лічильника газу METRIX GRUPA APATOR 08 MUG4 11000025470 NR 025470, який в подальшому направлено для проведення експертизи, та тимчасовий монтаж лічильника газу APATOR NR 00365126 з відповідними показниками.
Проведеною управлінням метрології експертизою від 08.01.2020 року встановлено, що несанкціонованого втручання в роботу демонтованого засобу вимірювальної техніки не виявлено. Також, 15.01.2020 проведено повірку лічильника № 025470 представником ДП «Волиньстандартметрологія» та прилад визнано придатним до подальшої експлуатації.
Проте, 20.02.2020 року на засіданні комісії з розгляду актів про порушення АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» при розгляді акту про порушення № 1011 від 12.11.2019 року було прийнято рішення - «провести визначення необлікованих об'ємів природного газу та їх вартості відповідно до пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, від дати останнього зняття показників ЗВТ про обсяги спожитого газу до дня виявлення порушення, з оформленням акту-розрахунку необлікованих (донарахованих) об'ємів природного газу».
Вважає, що всі покази лічильника як її особистого, так і власності АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» з моменту виявлення порушення (відсутності пломби та клейкої стрічки) - 12.11.2019 року перебували під контролем працівників АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз». Однак відповідачем, не враховуючи висновки експертизи лічильника, було прийнято рішення про стягнення з неї необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в обсязі 1527,19 метрів кубічних у сумі 12050 гривень 32 копійки саме за період після виявлення порушення та до періоду демонтажу її лічильника газу для експертизи, тобто з 14.11.2019 року по 16.12.2019 року (акт-розрахунку № 154 від 17 березня 2020 року).
Просить визнати протиправними дії АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» щодо проведення донарахування ОСОБА_1 за абонентським рахунком НОМЕР_1 необлікованого об'єму природного газу за період з 14 листопада 2019 року по 16 грудня 2019 року в обсязі 1527,19 м. куб., що у вартісному еквіваленті становить 12050 грн 32 коп., як донарахування за втручання в роботу газорозподільної системи житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 згідно з актом-розрахунком від 17.03.2020 року.
Зобов'язати АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» провести перерахунок ОСОБА_1 за абонентським рахунком НОМЕР_1 розміру платежів за спожитий природний газ, шляхом виключення донарахувань за необлікованнй об'єм природного газу в сумі 12050 грн 32 коп., прийнявши за базові показники лічильників у період з 14 листопада 2019 року до 16 грудня 2019 року, а саме: на момент виявлення порушення та складання акту № 1011 від 12.11.2019 року обсягом 22064 м. куб. та на момент демонтажу лічильника для експертизи обсягом 22081,989 м.куб. (об'єм спожитого газу за цей період становить 17,989 м. куб.).
10.06.2020 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, який мотивовано тим, що складені АТ «Волиньгаз» акт про порушення №1011 від 12.11.2019 року, протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення від 20.02.2020 року № 20/02/20, акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу №154 від 17.03.2020 року є лише фіксацією виявленого порушення та прийняття рішення щодо визначення обсягів необлікованого споживання газу і розміру завданих у зв'язку із цим збитків, є внутрішніми документами АТ «Волиньгаз» і не належать до актів у розумінні ст. 16 ЦК України.
Відповідно до Кодексу газорозподільних систем, акт про порушення є підставою для прийняття рішення комісією і проведення розрахунку розміру збитків.
Нарахування плати за завдані збитки АТ «Волиньгаз» є різновидом претензії, їх оскарження не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту судом цивільних прав та інтересів особи.
Відповідно до п. 1 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення.
Представниками АТ «Волиньгаз» 12.11.2019 р. було складено акт про порушення № 1011, згідно з яким встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем споживачем - відсутність пломбувального дроту та пломби на різьбовому з'єднанні газопроводу та лічильника газу та відсутність пломби-наклейки.
20.02.2020 комісією з розгляду актів про порушення АТ «Волиньгаз» було прийнято рішення провести визначення необлікованих об'ємів природного газу та їх вартості у відповідності до пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем за актом про порушення №1011 від 12.11.2019 р.
