ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"28" грудня 2020 р. Справа № 300/3931/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення,-
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення.
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач зобов'язаний подати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Як вбачається із позовної заяви, позивач зазначає, що на своє звернення отримав відмову у проведенні перерахунку пенсії, у зв'зку з відсутністю умов та порядку перерахунку пенсії.
При цьому позивач не подає до позовної заяви доказу такого звернення до відповідача із відповідною заявою з доданими документами.
Окрім цього, до матеріалів позовної заяви позивачем подано неповну відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №3853-3750/В-02/8-0900/20 від 04.12.2020, зокрема подано лише першу сторінку.
Також суд звертає увагу на те, що в матеріалах справи відсутня копія нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , на підставі якої підлягає перерахунку пенсія позивача.
Натомість позивач просить витребувати у відповідача довідку про розмір грошового забезпечення поліцейського, який на даний час працює на посаді, прирівняній до тої, з якої позивач був звільнений не пенсію. Однак суд звертає увагу, що пенсійний орган не наділений повноваженнями визначати розмір грошового забезпечення та видавати відповідні довідки
Таким чином, позивач має надати нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, видану уповноваженим органом (Міністерством внутрішніх справ України).
У зв'язку з наведеним позовна заява не відповідає вимогам частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Також відповідно до пункту 8 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Проте, всупереч вказаної норми законодавства, позивачем в позовній заяві не зазначено щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви.
Також перевіряючи позовну заяву на відповідність вимогам статті 161 Кодексу суддею встановлено, що позивачем не долучено документа про сплату судового збору. Натомість, ОСОБА_1 зазначає, що у відповідності до пункту 13 статті 5 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 (надалі, також - Закон №3674-VI), як учасник бойових дій, звільнений від сплати судового збору.
Однак, суд із таким висновком позивача не погоджується, зважаючи на таке.
Згідно із частинами 1 та 2 статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011.
Статтею 1 Закону №3674-VI передбачено, що судовий збір це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Частиною 5 цього ж Закону встановлено пільги зі сплати судового збору. Так, пунктом 13 частини 1 статті 5 передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Правову оцінку питанню стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій надано, зокрема, Великою Палатою Верховного Суду (надалі - Суд) в ухвалі від 06.05.2020 по справі №9901/70/20 (провадження №11-128заі20) (http://reestr.court.gov.ua/Review/89180574). Так, Суд зазначив, що пунктом 13 частини 1 статті 5 Закону №3674-VI звільнення від сплати судового збору осіб, які мають, зокрема статус ветеранів війни - учасників бойових дій, обмежено справами, пов'язаними з порушенням їхніх прав. Тобто встановлені цим Законом положення стосуються випадків звернення до адміністративного суду за захистом прав, пов'язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 №3551-XII (надалі - Закон №3551-XII). У статті 22 цього ж Закону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акта, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 цього Закону.
При цьому, наведена норма не містить положень, що стосувалися б надання учасникам бойових дій будь-яких пільг, пов'язаних із зверненням до суду із спором щодо перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Зважаючи на те, що предмет позову в даній справі стосується реалізації позивачем права на отримання пенсії за вислугу років, тобто за відсутності будь-яких встановлених Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” пільг, правових підстав для звільнення ОСОБА_1 як учасника бойових дій від сплати судового збору за подання до суду цієї позовної заяви не вбачається.
Згідно із частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пункту 3 абзацу 1 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2020 року у розмірі 2 102 гривні.
Зі змісту прохальної частини позовної заяви суддею встановлено, що позивачем заявлено вимогу немайнового характеру.
Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою встановлена ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, сума судового збору, що підлягає сплаті ОСОБА_1 за подання до суду даної позовної заяви становить 840 гривень 80 копійок.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
На підставі наведеного, керуючись частиною 3 статті 161, частинами 1, 2 статті 169, статями 171, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків, шляхом:
1)надання належним чином засвідчених копій письмових доказів:
- звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з доданими документами, за результатами розгляду якого позивач отримав відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №3853-3750/В-02/8-0900/20 від 04.12.2020;
- належної якості відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №3853-3750/В-02/8-0900/20 від 04.12.2020 (всі аркуші);
- нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, видану уповноваженим органом (Міністерством внутрішніх справ України), на підставі якої позивач має намір здійснити перерахунок пенсії та докази скерування такої довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області;
2) зазначення відомостей про наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви;
3) подання документа про сплату судового збору в розмірі 840,80 грн.
Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк, позовна заява буде повернена позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Главач І.А.