154/3328/20
2/154/959/20
(заочне)
28 грудня 2020 року місто Володимир-Волинський
Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:
головуючого-судді Лященка О.В.,
за участю секретаря судового засідання Баранюк О.В.,
розглянувши в порядку спрощеного провадження в залі суду цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз»» до ОСОБА_1 про відшкодування завданих збитків, -
10 листопада 2020 року АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування завданих збитків у розмірі 7715,77 гривень.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що 20 червня 2018 року представниками Володимир-Волинського відділення акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» у домогосподарстві відповідача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: корпус ЗВТ пофарбований, відсутній дріт до номерної пломби лічильника, про що складено відповідний акт та складено Акт №883 демонтажу лічильника типу G-4 марки «Metrix» заводський номер 189837 для проведення експертизи.
04.07.2018 року за результатами проведеної експертизи встановлено механічні пошкодження приладу обліку газу, а саме було виявлено потертості на корпусі під лічильним механізмом, про що свідчить значне пошкодження хромованого покриття, в результаті чого складено акт експертизи №1565-09-04-18 та акт про порушення №883 від 20.06.2018 року.
16.08.2018 року відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ «Волиньгаз», якою було прийнято рішення за актом про порушення № 883 від 20.06.2018 року, оформленим за наслідками виявленого виду порушення, передбаченого підпунктом 3 пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, що кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу з газорозподільних систем - «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ» за адресою місця проживання відповідача ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 , провести визначення не облікованих об'ємів природного газу та їх вартості у відповідності до пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем.
У відповідності до пункту 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, відділом комерційного балансування ПАТ «Волиньгаз» було визначено обсяги не облікованих об'ємів природного газу, які становлять у вартісному еквіваленті 7715,77 грн., що відповідає сумі завданих збитків АТ «Волиньгаз» неправомірними діями ОСОБА_1 , які позивач просить стягнути з відповідача. Крім того, просить стягнути з відповідача 2102 грн. судового збору.
Ухвалою суду від 02 грудня 2020 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
У судове засідання представник позивача не з'явився, подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, наполягав на задоволенні позовних вимог, не заперечував проти ухвалення заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явилась, причини своєї неявки суду не повідомила, відзив на позовну заяву не подала, тому суд на підставі ч.1 ст.280 ЦПК України та наявних у матеріалах справи доказів ухвалює заочне рішення.
Врахувавши нижченаведені фактичні обставини справи, зміст спірних правовідносин, оцінку доказів та аргументів, суд прийшов до такого висновку.
Відповідно до ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов і вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про ринок природного газу», споживач зобов'язаний, зокрема: укласти договір про постачання природного газу; забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу; припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.
У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом (ч.3 ст.13 Закону України «Про ринок природного газу»).
Судом встановлено, що згідно акта на демонтаж лічильника газу в житловому фонді від 20 червня 2018 року, представниками АТ «ОГС «Волиньгаз» у житловому будинку відповідача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 лічильник газу № 189837 «Metrix типорозміру G-4, було демонтовано на повірку з показником «34498,594 м3», лічильник було упаковано в пакет та опломбовано з встановленням номерної пломби на пакеті С 45220930, який було засвідчено підписом споживача. Споживача повідомлено про час та місце проведення експертизи.
Будь-яких зауважень, заперечень щодо зняття лічильника на експертизу зі сторони відповідача не існувало.
З акту № 1565-0-04-18 від 04.07.2018 року експертизи лічильників газу слідує, що лічильник «Metrix G4» із заводським номером № НОМЕР_1 було демонтовано на повірку з показником «34498,594 м3»», який був встановлений за адресою: АДРЕСА_1 , порушень: цілісності пломби на упаковці; цілісності заводської пломби та повірочного тавра, виявлено не було. Однак, було виявлено наявність потертостей на корпусі під лічильним механізмом, наскрізний отвір в кришці лічильника. Дана експертиза проведена без участі споживача.
Відповідно до п. 1 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення.