Усіма членами комісії з розгляду актів про порушення було підтримано вищевказане рішення, будь-яких зауважень відносно нього чи окремої думки під час розгляду акта про порушення № 1011 від 12.11.2019 р. висловлено не було.
Відповідно до акту встановлення лічильника газу в житловому фонді від 21.04.2015 року лічильник газу за адресою: АДРЕСА_2 , та різьбові з'єднання на ньому опломбовані пломбою №С20970437.
Крім того, згідно із даними із абонентської системи «Газоліна» 27.03.2017 року на лічильнику газу Метрікс G-4 (заводський №025470) встановлено пломбу-наклейку №8737652.
На виконання протокольного рішення відділом комерційного балансування АТ «Волиньгаз» за період, передбачений вимогами чинного законодавства, було визначено обсяги необлікованих об'ємів природного газу, які становлять у вартісному еквіваленті - 12050 грн 32 коп. Саме такою є сума завданих АТ «Волиньгаз» збитків неправомірними діями позивача.
Позивачу послуга з розподілу природного газу надавалася на підставі Типового договору розподілу природного газу (затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498).
Документально доведеним є факт відсутності пломбувального дроту та пломби на різьбовому з'єднанні газопроводу та лічильника газу та відсутність пломби-наклейки, а відтак вільний доступ для зупинення обліку споживання природного газу.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг відповідно до умов договору та не втручатися в їхню роботу.
Згідно з п.п.5 п. 7.4 Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015р. № 2498, обов'язком споживача є не допускати несанкціонованого відбору природного газу. Відсутність пломбувального дроту та пломби на різьбовому з'єднанні газопроводу та лічильника газу та відсутність пломби-наклейки надавало можливість безоблікового відбору природного газу споживачем, викривлення даних обліку природного газу.
Поняття несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу визначено в пункті 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем та передбачає і втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження... чи інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Просить в позові відмовити повністю.
02.07.2020 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що спосіб захисту, обраний нею, вона вважає правильним.
Крім того, вказує, що представниками АТ «Волиньгаз» конкретне місце розташування пломб та назв пломб в акті про порушення №1011 не зазначалося, зокрема, вказано - «відсутня пломба та клейка стрічка на лічильнику».
При виявленні недоліка (відсутність пломби на лічильнику) було знято та відображено в акті його покази. Далі, при демонтажно-монтажних роботах на вузлі обліку газу працівники АТ «Волиньгаз» також документували покази лічильників, які демонтувалися та встановлювалися. Тому випадку необлікованого споживання газу не було допущено.
Також не розуміє чому працівниками АТ «Волиньгаз» під час засідання комісії не було враховано результати експертизи лічильника газу, довідка про яку уже була у них на руках, а саме той факт, що втручання в роботу лічильника не було, він придатний до подальшого використання та відповідним чином повірений.
Наголошує, що засіданням комісії було прийнято рішення про накладення на неї відповідних санкцій від дати останнього зняття показників ЗВТ про обсяги спожитого газу до дня виявлення порушення, з оформленням акту-розрахунку необлікованих (донарахованих) об'ємів природного газу.
В самому акті-розрахунку № 154 від 17.03.2020 року тип визначених обсягів газу для донарахування визначено як «несанкціоноване відновлення газопостачання», факту якого у неї не було допущено та не документувалося.
Саме ж донарахування було здійснено з дня, наступного після виявлення порушення і до дня, який передував демонтажу її лічильника для відправки на експертизу (тобто за період 14.11 по 16.12.2019 року), що не відповідає нормі Кодексу.
Вказує, що ніякого втручання в роботу газорозподільної системи з її сторони не було, у зв'язку з чим просить задовольнити позов.
17.08.2020 року від представника відповідача надійшло заперечення на відповідь на відзив, в якому зазначено, що відповідно до Кодексу газорозподільних систем акт про порушення є підставою для прийняття рішення комісією і проведення розрахунку розміру збитків.
