22 грудня 2020 року (16 год. 36 хв.) Справа № 280/5138/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Конишевої О.В.,
за участю секретаря судового засідання Туяк О.К.,
представників сторін:
позивача - Суліма С.Л.,
відповідача - Школова Ю.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» (69068, м. Запоріжжя, вул. Іванова, буд. 105, код ЄДРПОУ 38945259)
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ 43143945)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
31.07.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області №0001663201 від 25.03.2020.
Ухвалою суду від 05.08.2020 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 31.08.2020.
Протокольною ухвалою суду від 31.08.2020 відкладено підготовче засідання на 07.10.2020.
Ухвалою суду від 07.10.2020 продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів, підготовче засідання відкладено на 20.10.2020.
Ухвалою суду від 20.10.2020 відкладено підготовче засідання на 09.11.2020.
Ухвалою суду від 09.11.2020 за клопотанням сторін зупинено провадження у справі для надання сторонам часу для примирення до 14.12.2020.
Ухвалою суду від 14.12.2020 поновлено провадження у справі.
Протокольною ухвалою суду від 14.12.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 22.12.2020.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, в обґрунтування позовної заяви зазначив, що Ліцензійні умови чи інші нормативні акти, які б встановлювали процедуру ліцензування в сфері виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним не приймались/не затверджувались. Зміни до Закону № 481 не передбачали перехідного періоду та не мали зворотної дії. Тому для вчинення дій, направлених на отримання ліценції в період до 01.07.2019 року позивач не мав жодних правових підстав, адже такі дії були б поза законом. Просить позов задовольнити.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив, зокрема зазначив, що відповідач як контролюючий орган та орган ліцензування зобов'язаний з 01.07.2019 здійснювати контроль за дотриманням Закону №481 з питань наявності ліцензії на роздрібну торгівлю пальним у разі виявлення фактів продажу пального у роздріб при виконанні повноважень, передбачених законами України. Факт продажу пального за відсутності ліцензії підтверджується даних фіскальними чеками, роздрукованими в період з 01.07.2019 до 15.08.2019, а ліцензію позивач отримав лише 16.08.2019, що свідчить про порушення норм діючого законодавства. Просить у позові відмовити.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд встановив наступне.
В період часу з 16.01.2020 по 24.01.2020 року у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» проведено фактичну перевірку АЗС за адресою: Запорізька обл., Оріхівський р-н, смт. Комишуваха, шосе Запоріжжя-Маріуполь. 38 км, за період з 01.07.2019 року по день закінчення фактичної перевірки з питань дотримання норм законодавства, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі підакцизними товарами; вимог законодавства, яке регулює виробництво, придбання, зберігання та реалізацію пального; порядку приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів; установлених правил торгівлі підакцизними товарами, а також інших питань, що регулюють обіг пального в Україні.
За результатами перевірки позивача було встановлено наступне: ТОВ «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» 31.07.2019 подано до ГУ ДФС у Запорізькій області заяву на одержання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою торгівлі: Запорізька область, Оріхівський район, смт. Комишуваха, шосе Запоріжжя-Маріуполь, 38 км (АЗС). Заява зареєстрована за вхідним номером 58415/10. За результатами розгляду заяви, відповідно до розпорядження ГУ ДФС у Запорізькій області від 16.08.2019 №320-р, платнику видано ліцензію реєстраційний номер 08140314201900314 терміном дії з 16.08.2019 до 16.08.2024.
Відповідно даних фіскальних чеків, проведених через реєстратор розрахункових операцій моделі МАРІЯ-ЛТ-МТМ-ПОС, заводський номер ВП1212001133, фіскальний номер 3000296453, зареєстрований на АЗС за адресою: Запорізька область, Оріхівський район, смт. Комишуваха, шосе Запоріжжя-Маріуполь, 38 км, позивач в період з 01.07.2019 до 15.08.2019 (включно) здійснював реалізацію пального (бензин, дизельне паливо) кінцевим споживачам (роздрібна торгівля) без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
Зазначені факти свідчать про порушення ч.20 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР зі змінами та доповненнями (далі - Закон №481), за яке відповідальність передбачена абзацом 9 частини 2 статті 17 Закону №481 у вигляді штрафу у розмірі 250'000 гривень.
За результатами фактичної перевірки складено акт, який зареєстровано 27.01.2020 за №0029/08/01/32/38945259.
28.02.2020 року на адресу позивача засобами поштового зв'язку надійшла копія Акта №0029/08/01/32/38945259 від 27.01.2020 року, який позивач оскаржив, про результати оскарження відповідач повідомив позивача листом №18413/10/08-01- 32-01-16 від 23.03.2020 в якому заначив, що висновки акта відповідають вимогам діючого законодавства, є обґрунтованими та залишаються без змін.
Після розгляду заперечень на акт фактичної перевірки, 25.03.2020 прийнято податкове повідомлення-рішення №0001663201 про нарахування штрафних санкцій у сумі 250000,00 грн.
24.04.2020 позивач отримав від відповідача податкове повідомлення-рішення №0001663201 від 25 березня 2020 року.