Актом про порушення № 254 від 01 серпня 2018 року, складеного позивачем без участі відповідача, встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, передбачене пп. 3 п. 1 гл. 2 розділу ХІ «несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки», яке полягає у виявленні у лічильнику «Metrix G4» (заводський номер 189837) потертості на корпусі під лічильним механізмом, наскрізний отвір в кришці лічильника.
Відповідно до протоколу № 16/08/18 від 16 серпня 2018 року засідання комісії з розгляду актів про порушення, було встановлено факт несанкціонованого втручання у лічильник відповідачів та вирішено провести визначення необлікованих об'ємів природного газу та їх вартості у відповідності до п. 1 гл. 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, від дати останнього зняття показників ЗВТ про обсяги спожитого газу до дня виявлення порушення, з оформленням акту розрахунку необлікованих (донарахованих) об'ємів газу.
Згідно акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості № 73 від 16.08.2018 року відповідачам нараховану суму збитків, що підлягають до відшкодування в розмірі 7715,77 грн.
Відповідно до п. 4 гл. 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем контрольний огляд вузла обліку-виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з'єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та (або ЗВТ) лічильника газу.
Несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи це втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Згідно п. 1 гл. 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, зокрема, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Згідно з п. 3 гл. 10 розділу Х Кодексу експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників. Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ. За вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Уповноважені особи при собі повинні мати документ, який посвідчує їх особу, та оригінал листа від виробника за підписом керівника, завірений печаткою (за наявності), в якому чітко зазначені уповноважені від виробника особи для участі в експертизі та їх кваліфікація.
Пунктом 4 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем встановлено, що оператор газорозподільної системи при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право:
- оглядати комерційний вузол обліку природного газу та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження засобу вимірювальної техніки, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в засіб вимірювальної техніки, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу);
- здійснювати перевірку параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу (за їх наявності);
- перевіряти наявність діючих свідоцтв про повірку засобів вимірювальної техніки (відміток про повірку в паспортах засобів вимірювальної техніки), що входять до складу комерційного вузла обліку природного газу.
При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання у засіб вимірювальної техніки, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою оператора газорозподільної системи чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза, порядок проведення якої передбачено Кодексом газорозподільних систем та пунктом 3.3. Положення № 619 від 27 грудня 2005 року.
Пунктом 3.3.1. Положення № 619 від 27 грудня 2005 року передбачено, що експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.
Відповідно до пункту 3.3.2. Положення № 619 від 27 грудня 2005 року споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу.
При неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач має право дати письмову згоду на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.
У разі відсутності споживача або уповноваженої ним особи при проведенні експертизи (у визначених в акті про демонтаж лічильника газу місці, даті та часі) така експертиза проводиться без присутності споживача або уповноваженої ним особи.
Пункт 8 гл. 9 розділу Х даного Кодексу визначає, що якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Відповідно пункту 1 глави 3 розділу ХІ даного Кодексу у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Наведені правові норми дають підстави для висновку, що періодична повірка засобів вимірювальної техніки, які використовуються для здійснення розрахунків за спожитий для побутових потреб газ, що є власністю фізичних осіб, проводиться представниками оператора газорозподільної системи (ГРМ). У разі виявлення під час такої повірки несанкціонованого втручання в роботу засобу вимірювальної техніки (ЗВТ) - лічильника газу, зазначеними особами складається відповідний акт, який передається на розгляд комісії з експертизи лічильників газу. У випадку виявлення порушення, що кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи - «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ» комісією приймається рішення про розрахунок об'єму не облікованого природного газу з урахуванням граничних об'ємів його споживання та усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) із встановленням вартісного еквіваленту газу, яке оформлюється відповідним протоколом. Зазначене рішення комісії та акт-розрахунок не облікованих (донарахованих) об'ємів природного газу вручаються під особистий підпис споживачу, або надсилаються йому поштовим рекомендованим відправленням - супровідним листом. У разі незгоди споживача з об'ємом та вартістю не облікованого (донарахованого) природного газу, він може оскаржити їх у судовому порядку.
Відповідно до ч. 5 ст. 1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», споживач зобов'язаний забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг відповідно до умов договору та не втручатися в їхню роботу.