Так, відповідно до розділу 1 глави І вказаного вище Кодексу несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Крім того, відповідно до розділу 6 глави X Кодексу у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
В даній справі має місце відсутність пломбувального дроту та пломби на різьбовому з'єднанні газопроводу та лічильнику газу ЗВТ (комерційному ВОГ) та клейкої стрічки на лічильнику газу. Цей факт підтверджується актом про порушення №1011 від 12.11.2019 року та не оспорюється позивачем і нею не доведено, що відсутність пломби на ЗВТ/лічильнику газу було спричинено діями чи бездіяльністю оператора ГРМ.
Просить у задоволенні позову відмовити.
Крім того, 10.11.2020 року від представника відповідача надійшли додаткові пояснення з посиланням на те, що відповідно до п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів та пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. На виконання протокольного рішення комісії відділом комерційного балансування АТ «Волиньгаз» було визначено обсяги необлікованих об'ємів природного газу. Проте акт-розрахунок був складений невірно, з порушенням вимог Кодексу газорозподільних систем.
21.09.2020 року працівниками АТ «Волиньгаз» було зроблено правильний розрахунок, відтак нарахована шкода становить 36150,32 грн.
У судовому засіданні представник позивача просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні пояснив, що під час перевірки даних в акті-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості № 154 від 17.03.2020 року споживача ОСОБА_1 були виявлені розбіжності в нарахуванні. Тому акт-розрахунок № 154 від 17.03.2020 року слід вважати недійсним. Натомість дійсним є акт-розрахунок № 161 від 21.09.2020 року на суму 36150,32 грн.
Заслухавши пояснення сторін та показання свідка ОСОБА_2 , дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні фактичні обставини.
Відповідно до акту встановлення лічильника газу в житловому фонді від 21.04.2015 року лічильник газу за адресою: АДРЕСА_2 (споживач ОСОБА_1 ) та різьбові з'єднання на ньому опломбовані пломбою №С20970437, показник лічильника при встановленні - 12866 куб.м (а.с.29).
Згідно з актом про порушення № 1011 від 12.11.2019 року, складеним контролерами відділу інспектування АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» під час перевірки домоволодіння ОСОБА_1 (за її участі), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: відсутня пломба та клейка стрічка на лічильнику, покази лічильника на дату складання акту - 22064 м.куб. Будь-яких зауваження споживача в акті відсутні (а.с. 4).
Згідно з актом без номеру від 17.12.2019 року лічильник газу марки METRIX G-4 № 025470 з показниками 22081,989 м.куб. було демонтовано для проведення експертизи з підстав відсутності пломби (а.с. 6).
Відповідно до акту монтажу лічильника газу від 17.12.2019 року на місце демонтованого лічильника було встановлено лічильник газу марки METRIX моделі U64 № 00365126 з показником 00665,583 м.куб. (а.с. 7).
Згідно з довідкою начальника управління метрології № 48-95 від 24.04.2020 року не виявлено несанкціонованого втручання в роботу побутового лічильника газу METRIX типурозміру G-4 №025470, який експлуатувався за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 8).
Як вбачається з протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення № 20/02/20 від 20.02.2020 року, за актом про порушення № 1011 від 12.11.2019 року, оформленого за наслідками виявленого виду порушення, передбаченого п.п.3 п.1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, що кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу з газорозподільних систем: "несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ" за адресою проживання споживача ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , вирішено провести визначення необлікованих об'ємів природного газу та їх вартості відповідно до п.1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем - від дати останнього зняття показників ЗВТ про обсяги спожитого газу до дня виявлення порушення, з оформленням акту-розрахунку необлікованих (донарахованих) об'ємів природного газу (а.с. 11-13).
Актом-розрахунком № 154 від 17.03.2020 року позивачу було визначено обсяг необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період з 14.11 по 16.12.2019 року в розмірі 1527,19 куб.м. вартістю 12050,32 грн із зазначенням типу визначених обсягів: "несанкціоноване відновлення газопостачання" (а.с. 14).
Відповідно до пояснювальної записки провідного фахівця відділу балансування АТ «Волиньгаз» під час введення даних в акт-розрахунок № 154 від 17.03.2020 року була допущена механічна помилка щодо типу визначених обсягів, зокрема, зазначено "несанкціоноване відновлення газопостачання", а має бути - "відсутність пломби на лічильнику" (а.с. 67).