Податкове повідомлення-рішення оскаржувалось позивачем в адміністративному порядку до Державної податкової служби України. 24.07.2020 позивач отримав засобами поштового зв'язку рішення ДПС України від 23.06.2020 року №19951/6/99-00-06-02-06-06 про результати розгляду скарг, згідно до якого оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарга - без задоволення.
Позивач вважає податкове повідомлення-рішення №0001663201 від 25.03.2020 таким, що не відповідає нормам чинного податкового законодавства України та підлягає скасуванню, у зв'язку з чим звернувся до суду.
При вирішенні даного спору по суті суд виходить з наступного.
З метою покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів, Законом України від 23 листопада 2018 року N 2628-7111 в редакції, що діяла з 01.01.2019, (далі - Закон №2628) внесено зміни до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України.
Згідно з абзацом 5 пункту 1 розділу II Закону №2628, зміни до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та зміни до Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" набирають чинності з 1 липня 2019 року.
Закон України від 23 листопада 2018 року N 2628-VIII опубліковано 12.12.2018 року в газеті «Голос України» №237-238 і Відомостях Верховної Ради України №49.
Підпунктом 17 пункту 2 розділу II Закону №2628 внесено зміни до пункту 3 частини другої статті 2 та пункту 7 частини першої статті 7 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" від 02,03.2015 №222-VIII, згідно з якими дія цього Закону не поширюється на порядок видачі, переоформлення та анулювання ліцензій на здійснення виробництва і торгівлю спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами і пальним, зберігання пального, що здійснюється відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".Підпунктом б пункту 2 розділу II Закону №2628 внесено зміни та доповнення до багатьох статей Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР, в т.ч. до статей 15, 16, 17, 18.
статтею 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР зі змінами та доповненнями станом на 01.07.2019 (далі - Закон №481) встановлено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю (ч. 20 ст. 15).
Частиною 29 ст. 15 Закона №481 визначено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на п'ять років.
Частиною 31 ст. 15 Закона №481 встановлено, що ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.
В частині 32 ст. 15 Закона №481 зазначено, що у заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля -алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).
Суб'єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним (ч.33 ст. 15 Закона №481).
У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби (ч.34 ст.15 Закона №481).
Відповідно до ч.36 ст.15 Закона №481 у додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним суб'єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.
Згідно ч.37 ст.15 Закона №481 для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального (ч.38 ст.15 Закона №481).
Відповідальність згідно ч.39 ст.15 Закона №481 за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.
Відповідальність за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії, встановлена абзацом дев'ятим частини другої статті 17 Закону №481, - до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 250000 гривень.
31.07.2019 позивач вперше звернувся до ГУ ДФС у Запорізькій області із заявою на одержання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою торгівлі: Запорізька область, Оріхівський район, смт. Комишуваха, шосе Запоріжжя-Маріуполь, 38 км (АЗС), на підстав якої 16.08.2019 було видано ліцензію, тобто ліцензія була видана в межах 20 денного терміну.
Суд погоджується з аргументом відповідча, що позивач був обізнаний про відсутність до 16.08.2019 (включно) ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на АЗС за адресою: Запорізька область, Оріхівський район, смт. Комишуваха, шосе Запоріжжя-Маріуполь, 38 км.
Однак, не зважаючи на відсутність ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним позивач в період з 01.07.2019 до 15.08.2019 (включно) здійснював реєстрацію розрахункових операцій за реалізацію пального (бензин, дизельне паливо) кінцевим споживачам (роздрібна торгівля).
Дані обставини підтверджуються в акті перевірки, а саме: опис пального із зазначенням даних фіскальних чеків, роздрукованих в період з 01.07.2019 до 15.08.2019 (включно).
На спростування зазначених обставин позивач не надав жодного доказу.
Лише зазначив, що зміни до Закону № 481/95-ВР не передбачали перехідного періоду та не мали зворотної дії. Жодного іншого нормативного акту, який би передбачав процедуру (порядок) отримання ліцензії до 01.07.2019 року не існує. Тож, для вчинення дій, направлених на отримання ліценції в період до 01.07.2019 року Позивач не мав жодних правових підстав, адже такі дії були б поза законом. Крім того, зазначив, що позивач в будь-якому випадку прирікає себе на застосування до нього штрафних санкцій за відсутність ліцензії з 01.07.2019 року, адже строк розгляду заяви на видачу ліцензії та документів у органу ліцензування до 20 календарних днів.
З цього приводу суд зазначає, що неможливість своєчасно отримати ліцензію, не спростовує вичиненого позивачем правопорушення, а саме реалізація пального без наявності ліцензії. Зокрема, матеріалами справи підтверджений факт того, що за отриманням ліцензії позивач звернувся лише 31.07.2019, проти чого позивач не заперечував.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд
В задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» (69068, м. Запоріжжя, вул. Іванова, буд. 105, код ЄДРПОУ 38945259) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ 43143945) - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі та підписано 29.12.2020.
Суддя О.В. Конишева