Прилад обліку газу, в який було здійснено втручання, є власністю відповідача. Отже відповідач повинен був забезпечувати цілісність лічильника газу та не втручатися сам і не допускати втручань у нього інших осіб.
Відповідно до ч. 4 ст. 319 ЦК України, власність зобов'язує. Належність приладу обліку газу відповідачу покладає на нього в тому числі обов'язок не допускати втручань у нього, внаслідок яких відбувається несанкціонований відбір природного газу.
Статтею 40 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому Кодексом ГРМ та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до п. 1 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ, Договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об'єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ.
Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.
Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
Відповідно до п. З глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ, Договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Згідно з п. 7 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ, фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
На виконання вказаних норм Кодексу ГРМ відповідачу була надіслана заява- приєднання до умов договору розподілу природного газу. Споживач регулярно споживала природний газ та періодично здійснювала сплату рахунків за газ, що є фактом її згоди про приєднання до умов договору (акцептування заяви-приєднання).
Отже, відповідачу послуга з розподілу природного газу надавалася на підставі Типового договору розподілу природного газу (затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498), укладеного між АТ «ОГС «Волиньгаз» та відповідачем.
Невиконання відповідачем умов Договору розподілу природного газу призвело до завдання АТ «Волиньгаз» збитків, вимога про стягнення яких і виступає предметом поданої позовної заяви.
Відповідно до п. 1.1 зазначеного Договору, цей Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів.
Згідно з пп. 5-7 п. 7.4 вказаного Договору, споживач зобов'язується, зокрема: не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечувати належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та акта розмежування балансової належності й експлуатаційної відповідальності сторін; дотримуватися інших вимог цього Договору та Кодексу ГРМ.
Пунктом 8.1. Договору передбачено: за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з цим Договором та чинним законодавством України.
Відповідно до п. 8.4 Договору, у разі якщо дії однієї зі Сторін призвели до завдання матеріальної та/або моральної шкоди іншій Стороні, її відшкодування здійснюється в добровільному порядку згідно з вимогами чинного законодавства, а у разі, якщо не досягнуто згоди, - за рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної чи юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно з ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту, згідно з п. 8 ч. 2 цієї ж статті, є відшкодування збитків. Оскільки зазначені збитки відповідач не відшкодував, Товариство змушене звернутися до суду з вимогою про їх стягнення.
Відповідно до ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Втручання відповідачем в роботу ЗВТ спричинило ті негативні наслідки, які наступили в майновій сфері АТ «ОГС «Волиньгаз». Відшкодування завданих відповідачем збитків, яких Товариство зазнало внаслідок неправомірних його дій, необхідне для відновлення порушення майнових прав АТ «ОГС «Волиньгаз».
Виходячи з наведеного, відповідач ОСОБА_1 не санкціонованим втручанням в роботу засобу вимірювальної техніки завдала позивачу АТ «ОГС «Волиньгаз» 7715,77 грн. матеріальної шкоди.
Відповідно до ч.2 ст.141 ЦПК України, судові витрати, пов'язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача, тому вимоги позивача про відшкодування відповідачем судових витрат підлягають до задоволення.
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз»» судовий збір в розмірі 2102 грн.
Керуючись ст.ст.2, 5, 10, 141, 259, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, ст.ст.526, 611 ЦК України, суд, -
Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз»» до ОСОБА_1 про відшкодування завданих збитків - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» (ЄДРПОУ 03339459, р/р НОМЕР_3 в АБ «Клірінговий Дім, МФО 300647) завдані збитки в сумі 7715 (сім тисяч сімсот п'ятнадцять) гривень 77 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Волиньгаз» (ЄДРПОУ 03339459, р/р НОМЕР_3 в АБ «Клірінговий Дім, МФО 300647) 2102 (дві тисячі сто дві) гривень сплаченого судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
У відповідності до п.п.15.5 п.1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Головуючий /-/ підпис.
З оригіналом згідно.
Суддя Володимир-Волинського
міського суду О.В. Лященко