Щодо обраного позивачем способу захисту своїх прав.
За змістом статей 11, 15 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Під способами захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, як вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів передбачено статтею 16 ЦК України.
Законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень статей 55, 124 Конституції України та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
Оскільки положення Конституції України та Конвенції мають вищу юридичну силу (статті 8, 9 Конституції України), а обмеження матеріального права суперечать цим положенням, порушення цивільного права чи цивільного інтересу підлягають судовому захисту і у спосіб, не передбачений статтею 16 ЦК України, але який є ефективним засобом захисту, тобто таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням.
Зазначений правовий висновок викладений Верховним Судом України у постанові від 12.06.2013 у справі № 6-32цс13.
Як правило, власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права. Частіше за все спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом і регламентує конкретні цивільні правовідносини.
За змістом пункту 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, якщо об'єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу не вважається простроченою.
Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що між ним та відповідачем існує спір щодо донарахування необлікованого об'єму природного газу, оскільки через здійснення донарахування без належних для цього підстав відповідач порушив право позивача, як споживача послуг газорозподільної організації, на отримання продукції за ціною, визначеною належним чином, та на рівних з іншими споживачами умовах (ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів»). Способом захисту своїх прав споживач обрав вимогу про визнання протиправними дій відповідача щодо проведення донарахування на підставі акта-розрахунку №154 від 17.03.2020 року, а також зобов'язання здійснення відповідачем перерахунку розміру платежів за спожитий природний газ. Такий спосіб захисту за своєю правовою природою і є оскарженням дій відповідача щодо донарахованого об'єму та вартості природного газу, тому є належним способом захисту.
Правовідносини, які виникли між сторонами регулюються Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до п.1 глави 1 розділу XI Кодексу газорозподільних систем норми даного розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованої діяльності Оператора ГРМ, застосовується за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цієї частини.
Згідно з п.п.3 п.1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, зокрема, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Відповідно до п.4 глави 1 розділу I Кодексу газорозподільних систем несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Згідно з п. 4 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ (вузол обліку газу) та пломб ( відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Відповідно до п.1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до п.п.1,2 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Пунтками 3, 5 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
За п.п. 8, 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
Відповідно до п.11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Згідно з п.12 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Частиною 1 ст. 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.ч.5,6 ст. 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно з нормою ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
За змістом ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Аналізуючи досліджені докази у справі, судом встановлено, що відповідачем дотримано порядок щодо виявлення та фіксування виявленого порушення - несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, яке в тому числі передбачає пошкодження пломб на ЗВТ/лічильнику газу, відповідальність за збереження і цілісність яких відповідно до Кодексу газорозподільних систем покладена на користувача.
Разом з тим, суд бере до уваги пояснення представника відповідача у судовому засіданні та додану ним службову записку провідного фахівця відділу балансування (а.с. 93), з яких вбачається, що під час перевірки даних в акті-розрахунку № 154 від 17.03.2020 року необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості щодо споживача ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , о/р НОМЕР_1 були виявлені розбіжності в періоді нарахування, тому акт-розрахунок № 154 від 17.03.2020 року слід вважати недійсним.
Відповідно до ч.1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Отже, оскільки однією із вимог позивача було визнання протиправними дій відповідача щодо проведення донарахування їй необлікованого об'єму природного газу згідно з актом-розрахунком № 154 від 17.03.2020 року, а представником відповідача визнається, що даний акт є недійсним, суд вважає, що така позовна вимога підлягає до задоволення, позаяк сам факт недійсності акту-розрахунку, відповідно до якого було донараховано необлікованого об'єму природного газу обсягом 1527,19 куб.м. на суму 12 050 грн 32 коп. за період з 14.11 по 16.12.2019 року слугує підставою для визнання таких дій протиправними.
Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести їй перерахунок розміру платежів за спожитий природний газ за період з 14 листопада 2019 року до 16 грудня 2019 року, суд вважає, що така вимога до задоволення не підлягає, виходячи з наступного.
