ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"28" грудня 2020 р. справа № 300/3906/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши матеріали
позовної заяви Військової частини НОМЕР_1
до Коломийського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ)
про визнання дій неправомірними та визнання протиправною і скасування постанови про накладення штрафу,-
Військова частина НОМЕР_1 (надалі, також позивач, ВЧ НОМЕР_1 ) 23.12.2020 через уповноваженого представника звернулась в суд з позовною заявою до Коломийського міськрайонного Відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), у якій просить визнати дії державного виконавця неправомірними; визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу від 24.11.2020, винесену у межах виконавчого провадження №63148840.
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до вимог частини 3 статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до долученого до матеріалів позову платіжного доручення №592 від 07.12.2020, ВЧ НОМЕР_1 за звернення до суду із даним позовом сплачено судовий збір у розмірі 418 гривень 00 копійок, що не відповідає положенням Закону України «Про судовий збір».
Так, правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 (надалі, також - Закон №3674-VI).
Статтею 1 Закону №3674-VI передбачено, що судовий збір це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Згідно із частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пункту 3 абзацу 1 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2020 року у розмірі 2 102 гривні.
Зі змісту позовної заяви суддею встановлено, що позивачем заявлено одну вимогу майнового характеру.
Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до матеріалів позову, сума штрафу, накладеного відповідачем на ВЧ НОМЕР_1 згідно зі спірною постановою становить 5 100 гривень 00 копійок. 1,5 відсотка ціни позову становить 76 (сімдесят шість) гривень 50 копійок, що не перевищує 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а тому, сума судового збору, що підлягає сплаті за подання до суду даної позовної заяви становить 2 100 гривень 00 копійок. З огляду на те, що позивачем уже сплачено 418 гривень 00 копійок, додатково підлягають сплаті 1 684 гривні 00 копійок судового збору.
Також, суддя зазначає, що відповідно до частини 1 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Проте, всупереч зазначеній вимозі, позивачем до позовної заяви копії позовної заяви та доданих до неї документів для направлення їх відповідачу не надано.
Разом з цим, суддею встановлено, що долучені позивачем до позовної заяви копії документів не засвідчені належним чином.
Згідно із частинами 1, 2, 4, 5 статті 94 КАС України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Однак, ВЧ НОМЕР_1 подано до суду незасвідчені копії постанови від 29.09.2020 про відкриття виконавчого провадження №63148840 та постанови про накладення штрафу від 24.11.2020 №63148840.
Крім цього, частиною 6 статті 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Суддя зазначає, що приписами КАС України обмежено строк звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів, що насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків спричинено необхіднісю досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Згідно із частиною 1 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини 1 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Згідно з пунктом 1 частини 2 цієї ж статті, позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Отже, встановленим строком для звернення до адміністративного суду із заявленими ВЧ НОМЕР_1 позовними вимогами є десятиденний строк.
Суддя звертає увагу, що однією із позовних вимог, яку заявлено позивачем є визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 24.11.2020 у виконавчому провадженні №63148840, копію якої, згідно із відтиском штампу вхідної кореспонденції, отримано Військовою частиною НОМЕР_1 30.11.2020.
Як вбачається із відмітки поштового відділення на конверті поштового відправлення, даний позов надіслано позивачем до суду 17.12.2020, тобто після спливу десятиденного строку на звернення до суду з даним позовом.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду та пояснень щодо поважності такого пропуску позивачем до позову також не долучено.
Водночас, суддя звертає увагу позивача на те, що відповідно до частини 3 статті 287 КАС України, відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
Зважаючи на те, що у прохальній частині позовної заяви ВЧ НОМЕР_1 просить суд визнати протиправними дії державного виконавця Коломийського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), який в розумінні положень статті 287 КАС України не є належним відповідачем в межах даних спірних правовідносин, позивачу слід уточнити належного відповідача, до якого заявлено позовні вимоги.
Відповідно до частини 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
На підставі наведеного, керуючись статями 123, 161, 169, 171, 256, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву Військової частини НОМЕР_1 до Коломийського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання дій неправомірними та визнання протиправною і скасування постанови про накладення штрафу- залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк для усунення недоліків, шляхом:
- подання документу про доплату судового збору в розмірі 1 684 (одна тисяча шістсот вісімдесят чотири) гривні 00 копійок;
- подання обґрунтованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду;
- подання належним чином засвідчених копій долучених до позовної заяви постанови від 29.09.2020 про відкриття виконавчого провадження №63148840 та постанови про накладення штрафу від 24.11.2020 №63148840;
- долучення примірника позовної заяви разом з доданими до неї матеріалами для направлення такої відповідачу.
Запропонувати Військовій частині НОМЕР_1 в прохальній частині позовної заяви уточнити належного відповідача, до якого заявлено позовні вимоги, з урахуванням приписів частини 3 статті 287 КАС України.
Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк, позовна заява буде повернена позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.