Під час розгляду справи встановлено порушення споживачем ОСОБА_1 . Кодексу газорозподільних систем, що зафіксоване актом про порушення №1011 від 12.11.2019 року, який був розглянутий комісією та вирішено провести визначення необлікованих об'ємів природного газу та їх вартості відповідно до п.1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем - від дати останнього зняття показників ЗВТ про обсяги спожитого газу до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Останнє контрольне зняття показань лічильника ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , відбулось 21.04.2015 року (а.с. 29), а виявлено порушення - 12.11.2019 року.
Отже, судом встановлено наявність достатніх підстав для донарахування позивачу об'єму природного газу та його вартості за вчинене порушення, що підлягає до відшкодування. Однак, таке донарахування проведено відповідачем згідно з актом-розрахунком № 154 від 17.03.2020 року з порушенням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Представником відповідача до матеріалів справи було долучено акт-розрахунок № 161 від 21.09.2020 року, складений за результатами розгляду акту про порушення №1011 від 12.11.2019 року за період з 11 травня 2019 року по 16 грудня 2019 року, з визначенням ОСОБА_1 необлікованого об'єму газу в розмірі 5 110, 57 куб.м. вартістю 36150,32 грн (а.с. 97, 98), що не оспорюється позивачем у даній справі.
Показання свідка ОСОБА_2 про те, що працівники АТ "Оператор газорозподільної системи "Волиньгаз" могли самостійно зірвати пломбу на лічильнику, суд до уваги не бере, позаяк це є припущенням свідка, яка не бачила таких дій представників відповідача. Разом з тим, судом враховано, що відповідальність за збереження і цілісність пломби на лічильнику покладена на позивача, яка повинна була вжити відповідних заходів для недопущення безперешкодного доступу до нього.
Таким чином, суд дійшов висновку, що у задоволенні даної вимоги ОСОБА_1 до АТ "Оператор газорозподільної системи "Волиньгаз" необхідно відмовити.
Отже, позов підлягає задоволенню частково.
Враховуючи те, що позивач звернулась до суду із двома позовними вимогами, які відповідно до Закону України "Про судовий збір" оплачуються окремо, а судом позов було задоволено частково, судовий збір за вимогу немайнового характеру в сумі 840,80 грн, яка задоволена судом, на підставі ст. 141 ЦПК України, слід стягнути з АТ "Оператор газорозподільної системи "Волиньгаз" в користь держави, а судовий збір за вимогою, у задоволенні якої було відмовлено, слід віднести на рахунок держави, позаяк позивач в силу ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» звільнена від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 10-13, 77, 81, 82, 89, 141, 263-265 ЦПК України, розділами І, Х, ХІ Кодексу газорозподільних систем, ст.ст.21,22 Закону України «Про захист прав споживачів», суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» щодо проведення донарахування ОСОБА_1 за абонентським рахунком НОМЕР_1 необлікованого об'єму природного газу за період з 14 листопада 2019 року по 16 грудня 2019 року в обсязі 1527,19 м. куб., що у вартісному еквіваленті становить 12050 грн 32 коп., як донарахування за втручання в роботу газорозподільчої системи житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 згідно з актом-розрахунком від 17.03.2020 року.
У задоволенні позову щодо зобов'язання АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» провести перерахунок ОСОБА_1 за абонентським рахунком НОМЕР_1 розміру платежів за спожитий природний газ, шляхом виключення донарахувань за необлікованнй об'єм природного газу в сумі 12050 грн 32 коп., прийнявши за базові показники лічильників у період з 14 листопада 2019 року до 16 грудня 2019 року, а саме: на момент виявлення порушення та складання акту № 1011 від 12.11.2019 року обсягом 22064 м. куб. та на момент демонтажу лічильника для експертизи обсягом 22081,989 м.куб. (об'єм спожитого газу за цей період - 17,989 м. куб.), - відмовити.
Стягнути з АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» в користь держави 840,80 грн судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Локачинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30 - денний строк з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване та фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 .
Відповідач: АТ "Оператор газорозподільної системи "Волиньгаз", адреса місцезнаходження: 43000, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Івана Франка, буд.12, код ЄДРПОУ - 03339459.
Повний текст рішення складено 28 грудня 2020 року.
Суддя Локачинського районного суду Т.О. Кідиба